Čo je kitesurfing?

Kitesurfing je šport, ktorý sa odohráva na vodnej hladine, na doskách s dizajnom podobným wakeboardom, pričom surfistu tlačí drak, ktorý využíva silu vetra. Popularita kitesurfingu vzrástla, aj keď je dosť ťažké ho zvládnuť a môže byť nebezpečný, ak mu nevenujete náležitú pozornosť. Kitesurfing využíva rovnaké vybavenie ako kiteboarding, ale vo všeobecnosti je vhodnejší na jazdu na vlnách, než na menších jazerách alebo iných pokojných vodných plochách.

Prvé experimenty s nosením šarkanov sa uskutočnili v 19. storočí a na úsvite 20. storočia Samuel Cody prekonal Lamanšský prieliv pomocou šarkanov a malého člna. Samotný kitesurfing sa však v skutočnosti zrodil až koncom 19. rokov. Od tohto desaťročia sa viac ľudí zaoberalo používaním šarkanov na osobnú dopravu a šport. Samotná technológia kite pokročila počas 20-tych rokov 20. storočia, pričom kite sa stali oveľa lepšie ovládateľnými a šnúry vyrobené z materiálov ako Spectra® a Kevlar® boli ľahšie a pevnejšie ako ťažké kite laná.

V 80. a začiatkom 90. rokov 20. storočia bolo vyvinutých niekoľko systémov vodného šarkana. Ľudia začali používať tandemové šarkany s vodnými lyžami, surfmi a surfmi. Tento prvý kitesurfing bol dosť náhodný, no inovátori pokračovali vo vývoji technológie, aby sa dala ľahšie ovládať a bola bezpečnejšia. V roku 1994 sa KiteSki stal komerčne dostupným a kombinuje kite s vodnými lyžami. Koncom deväťdesiatych rokov sa kitesurfing stal populárnym pri pobreží Maui, pri francúzskom pobreží a po celom svete.

V roku 1997 Dominique a Bruno Legainouxovi, dvaja Francúzi, ktorí boli nápomocní v počiatkoch kitesurfingu a mali patent na nafukovací dizajn, vydali dizajn Wipika. Tento nafukovací kite systém bol postavený špeciálne pre kite surfing a bol navrhnutý tak, aby uľahčil opätovné spustenie z vody. To pomohlo presadiť kitesurfing do hlavného prúdu a o rok neskôr to bol široko prijatý šport s množstvom ďalších komerčných súprav na kitesurfing.

  Aká je v gymnastike štartovacia hodnota?

Kvôli vysokým rýchlostiam a nebezpečenstvám spojeným s kite lanami, ktoré sa môžu zamotať alebo prejsť silným vetrom, sa všeobecne odporúča, aby kitesurferi absolvovali aspoň niekoľko základných lekcií, aby sa naučili základy. Je dôležité mať systémy, kde sa dajú šnúry draka odpojiť a núdzový nôž na prerezanie šnúry v prípade potreby. Po páde môže byť drak potenciálne odfúknutý a vtiahnuť surfera pod vodu vysokou rýchlosťou, pričom môže naraziť do fyzických predmetov.

Jednou z hlavných atrakcií kite surfingu je potenciál pre majestátne triky. Kite umožňuje surferovi zažiť obrovské skoky, lietať vzduchom na veľké vzdialenosti predtým, ako kontrolovane dopadne na vodu. Podobne ako skateboarding, aj kitesurfing využíva sériu úchopov dosky s komplexnými trikmi, ktoré sú možné kvôli dlhej dobe, počas ktorej môže surfer zostať v lete.