Aký typ tesniaceho prostriedku by som mal použiť na mojom RV a prečo je to dôležité?

Ale nie. Toto je štvrtý lietajúci hmyz, ktorý ste dnes zbadali vo svojom karavane, čo vás prinútilo premýšľať, odkiaľ sa tieto chrobáky dostávajú. Možno je niekde vo vašom vozidle otvor, ktorý ste si nevšimli, ale ploštice áno. Potrebujete utesniť medzeru, ale aký typ tmelu by ste mali použiť a prečo na tom záleží?

V prípade RV je vašou najlepšou voľbou lepiaci tesniaci tmel námornej kvality. Tento vodeodolný výrobok je známy svojou trvanlivosťou a pevnosťou, čo sú dva faktory, ktoré podporia jeho dlhú životnosť. Nie každý typ tmelu je taký dlhotrvajúci, takže si ho musíte vyberať opatrne.

V tejto príručke vám predstavíme rôzne typy tmelu a potom podrobnejšie rozvedieme najlepšiu možnosť utesnenia vášho karavanu. Dokonca budeme mať sekciu plnú tipov, aby ste mohli svoje vozidlo dostatočne utesniť, ak je to prvýkrát!

Typy utesnenia

Ak ste niekedy prechádzali tesniacou uličkou vo vašom miestnom obchode s domácimi potrebami (alebo ste len zadali „tesnenie“ na Amazone), rýchlo si uvedomíte, že existuje toľko druhov tmelov, z ktorých si môžete vybrať. Je lákavé kúpiť si tú istú značku, akú ste použili na utesnenie kúpeľne minulý mesiac, ale dokáže toto utesnenie obstáť v nástrahách života karavanov?

Možno možno nie. V nasledujúcej časti si prejdeme najlepší typ tmelu na použitie v obytných autách, ale teraz sa poďme venovať rôznym typom tmelu.

Ohňovzdorný tmel

Aj keď je to menej bežné, ohňovzdorný tmel je stále tmel, a preto si zaslúži miesto v tomto zozname. Žiaruvzdorný tmel jasne červenej farby je často obľúbenou voľbou pri izolácii konštrukcie, najmä ak sú v blízkosti elektrické alebo vodovodné potrubia. Tento typ tmelu je takmer vždy vyhradený pre budovy a domy, nie pre karavany.

Tesnenie z butylovej gumy

Kvalita butylkaučukového tmelu je takmer ako asfalt. Väčšina ľudí hovorí, že tento tmel je lepkavý a má tendenciu robiť neporiadok, takže buďte opatrní, ak ho používate. Najlepšia aplikácia butylkaučukového tmelu je pre vonkajšie použitie, ako je oprava základov komína a oplechovania, ako aj záplatovanie strechy. Mohlo by sa to týkať používania karavanu.

Lepiaci tmel

Lepiaci tesniaci tmel neuveriteľne dobre spája, v niektorých prípadoch pôsobí takmer ako lepidlo. Rovnako ako pri práci s butylkaučukovým tmelom, zabráňte tomu, aby sa lepiaci tmel dostal na pokožku alebo odev, ako najlepšie viete. Môžete si dokonca kúpiť lepiaci tmel odolný voči plesniam!

Silikónový tmel

Šikovná voľba, ak je tesnenie vašej vane oslabené, silikónový tmel je v mnohých prípadoch odolný voči plesniam a plesniam. Aj keď obzvlášť dobre drží na všetkom neporéznom, v momente, keď ho začnete používať na porézne povrchy, ako je sadrokartón alebo drevo, tým horšie to funguje. Silikónový tmel by preto nemal prísť s vami na výlety s karavanom.

  5 najlepších prútov Kokanee na použitie s downriggerom

Silikonizovaný akrylátový tesniaci tmel

Výhody silikónu sa spájajú s lepkavou kvalitou akrylu v silikonizovanom akrylovom tmeli. Tento tmel môžete použiť na obsiahlejšie rôzne povrchy vrátane tých, ako je sklo, kov, dlaždice a porcelán. To znamená, že pre vonkajšie použitie to nie je tesnenie, ku ktorému by ste sa mali priťahovať.

Tesniaci tmel na akrylové dlaždice

Pre malé patchworky po celom dome je spoľahlivý tmel na akrylové dlaždice. V skutočnosti ho nemôžete použiť nikde, kde je mokro, ale tento tmel má určitú odolnosť voči plesniam a plesniam. Jednou výhodou je, že môžete natrieť akrylovým tmelom na dlaždice, aby sa spojil so zvyškom tmelu. Aplikácia môže trvať roky.

Vinylový latexový tmel

Niečo ako maliarsky tmel, ale nie celkom, vinylový latexový tmel je určený na vonkajšie aj vnútorné použitie. Neohýba sa toľko ako niektoré iné tmely, o ktorých sme diskutovali, takže kontrakcia a expanzia súvisiaca s teplotou môže rýchlo zhoršiť kvalitu tohto tmelu.

Akrylátový latexový tmel

Posledným typom tmelu, o ktorom chceme hovoriť, je akrylový latexový tmel, čo je ďalší produkt na báze akrylu. Toto je tiež označované ako maliarsky tmel, ktorý je známy tým, že je lacný. Dôvod, prečo sa to nazýva maliarsky tmel, je ten, že podobne ako vinylový latexový tmel môžete maľovať na akrylový latexový tmel. Schne rýchlo, asi za hodinu.

Aký typ tesniaceho prostriedku by ste mali použiť na svojom karavane?

Vyššie uvedené tmely majú medzi sebou veľa rozdielov. Niektoré sú určené výhradne na vnútorné použitie a iné do interiéru aj exteriéru. Napriek tomu niektoré tesniace tmely formulované pre vonkajšie prostredie nemusia nevyhnutne dobre odolávať náročnostiam prostredia, ako je vinylový latexový tmel.

Niektorí odborníci na RV odporúčajú tmel na báze silikónu, ale to nie je to, čo by sme navrhovali. Životnosť silikónu pri aplikácii na RV môže byť mimoriadne krátka, napríklad niekoľko mesiacov. Môžete si spomenúť aj na to, že silikónový tmel nelepí na porézne povrchy, čo by obmedzovalo použitie tohto tmelu na vašom karavane.

Kde vás to opúšťa? S priľnavým tesniacim tmelom, najmä námorným materiálom. Lepiaci tesniaci tmel si v mnohých prípadoch poradí s navlhnutím bez toho, aby sa pokazil, a je odolný a pevný. Niektoré lepiace tmely sú dokonca odolné voči prasknutiu a iné odolávajú UV žiareniu.

Tu sú tri typy lepiacich tesniacich tmelov, ktoré vám odporúčame použiť pre váš RV.

3M námorný lepiaci tmel

Značku 3M určite poznáte. ich Námorný lepiaci tmel by mala pokračovať v spoľahlivosti značky. Pred nanesením lepiaceho tmelu nie je potrebné miešať. Spoje, ktoré sa vytvoria vo vnútri tmelu, sa nevylomia nárazmi, pohybmi konštrukcie alebo vibráciami.

  Môžem použiť papriku ako návnadu na ryby?

Polyuretánové polyméry vo vnútri tmelu by ho mali chrániť pred slanou vodou a iným poškodením vodou, ako aj poveternostnými vplyvmi z vonkajšieho prostredia. 3M dokonca hovorí, že tento tmel je vyrobený pre obytné automobily a člny.

Jedinou nevýhodou je, že trvá päť až sedem dní, kým sa Marine Adhesive Sealant úplne vytvrdí, čo je určite dlhá doba čakania. Okrem toho niektorí používatelia uviedli, že vo veľmi horúcich podmienkach môže byť tmel tenký.

Flexibilný tmel Geocel Pro Flex Crystal Clear RV

Tu je ďalší tmel vyrobený na použitie v karavane, Geocel Pro Flex. Tento tmel, dostupný v 10-uncových tubách, má bod vzplanutia 93 stupňov Fahrenheita. V porovnaní s tmelom 3M môžete získať väčšiu odolnosť voči teplotám.

Podľa Geocelu by malo byť striekanie tmelu Pro Flex jednoduché bez navliekania alebo neporiadku. Či už máte vlhké povrchy alebo tie, ktoré sú suché, tento tmel je použiteľný na všetky, vrátane mastných a zamrznutých povrchov.

Vyrobené tak, aby vydržali 25 rokov, pohyb kĺbov na vašom RV neovplyvní Pro Flex a je tiež odolný voči prasknutiu. Majte na pamäti, že s Pro Flex môže dôjsť k zmene farby, najmä čím dlhšie je na vašom RV.

Neprehýbavý strešný tmel Dicor

Ak stále porovnávate svoje možnosti, Neklesajúci tmel na prekrytie strechy od spoločnosti Dicor je tiež celkom dobrá voľba. Neodporúčali by sme to viac ako Geocel alebo 3M, ale ak nemôžete nájsť tieto dva produkty, malo by to stačiť.

Pri nanášaní tmelu z tuby vychádza biely, tmel Dicor je odolný voči škvrnám a zachováva si flexibilné tesnenie po dlhú dobu. Podľa Dicora je tesnenie tiež vodotesné. Vďaka tomu je tmel Dicor dobrou voľbou pre váš obytný automobil, hoci nie je vhodný pre námornú dopravu.

Tipy na utesnenie vášho karavanu

Ak je to prvýkrát, čo vymieňate alebo obnovujete tesnenia okolo vášho karavanu, možno budete potrebovať nejaké rady. Našťastie máme túto časť, ktorá je plná tipov, ako úspešne použiť tesniace lepidlo na vašom karavane.

Pravidelne kontrolujte švy

Po prvé, ako vôbec viete, kedy je čas na utesnenie? Ďalšou úlohou, ktorú by ste mali pridať do bežnej údržby RV, je kontrola tesnení vo vašom vozidle. To platí pre vnútorné a vonkajšie tesnenie, mimochodom, vrátane okien, strechy okolo stropu a prieduchov klimatizácie, výsuvných rohov a okolo dverí. Urobte to približne každé tri mesiace, možno každých šesť mesiacov, ak nepoužívate RV tak často.

  Ako vzniká snehová guľa?

čo presne hľadáš? Akékoľvek známky poškodenia, od malých prasklín po väčšie. Tesnenie mohlo tiež zmiznúť, čo sa stane, ak použijete nesprávny typ tmelu na výmenu tesnení vášho RV.

Sledujte Počasie

Ak sa ukáže, že váš RV potrebuje viac tmelu, nerobte to hneď. Na prácu chcete dobré počasie. Neodporúča sa nič mokré a to isté platí pre veľmi vysoké teploty. Dokonca aj lepiaci tmel je náchylný na rednutie, ak ho nanášate v horúčave, takže počkajte na chladnejší, jasný deň.

Umyte si RV

Ak ste svoj karavan nekúpali už veľmi dlho, potom je to určite po termíne. Špinavý povrch s najrôznejšími nahromadenými úlomkami môže zabrániť dobrému priľnutiu tmelu, aj keď si kúpite vysokokvalitné veci pre námornú kvalitu.

Dôkladne vyčistite vonkajšok vášho obytného auta a zaistite, aby boli povrchy okolo tesnení tak čisté, ako sa len dajú.

Odstráňte Old Caulk

V niektorých prípadoch mohol byť váš starý tmel pevnejší, ako ste si mysleli, a momentálne aj pevnejší, než potrebujete. Na odstránenie starého tmelu môžete použiť nôž X-Acto, ale pracujte opatrne. Odrežte jednu stranu tmelu úplne dole a potom to zopakujte na druhej strane. Keďže tmel je starý a pravdepodobne už dávno uplynul čas na výmenu, mali by ste zistiť, že tesniaci prostriedok sa dá odstrániť bez veľkého úsilia. Jedinou výnimkou je, ak bol váš starý tmel silikónový. Potom budete musieť pracovať trochu tvrdšie.

Niektoré vozidlá RV budú používať tesniacu pištoľ na aplikáciu nového tmelu na svoje vozidlo. Ak máte na práci veľa tmelu, tesniaca pištoľ vám umožní pokryť väčšiu plochu bez bolestivého stláčania malej trubičky tmelu celé hodiny. Nenašli ste ho? Žiaden veľký. Tesniaca pištoľ, aj keď je užitočná, nie je povinná.

Práca v malých oblastiach

Nezačínajte aplikovať tmel na celý váš RV. Použite tmel v malých častiach, asi štyri palce za kus, takže môžete určiť konzistenciu tmelu, aký je špinavý a ako ľahko sa používa. Ak ste spokojní s tým, ako to vyzerá, pokračujte v nanášaní tmelu na svoj RV.

Záverečné myšlienky

Pri tmelení vášho RV si nemôžete vybrať žiadny typ tmelu, ktorý máte práve po ruke. Lepiaci tesniaci tmel s morskou kvalitou poskytne najlepšie výsledky, pretože má vydržať dlho a je dosť silný. Môže tiež zabrániť hromadeniu plesní a plesní, čo je niečo, čo musíte myslieť na vytváranie na vonkajšej strane vášho RV.

Či už opravujete tesnenie svojho karavanu prvýkrát alebo piaty, teraz máte veľa skvelých informácií, aby ste svoju prácu vykonali správne hneď na prvýkrát. Veľa šťastia!