Čo je NASCAR?

National Association for Stock Car Auto Racing (NASCAR) bola založená v roku 1947 s cieľom predstaviť systém a pravidlá pre stanovovanie výkonnostných štandardov v šampionátoch akciových automobilov. Tri hlavné závodné série NASCAR sú Nextel Cup, Busch Cup a Craftsman Truck Series. Dale Earnhardt, Richard Petty a Jeff Gordon sú len niektorí z najlepších jazdcov v histórii NASCAR.

Dnešné autá NASCAR sú ručne vyrábané do najjemnejších detailov, no keď sa NASCAR začínal, autá boli upravené cestné autá. Autá NASCAR majú rám z oceľových rúrok. Ochranná klietka, časť auta, kde sedí vodič, má svoje rúry navrhnuté tak, aby odolali akémukoľvek nárazu, aby bol vodič vždy chránený. Predná spona alebo predná časť rámu je určená na vysunutie motora auta zo spodnej časti auta v prípade nehody. Firewall oddeľuje vodiča od motora a pomáha chrániť motor, aby sa nedostal do oblasti vodiča.

Pravidlá NASCAR sa musia vždy dodržiavať, pokiaľ ide o stavbu áut a existujú dva hlavné typy áut NASCAR: superrýchlostná dráha a krátka dráha. Superrýchlostné autá sú postavené špeciálne pre superrýchlostné dráhy ako Talladega v Alabame, kde je potrebný menší výkon motora, ale vyššia rýchlosť. Autá na krátke trate sú vyrobené pre krátke trate, ako je Bristol Motor Speedway v Tennessee. Krátke zákruty trate sú užšie, takže autá na krátke trate sú konštruované s dôrazom na silu smerujúcu smerom dole, čo umožňuje vozidlu pevnejšiu priľnavosť na trati. Krátke trate vyžadujú nižšiu rýchlosť ako superrýchlostné dráhy.

NASCAR používa bodový systém. Každý jazdec, ktorý dokončí preteky, dostane body, dokonca aj posledný klasifikovaný. Jazdec s najvyšším skóre na konci 36 pretekov sezóny je víťazom pohára. Bonusové body sa získavajú, keď je jazdec vpredu aspoň v jednom kole pretekov. Jazdec s najväčším počtom kôl vo vedení na konci pretekov získa o 5 bodov viac.

  Čo je to športová bandáž?

Vzťahy medzi jazdcami na konci motoristickej sezóny sa riešia vyhlásením jazdca s najväčším počtom víťazstiev za víťaza pohára. Ak majú obaja jazdci rovnaký počet výhier, porovnávajú sa výhry na druhom mieste, výhry na treťom mieste atď., kým nie je určený víťaz. Víťazi každého závodu NASCAR získajú 180 bodov a body klesajú v rôznych prírastkoch, pričom posledný pretekár získa 34 bodov.

Daytona Beach na Floride je domovom Daytona International Speedway. Daytona USA je oficiálna atrakcia zábavného parku sponzorovaná NASCAR, ktorá umožňuje návštevníkom zažiť vzrušenie z pretekárskych áut pomocou pohybových simulátorov a počítačovej technológie. Návštevníci môžu sedieť v autách a zažiť rýchlosť, zvuk a vibrácie, aké to je ísť rýchlosťou 200 mph. Kino IMAX tiež premieta filmy a zábery NASCAR.