Aký luk Poundage Recurve Bow je pre vás najlepší?

Jednou z najdôležitejších vecí pri kúpe nového oblúkového luku je zistiť, aká libra alebo ťažná hmotnosť je pre vás najlepšia. Správne určenie vhodnej hmotnosti vám môže pomôcť k lepšiemu držaniu tela, lepšiemu zážitku zo streľby a znížiť pravdepodobnosť pocitu bolesti a únavy po tréningu streľby.

Telesná hmotnosť a vaša ťažná hmotnosť sú voľne korelované a môžu byť užitočné na určenie dobrej ťažnej hmotnosti. Táto hmotnosť sa líši v závislosti od vášho svalového rozvoja a formy a bude sa zvyšovať počas cvičenia.

Avšak okrem zdieľania niekoľkých z týchto grafov bude tento článok hovoriť aj o inej metóde, 30-sekundový testčo je tiež dobré na to, aby vám pomohlo určiť správnu hmotnosť, ktorú potrebujete na nákup nového oblúkového luku.

Ak použijete ďalšie informácie, ako je vaša dĺžka náťahu, aký štýl luku si chcete kúpiť, na akú funkciu budete luk používať a ako sa vyhnúť veciam, ako je ego pri náťahu, dokončíte tento článok s istotou, že rozumiete kúpiť správny spätný luk!

Ako nájsť vhodnú ťažnú váhu

Ako som už povedal, existujú dve hlavné metódy že ľudia sa rozhodnú, akú poundage recurve bow si chcú kúpiť. Hoci sa často diskutuje o tom, ktorá metóda je správnejšia na určenie vhodnej hmotnosti, budem hovoriť o oboch a vy sa môžete rozhodnúť, ktorá z nich vyhovuje vašim predstavám!

Ak si na internete pozriete, aký luk s recurve poundage je pre mňa najlepší, nájdete veľa tabuliek, ktoré vykresľujú súvislosť medzi vašou telesnou hmotnosťou, pohlavím a súvisiacou ťažnou hmotnosťou pre váš luk. Toto je prvý spôsob, ako zistiť svoju vhodnú ťažnú hmotnosť.

Jeden graf, ktorý som považoval za najlepší, je s láskavým dovolením Best Recurve Bow Guide, stránky, ktorá sa zameriava na všetko, čo sa týka spätných lukov. Je to celkom jasné a dáva vám celkom dobrú predstavu o tom, aká je pre vás najlepšia ťažná váha, takže to uvediem nižšie.

  Ako liezť na lane ako profesionál
Archerova váha Odporúčaná ťažná hmotnosť
Malé deti (70-100 libier) 10-15 libier
Väčšie deti (100-130 libier) 15-25 libier
Žena s malým rámom (100 – 130 libier) 25-35 libier
Žena so stredným rámom (130 – 160 libier) 25-35 libier
Malí muži (120 – 150 libier) 30-45 libier
Muži so stredným rámom (150 – 180 libier) 40-55 libier
Ženy s veľkým rámom (160 a viac libier) 30-45 libier
Muži s veľkým rámom (180 a viac libier) 45-60 libier

Ako vidíte, táto tabuľka jasne ukazuje, ako spolu súvisia vaša telesná hmotnosť, pohlavie a ťažná hmotnosť.

Toto je ďalší graf z Learn-Archery.com to je trochu viac špecifické pre úroveň a zručnosti, okrem veku a pohlavia.

Recurve Odporúčaná správna ťažná hmotnosť
Pre začiatočníkov spätné luky
– Mládež (vek 8 až 10) 10 – 12 libier
– Mládež (vek 11 až 13) 10 – 14 libier
– Dospievajúci (vek 14 až 17) 12 – 16 libier
– Mladí dospelí (vek 18 až 20) 16 – 22 libier
– Dospelé ženy 16 – 26 libier
– Dospelí muži 22 – 28 libier
Pre stredný oblúkový luk
– Mládež (vek 8 až 10) 10 – 14 libier
– Mládež (vek 11 až 13) 12 – 18 libier
– Dospievajúci (vek 14 až 17) 16 – 22 libier
– Mladí dospelí (vek 18 až 20) 22 – 32 libier
– Dospelé ženy 22-32 libier
– Dospelí muži 26 – 38 libier

Mnoho ľudí však tvrdí, že tabuľky, ako je tento, sú falošné, pretože do hry vstupuje oveľa viac, aká je vaša správna váha ťahu. Napríklad, aj keď vážite určitú váhu, nemusí to znamenať, že ste dostatočne silný na 45lb luk.

Alebo môžete byť ľahší, ale kvôli svojej sile a kondícii možno zvládnete aj ťažší luk.

Preto niektorí ľudia namiesto sledovania tabuliek používajú inú metódu nazývanú 30-sekundový test.

Keď idete do profesionálneho obchodu a chcete si kúpiť luk, zoberiete luk a natiahnete ho späť, a keďže je ľahší, ako ste si mysleli, myslíte si, že túto určitú váhu zvládnete.

Ak však budete trénovať v divočine a hľadať svoje ďalšie zabitie, alebo budete strieľať súťažne v lige alebo na turnaji, potom v skutočnosti budete strieľať z luku viac ako raz.

To znamená, že aj keď dokážete natiahnuť spätný luk pri plnom natiahnutí, ak sa cítite unavení a chvíľu strieľate, možno nebudete schopní zvládnuť tento špecifický luk.

Takže, aby ste sa vyhli napätiu, ktoré pochádza zo zle zvoleného luku, môžete vyskúšať 30-sekundový test! V podstate to spočíva v tom, že stiahnete luk späť pri plnom natiahnutí a podržíte ho 30 sekúnd. Verte mi, budete vedieť, či je luk pre vás príliš ťažký. Páli to!

Nielenže to páli, keďže natiahnutie luku aktivuje všetky tieto svaly na ramenách a chrbte, ktoré nepoužívate príliš často, ak je pre vás luk príliš ťažký, roztrasú sa aj vaše svaly.

To, čo chcete, je spätný luk, ktorý sa pohodlne naťahuje aj po dlhšom čase. Vy (a vaše svaly) mi neskôr poďakujete!

Ale keďže použitie spätných lukov sa môže líšiť od lukostrelca k lukostrelcovi, niekedy sa môže hmotnosť zmeniť podľa toho, na čo luk používate.

Lovci

Možno pochopíte, že ťažšie luky v skutočnosti spôsobujú, že šípy lietajú priamo. A ak ste poľovník, presnosť je naozaj dôležitá pre úspešný lov. Ak si zle vypočítate výstrel, veľká váha luku to vykompenzuje a pošle šíp rovnejšie, ako by bol, keby bol luk ľahší.

V dôsledku toho budú mnohé štáty vyžadovať, aby lovci lukov, ktorí používajú spätný luk, mali náťahovú hmotnosť 40-45 libier. pred lovom. Ak je pre vás luk s hmotnosťou 45 lb ťažký, možno by ste sa mali pripraviť vopred a podľa toho naplánovať.

Možno budete musieť začať s ľahším lukom a prepracovať sa z tejto hmotnosti na vyššiu hmotnosť, alebo kým aspoň nebudete môcť vystreliť minimálnu náťahovú hmotnosť na lov so spätným lukom.

A to je úplne v poriadku! Všetci sme tam v určitom okamihu boli, takže ak musíte svoj lov trochu posunúť, kým nebudete schopní ovládať luk, vďaka ktorému nebudete na bojisku porazení, potom je to úplne v poriadku!

Poľní lukostrelci a 3D lukostrelci

Ak máte záujem zúčastniť sa poľnej lukostreľby alebo 3D lukostreľby, potom vám ujde trochu ľahšieho spätného luku. Pretože poľná lukostreľba a 3D lukostreľba je dôležitá, aj keď je presná, dobrá strelecká forma je tiež dôležitou súčasťou účasti v tomto športe.

Ak je váš spätný luk v rozsahu náťahovej hmotnosti 15 až 75 libier, potom je pravdepodobne dobré ísť. Mnoho ľudí používa aj spätné luky s náťahovou hmotnosťou 20 až 35 libier. V skutočnosti je to pravdepodobne populárnejšie.

Ak špecificky hľadáte spätný luk na 3D streľbu, pretože je to podobné ako lov z luku, potrebujete ťažší luk, ktorý vám pomôže presnejšie mieriť a opraviť drobné chyby, ktorých sa dopustíte. Niektorí ľudia odporúčajú, aby ste používali závažie so spätným lukom s náťahovou hmotnosťou 50 až 60 libier.

Ak ste však poľný lukostrelec, ktorý sa špecifickejšie zameriava na cieľ, ktorý má nastavenú vzdialenosť, pričom je dôležité mať spätný luk, ktorý pošle váš šíp ďaleko, chcete sa uistiť, že váš luk bude konzistentný a zasiahne. to isté miesto znova a znova.

Takže nezáleží na tom, či je váš oblúkový luk neuveriteľne ťažký alebo nie. Ak je váš oblúkový luk ľahší, nie je to vôbec problém! Len sa uistite, že ste si vybrali luk s naťahovacím zaťažením, ktorý vám vyhovuje.

Vyhnite sa egu Draw Weight

Jedna vec, ktorá môže byť ťažká pri výbere luku, je uistiť sa, že nedovolíte svojmu egu, aby vám prekážalo! To môže byť problém, keď sa rozhodujete, aká ťažná záťaž bude pre vás najpohodlnejšia.

Niektorí ľudia sa môžu cítiť zle z toho, že nezvládnu ťažšie vážené luky. Niektorí ľudia môžu porovnávať ťažné závažia ako ľudia v posilňovni v porovnaní so zdvíhaním závaží alebo so schopnosťou stlačiť určité množstvo závažia. „Dokázal som stlačiť 350…“ atď. Znie to povedome?

A aj keď som si istý, že existujú lukostrelci, ktorí sú hrdí na svoju schopnosť strieľať ťažké šípy. Necíťte sa však pod tlakom mať ťažký luk len preto, že ho používa niekto iný!

Ak vôbec niečo, vyhnite sa spätným úklonom s väčšou váhou, keď začínate. Vyzerať dobre alebo silne pred ostatnými nestojí za to, aby ste obetovali svoj výkon!

Keď na to príde všetko, lukostreľba nie je o tom, byť mocná. Nie je to taký šport. Na čom skutočne záleží je, či dokážete urobiť cieľ alebo terč. Ak nakoniec obetujete túto presnosť alebo výkon, váš zážitok bude mizernejší než čokoľvek iné.

Tu je naozaj skvelé video na YouTube od odborníka na lukostreľbu NUSensei, ktoré hovorí o dôležitosti objavenia svojej ťažnej váhy a o tom, prečo by ste mali ignorovať svoje ego!

Takže zjedz svoj skromný koláč a odlož to ego!

Ďalšie tipy na kreslenie hmotnosti

Keď si vyberáte správnu naťahovaciu záťaž pre svoj oblúkový luk, mám k dispozícii množstvo ďalších tipov, ktoré by vám mohli pomôcť pri výbere múdro, ako aj po zakúpení oblúkového luku.

Ako zistiť, kedy sa predkláňate

Niekedy bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, môže byť stále ľahké omylom zvoliť si váhu náťahu vyššiu, než by ste v skutočnosti mali mať. Niekedy sa to môže nazývať „prestrelenie“.

Jednoduchým testom na zistenie, či ste sa predklonili alebo nie, je to, že luk sťahujete späť pri plnom natiahnutí a musíte luk nasmerovať k oblohe, aby ste ho mohli natiahnuť úplne dozadu. Alebo ak ťaháte tetivu k pásu, aby ste ju dostali do úplného natiahnutia.

Po ľahkom tréningu sa môžete triasť alebo byť mimoriadne unavený. Je možné, že sklopíte rameno, aby ste prinútili luk spolupracovať s vami.

Ak ste si pozreli video NUSensei, uvidíte, ako robí náťahový záťažový test pre recurve a vysvetľuje otrasy, ktoré nastanú, ak na svoj luk natiahnete príliš veľkú váhu.

To všetko sú znaky toho, že na luk naťahujete príliš veľkú váhu.

Ďalším známym testom, ktorý pôvodne navrhol svetoznámy tradičný lukostrelec, Archer G. Fred Asbell, je mať lukostrelec ohnutý v páse a ťahať luk pri plnom natiahnutí tesne pri kolene. Ak to nie je možné, záťaž luku je príliš veľká.

Budovanie streleckých svalov

Niektorí ľudia hovoria o raste do vášho luku. A aj keď je pravda, že môžete vybudovať viac svalov, aby ste zvládli ťažší luk, nie je múdre začať s lukom, ktorý je ťažší, než potrebujete. Zážitok je o to menej zábavný.

Začnite teda s lukom, ktorý má vašu správnu hmotnosť, a ak cítite potrebu zvýšiť ťažnú hmotnosť luku, určite sa k tomu môžete dopracovať! Napríklad, ak ste lovec, ktorý potrebuje mať luk, ktorý zodpovedá minimálnej náťahovej hmotnosti štátu, potom to dokážete!

Musíte sa zamerať na cviky, ktoré precvičia hornú časť chrbta a ramená, čo sú hlavné svaly, pri ktorých funguje kreslenie luku. Môžete skúsiť cvičiť tak, že si vybudujete svaly, o ktorých možno bežne nepremýšľate, ale stanovte si ciele a nakoniec sa môžete prepracovať!

Zmena hmotnosti náťahu luku

Ak začínate svoju cestu do lukostreleckého sveta s cieľom jedného dňa dosiahnuť určitú hmotnosť náťahu, potom to možno budete musieť vziať do úvahy skôr, ako si kúpite spätný luk.

Niektorí ľudia si kúpia recurve luky, ktoré v podstate znamenajú to isté, čo hovorí jeho názov. Končatiny luku je možné rozobrať a potom nahradiť novými končatinami s rôznymi závažiami, čo vám môže uľahčiť presun naťahovacích závaží.

Ak si kúpite jednodielny oblúkový luk a potom zvýšite náťah, budete si musieť kúpiť úplne nový luk, takže možno budete chcieť premýšľať o tom, čo je pre vás ekonomicky výhodnejšie.

Samozrejme, niekedy sa stáva, že stúpadlo luku (čo je v podstate hlavné telo luku, časť, ktorú budete držať) v skutočnosti nezvládne rôzne hmotnosti alebo sa opotrebuje, takže sa uistite, že poraďte sa so svojím technikom v profesionálnom obchode, v ktorom kupujete.

Môže sa to zdať ako veľa práce a myšlienok, ktoré musíte vziať do úvahy, ale ak si nájdete čas na dôkladný prieskum a otestovanie vašej ťažnej váhy, budete tak radi, že ste to urobili!

Nákup spätného luku s nesprávnou hmotnosťou môže mať za následok zranenie, extra únavu a bolestivosť, nedostatok presnosti a celkovo to nie je taký zábavný zážitok, akým by mohla byť vaša streľba.

Takže sa uistite, že naozaj dôkladne premýšľate o tom, čo by bolo pre vás najlepšie, a vyberajte múdro, aby ste mali ten najlepší zážitok zo streľby, aký môžete so spätným lukom!

Šťastnú streľbu!