Čo je stabilná podstielka?

Stabilná podstielka je materiál používaný na podlahu stajne vášho koňa. Najviac sa používa drevná štiepka a slama. K dispozícii sú aj ďalšie možnosti, ako je rašelina a iné prírodné a kompozitné materiály.

Podstielka v stodole sa prednostne začína gumovými rohožami umiestnenými na špine, drevenej alebo betónovej podlahe. Nasleduje vrstva drevených triesok. Vzhľadom na možnosť udusenia novorodenca hlbokými hoblinami je najlepšie použiť slamu počas pôrodných lehôt. Vo všetkých ostatných prípadoch sú vhodnejšie drevené hobliny, pretože veľa koní bude jesť chutnú slamu. Ak sa chystáte použiť slamu, určite sa oboznámte s miestnymi obilninami používanými na výrobu balíkov slamy a dôkladne skontrolujte pleseň.

Pokiaľ ide o drevené štiepky, pre stabilnú podstielku sú k dispozícii rôzne druhy tvrdého dreva. Ak žijete v oblasti, kde nie sú sklady reziva alebo mlyny, môžete si kúpiť podstielku vo vreciach z vášho domáceho maznáčika a obchodu s domácimi zvieratami. Väčšina vrecovanej podstielky je vyrobená z borovice a suší sa v peci.

Ak bývate v blízkosti skladu reziva, je oveľa lacnejšie nakupovať stabilnú podstielku priamo u nich. Budú mať piliny aj hobliny. Hobliny sú uprednostňované pred pilinami, pretože tie sú príliš jemné a môžu sa vdychovať alebo konzumovať, keď kôň žerie seno.

Väčšina mlynov vie, ktoré dreviny sú potrebné na použitie podstielky. Céder je najlepší a slúži na dvojaký účel, pretože tiež udrží nízku populáciu hmyzu. Dub, borovica a javor sú tiež vynikajúcou voľbou. Čierny orech by sa nikdy nemal používať, pretože je pre kone vysoko toxický.

Množstvo potrebnej podstielky určí plemeno koňa a jeho pracovná záťaž. Pre veľké plemená, ako sú teplokrvníky, ťahače a plnokrvníky, je ideálnych šesť (6) palcov. Test zahŕňa zobratie chodidla a vykonanie dvoch prechodov cez podstielku, aby ste dosiahli podložku. Pre stredne veľké plemená sú prijateľné dva až štyri (2-4) palce a pre menšie plemená a poníky postačí jeden až dva (1-2) palce. Pre výstavné a rekonvalescentné kone odporúčame použiť maximálne množstvo podstielky na ochranu ich päty pri ležaní a vstávaní.

  Čo je taxidermia?

Bankovanie vášho stánku je ideálny spôsob, ako dokončiť jeho prípravu pre vášho koňa. To znamená vytvorenie hlbokého, šikmého okraja po stranách. Tento val by mal byť šesť až osem (6-8) extra palcov hlboký. To zabráni tomu, aby sa váš kôň pri kotúľaní hádzal alebo zasekol o stenu.

Ďalšou výhodou drevnej štiepky je, že pohlcuje vlhkosť a zápach čpavku a robí stajňu pohodlnejšou pre vášho koňa. Uvidíte, ako váš kôň ocení jeho stajňu, keď strávite viac času ležaním.