Čo je Atari?

Atari je značka, ktorú vlastní niekoľko spoločností od jej založenia v roku 1972. Pôvodnú spoločnosť založili Ted Dabney a Nolan Bushnell. Ich videoherné konzoly a arkádové hry pomohli od 70. do polovice 80. rokov 20. storočia byť priekopníkom v priemysle počítačovej zábavy.
Spoločnosť sa pôvodne volala Syzygy Engineering, ale keď sa Dabney a Bushnell pokúsili zaregistrovať tento názov v Kalifornii, zistili, že sa už používa. Keď sa Bushnell snažil nájsť nové meno pre spoločnosť, pozrel sa na svoju hru Go a nakoniec sa usadil na termíne atari game, čo znamenalo, že jeho vlastné kamene sa chystajú zobrať súperom. V japonskom jazyku je to forma slovesa ataru, čo znamená „zasiahnuť cieľ“ a niekedy sa používa v Japonsku, keď osoba presne predpovedá udalosť.

V roku 1973 Bushnell a jeho priateľ Joe Keenen vytvorili Kee Games, pretože všetci distribútori hier Atari trvali na výhradných distribučných dohodách. Tieto dve spoločnosti predávali hry rôznym distribútorom, z ktorých každý získal „exkluzívnu“ zmluvu. Keenanovo marketingové úsilie predstavilo Atari americkej verejnosti v roku 1974 a bol vymenovaný za prezidenta spoločnosti.

Nasledujúci rok sa Nolan Bushnell rozhodol vytvoriť nový domáci herný systém schopný hrať všetky hry dostupné v tom čase. Jeho výtvor, Atari 2600, patril medzi najpopulárnejšie videoherné konzoly v histórii videohier. Kvôli nákladom na výrobu a marketing systému sa Bushnell v roku 1976 rozhodol predať ho spoločnosti Warner Communications a časť zisku použiť na výrobu novej hernej konzoly.

Dizajnéri Atari okamžite začali pracovať na nástupcovi 2600, ale v polovici vývoja si domáce počítače začali získavať na popularite. V reakcii na to boli nové konzoly prepracované tak, aby obsahovali klávesnicu a rôzne herné vstupy. Atari 800 a 400, ktoré boli k dispozícii v roku 1980, sa tešili určitej popularite, ale ani zďaleka neboli také úspešné ako pôvodná konzola. Časť problému spočívala v tom, že divízie hernej konzoly, domáceho počítača a arkád fungovali nezávisle a navzájom nespolupracovali. Ďalším dôvodom neúspechu bola skutočnosť, že konkurenti prišli s vlastnými modelmi a v segmente videohier na trhu prebiehali prudké cenové vojny.

  Čo je súťažné jedenie?

V roku 1983 a po týchto problémoch prišiel kolaps videoherného priemyslu. Ceny akcií Warner Communication klesli a stratili viac ako 500 miliónov amerických dolárov (USD). Začali hľadať ďalšieho kupca, ktorý by prevzal problémovú divíziu Atari. V roku 1984 Warner Communications predal divíziu herných konzol a domácich počítačov Jackovi Tramielovi, ktorý vytvoril Atari Corporation.

V roku 1985 spoločnosť Atari uviedla na trh sériu XE a líniu ST. V roku 1986 tiež vydala konzoly 2600 jr a 7800. Spoločnosť sa odrazila a za tento rok dosiahla zisk 25 miliónov dolárov (USD). V roku 1989 Atari uviedlo na trh Lynx, prvú ručnú konzolu s farebnou grafikou. Hoci sa tento inovatívny systém stretol s veľkou pompou, nedostatok dielov zabránil celoštátnemu nasadeniu systému. Lynx stratil podiel na trhu od vianočnej sezóny 1989 v prospech Nintendo’s Game Boy, vreckovej konzoly, ktorá nemala farebný displej, ale bola ľahko dostupná.
V roku 1996 chcel Tramiel opustiť biznis s videohrami, a tak sa Atari spojilo so spoločnosťou JTS Inc., ktorá vyrábala pevné disky. V roku 1998 spoločnosť Hasbro Interactive kúpila spoločnosť len za 5 miliónov dolárov (USD). Atari bolo opäť predané v roku 2000, keď Infogrames, slávny francúzsky softvérový vydavateľ, kúpil Hasbro Interactive. Názov spoločnosti v súčasnosti vlastní Atari Interactive, ktorá je dcérskou spoločnosťou Infogrames Entertainment SA (IESA). Mnohé z pôvodných hier, vrátane Pong, Frogger a Space Invaders, sú považované za klasiku a stále ich hrajú zarytí fanúšikovia.