Čo je stredoformátový fotoaparát?

Komerční aj umeleckí fotografi uprednostňujú stredoformátový fotoaparát, pretože exponuje väčšiu plochu filmu, výsledkom čoho sú ostrejšie obrázky, ktoré možno ľahšie zväčšiť alebo orezať. Väčšina ľudí používa vo svojich osobných fotoaparátoch 35 mm film, čo je fyzická šírka filmu, ale stredoformátový film má šírku 60 mm. Použitie stredoformátového fotoaparátu, aj keď je ťažší a drahší ako menší, umožňuje fotografovi väčšiu kontrolu nad obrázkom.

Pretože stredoformátový fotoaparát používa 60 mm film, vyvolaný obraz možno zväčšiť tak, aby pokryl obálku časopisu, plagát alebo dokonca stranu budovy s menšou zrnitosťou alebo rozmazaním, ako by to bolo pri filme. Väčšie negatívy zachytávajú viac detailov a reprodukujú ostrejšie výtlačky. Vyššia kvalita tiež znamená, že je jednoduchšie upravovať negatívy, opravovať chyby alebo tlmiť nežiaducu žiaru. Veľkosť filmu je hlavnou motiváciou pre profesionálnych fotografov k prechodu na stredoformátový fotoaparát.

Stredoformátový film, hoci má štandardnú šírku, nemá štandardné rozpätie. Akýkoľvek kotúč 60 mm filmu s dĺžkou 120 alebo 220 mm je možné exponovať v rôznych intervaloch snímok, na rozdiel od štandardného 35 mm filmu. Populárna veľkosť pre portréty je 6 x 7, čo znamená 60 mm x 70 mm, pretože je takmer štvorcový a umožňuje orezanie na niekoľko bežných pomerov strán. Mnoho redaktorov časopisov uprednostňuje proporcionálne fotografie pred negatívom 6 x 7. Niektorí umeleckí fotografi sa rozhodnú použiť štvorcový rám 6 x 6, pretože vytvára zaujímavé kompozície. Iní panoramatickí fotografi krajiny alebo mesta exponujú obrovský obdĺžnik filmu s rozmermi 6 x 12 s iným zarámovaným pomerom strán, hoci môžu získať iba desať záberov na kotúč.

Špeciálny event, fotograf športu, divokej prírody, architektúry, módy či žurnalistiky ťaží z ďalšieho príslušenstva k stredoformátovému fotoaparátu. Môžu byť vybavené vymeniteľnými zadnými časťami, ktoré prepínajú medzi rôznymi typmi filmov bez toho, aby boli vaše zábery vystavené dennému svetlu. Napríklad zadnou stranou filmu Polaroid môžete urobiť skúšobný záber, ktorý okamžite ukáže, ako bude skutočný záber vyzerať. Potom sa dá zadná strana Polaroidu odlepiť a nahradiť filmom pre trvalý záznam obrazu. Okrem toho existuje široká škála špeciálnych objektívov, ako sú makro alebo rybie oko, kompatibilné so stredoformátovým fotoaparátom. Digitálna technológia bola prispôsobená aj na použitie namiesto filmu.

  Aká je biomechanika pitchingu?