Chytanie rýb je nezákonné: Zákony pre všetkých 50 štátov

„Kde je vôľa, tam je cesta“, ako hovorí staré príslovie. Keď sa rybolov dostane do tuhého, niekto pozdĺž línie sa pokúsi niečo zjednodušiť, a preto je technika chytania.

Na lososových riekach v okolí môjho lesa som videl veľa zachytení. Mnohí rybári to určite odmietajú, ale vždy som si kládol otázku, či je chytanie rýb v skutočnosti nezákonné alebo či to povoľujú iné štáty.

Je teda chytanie rýb nezákonné? Väčšina štátov, vrátane Kalifornie, Michiganu a Texasu, zakazuje používanie všetkých metód chytania lovných rýb. Chytanie nelovných (drsných) rýb je však legálne v mnohých štátoch po celej krajine, ako sú Florida a Illinois.

Každý štát má svoje vlastné pravidlá týkajúce sa zachytávania v sladkej alebo slanej vode. Často existujú obmedzenia, ktoré obmedzujú techniky na určité oblasti, druhy a ročné obdobia. Ako vždy, je zodpovednosťou každého rybára poznať zákonné metódy rybolovu vo svojom štáte.

Aby sme vám pomohli zistiť, či je zachytávanie v mieste, kde žijete, legálne, preštudovali sme pravidlá zachytávania pre všetkých 50 štátov a pre vaše pohodlie sme odpoveď umiestnili do ľahko čitateľnej tabuľky.

Záchytné zákony pre všetkých 50 štátov

Štát Zasekáva sa
hra ryby legalne?
Zasekáva sa
hrubá ryba legálna?
Alabama NIE NIE
Aljaška ÁNO
(Pozri poznámku 1)
ÁNO
Arizona NIE ÁNO
Arkansas ÁNO ÁNO
Kalifornia NIE NIE
Colorado ÁNO
(Pozri poznámku 2)
NIE
Connecticut NIE ÁNO
(Pozri poznámku 3)
Delaware NIE NIE
Florida NIE ÁNO
Gruzínsko NIE NIE
Havaj NIE NIE
Idaho NIE ÁNO
Illinois ÁNO
(Pozri poznámku 4)
ÁNO
Indiana NIE NIE
Iowa NIE ÁNO
Kansas NIE ÁNO
Kentucky ÁNO
(Pozri poznámku 5)
ÁNO
Louisiana NIE ÁNO
Maine NIE ÁNO
(Pozri poznámku 6)
Maryland NIE NIE
Massachusetts NIE NIE
Michigan NIE NIE
Minnesota NIE NIE
Mississippi ÁNO ÁNO
Missouri NIE ÁNO
Montana NIE ÁNO
Nebraska NIE ÁNO
Nevada Nenašli sa žiadne informácie Nenašli sa žiadne informácie
New Hampshire NIE NIE
New Jersey NIE NIE
Nové Mexiko ÁNO
(Pozri poznámku 7)
NIE
New York NIE ÁNO
(Pozri poznámku 8)
Severná Karolina NIE NIE
Severná Dakota NIE ÁNO
(Pozri poznámku 9)
Ohio NIE ÁNO
Oklahoma NIE ÁNO
Oregon NIE ÁNO
Pennsylvánia NIE NIE
ostrov Rhode NIE NIE
Južná Karolína NIE NIE
Južná Dakota ÁNO
(Pozri poznámku 10)
ÁNO
(Pozri poznámku 11)
Tennessee NIE ÁNO
Texas NIE NIE
Utah Áno
(Pozri poznámku 12)
NIE
Vermont NIE NIE
Virginia NIE ÁNO
Washington NIE NIE
Západná Virgínia NIE ÁNO
Wisconsin NIE NIE
Wyoming NIE NIE
Poznámky
1) Povolené v slanej vode (pozrite si miestne predpisy), ale nie v sladkej vode.

2) Chytanie je povolené v špecifických oblastiach len pre lososa kokanee.

3) Povolené len pre menhaden, alewive a sleď modrochrbtý.

4) Legálne môžu byť ulovené iba lososy coho a chinook.

5) Chytanie je povolené len pre lovnú zver v rieke Tennessee.

6) Iba prísavky.

7) Losos Kokanee iba počas sezóny chytania.

8) Pre prísavníkov len v konkrétnych termínoch.

9) Iba paddlefish

10) Chytanie lososa na jazere Oahe povolené.

11) Iba paddlefish.

12) Bonneville Cisco v Bear Lake a oblasti s chyť a zabi.

*Majte na pamäti, že nie sme odborníci na právo a táto tabuľka bola vytvorená na základe našich najlepších interpretácií rybárskych predpisov každého štátu týkajúcich sa zachytávania rýb. Stále je vašou zodpovednosťou skontrolovať miestne zákony a potvrdiť akékoľvek pochybnosti s úradníkom pre ochranu prírody.

Čo sa rúca

Chytanie, často označované ako chňapanie alebo chytanie, je technika, pri ktorej rybári používajú vážený háčik alebo podobné náväzce na uchytenie ryby kdekoľvek na tele bez toho, aby si dobrovoľne vzali háčik do úst.

Blind snagging zahŕňa slepé vrhnutie háčika do vody a vytiahnutie háčika trhavým pohybom prúta pri navíjaní. Viacnásobné háčiky, ak sú povolené, zvyšujú šancu na háčik.

S väčšou pravdepodobnosťou chytíte ryby, ktoré tvoria husté húfy alebo sú ľahko viditeľné z hladiny ako kapor. Nahoďte návnadu alebo háčik tesne za rybu a prudko ju potiahnite cez rybu, aby ste ju zachytili. Niekedy sa farebné korálky alebo priadza pridávajú tesne pred háčik, aby pomohli zoradiť všetko.

Aké druhy rýb môžete legálne chytiť

Väčšina druhov lovnej zveri má zakázané (až na niekoľko výnimiek) loviť, ale ryby, ktoré nie sú zverou, alebo drsné ryby, sa zvyčajne môžu loviť pomocou chytania.

Ryby zveri sú bežne definované ako ostriež, panfish, pstruh, losos, boleň, sumec, pižmoň, šťuka severná, kokanee a síh. Líši sa od jedného štátu k druhému, ale vaše miestne predpisy by mali poskytovať definície, ktoré rozlišujú medzi lovnou zverou a hrubou rybou.

Medzi štátmi v skutočnosti neexistuje štandard pri klasifikácii nelovených druhov rýb. Preto je potrebné, aby ste si preštudovali svoje predpisy, aby ste našli legálne druhy na lov.

Vo všeobecnosti sú kapor obyčajný, gar, byvol a prísavky hlavnými druhmi klasifikovanými ako drsné ryby. Tieto druhy rýb nie sú sledované rybami a voľne žijúcimi zvieratami tak pozorne ako žiadanejšie športové ryby, ale stále platia limity a predpisy pre lov.

Jednou z vyhľadávaných rýb v niektorých západných štátoch, ako je Montana a Dakotas, je pádlo. Tento filtračný podávač požiera iba mikroskopický planktón a nie je možné ho dobrovoľne zachytiť do úst. Sú stanovené špeciálne obdobia a pravidlá lovu rýb, ktoré umožňujú lov týchto pravekých rýb. Na legálne chytanie paddlefish môžu byť potrebné ďalšie povolenia na rybolov.

Prečo je chytanie nezákonné

Väčšina rybárov, s ktorými hovorím, sa zhoduje v tom, že chytanie škodí populácii zveri a dáva ľuďom nespravodlivú výhodu oproti rybám, ktoré by inak nenaleteli na legálnu návnadu. To vedie k nadmernému rybolovu a fyzickému zraneniu alebo smrti rýb, ktoré sa uvoľnia z háčika alebo sa uvoľnia.

Rybolov je šport, ktorý väčšina rybárov berie veľmi vážne a štáty s citlivými populáciami rýb, ako je losos, presadzovali legislatívu zakazujúcu akúkoľvek formu chytania rýb, ktorá podporuje zneužívanie zdrojov rybolovu.

Stručne povedané, chytanie zveri je nezákonné takmer vo všetkých štátoch, pretože rybolov je považovaný za šport pre zanietených rybárov, ktorí si cenia výzvu rozvíjať zručnosti na zodpovedné a spravodlivé chytanie rýb pri zachovaní kvalitného rybolovu.

Dokážete si ponechať rybu so zlým háčikom

Nie každé zasekávanie je úmyselné a je bežným javom mnohých rybárov, ktorí trávia dostatok času pri vode. Vo všeobecnosti, ak je ryba náhodne zachytená pomocou legálneho náčinia a návnady, označuje sa to ako zaseknutie.

Stáva sa to vtedy, keď sa návnada prediera alebo vláči hustým kŕdľom rýb, alebo dokonca aj vtedy, keď ryba dobrovoľne zasiahne návnadu, ale minie ju a zachytí sa inde v tele. Vo väčšine štátov sa ryba považuje za zaseknutú, ak je zaseknutá za žiabrovú platňu na tele.

Väčšina štátov vyžaduje, aby bola každá ryba so zlým háčikom okamžite vypustená. Iba ryby zaseknuté v ústach a hlave sa považujú za ulovené spravodlivým prenasledovaním.

Dokážete udržať rybu zaseknutú v hlave

Bolo by náročné dokázať, že ryba, ktorá sa úmyselne zachytila ​​v oblasti hlavy alebo úst, nebola chytená za použitia čestných praktík naháňania. Ryby neúmyselne uviaznuté v hlave je dovolené držať. Keďže pravidlá proti zachyteniu sa sprísňujú, napredujú aj techniky na maskovanie metódy.

Príkladom je lov lososov v riekach na severozápade Tichého oceánu, kde sa zaviedlo používanie zubnej nite. Ide o techniku ​​chytania, pri ktorej použijete naozaj dlhý náväzec s háčikom, na ktorom je naviazaný korok alebo priadza a vlasec „cítite“, ako prechádza po prúde cez otvorené tlamy plávajúceho lososa. Akonáhle pocítite najmenší odpor, hák je nastavený.

Policajti z oblasti voľne žijúcich živočíchov mali ťažké časy pri rozpoznaní rozdielu medzi rybami ulovenými „flossingom“ a legálnymi metódami háčika a vlasca. Aby sa tomu zabránilo, boli zavedené pravidlá proti zachyteniu, ktoré obmedzujú dĺžky nadväzcov a typy háčikov.

Je to etické

Opýtajte sa ktoréhokoľvek davu rybárov, či je chytanie etické, a môžete vyvolať búrlivú debatu. Niektorí sa domnievajú, že to porušuje zásady „fair chase“, zatiaľ čo iní to považujú za legitímny spôsob, ako získať jedlo na stôl, najmä ak to povoľujú štátne zákony.

Zachytenie zvyčajne dostane zlý obal kvôli niekoľkým tým, ktorí ho použili na nezákonné pytliactvo lososov, chrobákov a iných lovných rýb na úkor druhu. Zvyčajne sa spája s nešportovým správaním a nadmerným rybolovom.

Anti-snagging sentiment zvyčajne zachováva myšlienku, že snagging nevyžaduje žiadnu zručnosť alebo oddanosť tomuto športu a podporuje iné nezákonné správanie. Aj keď to môže byť v mnohých prípadoch pravda, niektoré druhy rýb, ako sú pádlo alebo kapor, je ťažké alebo nemožné nalákať na návnadu, a preto je na niektorých miestach legálne ich úmyselne chytiť.

Nechám na vás, aby ste sa rozhodli, ako sa cítite pri chytaní rýb a či si myslíte, že je to pre rybárov legitímny spôsob chytania rýb.

Čítať  Ako ľahko chytiť pstruha z pobrežia