Bežecký pás vs. Beh vonku: Čo je ťažšie pre telo?

Mnoho bežcov prichádza vo svojom športovom živote do bodu, keď si všimne viac bolestí, či už z veku alebo z prepätia. Bez ohľadu na dôvod to môže spôsobiť, že človek hľadá bezpečnejší spôsob behu, ktorý je šetrnejší k telu. To často vedie k otázke, či je beh vonku pre telo náročnejší ako beh na páse.

Beh vonku je pre telo náročnejší ako beh na bežiacom páse. Pri behu na bežiacom páse sa športovci dokážu lepšie sústrediť na perfektnú formu, ovládať variabilitu a efektívne sa vyhýbať zraneniam. Bežecké pásy sú tiež mäkšie vďaka ich čalúnenému behúňu a sú šetrnejšie ku kĺbom a mäkkým tkanivám bežca.

Bežci sa zrania, keď ich beh nie je dokonalý a ich prostredie predstavuje prekážky (počasie, nerovný povrch, ťažký terén). Ak je cieľom vyhnúť sa zraneniu, potom by sa malo behať v prostredí, v ktorom majú najviac kontroly, ktorá poukazuje na: beh v interiéri na bežiacom páse. Avšak aj bežecké pásy majú svoje pre a proti.

Určujúce faktory: Ako je beh náročný na telo

Vnímané úsilie

Jedným zo spôsobov, ako zistiť, či je beh v interiéri alebo vonku ťažší, je vyhodnotenie niečoho, čo sa nazýva „vnímané úsilie“. Vnímané úsilie sa vzťahuje na mentálne očakávanie toho, „aká ťažká“ sa zdá byť činnosť.

Väčšina jednotlivcov vnímaná snaha, pokiaľ ide o beh vonku, je taká ťažšie než beh na bežiacom páse v interiéri. Aj keď samotná činnosť nie je vlastne ťažšie, je vnímané ako ťažšie, čo ironicky sťažuje jednotlivcovi exorcizáciu. To je problematické len v tom, že športovci sa skôr vzdajú, keď je vnímané úsilie väčšie.

Fyzické zranenie alebo vedľajšie účinky

Jedným z najvýraznejších spôsobov, ako zistiť, či je jedna forma behu ťažšia ako iná, je vyhodnotenie pravdepodobnosti zranenia a výskytu fyzických vedľajších účinkov. Neexistuje žiadny dôkaz, že bežci vonku majú zranené kolená viac ako bežci na bežeckom páse. To, čo však určili bežiaci tréneri aj lekári, je to nesprávny beh alebo prepätia určiť pravdepodobnosť zranenia.

Beh vonku

Beh vonku má množstvo výhod, vrátane mnohých výhod pre duševné zdravie. Pobyt vonku na slnku umožňuje človeku nasávať vitamín D, dýchať čerstvý vzduch a cítiť sa v spojení s prírodou a komunitou.

Beh vonku však prináša viacero prekážok. Koniec koncov, nie je to beh ako taký, ktorý je pre telo náročný. Je spustený nesprávne čo je ťažké pre telo. Nanešťastie je jednoduchšie ovládať a obmedziť pravdepodobnosť zranenia vonku ako vo vnútri na regulovanom stroji.

Pros

 • Výhody pre duševné zdravie – Hopkinsova medicína uskutočnila štúdie, ktoré ukazujú, že beh vonku zlepšuje náladu, pamäť a sústredenie, schopnosť prepínať úlohy a znižuje úzkosť a stres.
 • Zlepšuje stabilitu a bočnú obratnosť – pri behaní vonku si vďaka rôznym typom terénu, prekážkam a schopnosti zatáčať viac zdokonaľujete svoje motorické zručnosti a úroveň obratnosti.
 • Je to zadarmo! – jednou z najväčších výhod behu v prírode (okrem pozorovania vtákov a ľudí) je, že sa nevyžaduje členstvo v telocvični.
 • Najlepší spôsob, ako trénovať na udalosti – Bohužiaľ, beh vonku pri tréningu na maratón alebo triatlon nič nenahradí.
 • Vytvára kostnú minerálnu hustotu – vysokoúčinná a zaťažujúca povaha behu vonku môže pomôcť vybudovať kostnú minerálnu hustotu (ešte viac ako bicyklovanie!)
  Aké dlhé je parasailové lano?

Zápory

 • Tvrdé na mäkkých tkanivách – na Univerzita aplikovaných vied v Holandsku zistili, že poranenia mäkkých tkanív a kĺbov (ako zranenia kolena alebo členku) sú bežnejšie u bežcov, ktorí exorcizujú vonku v porovnaní s bežeckými pásmi.
 • Existujú nekontrolovateľné riziká – beh vonku predstavuje ďalšie nebezpečenstvá a neočakávané scenáre, ako napríklad: nerovný terén, vodiči, ktorí posielajú textové správy a šoférujú, psy, cyklisti, poveternostné riziká (dážď, krupobitie, extrémne teplo.) V správach sa objavilo veľa správ o napadnutí žien pri nočnom behu tiež. Toto sú druhy nebezpečenstiev, ktoré môcť byť ovládaný pri behu na bežiacom páse.
 • Ťažšia až dokonalá forma – je ťažšie zdokonaliť svoju formu na cestnom štrku vonku ako na bežiacom páse. Kvôli úrovni variability a nedostatku zrkadiel nemôžete nevyhnutne zhodnotiť, či si udržiavate konzistentnú a zdravú formu (čo by mohlo viesť k zraneniu)

Beh na bežiacom páse

Bežecké pásy sú jedným z najobľúbenejších exorcizných strojov (v domácich aj verejných telocvičniach.) Podľa Americká komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkovOdhaduje sa, že viac ako 50 miliónov Američanov používa bežiaci pás každý rok. Nielenže sú obľúbené, ale sú veľmi účinné pri udržiavaní kardiovaskulárneho zdravia a pri výučbe správnej techniky behu.

Pros

 • Jednoduchšie na kĺby a mäkké tkanivá – keďže sú bežecké pásy čalúnené, ponúkajú lepšie tlmenie nárazov ako chodník alebo chodníky vonku. To sa rovná menšiemu zaťaženiu kolien a členkov, čo v konečnom dôsledku znamená menej zranení a potrebný čas na zotavenie.
 • Dokáže zdokonaliť správnu bežeckú formu – pri behu na bežiacom páse často bežíte tvárou k zrkadlu (najmä vo verejnej posilňovni). Umožňuje vám to vizuálne skontrolovať a zhodnotiť vašu polohu pri behu: Máte rovný chrbát? Pozeráš sa dole, keď bežíš? Pohybujú sa vaše ruky nadmerne? Robíte príliš krátke kroky a obmedzujete tým pohyblivosť nôh? Beh na bežeckom páse umožňuje lepšie precvičiť a zdokonaliť svoju bežeckú formu, takže keď bežíte vonku, zabránite zraneniu.
 • Udržujte stabilnú srdcovú frekvenciu – v súlade so zdokonaľovaním formy umožňuje používanie bežeckého pásu športovcovi sústrediť sa na udržanie stabilnej srdcovej frekvencie, nielen pre kardiovaskulárne zdravie, ale aj namiesto tréningu na dlhšie behy alebo preteky.
 • Nižšie vnímané úsilie – beh v interiéri na bežeckom páse je často vnímaný ako menej náročný ako beh vonku, a preto je pravdepodobné, že takíto jedinci budú behať dlhšie a budú sa o niečo viac snažiť.
 • Viac kontroly – celkovo vám beh na bežiacom páse umožňuje mať väčšiu kontrolu nad exorcézou. Nemusíte počítať so spontánnymi zmenami počasia, znečistením ovzdušia, rušivými vplyvmi, nečakaným alebo náročným terénom či náhlymi stúpaniami.
 • Je to pohodlné – pre niektorých ľudí je oveľa jednoduchšie naskočiť na bežiaci pás, ako vyraziť von (najmä v rušnom prostredí mesta).
  Ako ísť sánkovať, ak nemáte sánkovanie (použite toto!)

Zápory

 • Nudné – prostým faktom je, že beh na bežiacom páse je pre väčšinu ľudí strašne nudný. V porovnaní s dýchaním čerstvého vzduchu, vyhrievaním sa na slnku a tým, že sa máte na čo pozerať, bežecký pás ponúka len málo zábavy.
 • Obmedzená variabilita – beh na povrchoch s rôznou textúrou, stabilitou a stabilitou pomáha posilniť rôzne časti vašich svalov a zvýšiť stabilitu. Bežecký pás má však rád väčšinu variantov na zvýšenie takejto stability a akútnej svalovej sily.
 • Nedá sa zatočiť – tak ako variabilita pomáha vašej stabilite, nedostatok zákrut vám bráni zlepšiť vašu bočnú obratnosť.
 • Stále sa môžete zraniť – To, že bežíte na bežiacom páse, neznamená, že ste magicky oslobodení od zranení. Koniec koncov, všetci sme boli svedkami toho, že osoba v telocvični buď nedáva pozor, beží príliš rýchlo alebo tancuje, zakopne, spadne a potom vyletí z bežiaceho pásu. Stále si môžete vyvrtnúť členok, spadnúť a dokonca si privodiť zranenia hlavy na bežiacom páse, ak nevenujete pozornosť alebo príliš tlačíte.

Prechod z behu na bežiacom páse na beh vonku

Ak ste zvyknutí behať iba na bežiacom páse, pripravte sa, že pri prvom prechode na beh vonku zažijete určité nepohodlie. Trvá čas, kým sa telo prispôsobí!

Michael Conlon z Finish Line Physical Therapy ich má vynikajúce o tom, ako prejsť od behu v interiéri na bežiacom páse k behu po chodníku vonku. Sledujte tu!

 1. Sebahodnotenie – predtým, ako prejdete na beh vonku, urobte sebahodnotenie vašej aktuálnej úrovne zdravia a bežeckých schopností. Aký je váš maximálny tep na bežiacom páse? Akú srdcovú frekvenciu zvyčajne udržiavate na svojom bežiacom páse? Existujú nejaké aktuálne bolesti a bolesti, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť? Vedieť, kde sa teraz nachádzate, vám pomôže posúdiť, ako dobre prechádzate na beh vonku.
 2. Zhodnoťte svoje topánky – ak ste behali na bežiacom páse celú zimu, 5 dní v týždni, a teraz sa snažíte behať vonku, keď príde krajšie počasie, uistite sa, že ste nevarovali svoje bežecké tenisky! Ak máte značné opotrebovanie, budete chcieť investovať do nových bežeckých topánok predtým, ako sa vyberiete von do práce.
 3. Pripravte sa na variabilitu – pri behaní v interiéri na svojom stroji môžete ovládať klímu, sklon, rýchlosť a pocit z behu. Keď sa však prepnete vonku, nemáte taký luxus. Buďte pripravení vydržať veci ako rýchlosť vetra, vlhkosť, teplo, dážď, nerovné povrchy a tvrdá zem.
 4. Penová rolka – pred odchodom z domu na prvý beh vonku sa vyvalte na penovom valci, aby ste si uvoľnili lýtka, štvorkolky a bedrové svaly.
 5. Zostaňte hydratovaní – Uistite sa, že pijete dostatok vody nielen v deň vášho prechodu z behania doma na vonku, ale uistite sa, že pijete dostatok vody aj deň predtým. Naše telá sú dehydrované predtým dokonca pociťujeme smäd.
 6. Natiahnite celé telo – ako to robíte na začiatku každej hodiny exorcizmu, dostaňte do svojho tela pohyb a likviditu predtým, než narazíte na chodník. Zahriatie pomáha pripraviť vaše telo na optimálnu pohyblivosť. Zlepší váš rozsah pohybu a pomôže predchádzať zraneniam.
  Jednoduché a lacné zabezpečenie kabíny, keď ste preč

The Key Take Away

Ak máte radi beh, ale hľadáte alternatívu k behu vonku bez zranení, nenáročnú na kĺby, bežecký pás je tá správna cesta. Beh na bežeckom páse je mäkší (polstrovaný) a tým znižuje dopad na vaše kĺby, pričom stále poskytuje primeranú kardiovaskulárnu kondíciu a udržuje vás v rámci požadovanej maximálnej tepovej frekvencie.

Ak však trénujete na podujatie, ako je maratón alebo triatlon, budete musieť trénovať (aspoň čiastočne) vonku, aby ste predišli prípadom, ako je bežecké koleno počas pretekov. Môžete však rozdeľte svoj tréningový čas medzi bežiaci pás a chodníkaby ste cvičili udržiavanie stabilnej srdcovej frekvencie a stále zapájali kardio, ale nevyvíjali neustále taký tlak na kolená a holenné kosti.

Súvisiaci obsah

Pri behu sú topánky, ktoré nosíte, všetkým. Mohli by ste mať najväčšiu výdrž a výdrž na svete, no ak vás bolia nohy od zle padnúcej obuvi, váš výkon bude negatívne ovplyvnený. Výber bežeckých topánok by vtedy nemal byť ľahkovážnym rozhodnutím. Namiesto toho si chcete nájsť čas a urobiť si prieskum. Čo by ste mali hľadať v perfektnej bežeckej obuvi?

Nedávno ste sa rozhodli začať behať. Milujete slobodu, ktorú cítite, keď ste dosiahli svoj krok, nehovoriac o tom, ako fit vás robí beh. Vaším cieľom je zúčastniť sa pretekov skôr ako neskôr a už ste začali s prípravou. Váš bežecký kamarát navrhol, aby ste si v rámci tréningu kúpili nejaké bežecké ponožky, no nie ste si tým istý. Oplatí sa bežecké ponožky?