Čo drží pohromade snehovú guľu alebo snehuliaka?

Keď máte v ruke dokonale guľovú snehovú guľu, máte dve možnosti. Môžete ju hodiť na suseda a začať guľovačku alebo pokračovať v gúľaní snehovej gule do podstavca snehuliaka. Čo drží tú snehovú guľu – veľkú alebo malú – tak dobre pohromade?

To, čo drží snehovú guľu alebo snehuliaka pohromade, je čisto vedecké. Vodíkové väzby zavediete tlakom na okraje snehových vločiek, kým sa trochu neroztopia. Akonáhle prestanete tvarovať snehovú guľu, snehové kryštály znova zamrznú a vytvoria vytvrdenú vonkajšiu vrstvu, ktorá drží snehovú guľu pohromade.

Máme toho ešte veľa, o čom sa chceme porozprávať, vrátane špecifík o tom, čo robí snehovú guľu, aby si udržala svoj tvar a štruktúru. Potom zoberieme tieto informácie a použijeme ich vo väčšom meradle, ako je napríklad rolovanie obrovských snehových gúľ. Čítajte ďalej!

Čo drží sneh pohromade pri výrobe snehovej gule alebo snehuliaka?

Pokiaľ ide o sneh, to, či sa zlepí alebo sa rozpadne, má všetko spoločné s vodou.

Vidíte, voda je molekula. V každej molekule vody je jeden atóm kyslíka a dva atómy vodíka. Keď sú teploty dostatočne nízke na to, aby snežilo (približne 32 stupňov Fahrenheita), molekuly vody zamrznú.

Deje sa tu to, že molekuly znížia svoje tempo, takže sa ľahšie prichytia. Takto sa sneh stáva pevným.

Ako si pamätáte, voda je neoddeliteľnou súčasťou aj iným spôsobom, pokiaľ ide o to, či sa sneh bude držať.

Voľná ​​voda, ako sme už na blogu diskutovali, je množstvo vlhkosti v snehu. Neprítomnosť voľnej vody v snehu vytvára suchý sneh podobný prachu. Nech sa akokoľvek snažíte, je takmer nemožné vyrobiť niečo pevné z prachového snehu. Sneh by ste museli namočiť záhradnou hadicou alebo vedrom, čím by ste zvýšili množstvo voľnej vody v snehu.

Akonáhle sa obsah voľnej vody zvýši na osem alebo 13 percent, sneh má ideálne množstvo vlhkosti na priľnutie. Keď je sneh väčší ako 13 percent voľnej vody, obsah vlhkosti je nadmerný a sneh pripomína skôr kašu. Je to rovnako zbytočné ako prachový sneh.

Je tu ešte jedna časť rovnice pri výrobe snehuliaka palice okrem vody. To je tlak, teda tlak, ktorý vytvárate, keď tvarujete snehovú guľu.

Dokonca aj keď máte na sebe zimné rukavice na výrobu snehovej gule, teplo z vašich rúk začne trochu roztápať vonkajšie okraje snehovej vločky. To je to, čo je potrebné na aktiváciu vodíkových väzieb v snehovej vločke.

Keď prestanete vyvíjať tlak, pretože ste skončili s tvarovaním snehovej gule, snehové kryštály sú opäť vystavené nižším teplotám a zamrznú. Pri opätovnom zmrazení sa vytvorí vonkajší obal, ktorý drží snehovú guľu pohromade.

Čítať  Aký je rozdiel medzi piatym kolesom a obytným autom?

Možno ste už počuli o tom, že tento proces označujeme ako spekanie, pretože to je jeho technický názov. Spekanie vytvára silnú štruktúru pre snehovú guľu alebo snehovú kopu, z ktorej sa môže stať snehuliak alebo dokonca snehová pevnosť.

Aká veľká môže byť snehová guľa?

Aby sme to zhrnuli, je to kombinácia vody a tlaku (nie tepla), ktorá vytvára úžasné snehové gule. Teraz, keď ste takpovediac odomkli kľúče k úspechu, začali ste vyrábať viac snehových gúľ a držali sa pohromade lepšie ako kedykoľvek predtým.

Možno ste odvtedy prešli k gúľaniu väčších snehových gúľ pre snehuliakov. Keď tvarujete ďalšiu rozmernú základňu pre vášho snehuliaka, nestačíte sa čudovať, do akej veľkosti sa dá so snehuliakom zájsť?

Na to máme odpoveď! V marci 2013 študenti na Michigan Tech vyvalili najväčšiu snehovú guľu v histórii, hovorí Michiganská spravodajská stránka M Live. Snehová guľa je vysoká 9,28 stôp s priemerom 10,45 stôp a obvodom 32,94 stôp.

Koľko by vážila taká masívna snehová guľa? M Live nebolo jasné, hovorilo sa len o niekoľkých tonách. Neskôr prešli Guinnessove svetové rekordy a overili, že snehová guľa je momentálne najväčšia.

Nie je to prvýkrát, čo Michigan Tech zlomil rekord v najväčšej snehovej guli. M Live hovorí, že v roku 2006 si Michigan Tech prvýkrát vyslúžil vážené ocenenie.

Potom cenu prevzala Dartmouth College v New Hampshire. Michigan Tech to neskôr vyhral späť. Vo vyhlásení študentov v článku M Live sa uvádza, že ak iná vysoká škola (alebo firma alebo jednotlivec) prekonala rekord v najväčšej snehovej guli po Michigan Tech, jej študentská skupina sa venovala získaniu titulu už po tretíkrát.

Podľa Guinnessova webová stránkaV čase písania tohto článku je rekord Michiganskej technológie snehovej gule stále platný.

Ako kotúľať veľké snehové gule

Dobre, takže možno vaša snehová guľa nebude mať obvod 32 stôp a priemer asi 11 stôp, ale radi by ste guľovali snehové gule také veľké, aby ste zapôsobili na každého v okolí. Ako to robíš? Tu sú naše návrhy.

Počkajte na správny sneh

Študenti na Michigan Tech majú výhodu, ktorú nemajú študenti v Dartmouthe – v Detroite veľa sneží. V meste napadne v priemere asi 33 palcov snehu, čo presahuje celoštátny priemer 27,8 palcov snehu ročne.

Napriek tomu to neznamená, že každý sneh, ktorý napadne v Michigane, je ideálny na výrobu snehuliaka alebo veľkých snehových gúľ.

Čítať  Sú ulice Side-by-Sides v Missouri legálne?

Potrebujete teploty okolo 32 stupňov, ako už bolo spomenuté, a vlhký sneh s percentom voľnej vody osem až 13 percent. So suchším snehom môžete pracovať tak, že ho namočíte, ale vzhľadom na veľkosť snehových gúľ, ktoré chcete vyrobiť, to bude nepraktické. Potrebovali by ste vedrá plné vody.

Hoci hranie čakacej hry môže otestovať vaše nervy, akonáhle konečne napadne ten dokonalý sneh, ktorý je vlhký, ale nie premočený, bude to stáť za to.

Získajte veľký tím

Aj keď ste atletický a silný, akonáhle vaša snehová guľa dosiahne určitú veľkosť, bude ťažké ju odvaliť. Sila je predsa v číslach, tak naverbujte svojich priateľov alebo pár susedov.

Čím viac ľudí vo vašom tíme, tým väčšia pracovná sila na to, aby sa vaša snehová guľa prevalila do impozantných rozmerov.

Vyberte si rovnú plochu na kotúľanie snehovej gule

Neradi by ste valili svoju snehovú guľu do priemeru niekoľkých stôp, len aby sa zachytila ​​o veľký kameň alebo konár stromu a rozpadla sa. Predtým, ako začnete guľovať snehovú guľu, vyberte si rovný, otvorený pozemok bez prekážok nad hlavou alebo zo zeme.

Tlačiť, tlačiť, tlačiť

Váľanie veľkej snehovej gule sa začína ľahko, ale keďže snehová guľa hromadí hmotu, bude ťažšie ju roztlačiť. Vtedy budete potrebovať pomoc ostatných vo svojom tíme viac ako kedykoľvek predtým.

Keď budete pokračovať v posúvaní snehovej gule dopredu, uistite sa, že zostane po celý čas rovná. Ak sa snehová guľa nahne, potom nebude štrukturálne bezpečná!

Skladovanie snehových gúľ – tipy a osvedčené postupy

Urobil si to! Spolu s úsilím celého vášho okolia ste uvalili veľkú snehovú guľu, na ktorú ste veľmi hrdí. Iste, snehová guľa neprekoná žiadne rekordy v Guinessovej knihe rekordov, ale určite je to najväčšia snehová guľa, akú ste kedy mali možnosť vidieť na vlastné oči.

Či už vytvoríte snehuliaka z obrovskej snehovej gule alebo sa budete čudovať jej veľkosti bez ozdoby, radšej si tú snehovú guľu ešte chvíľu ponechajte. Diskutovali sme o tom, čo je potrebné na zabránenie topenia snehových gúľ a snehuliakov, takže tu je zbierka osvedčených postupov, ktoré treba dodržiavať.

Vyhnite sa Slnku

Pri plánovaní, kam pôjde vaša masívna snehová guľa alebo snehuliak, potrebujete viac ako len rovnú a rovnú plochu. Aj dom snehuliaka musí byť skrytý pred slnkom. Hoci slnečného svetla je v zime málo, prenikajúce UV lúče slnka sú stále dostatočne silné na to, aby roztopili vášho snehuliaka.

Čítať  Kedy by som mal vymeniť svoju prilbu ATV?

Svojho snehuliaka môžete postaviť s ochranou okolitých stromov alebo dokonca pod markízu. Môžete dokonca vytvoriť snehovú stenu len na ochranu vášho snehuliaka pred slnkom. Majte však na pamäti, že keďže snehová stena denno-denne berie nápor slnečného svetla na vás, budete ju musieť vystužiť alebo dokonca prestavať.

V závislosti od toho, kedy v zime staviate svojho snehuliaka, sa mení uhol slnka. V decembri je uhol iba 27 stupňov, do konca februára potom 36 stupňov. S nástupom jari sa uhol slnka zväčší na 47 stupňov.

Pomocou týchto tipov môžete teoreticky udržať svojho snehuliaka nažive až do jari, ale čiastočne si to bude vyžadovať predvídavosť, aby ste sa prispôsobili rastúcemu slnečnému uhlu.

Zmrazte v noci

Keď teploty prekročia 32 stupňov, sneh sa začne topiť. Je to také jednoduché. Aj keď nemôžete pomôcť tomu, čo robí počasie, môžete svojho topiaceho sa snehuliaka spevniť záhradnou hadicou, kohútikom alebo niekoľkými vedrami vody.

Každý deň, keď slnko zapadá, zasypte svoju snehovú štruktúru vodou. V čase, keď je noc na obzore, nízke teploty umožnia vode úplne zamrznúť. Každá vrstva vody je ako brnenie navyše, ktoré má snehuliak, vďaka čomu by mal dlhšie stáť.

Vyskúšajte soľ s chloridom amónnym

Tu je ďalší trik, ktorý vám dáva väčšiu kontrolu nad štruktúrou snehu, aj keď teploty začínajú stúpať. Použitie chloridu amónneho môže znížiť bod topenia snehu, pričom bod topenia je teplota, pri ktorej sa váš snehuliak začne topiť.

Izolujte sneh

Izolácia alebo vytvorenie tepla pre vašu snehovú guľu sa môže zdať neintuitívne, ale nie je, verte nám. Izolácia obmedzuje účinky tepelných výmen na vášho snehuliaka, čo znamená, že je menej náchylný na teplotné výkyvy, ktoré by mohli zvýšiť riziko jeho topenia.

V dávnych dobách ľudia stavali ľadové paláce na skladovanie snehu a ľadu a vždy používali izolačné materiály, ako je slama. To im zabezpečilo zásobu ľadu počas horúcich letných dní, keď klimatizácia ešte neexistovala.

Na izoláciu snehuliaka nepotrebujete ľadovňu ani balík slamy. Prehoďte cez neho kabát a to by malo znamenať ten rozdiel!

Záverečné myšlienky

To, čo drží snehovú guľu alebo snehuliaka pohromade, je kombinácia molekúl vody a tlaku, ktorý vytvárate pri manipulácii so snehom. Aj keď sa sneh drží, stále sa môže roztopiť pri teplotách nad 32 stupňov. Izolujte svojho snehuliaka, znova ho zmrazte alebo použite chlorid amónny, aby sa vaša snehová štruktúra udržala dlhšie!