Čo je podpora muškárenia?

Muškárenie patrí určite medzi zložitejšie techniky lovu. Pre každého, kto ešte nie je skúseným muškárom, môže byť pochopenie všetkých pojmov, ako napríklad cúvanie, dosť ťažké.

Pojem „cúvanie“ v muškárení sa vzťahuje na časť šnúry, ktorá sa pripája priamo k tŕňu muškárskeho navijaka a potom ku koncu hlavnej muškárskej šnúry. Aj keď je táto šnúra oveľa tenšia, podložka je tiež oveľa silnejšia ako normálna muškárska šnúra.

Či už ste začiatočník alebo mimoriadne skúsený muškár, pravdepodobne ste museli na jednej zo svojich rybárskych výprav použiť cúvanie. Ak ste pred čítaním nepoužili podporu, toto môže zmeniť váš názor! Pokračujte v čítaní, aby ste zistili, prečo rybári používajú cúvanie a aké výhody im môže priniesť, keď sa snažia navinúť veľkú rybu!

Čo presne je podpora muškárskej šnúry?

Keď pomyslíte na muškárenie, vaše prvé myšlienky sa pravdepodobne obrátia viac k prútu a navijaku ako k vlascu a podložke.

Avšak vlasec a podložka sú niektoré z najdôležitejších častí vybavenia, ktoré si môžete vziať na svoj rybársky výlet.

Muškárska šnúra je zvyčajne vyrobená z nylonu alebo dacronu a potom potiahnutá PVC a mnohými ďalšími prísadami, ktoré pomáhajú šnúre klesať alebo plávať viac.

Medzitým je podložka muškárskej šnúry tenšia a pevnejšia buď z polyesterového materiálu spleteného dacronom, alebo z gélovej zmesi. Šnúra sa skladá z mnohých malých šnúr spletených dohromady, aby sa zvýšila pevnosť podkladu.

Podklad má veľa rôznych síl a veľkosť, ktorú si vybrať, závisí od prútu a navijaka, ktorý používate. Dve najbežnejšie sily sú 20 a 30-librové testy.

Sladkovodný rybolov zvyčajne používa 20-librový testovací podklad; medzitým, 30 libierd test sa zvyčajne používa len pre väčšie ryby na mieste so slanou vodou.

Keď plníte cievku vlascom, mali by ste začať tým, že najskôr položíte vrstvu podkladu.

  Lacné terče 3D lukostreľby – 10 najlacnejších terčov

Vo všeobecnosti platí, že väčšina muškárskych prútov môže držať kdekoľvek medzi 50 yardmi a 100 yardmi.

Avšak pre niektoré väčšie ryby, ktoré vyžadujú priestor a silu na beh, kdekoľvek medzi 200 až 400 yardmi. To si bude vyžadovať oveľa väčší navijak určený na háčik a navíjanie väčších a ťažších rýb.

Podložka na cievke nielenže pomôže vyplniť akýkoľvek ďalší priestor na cievke, ale použitie podložky tiež vytvorí akúsi „platformu“, na ktorej môže vlasec spočívať, keď je navinutý v cievke.

Výhody a účel podpory pri muškárení

Aj keď si možno myslíte, že pri rybolove nemusíte pridávať podložku na začiatok vlasca, výhody, ktoré prináša používanie podložiek, výrazne prevažujú nad časom potrebným na pridanie podložky na navijak počas vašej rybárskej výpravy.

Jednou z prvých výhod podkladu je pridaná sila a dĺžka vlasca.

Ak naviniete väčšiu rybu alebo rybu, ktorá chce predĺžiť zdolávanie, podložka vám môže pomôcť udržať rybu na šnúre.

Väčšie ryby treba nechať bežať, kým s nimi zdolávate. Keďže typická muškárska šnúra má iba 75 až 100 stôp, ak ryba v súboji rýchlo vzlietne, môžete rýchlo vyčerpať šnúru a navinúť ju.

Keďže muškárska šnúra môže byť drahšia ako iné typy rybárskej šnúry, nechcete riskovať stratu celej šnúry kvôli väčšej silnejšej rybe.

S použitím backingu dáva muškárskemu vlascu pevnejšie ukotvenie k navijaku a jediné, čo by sa malo zlomiť, ak sa súboj medzi vami a rybou zvrtne, je náväzec.

Druhou výhodou backingu je to, že podkladový vlasec pomáha naplniť vlasec viac, než by to urobila len samotná muška.

Prečo chcete naplniť kotúč viac? Jednoducho povedané, čím je kotúč plnší, tým rýchlejšie sa vlasec navinie.

Ak máte na cievke len muškársku šnúru, otvorený priestor na cievke má menší priemer a bude vyžadovať viac navinutia, aby ste získali kratšiu vzdialenosť šnúry.

  Aký typ pneumatík pre ATV by som si mal kúpiť? Náš výber

Celkovo je hlavným účelom použitia podpory pri muškárení poskytnúť rybárovi „poistku“ počas týchto dlhších ťažších bojov.

Zatiaľ čo sladkovodný rybár nemusí vidieť ich podporu veľmi často (alebo vôbec), morský rybár vidí svoju podporu pomerne často.

Ako používať zálohovanie

Zálohovanie poskytuje mnoho výhod vašej rybárskej výprave; ak sa však nepoužíva správne, použitie podložky môže byť zbytočné.

Vaša opora je len taká silná, ako sú vaše kotviace uzly.

Najprv začnite priviazaním zadnej strany k cievke. Urobíte to tak, že zaviažete tŕňový uzol.

Zjednodušene povedané, tŕňový uzol sú len dva uzly nad sebou, ktoré sú pomaly utiahnuté. To by malo zabrániť skĺznutiu uzla cez váš pôvodný uzol.

Po pripevnení podložky k navijaku je potrebné naviazať na muškársku šnúru. Môžete tak urobiť buď s Albrightovým uzlom alebo nechtovým uzlom (hoci Albright je bežnejší).

Albrightov uzol sa uviaže tak, že vytvoríte slučku vo vašej muškárskej šnúre a prejdete cez slučku s vašou podložkou. Potom niekoľkokrát omotáte podložku okolo šnúry (zvyčajne 4 alebo 5) a vrátite sa späť cez slučku.

Albrightov uzol môžete utiahnuť tak, že uchopíte konce vlasca a pevne ho podložíte a potiahnete. Zapnite voľné konce a vyskúšajte vlasec niekoľkými silnými ťahmi.

Pamätajte, že tento uzol by mal byť dobre uviazaný, aby ste sa uistili, že nestratíte nielen rybu, ale aj celý svoj drahý vlasec!

Predtým, ako sa vydáte na rybársky výlet, skontrolujte, či sú všetky vaše uzly správne a pevne zviazané. Ak sa obávate, že by sa váš uzol mohol na rieke rozmotať, natrite uzol trochou super lepidla alebo trochou lepidla na linky.

Pri výbere podkladu možno budete chcieť zvoliť líniu s jasnejšími farbami.

Tieto jasnejšie farby vám pomôžu udržať si prehľad o vašej šnúre, aj keď ryba s vašou šnúrou rýchlo vzlietne. Rozhodnite sa pre pestrofarebný podklad, ako je fluorescenčná oranžová alebo chartreuse, ktorý vám pomôže lepšie sledovať vašu rybu.

  Prečo je beh na spaľovanie tukov lepší ako chôdza

Nezabudnite pravidelne kontrolovať svoju podložku, či nedošlo k hnilobe alebo korózii. V závislosti od toho, ako často svoje prúty čistíte a ako ich skladujete, by sa podložie nemalo rýchlo rozvinúť.

Po priviazaní opierky k muškárskemu vlascu všetko, čo musíte urobiť, je naplniť navijak vlascom, naviazať si náväzec a hroty, pripevniť svoju obľúbenú mušku a začať navíjať tieto ryby!