Bude môj trollingový motor fungovať v slanej vode?

Mnoho rybárov uprednostňuje používanie trollingových motorov na obchádzanie. Či už je váš poháňaný plynom alebo elektrinou, zakúpený trollingový motor je určený na použitie v sladkej vode. Ak by ste chceli ísť na ryby do oceánu, museli by ste pred cestou odpojiť motor, alebo by vydržal slané podmienky?

Trollingové motory môžu pracovať v slanej vode, ale keď skončíte deň rybolovu, musíte motor opláchnuť. Aplikácia antikoróznych sprejov alebo iných úprav je tiež dôležitá na udržanie stavu kovových komponentov v motore. Gumové tesnenie musíte tiež pravidelne vymieňať, aby ste predišli netesnostiam motora.

V dnešnom článku si povieme ďalej o tom, či je použitie sladkovodného trollingového motora v slanej vode rozumné, aké to má dôsledky pre vašu záruku a ako predísť poškodeniu motora. Nenecháte si to ujsť, tak pokračujte v čítaní!

Poškodí slaná voda sladkovodný trollingový motor?

Priemerný elektrický vlečný motor sa skladá z ovládacej skrinky vedľa hlavy motora, panela indikátora motora, vypínacej páky, držiaka motora, hĺbkovej manžety, krytu riadenia, spádových rámp, hriadeľa motora, výkonového motora a vrtuľa.

Sme si istí, že ste už svoj trollingový motor videli zblízka a osobne, takže by ste si mali byť vedomí toho, že veľká hŕstka týchto dielov je vyrobených z kovu. Obávate sa, aký bude dopad rybolovu v slanej vode, pretože váš motor na trolling je sladkovodný.

No nebudeme to cukrovať. Soľ a kov nie sú najlepší priatelia. Čím dlhšie sú kovové časti vášho trollingového motora v slaných vodách, tým vyššie je riziko korózie.

To znamená, že korózii sa dá predísť, ako sme naznačili v úvode a viac o tom budeme hovoriť neskôr v tomto článku. Musíte sa však zaviazať k týmto opatreniam vždy, keď vezmete svoj sladkovodný trollingový motor do slanej vody.

Ak je váš elektrický trollingový motor, samotné elektrické komponenty by mohla slaná voda zničiť. Dôvod? V porovnaní s inými typmi vody slaná voda s väčšou pravdepodobnosťou skratuje elektrické spojenie.

Pri navrhovaní trollingových motorov je veľa dnešných modelov utesnených, aby sa zabránilo vniknutiu vody, či už sladkej alebo slanej.

Tesnenia sú však zvyčajne vyrobené len z gumy a soľ môže gumu časom znehodnotiť. Keď sú tieto tesnenia oslabené, začína skutočný problém. Teraz by mohla voda potenciálne preniknúť do motora trollingu.

To môže poškodiť všetky zapuzdrené kovové komponenty, ale nebezpečnejšie môže dôjsť k elektrickému skratu alebo šoku.

Ruší používanie sladkovodného trollingového motora v slanej vode záruku?

Celé vaše nastavenie je stále celkom nové, a to zahŕňa čln aj vlečný motor. Motor je aktívne chránený zárukou, ktorá bude platná minimálne niekoľko nasledujúcich rokov.

Čítať  Kompletný sprievodca zazimovaním kabíny

Ak sa rozhodnete ísť so svojimi kamarátmi na morský rybolov, spôsobí používanie vášho trollingového motora stratu záruky?

Ak ide o sladkovodný trollingový motor, potom určite stratíte záruku.

Nezáleží na tom, akú položku chránite v rámci záruky, od kancelárskej stoličky cez iPad až po trollingový motor. Záruka sa vzťahuje len na tovar pri pravidelnom používaní.

Keďže sladkovodné trollingové motory sú navrhnuté na použitie vo vodách bez obsahu soli, akonáhle sa so svojou loďou vydáte do oceánu, to, čo robíte, je mimo sféru bežného používania.

Čo to teda znamená pre vás, držiteľa záruky? Vaša záruka bude teraz neplatná. Ak sa niečo stane s vaším trollingovým motorom – čo by sa mohlo – bolo by na vás, aby ste ho vymenili alebo dali opraviť diely.

Teraz, ak vaša záruka vypršala skôr ako neskôr, napríklad v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, potom použitie sladkovodného trollingového motora v slanej vode nie je veľký problém.

Pre tých, ktorí sa nachádzajú vo vyššie uvedenej situácii, keď je váš motor úplne nový a krytý niekoľko rokov, možno by ste si mali dobre premyslieť, či sa vám oplatí zrušiť záruku.

Tipy na zabránenie korózii motora trollingu v dôsledku vystavenia slanej vode

Rozhodli ste sa, že to risknete a použijete svoj sladkovodný trollingový motor v slanej vode, aspoň tento raz. Vaša záruka bude preč, ale to neznamená, že váš motor musí byť tiež. Nasledujúce metódy môžu zachovať váš trollingový motor po vystavení slanej vode.

Opláchnite trollingový motor ihneď po opustení vody

Medzi vaše najlepšie obranné línie proti poškodeniu slanou vodou patrí preplachovanie motora sladkovodného trollingu. Bez ohľadu na to, ako ste spálení od slnka alebo unavení po dni strávenom rybolovom alebo ako veľmi túžite dostať svoje úlovky domov, aby ste mohli rybu vykuchať, musíte uprednostniť opláchnutie motora.

Ak to neurobíte, slaná voda strávi dni alebo možno aj týždne na kovových povrchoch vášho trollingového motora. Tieto oblasti takmer s istotou skorodujú. Poškodenie gumových tesnení, ktoré zabraňujú úniku, môže tiež znížiť účinnosť tesnení.

Povedzme, že sa potom rozhodnete opäť loviť v slanej vode bez toho, aby ste prvýkrát opláchli soľ zo svojho sladkovodného trollingového motora. Teraz máte soľ na soli, takže problém určite len znásobujete.

Čítať  Potrebujú Side-by-Side poistenie?

Ak vaše kovové časti trollingového motora nekorodovali predtým, bolo by to oveľa pravdepodobnejšie.

Na opláchnutie trollingového motora vám stačí vedro plné sladkej vody alebo dokonca záhradná hadica. Táto práca trvá možno päť minút. Nepreskakujte, inak budete nútení svoj trollingový motor skôr ako neskôr vymeniť!

Naneste sprej na blokovanie korózie

Ako ďalšiu vrstvu ochrany mimo oplachovania vášho sladkovodného trollingového motora môžete tiež použiť Sprej na blokovanie korózie ako ho vyrába H&H.

Corrosion Block je aerosólový sprej odolný voči korózii, ktorý sa dodáva v 12-uncových nádobách. Výrobca odporúča nastriekať Corrosion Block na čistý kovový povrch bez mastnoty a nečistôt. Okrem predchádzania korózii môže Corrosion Block obmedziť vystavenie elektronike vlhkosti a môže slúžiť ako mazivo.

Mali by sme poznamenať, že Corrosion Block nerobí nič pre gumové tesnenia vášho trollingového motora.

Pridajte tukový alebo olejový náter

Ďalšou možnosťou, ktorú máte namiesto použitia produktu ako Corrosion Block, je nanesenie mazacieho náteru. Máme radi Biele lítiové mazivo Lucas Oil a myslite si, že budete tiež.

Môžete si kúpiť veci v osemuncových stláčacích tubách pre jednoduchú aplikáciu. Biele lítiové mazivo znižuje trenie a opotrebovanie komponentov motora trollingu. Len môžu trvať dlhšie!

Ak by ste radšej nekupovali ochranný výrobok, skontrolujte si garáž. Ak máte motorový olej, môžete ho použiť namiesto tukového náteru.

Pri každom type náteru musíte pridať aspoň niekoľko vrstiev pre najlepšiu ochranu pred slanou vodou.

Vymeňte gumené tesnenia raz za aktívnu rybársku sezónu

Ako sme už spomenuli, žiadny z produktov, o ktorých sme diskutovali, nechráni gumové tesnenia vášho sladkovodného trollingového motora. Ako ich ochránite? No, nemôžeš, naozaj nie.

Namiesto toho, aby ste sa snažili držať tesnenia po dátume exspirácie, odporúčame ich vymeniť raz za aktívnu rybársku sezónu. Prinajmenšom predtým, ako sa nabudúce opäť pustíte do plavby, budete chcieť skontrolovať stav tesnení vášho trollingového motora.

Ak sa zdajú byť tulene v poriadku a plánujete zostať mimo slanej vody, pravdepodobne môžete ísť ďalšiu sezónu, kým ich budete musieť vymeniť. Ak už tesnenia vyzerajú horšie z hľadiska opotrebovania, potom sa ich prosím zbavte.

Únik vody vo vašom trollingovom motore vám spôsobí oveľa viac problémov a peňazí ako výmena gumových tesnení teraz!

Oplatí sa prejsť zo sladkovodného vlečného motora na motor so slanou vodou?

Možno, namiesto toho, aby ste prešli všetkými vyššie uvedenými problémami, by ste si mali namiesto toho kúpiť motor na trolling so slanou vodou. To by vám určite ušetrilo stres, ktorý by ste sa museli neustále obávať korózie motora alebo gumových tesnení, ktoré by umožnili presakovanie vody.

Čítať  Prečo môj snežný skúter toľko fajčí?

Pre tých, ktorí si plánujú zvyknúť si na rybolov v slanej vode, všetky peniaze, ktoré mesiac čo mesiac miniete na nové gumové tesnenia, tukové nátery a korózny blok, by mohli byť lepšie vynaložené na motor na trolling v slanej vode.

A čo použitie motora na vlečenie slanej vody v sladkej vode? Čo by sa stalo?

Rozhodli ste sa kúpiť motor na trolling na slanú vodu. Už ste niekoľkokrát vyrazili k oceánu na ryby so svojimi kamarátmi a páči sa vám, že nemusíte dvakrát myslieť na hrdzu a koróziu, ktorá ničí váš trollingový motor.

Tento víkend vás iný priateľ pozval na sladkovodný rybolov. Odkedy ste si kúpili motor na trolling so slanou vodou, držali ste sa výlučne morských plôch. Dokáže váš motor na trolling so slanou vodou zvládnuť rieky alebo jazerá bez soli?

Áno, môže.

Motory na trolling na slanú vodu sú ešte lepšie izolované ako motory na sladkovodné motory, pretože už viete, že gumové tesnenia sa môžu v slaných vodách rýchlejšie rozkladať. Extra izolácia chráni elektrické komponenty vlečného motora, aby nedošlo k ich skratu.

V porovnaní s motormi na trolling na slanú vodu obsahujú sladkovodné motory menej farby. Je to zámerné, keďže sladká voda nie je korozívna, tak prečo pridávať ďalšiu ochranu? Motory na morské trollingy sú na druhej strane pokryté antikoróznym náterom, najmä kovové komponenty.

Nakoniec existujú rozdiely v hardvéri. Motory na trolling na slanú vodu sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, ktorá je menej náchylná na koróziu. Sladkovodný trollingový motor sa zvyčajne vyrába zo zliatin, ktoré môžu za určitých podmienok veľmi ľahko korodovať (napríklad vystavenie slanej vode).

To všetko znamená, že motory na trolling so slanou vodou sú mimoriadne odolné. Ich použitia v sladkej vode sa nemusíte ani v najmenšom obávať.

Záverečné myšlienky

Sladkovodné trollingové motory sa môžu pustiť do slanej vody, ale vyžadujú antikoróznu úpravu, výmenu gumového tesnenia a oplachovanie kovových komponentov, aby sa zabránilo korózii a hrdzaveniu. Motor na trolling so slanou vodou môžete použiť v sladkej vode bez toho, aby ste sa o to museli starať, pretože sladká voda nie je ani zďaleka taká škodlivá.