Čo je Canasta?

Canasta je podobná, ale zložitejšia kartová hra ako žolíky. V hre Canasta hráči používajú spárované karty na vytvorenie zmesí a potom hrajú kombinácie divokých kariet a spárovaných kariet, aby si vyčistili ruky a opustili hru. Táto kartová hra pravdepodobne vznikla niekde v Južnej Amerike pred príchodom do Severnej Ameriky, kde sa stala veľmi populárnou v 50. rokoch minulého storočia.

Napriek prvým pokusom o štandardizáciu hry Canasta existuje niekoľko verzií, v ktorých sa hra a pravidlá mierne líšia. Canasta sa môže hrať jednotlivo alebo vo dvojiciach v závislosti od počtu hráčov, ktorý sa môže meniť od dvoch do šiestich. Canasta sa hrá s dvoma plnými balíčkami kariet, vrátane žolíkov, spolu 108 kariet.

Rozdávanie – Začiatočný krupiér je vybraný náhodne a rozdávanie prebieha v smere hodinových ručičiek okolo stola počas trvania hry. Každý hráč dostane jedenásť kariet so zvyšnými kartami, ktoré sú umiestnené v strednom balíčku, aby vytvorili dobierkový balíček. V niektorých verziách má hráč napravo od krupiéra možnosť odrezať karty v množstve, ktoré sa rovná presnému rozdeleniu bonusových bodov. Napríklad v hre pre štyroch hráčov, ak hráč napravo od krupiéra odreže zhora presne štyridsaťštyri kariet, získa 100 bonusových bodov.

Hodnoty kariet – Vo väčšine variácií Canasta si hracie karty zachovávajú nasledujúce hodnoty:

Joker – žolík za 50 bodov
Dvojky – (2 zo všetkých farieb) sú divoké karty v hodnote 20 bodov
Červené trojky (3 diamanty a srdcia) sú špeciálne karty, ktoré sa ukladajú a hrajú sa na stranu, keď sú rozdané alebo ťahané. Stojí za to body navyše.
Traja čierni, 4 – 7 všetkých farieb – 5 bodov
8 – 10, J, Q, K všetky farby – 10 bodov
Esá – 20 bodov

Fusion – Canasta vyžaduje, aby jednotlivci alebo partneri vytvorili počiatočné spojenie rovnaké alebo väčšie ako určitý počet bodov. Hodnota štartovacej kombinácie je založená na aktuálnom skóre hráčov. Keď sa ich skóre zvyšuje, zvyšuje sa aj požadovaná hodnota počiatočného spojenia.

  Čo je to súťaž na trampolíne?

Herné režimy – Keď hráči skombinujú požadovanú hodnotu, môžu začať stavať súpravy alebo kanastu. Kanasta je sada siedmich rovnakých kariet. Kanasty je možné vyrobiť s akoukoľvek kartou okrem žolíkov a trojíc. Sada môže pozostávať výlučne z prirodzených kariet alebo to môže byť kombinácia štyroch alebo viacerých prirodzených kariet s divokými kartami. Každá prírodná kanasta má hodnotu 500 bodov, zatiaľ čo každá zmiešaná kanasta so zástupnými znakmi má hodnotu 300 bodov.
Hra prebieha okolo stola v smere hodinových ručičiek. Na ťahu každého hráča si ťahajú, hrajú zodpovedajúce karty, aby vytvorili kanasty a odhodili ich. Hráči môžu tiež zdvihnúť odhodenú kôpku, ak majú v ruke zodpovedajúci pár alebo sa pred nimi spojili. Canasta sa hrá rukami alebo kolami a každá hra končí, keď hráč zahrá všetky svoje karty a vyjde. Nasledujúce hry sa hrajú, kým skóre jednotlivca alebo partnera nedosiahne alebo nepresiahne 5000 bodov.

Hoci počas Canasty vstupujú do hry ďalšie pravidlá a niektoré pravidlá a bodové hodnoty sa líšia, celková hra zostáva vo všetkých verziách rovnaká. Rovnako ako Bridge, aj Canasta je populárna kartová hra, ktorá sa hrá v skupinových turnajoch. Verzia pre štyroch hráčov je najobľúbenejšou verziou hranou v skupinovom prostredí. Canasta, podobne ako mnoho iných kartových hier, sa dá hrať aj virtuálne online.