Chytia baitcastingové prúty viac rýb ako muškárske?

Chcete vylepšiť svoj rybársky prút a zúžili ste ho medzi prút na návnadu alebo muškársky prút. Ktorý prút vám medzi týmito dvoma umožní chytiť viac rýb?

V niektorých scenároch chytíte na baitcastingový prút viac rýb ako na muškársku, no pravdou môže byť aj opak. Koľko rýb chytíte, závisí od toho, kde lovíte, čo chcete chytiť, od vašej úrovne zručností a vašej techniky. To znamená, že baitcastingové prúty sa ľahšie používajú.

Ak si stále nie ste istí, či je na chytanie väčšieho množstva rýb lepšou voľbou baitcastingový prút alebo muškársky prút, pomôže vám tento návod. Ďalej sa porozprávame o príslušných výhodách a nevýhodách oboch štýlov rybolovu, potom načrtneme výhody a nevýhody.

Začnime!

Baitcasting verzus muškárenie – ako fungujú?

Predtým, než sa budeme venovať tomu, či chytíte viac rýb s baitcastingovým prútom alebo muškárskym prútom, musíme si povedať, ako fungujú oba typy prútov.

Techniky baitcastingu

Baitcasting je typ rybolovnej techniky, ktorá sa niekedy spája s prívlačou, ale je iná. Pri baitcastingu používate baitcasterový navijak. Tento štýl navijaka ide na vrch vašej rybárskej udice, nie pod ňu ako na iné navijaky.

Umiestnenie navijaka umožňuje, aby bol prút a cievka navzájom rovnobežné. Keď sa vlasec odmotáva z cievky, bude v súlade s vašou udicou. Pokiaľ ide o rybárske šnúry, máte svoje možnosti, pretože pletené šnúry, fluorokarbónové a monofilové šnúry sú kompatibilné s baitcastingovým navijakom.

Keď nahodíte šnúru, cievka sa bude pohybovať súčasne. Ak ste nováčikom v baitcastingu alebo celkovo v rybolove, môže to byť mätúci moment. Skúsenejší rybári však dokážu ovládať vlasec aj cievku s odbornou presnosťou.

Pre nováčikov v baitcastingu je riziko, že cievka predbehne nahadzovaciu šnúru. To môže rýchlo zamotať vlasec, čo je nešťastný jav, ktorý sa nazýva hniezdenie vtákov alebo spätné nárazy. Potom by ste museli všetko navinúť a rozmotať šnúru, čo môže trvať hodiny. Vaša línia môže byť dokonca nezachrániteľná.

Baitcastingové navijaky sú vybavené tlačidlom, ktoré po stlačení spustí návnadu. Potom musíte linku uzamknúť, zvyčajne palcom svojej dominantnej ruky. Keď ste pripravení prestať hádzať, jednoducho otočte rukoväťou navijaka. Tlačidlo, ktoré ste stlačili, opäť vyskočí.

Ak chcete použiť baitcastingový navijak, vaša dominantná ruka by mala byť na rybárskom prúte. Keď príde čas na navíjanie, budete na to potrebovať aj svoju dominantnú ruku. Niektorí rybári používajú palec na ovládanie vlasca aj na brzdenie pri nahadzovaní.

Čítať  7 dôvodov, prečo vás beh robí šťastnými

Ak ste skôr zvyknutí na udicu na návnadu, potom môžete chytať ryby v korytách riek a dokonca aj v oblastiach, ktoré sú vyťažené inými rybármi. V niektorých prípadoch sú baitcastingové navijaky použiteľné pri rybolove na mori, ale na dosiahnutie tohto cieľa potrebujete vysokokvalitný navijak a vlasec.

Muškárske techniky

Ak uvažujete o dni muškárenia len preto, aby ste si na to zvykli, potom budete potrebovať umelú mušku, čo je druh ľahkej nástrahy. Váš vlasec bude ťažší ako niektoré iné vlasce, čo vám pomôže nahodiť ho. Budete potrebovať aj muškársku udicu.

Namiesto vrhania nástrahy je muškárenie viac o vrhaní šnúry. Koniec koncov, vaša muška je taká ľahká, že jej nahadzovanie by bolo náročné. Ťažší vlasec sa zužuje, aby umožnil optimálne nahadzovacie podmienky.

Hmotnosť vašej mušky však vstupuje do hry pri muškárení. Prostredníctvom mušky môžete generovať hybnosť, keď pohybujete prútom najprv dopredu a potom späť, takže šnúra urobí to isté. Potom by ste uvoľnili obsadenie.

Tento pohyb sa pre nezasvätených môže zdať náhodný, ale to, čo robíte, je budovanie kinetickej energie. Kinetická energia sa týka energie, ktorá vzniká pohybom. Nemusíte udržiavať paralelnú kinetickú energiu, ale pomáha to. Čo je dôležitejšie, je vytvoriť si rytmus vo svojich pohyboch, aby ste mohli uvoľniť vlasec vo väčšom množstve.

Takto ste mohli vidieť niektorých profesionálnych rybárov pri muškárení nahodiť 100 stôp vlasca. Je to pôsobivá vec, ale dosť významný čin. Na to isté by ste potrebovali veľa času a cviku.

Niektorí rybári uprednostňujú nahodenie dopredu, čo od nich vyžaduje, aby zdvihli mušku do vzduchu a potom ju pretiahli cez rameno, aby vlasec prakticky narovnali. Potom by opäť posunuli líniu dopredu, spoliehajúc sa na silu svojho predlaktia, aby to urobili.

Predný hod vytvára ohyb alebo zaťaženie na špičke muškárskeho prútu, ktorý udržuje energiu. Energia prechádza na vlasec a dokáže mušku poslať na veľkú vzdialenosť.

Keď muška pristane vo vode, vašou úlohou je udržať pristátie šnúry čo najhladšie. To pomôže muške vyzerať prirodzene, takže ryby môžu byť nalákané. Ak žiadna ryba neuhryzne, mali by ste vrátiť vlasec a skúsiť to znova.

Čítať  Aký druh rýb nájdete na rybníku na golfovom ihrisku?

Akonáhle ryba zahryzne, kľúčové je najprv zdvihnúť špičku prúta, aby sa háčik dostal pevne do rybej tlamy. Potom by ste mali držať muškársku šnúru v jednej ruke, aby ste udržali napätie ryby na šnúre. Na druhej strane by ste mali začať naťahovať akúkoľvek uvoľnenú šnúru a pridať ťah na cievku.

Vstavaný brzdový systém, ktorý je súčasťou mnohých muškárskych prútov, uľahčuje vykonanie tejto poslednej časti, takže vám veľký úlovok neutečie.

Chytíte viac rýb s baitcastingovým prútom alebo muškárskym prútom?

Teraz, keď ste oboznámení s nástrahami a muškárskymi prútmi, je čas odpovedať na vašu otázku. Môžete očakávať, že s baitcastingovým prútom chytíte viac rýb ako pri muškárení? A čo naopak?

Ako sme povedali v úvode, na túto otázku je ťažké odpovedať, keďže v hre je veľa faktorov. Pozrime sa teraz na tieto faktory bližšie.

Kde lovíte

Baitcasting aj muškárenie je možné vykonávať v sladkovodných aj morských vodách, ako sme už diskutovali. Rybolov v oceáne bude vždy ťažší kvôli nepredvídateľnosti vĺn.

Rieky, v ktorých sa prúdy pohybujú rýchlejšie, budú tiež predstavovať väčšiu rybársku výzvu ako rybolov v pokojnom jazere alebo v pomaly sa pohybujúcom toku. Na týchto vodných plochách by ste mohli chytiť viac rýb, či už používate udicu na návnadu alebo muškársku udicu.

Na čo lovíte

Váš výber rybárskeho prúta by mal byť aspoň čiastočne diktovaný druhom rýb, ktoré najradšej navíjate.

Muškárenie je napríklad vynikajúce na lov lososov, lipňov a predovšetkým pstruhov. S týmto prútom môžete tiež očakávať, že priveziete viac ostriežových ostriežov, morských rýb, tarponov, snookov, sebastesov, kaprov, panfish a šťuky.

Baitcasting je tiež spoľahlivým spôsobom, ako chytiť basy, vrátane ostrieža maloústyho a ostrieža veľkoústeho. To je väčšinou to, čím je tento rybársky prút známy, ale môžete navíjať aj iné druhy rýb.

Vaša technika

Aby sme zopakovali to, o čom sme hovorili v poslednej časti, muškárenie sa spolieha na kinetickú energiu generovanú vašimi pohybmi. Ak nepohnete s rybárskym prútom presne správnym spôsobom, nebudete generovať dostatočnú hybnosť. Mucha vôbec ďaleko nedoletí.

Vaša úroveň odbornosti

Posledným faktorom, ktorý ovplyvní, či je vaša chladnička plná rýb alebo pôjdete domov s prázdnymi rukami, je to, ako dobre viete používať svoj vybraný rybársky prút. Ako sme už hovorili, baitcastingové prúty sú náchylné na hniezdenie vtákov, čo spôsobuje ich zamotanie.

Čítať  Riadenie tandemového kajaku a iné manévre

Predchádzať hniezdeniu vtákov je možné, ak máte dostatok skúseností. Muškárenie si tiež vyžaduje viac odborných znalostí ako iné formy rybolovu, pretože začiatočníci budú pravdepodobne tápať.

Výhody a nevýhody baitcastingových prútov

Aby sme to zhrnuli, zhodnoťme výhody a nevýhody používania oboch štýlov rybárskych prútov, počnúc prútom na vrhanie nástrah.

Pros

 • Môžete nahodiť ťažšie vlasce ako pri použití podobne veľkých navijakov iných štýlov.
 • Ak navíjate ťažkú ​​rybu, nemusíte sa obávať, že by sa váš baitcastingový prút pod tlakom zlomil.
 • Teoreticky by ste mohli použiť crankbaits alebo spinnerbaits s baitcastingovým prútom.
 • Tieto prúty majú vynikajúci odpor vždy a tam, kde ho potrebujete.
 • Získate kontrolu nad návnadou, takže keď na ňu ryba potiahne, budete vedieť.
 • Baitcastingový navijak má veľkú kapacitu vlasca.
 • Ak chcete, môžete svoju návnadu spomaliť, aby ste sa vyhli vystrašeniu ryby.
 • Presnosť a kontrola vlasca baitcastingových prútov sú fantastické.

Zápory

 • Rybárčenie obojručne sa musíš zdokonaliť, aj keď pri baitcastingovom prúte budeš veľa používať svoju dominantnú ruku.
 • Krivka učenia baitcastingového prúta nemusí byť taká vysoká ako u muškárskeho prútu, ale stále je vysoká.
 • Zahniezdenie alebo spätný pohyb vtákov je vždy rizikom, kým sa nezlepšíte v používaní svojho baitcastingového prútu.

Výhody a nevýhody muškárskych prútov

Ďalej si povieme niečo o výhodách a nevýhodách muškárskych prútov.

Pros

 • Mušky sú lacné rybárske príslušenstvo na obstaranie, najmä v porovnaní s tradičnými rybárskymi návnadami.
 • Môžete pustiť muchu na vodu rovnako jemne a jemne, ako niektorí rybári z baitcastingu dokážu zhodiť vlasec.
 • Ľahká kvalita muškárskeho vlasca uľahčuje manipuláciu.
 • Keď si zvyknete na muškárenie, môžete mušku nahodiť na super veľkú vzdialenosť.

Zápory

 • Muškárske prúty môžu byť dosť drahé, čo môže niektorých rybárov odradiť od ich kúpy.
 • V hlbokej vode nemusí muškárenie priniesť výsledky, v aké ste dúfali.
 • Muškárenie si vyžaduje veľa zručnosti a presnosti, takže krivka učenia je veľmi strmá.

Záverečné myšlienky

Baitcastingové prúty dokážu chytiť viac rýb ako muškárske, ale záleží. Naučíte sa s baitcastingovým prútom ľahšie ako s muškárením a ten prvý je často všestrannejší.

Či už uprednostňujete udicu na návnadu alebo muškársku udicu, naša rada na chytanie väčšieho množstva rýb znie: zistite, kde sa ryby nachádzajú, nájdite správne podmienky a ovládnite svoju udicu zvonku aj zvnútra. Veľa štastia!