Čo je Tetherball?

Vo filme Napoleon Dynamite je titulná postava často videná hrať tetherball, sama alebo s inými postavami. Tetherball je súťažná hra, ktorú môžete vidieť najčastejšie na školských ihriskách alebo v mestských parkoch, hlavne preto, že je relatívne lacná na inštaláciu a pravidlá sú pomerne jednoduché. Zoznam štandardného vybavenia pre regulované tetherballové ihrisko zahŕňa palicu vysokú približne tri metre, osem stôp (asi 2,3 metra) dlhú nylonovú strunu vybavenú sponami a mäkkú gumenú tetherballovú loptičku. Moderné guľôčky majú zapustenú oblasť pre klip, zatiaľ čo staršie guľôčky môžu mať vonkajší krúžok z gumy alebo kovu.

Lano je pripevnené k hornej časti tyče pomocou spony, zatiaľ čo tetherball je pripevnený k druhému koncu lana. Čiara namaľovaná alebo pripevnená približne v strede tyče označuje legálnu hraciu plochu. Účelom tetherballu je omotať celú dĺžku šnúrky okolo tyče v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Konečné vinutie sa musí vyskytovať nad stredovou čiarou, aby sa považovalo za legálne. Prvý hráč, ktorý dosiahne tento bod, vyhráva hru.

Všeobecné pravidlá tetherballu sú pomerne jednoduché, čo z neho robí ideálnu hru na školské ihriská. Dvaja hráči stoja na opačných stranách stredovej žrde a nemôžu prekročiť predstavenú stredovú čiaru. Hráč je určený podávač, ktorý má na začiatku výraznú výhodu nad súperom. Pálkar môže použiť otvorenú ruku alebo päsť na to, aby loptičku zrazil okolo svojho súpera a obtočil ju okolo žrde v jednom smere. Niektoré verzie tetherballu vyžadujú od súpera, aby sa loptička niekoľkokrát obtočila, kým sa jej dotkne. Tým sa herné pole do istej miery vyrovnáva, pretože server už nemá výhodu dlhšieho lana.

Akonáhle podávač uvedie tetherball do hry, súper sa pokúsi loptu zablokovať a poslať ju späť opačným smerom. Pravidlá tetherballu zakazujú chytať loptičku, dotýkať sa šnúrky alebo hádzať loptičku späť otvorenou rukou, čo sa nazýva prenášanie. Každý hráč musí udrieť do tetherballu sám otvoreným úderom alebo fackou. Niektoré verzie tetherballu umožňujú hráčovi odrážať loptu hore a dole v rukách, kým nie je pripravený vystreliť, čo je prax podobná driblingu v basketbale. Ak sa loptička neudrží v pohybe, súper môže prijať loptičku a podať ju.

  Čo je súťažné jedenie?

Posledným bodom tetherballu je úplne omotať strunu jedným smerom, kým sa loptička nedotkne tyče nad stredovou čiarou. Ako sa struna v priebehu hry skracuje, záverečná hra tetherball je často najvzrušujúcejšou časťou. Hráči môžu použiť extrémne uhly na vyradenie súpera z pozície alebo tvrdý úder do lopty, aby získali fyzickú výhodu. Niektorí hráči tiež menia načasovanie svojich útokov, aby ukojili svojich protivníkov falošným pocitom bezpečia. Hráči zvyčajne hrajú niekoľko hier, aby určili konečného víťaza.

Bohužiaľ pre serióznych hráčov, ako je Napoleon Dynamite, existuje len málo alebo žiadne profesionálne odbytiská pre tetherball. Rovnako ako iné poľné hry, ako je zvon a námestie, ani tetherball nezlepšil svoje šance stať sa olympijským športom. V televízii to nefunguje dobre, rozhodovanie môže byť ťažké a tetherball sa netešil takej pozornosti médií ako jeho rival na ihrisku, vybíjaná.