Čo je kanoe Outrigger?

Kanoistika je činnosť, v ktorej som vyrástol; moja rodina si vždy užívala základné kanoe na voľný čas, na ktoré si spomeniete, keď si predstavíte kanoe. Prekvapivo existuje niekoľko rôznych typov kanoe, z ktorých každý je vyrobený alebo navrhnutý na konkrétny účel. Jedným z nich je výložníkové kanoe.

Výložníkové kanoe je závodné kanoe, ktoré má bočné plaváky, ktoré sú pripevnené k trupu alebo k hlavnému telu a môžu byť na jednej alebo oboch stranách.

Toto kanoe sa vyvinulo od staroveku a to, čo sa kedysi používalo ako dopravný prostriedok, sa teraz používa na preteky na Havaji. Tento šport sa stal tak populárnym, že je teraz oficiálnym štátnym tímovým športom.

Účel výložníka

Účelom kanoe Outrigger je zlepšiť stabilitu plavidla a poháňať ho. Existujú staré aj moderné verzie výložníkového kanoe.

Dnes ich na šport využívajú hlavne Havajčania a pretekajú už od roku 1700. Vďaka spôsobu, akým boli skonštruované, sú rýchlejšie ako typické kanoe a vďaka bočným plavákom znesú aj drsnejšie vody.

Pretekárske podpery majú zvyčajne iba jeden bočný plavák namiesto dvoch.

Táto špeciálna kanoe bola pôvodne navrhnutá tak, aby dokázala zvládnuť drsné podmienky na mori pre tých, ktorí museli cestovať v Tichom oceáne a väčšinou ju používali ostrovania ako Havajčania, Tahiťania, Fidžijci alebo ľudia žijúci na Novom Zélande.

Keďže to bol jeden z mála spôsobov cestovania medzi týmito ostrovmi, tieto výložné kanoe museli byť navrhnuté čo najlepšie.

Boli postavené tak, aby sa na nich dalo pádlovať alebo sa na nich dalo plaviť.

Plachtu by použili, keby potrebovali cestovať na veľkú vzdialenosť, napríklad na rôzne ostrovy. Ak by pádlovali na kanoe, slúžilo by len na rybolov v blízkosti ich ostrova.

Vďaka tomu to bolo oveľa pohodlnejšie, takže ho mohli používať na rôzne účely, na ktoré ho potrebovali.

  Je rybolov s WD-40 nezákonný? Funguje to vôbec?

Boky, ktoré držia flotácie, sú najdôležitejšou súčasťou tohto kanoe, vďaka nim je loď najlepšia možná. Staroveké kanoe by mali dva plaváky, jeden na oboch stranách, a to pomohlo vytvoriť stabilnejšie kanoe.

Je to preto, že plaváky sú v rovnakom uhle ako voda, čo pomáha lodi rýchlejšie a hladšie takže trup nemusí robiť všetku prácu.

Aj keď sa v dnešnej dobe používajú hlavne na preteky, stále sa dajú použiť na také veci, ako je rybolov. Ľudia si kúpia výložník, aby pomohli nastaviť rybárske vlasce alebo pomohli stabilizovať svoje plavidlo, keď sú v rozbúrených alebo rozbúrených vodách.

Ostrovy ho používajú aj dnes, pretože sú pohodlné a sú spoľahlivé.

Na Zanzibare v Tanzánii som mohol na vlastné oči vidieť, ako sa stále používajú. Tam sú stále zo stromov a mnohé z nich by boli vo vode a ľudia v nich by chytali ryby alebo robili iné veci.

Dajú sa využiť aj na voľný čas. Dnes si ľudia kúpia aj modernizované výložníky, čo sú len samotné flotácie, a pripevnia ich na kajaky alebo rôzne malé člny. Alebo si kúpia len výložníkové kanoe a užijú si kanoistiku po svojom.

Je to tiež to, čo pomáha prekonať rozbúrené more. Bočné plaváky v podstate sedia na vode, takže by mohli prekonať väčšinu veľkých vĺn, ktoré im prišli do cesty. Ak by to bolo ako normálne kanoe, došlo by k ťahu, pretože trup kanoe sedí viac vo vode ako plaváky.

Pretože väčšina ľudí, ktorí používali tieto kanoe, žila v Pacifiku, kde búrky môžu sťažiť plavbu po vodách. Tieto bočné plaváky pomáhajú, aby sa kanoe neprevrátilo alebo nespadlo tak ľahko ako bežné kanoe.

História

Asi pred 5 000 rokmi bolo zaznamenané prvé kanoe s výložníkom a myslelo sa, že ho vytvorili Austronézčania. Tieto plavidlá boli dopravným prostriedkom pre ľudí, aby sa dostali z jedného miesta na druhé. Do kanoe sa zmestilo až 80 ľudí.

  Môžete presunúť malý dom do zámoria?

To bolo ideálne na cestovanie na rôzne ostrovy alebo na hľadanie novej krajiny.

Tieto typy kanoe prvýkrát dorazili na Havaj okolo roku 200 nl a niesli dôležité veci, ako sú rastliny, jedlo, zvieratá a ľudia. Po príchode si uvedomili, že terén je drsný so sopečnými kameňmi, strmými útesmi a tvrdým vetrom a vlnami.

Z toho vedeli, že výložné kanoe budú nevyhnutné pre rybolov a cestovanie, ktoré budú robiť. Bolo ich však potrebné postaviť dobre a nie z nekvalitného materiálu.

Keď ostrovania objavili strom Koa, vedeli, že by to bolo ideálne na stavbu kanoe, najmä preto, že dokázali postaviť celý trup kanoe z jedného kusu.

Tieto kanoe boli takmer posvätné pre ľudí, ktorí ich používali a stavali.

Na Havaji museli mať havajského kňaza, ktorý sa ubezpečil, že strom je dosť dobrý na použitie. Kňaz zvyčajne vyšiel von a hľadal v lese toho správneho. Ak sa objavil vták, ktorý kloval strom, nebolo možné ho použiť, pretože to znamenalo, že strom nebol dostatočne pevný.

Po nájdení toho dokonalého by potom strom musel byť požehnaný modlitbami.

Dopraviť strom späť na pobrežie ostrovov bolo veľmi náročné a niekedy si to vyžadovalo aj stovky mužov. Ale keď tam boli, dokončili výrobu kanoe, vrátane vyrezávania a výroby vodeodolného náteru, aby sa drevo nerozpadlo tak ľahko.

V roku 1700 sa kanoistika zmenila na šport a spôsob zábavy na ostrove, okrem praktických aspektov lode.

Kapitán Cook prišiel na Havajské ostrovy v roku 1779 a oznámil, že videl viac ako 1500 výložných kanoí.

Odvtedy sa pretekársky šport rozrástol do dnešnej podoby na Havaji. Je tak populárny, že bol vymenovaný za oficiálny štátny tímový šport na Havaji.

Staroveké v porovnaní s moderným

Výložníkové kanoe z dávnych čias teraz vyzerajú inak kvôli ich materiálom, ako aj účelom, na ktoré slúžia.

  Zoznam najlepších lukostreľníc v Los Angeles

V dávnych dobách bola kanoe vyrobená zo stromov, väčšinou z kmeňov stromov Koa. Tiež boli navrhnuté tak, aby mohli pádlovať na kanoe alebo sa na ňom plaviť.

Dnes sú väčšinou vyrobené z plastu vystuženého sklom. To pomáha udržať kanoe vo vode oveľa dlhšie ako tie zo stromov Koa. Hoci starodávne kanoe by pravdepodobne mohli vydržať dlho, dnešná moderná technológia zaisťuje životnosť a integritu tohto kanoe.

Dnešný účel je na pretekanie a nejaký rybolov, zatiaľ čo vtedy to bolo na všetko. Rybolov, preprava ľudí a tovaru a hľadanie nových území.

Rôzne typy výložníkov

Rôzne typy výložníkov sú hlavne pre rôzne typy pretekov, ktoré existujú.

Topend šport najlepšie vysvetľuje rôzne typy výložníkov.

„Existujú rôzne typy výložníkových kanoí podľa počtu trupov (jednoduchých alebo dvojitých), počtu vodákov (1, 2, 3, 4, 6 alebo 12) a toho, či sa používa kormidlo alebo nie. Najbežnejším typom kanoe, ktorý sa používa na súťažné preteky, sú podpery s jedným trupom so šiestimi podperami označované ako OC6 a podpery s jedným paddlerom označované ako OC1.

Takže v závislosti od toho, s čím pretekáte, koľko metrov a s koľkými ľuďmi pretekáte, je najlepšie použiť kanoe s výložníkom.

„OC“ označuje „kanoe s výložníkom“ a potom číslo vedľa je počet ľudí, ktorí pretekajú v rovnakej kanoe.

Jediná podpera je len jednostranná flotácia a dvojitá podpera je s bočnými flotáciami na oboch stranách.