Čo je snežný skúter?

Nezáleží na tom, aké je vonku počasie, vždy si myslíš, že je chladnejšie. Máte záľubu v aktivitách zahŕňajúcich sneh, ako je lyžovanie alebo snowboarding. Jednou z takýchto aktivít, o ktorých uvažujete, že ich pridáte do tohto zoznamu, je jazda na snežnom skútri. Najprv však potrebujete viac informácií. Čo je to snežný skúter a ako funguje?

Snežný skúter je vozidlo, ktoré prechádza ľadom a snehom. Zadná časť má húsenicové pásy a predná časť má bežce, ktoré vám umožnia bezproblémové kĺzanie cez zimné podmienky. Na snežnom skútri môžete jazdiť sami alebo s priateľmi a možno vás bude zaujímať aj účasť na pretekoch na snežných skútroch.

Ste stále zvedaví na snežné skútre? Prišli ste na správne miesto. V tomto článku vám povieme všetko, čo potrebujete vedieť o týchto fascinujúcich vozidlách do chladného počasia. To bude zahŕňať viac o tom, ako a kedy ich používať, o histórii snežných skútrov a o tom, ktoré značky vyrábajú snežné skútre dnes.

Čo je snežný skúter?

Najprv si zoberme definíciu z úvodu a rozvinieme ju. Snežný skúter, ako sme ustanovili, je vozidlo na jazdu na ľade a snehu. Má mnoho mien, medzi nimi snežné stroje, snežné skútre, lyžiarske skútre, motorové sane a motorové sane.

Snežné skútre majú otvorený dizajn s kokpitom alebo sedadlom, v ktorom sa môžete usadiť. Vozidlo je tiež vybavené riadidlami, palubnou doskou a skleneným čelným sklom, aby vám nelietal sneh a vietor do očí. Húsenicové pásy v zadnej časti snežného skútra sú vyrobené z odolného kevlarového kompozitu namiesto gumy, ktorá bola kedysi obľúbená.

Na začiatku vzostupu popularity snežných skútrov bola väčšina týchto vozidiel vybavená dvojtaktnými benzínovými spaľovacími motormi. Tieto motory boli odvtedy odstránené, nahradené štvortaktnými motormi alebo ešte výkonnejšími motormi.

Viac ako 25 rokov sa väčšina vyrobených snežných skútrov vyrábala pre dvoch jazdcov, no v súčasnosti je na trhu bežnejšie vidieť snežné skútre s jedným jazdcom.

Niektoré časti sveta trvajú na tom, aby ste mali špeciálny vodičský preukaz predtým, ako začnete riadiť snežný skúter, ako napríklad vo Švédsku a Nórsku. V iných krajinách, ako je Fínsko, stačí mať vodičský preukaz, ak chcete prevádzkovať snežný skúter.

Ak nemáte pri sebe vodičský preukaz, ako aj nenosenie prilby, nezaregistrovanie snežného skútra alebo jazdu v nepovolených oblastiach, môže vám byť uložená pokuta alebo iný trest.

Ak máte dobrodružnú sériu, prečo neskúsiť preteky na snežných skútroch? Každý rok sa nadšenci snežných skútrov stretávajú, aby sa zúčastnili alebo boli svedkami týchto podujatí:

  • Majstrovstvá sveta v jazde do vrchu v Jacksone, Wyoming’s Snow King Mountain, na ktoré pravidelne prichádza 10 000 účastníkov.
  • Iron Dog na Aljaške, ktorý má dĺžku 2 031 míľ a prechádza cez Fairbanks, Nome a Big Lake
  • Derby majstrovstiev sveta na snežnom skútri na Eagle River, dráha ľadového oválu vo Wisconsine
  • Snocross Racing Series, ktorá zahŕňa Malone, New York’s Northeast SnoX Challenge
  • Majstrovstvá sveta vo vodnom krose v Grantsburgu, Wisconsin
  • Medzinárodných 500 v Sault Sainte Marie, Michigan
  Problémy zónovania pre kabíny mimo siete

Aká je história snežného skútra?

Odkiaľ pochádzajú snežné skútre? Línia snežného skútra začína Haroldom J. Kalenzem. Patent na vozidlo podobné snežnému skútru získal už v roku 1911. Kalenze, ktorý mal vtedy len 24 rokov, nazval svoj výtvor Vehicle Propeller. Patent bol založený v Brandone, Manitoba, Kanada.

Štyri roky po tomto patente, v roku 1915, vzal muž menom Ray H. Muscott Kalenzeho Vehicle Propeller a rozšíril ho. Muscott, rodák z Waters, Michigan, nazval svoju modernizáciu vlakovým automobilom alebo motorovými saňami.

Muscott bol prvým americkým rezidentom, ktorý získal patent tohto druhu. Jeho motorové sane mali vpredu lyže a vzadu pásy, podobne ako to majú dnešné moderné snežné skútre.

Odtiaľ bola najskoršia verzia snežného skútra oficiálne v Spojených štátoch. Ford Model Ts by bol upravený tak, aby sa stal niečím ako hybrid snežného skútra/automobilu. Americkí občania v tom čase vzali podvozok Modelu T a pridali lyže a pásy, čím sa stalo niečo skutočne zaujímavé. Po ceste sa zmenil aj názov vozidla z motorových saní na Snowflyers.

Napriek tomu je Joseph-Armand Bombardier považovaný za otca snežného skútra. Svoju verziu vozidla začal testovať v roku 1935. Toto malo lyžiarske riadenie, pásový pohon a ozubené koleso. Chýbala mu aj základňa Model T, čo je výrazné zlepšenie.

Keďže preprava tovaru po celej krajine bola v tom čase čoraz väčším záujmom USA, Bombardier sa pohrával so svojím snežným skútrom, kým nebol vhodný na takúto prácu. Toto vozidlo vyrobené pre použitie v teréne dokázalo jazdiť aj v hlbokom snehu bez zlyhania.

Kto sú hlavní výrobcovia snežných skútrov?

Teraz, keď viete viac o snežných skútroch a ich histórii, máte väčší záujem o získanie jedného z týchto vozidiel ako kedykoľvek predtým. Ktoré značky dnes vyrábajú snežné skútre? Tu je prehľad.

Taiga Motors

Montreal Taiga Motors, kedysi známy ako Taiga Electric, zohral veľkú úlohu v histórii snežného skútra. Tento výrobca ako prvý vyrábal komerčné elektrické snežné skútre.

  Koľko stojí parasail?

Dnes nájdete snežné skútre troch typov od Taiga Motors. Ich cestovným/úžitkovým vozidlom je Nomad, ktorý obsahuje motor s výkonom 180 koní. Ďalšími funkciami sú balík prášku, vlastné profily terénu, GPS mapovanie a HD displej. Hayes diskový brzdový systém a jednoprevodový kompozitný remeňový pohon sú ďalšie výnimočné vlastnosti.

Crossover tajgy je Atlas. Tento efektívny snežný skúter má výkon 180 koní. Váži 597 libier a má predné zavesenie s dvojitými priečnymi ramenami a zadné viacprvkové zavesenie Rad-X. Získate tiež rovnaké neuveriteľné funkcie ako s Nomadom.

Pre odolný horský snežný skúter je Taiga’s Ekko skvelou voľbou. Toto 180-koňové vozidlo má o niečo nižšiu hmotnosť 586 libier.

Polaris

Nemôžete hovoriť o značkách snežných skútrov bez zmienky Polaris. Toto hlavné meno má v čase písania tohto článku na trhu päť modelov snežných skútrov. Sú to RMK, Switchback, INDY, Titan a Voyageur.

RMK získalo uznanie za svoju pevnosť a nízku hmotnosť. Vyvážená poloha jazdca vám zaručí pohodlie a bezpečnosť pri každej jazde. RMK tiež obsahuje odpruženie PRO RMK React Suspension pre hladkú jazdu v kopcoch a inom drsnom teréne.

Switchback je bez námahy hladký. Vaše možnosti sú Switchback PRO S s úžasnými zákrutami, Switchback Assault alebo Switchback XCR.

Snežný skúter INDY od Polaris má za sebou viac ako štyri desaťročia dokonalosti. Najaktuálnejšia zostava zahŕňa INDY VR1 s úchvatnou akceleráciou, INDY XC s optimálnym výkonom a INDY Adventure, ak túžite po skvelej ovládateľnosti.

Do rodiny snežných skútrov Polaris Titan patria Titan SP 155, Titan XC 155 a Titan Adventure 155. Všetky sľubujú spoľahlivú obratnosť aj v hlbokom snehu.

V neposlednom rade je to Voyageur s modelmi 144 a 155. Tento snežný skúter je určený na jazdu mimo trate. Zahŕňa tiež zadný nosič a záves pre zvýšenú prepravnú kapacitu.

Yamaha

Iste, poznáte Yamaha, keďže vyrábajú aj štvorkolky a motocykle. Ich snežné skútre zahŕňajú modely pre mládež, turistické a úžitkové vozidlá, horské jazdce, crossovery a priekopníky.

Arktická mačka

Ďalším významným menom vo svete snežných skútrov je Arktická mačka. Vyrábajú modely snežných skútrov ako Blast, Mountain Cat a Riot.

Ich Riot X 8000, elegantný crossover snežný skúter, sa môže pochváliť predným odpružením AMS s výkyvnou tyčou, vertikálnym stĺpikom riadenia a motorom radu 8000 od C-TEC2.

M 8000 Mountain Cat Alpha One, ďalší obľúbenec Arctic Cat, má rovnaký motor pre vyšší výkon. Vďaka jednolúčovému zadnému odpruženiu ALPHA ONE je jazda na tomto snežnom skútri ako sen. Odpruženie si tiež môžete prispôsobiť podľa seba pomocou tlmičov Fox Float QS3 na zadnom a prednom ramene lyže.

  Je nebezpečné zlaňovanie Plus 16 Bezpečnostný tip

Blast M 4000: Special Edition sa môže pochváliť dvojtaktným jednovalcovým motorom EFI s objemom 400 cm3. Aj tu sa opäť objavuje jednolúčové zadné odpruženie ALPHA ONE. Štíhly podvozok podporuje lepšiu manévrovateľnosť a ovládateľnosť. Niet divu, že Blast M 4000 je obľúbený pre svoj pomer výkonu a hmotnosti, ktorý je označovaný za najlepší vo svojej triede.

Ski-Doo

Najväčšie meno v snežných skútroch sme si nechali na koniec: Ski-Doo. V rodine Ski-Doo máte na výber niekoľko modelov snežných skútrov. Sú to Tundra, Skandic, Expedition, Freeride, Summit, Grand Touring, Backcountry, Renegade a MXZ.

MXZ sa cíti ako na motokrose, ale na snežnom skútri. Je to hlavne vďaka 2-taktnému motoru Rotax. Užijete si vylepšené odpruženie, väčšiu agilitu, úžasnú ovládateľnosť a pevnejšie zákruty.

Ak si vyberiete Freeride, nevyberáte zle. Tento výkonný snežný skúter má motor 850 E-TEC Turbo a dizajn so zmenšeným tunelom, takže aj keď chcete ísť do hlbokého snehu, tento snežný skúter to s prehľadom zvládne.

Backcountry je tiež navrhnutý na objavovanie otvoreného snehu s funkciami, ako je nastavenie postoja lyže a zadné odpruženie cMotion. Medzi modely patrí Backcountry X-RS a Backcountry Sport.

Koľko stoja snežné skútre?

Máte nutkanie kúpiť si svoj prvý snežný skúter, no neviete, čo môžete očakávať za cenu. Koľko stoja tieto vozidlá?

Na dolnom konci môžete za nový snežný skúter zaplatiť len 2 000 dolárov. Presnejší odhad je viac ako 10 000 USD a viac.

Pre niekoľko príkladov, Switchback XCR od Polaris stojí 12 999 dolárov a Switchback Assault 146 je 14 799 dolárov. Yamaha Mountain Max LE 165 2021 sa predáva za 14 249 dolárov, zatiaľ čo ich Sidewinder X-TX LE 146 2021 stojí 17 399 dolárov. Model Arctic Cat ZR 9000 Thundercat 2021 stojí 17 695 dolárov a ich Riot 6000 je 12 895 dolárov.

Záver

Snežné skútre sú už dlho vozidlom voľby na prechádzanie zasnežených a zľadovatených ciest. Dnešné snežné skútre od značiek ako Arctic Cat, Ski-Doo alebo Polaris prevzali inováciu začiatkov snežných skútrov a vytvorili niektoré z najefektívnejších, najproduktívnejších, najvýkonnejších a najzaujímavejších vozidiel.

Ak ste zvedaví, či je snežný skúter vhodný práve pre vás, dúfame, že tento článok odpovedal na mnohé vaše otázky!