čo je maratón?

Maratón je vytrvalostný pretek, ktorý zahŕňa 26 míľ, 385 yardov (42,2 kilometra). Pomenovaný podľa gréckej bitky pri Maratóne, ktorá sa odohrala v roku 490 pred Kristom. Okrem toho, že ide o olympijské podujatie pre mužov a ženy, maratóny behajú po celom svete na rôznych typoch terénu športovcami rôznych úrovní zručností. Aby športovec podal dobrý výkon v maratóne, absolvuje náročné obdobie tréningu, aby si rozvinul vytrvalosť a spoznal svoje fyzické limity.

Podľa legendy potom, čo Gréci zvíťazili nad Peržanmi v bitke pri Maratóne, poslali bežca do Atén so správou. Bežec Fiidippis prebehol celú vzdialenosť do Atén bez zastavenia, oznámil víťazstvo a potom padol mŕtvy v dôsledku fyzického stresu na jeho tele spôsobeného dlhým behom. Viacerí autori zahrnuli príbeh do básní a piesní, vrátane Roberta Browninga v roku 1876. Browningova poézia inšpirovala Michela Breala, ktorý zorganizoval oživenie olympijských hier v roku 1896 a zahrnul maratón.

História však naznačuje, že Fiidippis bol skutočne poslaný z Atén do Sparty, aby požiadal o pomoc Marathon. Tak rozprával príbeh Herodotos, ktorý veľa písal o grécko-perzských vojnách. Z Maratónu do Atén určite poslali bežca, aby oznámil správy, ale možno to nebol Fiidippis a cesta sa pravdepodobne nezaobišla bez jedinej etapy.

V modernom maratóne organizátori vytvorili trať, ktorá spĺňa požiadavky na vzdialenosť stanovené na olympijských hrách v roku 1908 v Londýne. V závislosti od pretekov štartujú všetci bežci spoločne s hromadným štartom alebo sú vysielaní vo vlnách, oddelení podľa pohlavia a zručnosti. Trať je ponechaná otvorená počas stanoveného časového obdobia, zvyčajne okolo štyroch hodín, a bežci, ktorí trať nedokončia, sú vyzdvihnutí a odvedení do cieľa. Pri maratónoch s väčšou skupinou menej skúsených bežcov môže byť trať ponechaná dlhšie otvorená, aby mohli dobehnúť do cieľa.

  Aké sú obranné pozície vo futbale?

Beh na dlhé trate je na telo veľmi náročný. Bežci majú k dispozícii rozsiahly tréningový program, ktorý kombinuje vytrvalostný beh s oddychom, aby si telo neublížilo. Počas pretekov sledujú aj svoje fyzické zdravie, v snahe udržať správnu rovnováhu elektrolytov, aby netrpeli hyponatriémiou, čo je potenciálne nebezpečný stav spôsobený nerovnováhou solí v tele. Je bežné, že sa po maratóne cítite boľavé a máte oslabený imunitný systém.