Čo je Tack?

Termín pripináčik sa používa na označenie všetkého vybavenia, ktoré nosí kôň a ktoré sa používa na jazdu alebo jazdu. Väčšinou ho vyrába a dodáva sedliarstvo, firma, ktorá sa špecializuje na výrobu jazdeckého vybavenia a bežne vozí potreby pre jazdcov a kone. Za pripináčiky možno považovať množstvo vecí, vrátane sediel, uzdov a všetkých ich častí, spolu s náprsníkmi, martingalmi, ohlávkami, jazdeckými postrojmi a iným jazdeckým vybavením. Naučiť sa vyberať a starať sa o zákrutu je dôležitou súčasťou učenia sa šoférovať.

Dve hlavné časti pripináčika sú sedlo a uzdečka. Hoci nejazdci považujú tieto položky za relatívne všeobecné, sedlá a uzdy sú v skutočnosti prispôsobené pre koňa a aplikáciu. Okrem primárneho rozdelenia medzi anglickým a westernovým vybavením možno nájsť sedlá určené na použitie na dráhe, vo výstavnom kruhu, vo vytrvalostných pretekoch, na skoky a v mnohých iných jazdeckých disciplínach. Keďže mnohé disciplíny majú veľmi špecifické požiadavky na vybavenie, mnohí jazdci majú rôzne sedlá, ktoré môžu používať počas tréningov a výkonov. Sedlo musí byť tiež vhodné pre koňa, pretože väčšie kone vyžadujú väčšie sedlá a obvody, zatiaľ čo menšie kone potrebujú menšie. Uzdečky sú tiež prispôsobené pre disciplínu, v ktorej je kôň trénovaný a zahŕňajú vymeniteľné zveráky a opraty.

Početné kusy klincov sú navrhnuté na pripevnenie k sedlu, vrátane obvodových pásov používaných na uchytenie sedla, držiakov pre nohy jazdcov, náprsníka, ktorý zabráni skĺznutiu sedla, a martingalu, ktorý zabráni koňovi zdvihnúť hlavu. Vyrába sa z rôznych materiálov a povrchových úprav, aby sa zladili so sedlami všetkých štýlov. Niektoré body sú navrhnuté špeciálne pre jazdenie, čo si vyžaduje špeciálny postroj, ktorý sa hodí pre koňa a vozidlo, ku ktorému je pripevnený.

Koža a nylon sú dva základné materiály používané na výrobu zákrut v závislosti od zamýšľaného účelu. Pre formálne disciplíny, ako je drezúra, je koža preferovaným materiálom v ringu, zatiaľ čo vytrvalostní jazdci majú tendenciu používať ľahké nylonové sedlá, pretože sú pre koňa ľahšie počas dlhého ťahu. Kožený špendlík je potrebné pravidelne namydliť a leštiť, aby zostal pružný a atraktívny, zatiaľ čo nylonové verzie vyžadujú menej rutinnej starostlivosti.

  Aké sú rôzne použitia bakelitu?