Čo je džudo?

Judo je japonské slovo, ktoré znamená „jemný spôsob“ a je to druh bojového umenia, ktorý pochádza zo starovekého japonského bojového umenia jujitsu, čo znamená „poddajný spôsob“. V roku 1882 Dr. Jigoro Kano, prezident Tokijskej univerzity vzdelávania, začlenil to, čo považoval za najlepšie techniky jujitsu, do toho, čo je teraz športom džuda. Pri všetkých svojich zručnostiach, najmä pri hádzaní, kladie dôraz na používanie rovnováhy, páky a pohybu.

Praktizujúci džuda nosia bavlnenú uniformu nazývanú judogi, čo znamená „uniforma džuda“ a niekedy sa označuje jednoducho ako gi. Tieto uniformy sú zvyčajne biele, ale môžu byť aj modré. Pozostávajú z širokých nohavíc so sťahovacou šnúrkou a prešívanej bundy zapínanej obi alebo opaskom. Uniformy boli pôvodne vytvorené pre tento šport, ale teraz sa používajú pre mnoho rôznych druhov bojových umení.

Najzrejmejšou vecou pre niekoho, kto sleduje džudo, by bola pravdepodobne rozmanitosť silných techník hádzania. Je tiež dôležité naučiť sa techniky úchopu a zahŕňajú rôzne ovládacie úchopy, zámky rúk a kĺbov, kolíky a techniky dusenia. V praxi sa kladie dôraz na bezpečnosť a tento šport kladie dôraz na boj v stoji aj na zemi.

Judo odmeňuje myšlienku flexibility v technikách a prispôsobuje techniku ​​tomu, čo sa vyžaduje v konkrétnom čase. Sila nie je taká dôležitá ako technika a zručnosť, rovnako ako načasovanie. To umožňuje, aby techniky efektívne vykonával menší človek na oveľa silnejšom.

Tento šport je dnes populárny u ľudí všetkých vekových kategórií na celom svete. Je to skvelý spôsob, ako zostať fit, vybudovať si sebavedomie a naučiť sa sebaobrane. Rozvíja sa ovládanie tela, v prípade potreby aj rýchle reflexy, rovnováha a účinná sebaobrana.

Judo je tiež súťažný šport, ako taký bol predstavený na olympijských hrách v roku 1964. Tento olympijský šport bol otvorený len pre mužov do roku 1988, kedy bol ukážkovým športom žien; v roku 1992 sa stala oficiálnou udalosťou pre ženskú olympijskú medailu. V Spojených štátoch existujú aj vysokoškolské súťaže.
Systém stupňov nájdený v mnohých bojových umeniach, zvyčajne identifikovaný rôznymi farebnými pásmi, bol prvýkrát použitý v džude. Hodnosti uznávajú tvrdú prácu, ako aj zvýšené znalosti a zručnosti bojového umenia. Pre deti do 17 rokov existujú oddelené juniorské triedy v porovnaní s triedami pre dospelých. Čierne pásy sú najvyššie hodnosti s desiatimi rôznymi stupňami čierneho pásu.

  Čo je prenosný generátor?