Aký je rozdiel medzi prívlačou a baitcastingovou tyčou?

S najmenej tuctom jedinečných typov rybárskych prútov, ktoré máte k dispozícii, bolo zúžiť vaše možnosti ťažké. Na ďalšiu rybársku výpravu vám jeden kamarát odporučil prívlač a ďalší priateľ vám povedal, aby ste lovili s udicou na odlievanie nástrahy. Nie ste si istí, či potrebujete len jeden typ prúta alebo oba prívlačové a baitcastingové prúty. v čom sú rozdiely?

Toto sú rozdiely medzi prívlačovým prútom a baitcastingovým prútom:

 • Prívlačové prúty majú väčšie očká
 • Umiestnenie sedla navijaka sa líši
 • Prívlačové prúty majú podvesený navijak
 • Baitcastingové prúty majú vyššiu krivku učenia
 • Prívlačové prúty sú menej odolné
 • Baitcastingové prúty sú drahšie

V tomto návode na prívlačové a baitcastingové prúty najskôr vysvetlíme oba typy rybárskych prútov jednotlivo. Potom sa ponoríme hlbšie do rozdielov medzi nimi. Keď prečítate, budete vedieť, kedy by ste mali použiť jeden typ rybárskeho prútu pred druhým!

Čo je to prívlač?

Prívlačový alebo odlievaný rybársky prút má základňu zo sklenených vlákien alebo grafitu s PVC penovou alebo korkovou rukoväťou. Prút využíva prívlačový navijak, otvorený rybársky navijak určený pre ľahkú živú návnadu.

Prívlačové navijaky sú vybavené prepínačom proti spätnému chodu smerom k spodnej časti rybárskej cievky. Ako už názov napovedá, prepínač vám umožňuje začať navíjanie v opačnom smere, čiže spätné navíjanie.

Táto metóda je pohodlnejšia ako použitie systému ťahania na zmenu napätia vlasca. Ak máte pocit, že ryba bojuje príliš tvrdo alebo sa takmer vzďaľuje, prepínač proti spätnému chodu je dar z nebies.

Kaucia rotujúceho navijaka sa používa ako vrhacia spúšť. Musíte spustiť kauciu, potom sa vlasec odmotá. Zatvorením kaucie môžete potom navinúť alebo získať vlasec. Mnohé nahadzovacie spúšte majú automatické uzatváracie systémy, ktoré sú súčasťou toho, čo robí prívlačové prúty tak priateľskými pre začiatočníkov.

Cievka rotačky drží na vlasci. Brzdový systém je nastavovací systém bližšie k hornej časti vášho navijaka. V závislosti od toho, ako ho používate, môže brzdový systém buď znížiť napätie vlasca, alebo ho zvýšiť.

Brzda má gombík, buď na zadnej alebo v hornej časti cievky, v ktorom sú umiestnené dosky bez trenia. To je základ toho, ako funguje brzdový systém cez tieto platne.

Prívlačové prúty zvyčajne merajú päť stôp na menšej strane a až 8,5 stôp na ich najdlhšej strane. Vodidlá sú inštalované na spodnej strane tyče, medzi piatimi a ôsmimi z nich. Tieto vodidlá umožňujú rybárovi lepšiu kontrolu nad vlascom.

Čítať  Môžete použiť vnútornú pozemnú hokejku vonku?

Každé vodidlo má očká a veľkosť očiek sa zmenšuje, keď začínate od rukoväte prívlačového prútu a prechádzate k hrotu. Veľkosť vodidiel sa nemení.

Čo je to Baitcasting Rod?

Ďalej poďme diskutovať o baitcastingových prútoch. Tento štýl prúta sme už na blogu definovali, takže táto časť bude rekapituláciou týchto informácií.

Baitcastingové prúty alebo vrhacie prúty obsahujú obojstranné rukoväte na zvýšenie rýchlosti kľuky. Rybári majú na výber, či potiahnu rukoväť od lode alebo bližšie k lodi.

Podobne ako prívlačové prúty, aj prút na hádzanie nástrah používa vodidlá vlasca, ktoré slúžia na rovnaký účel. Guličkové ložiská v prúte zaisťujú hladký chod baitcastingového prútu, takže môžete bez problémov uvoľniť vlasec.

Brzdový systém vo forme tyče nad navijakom môže v prípade potreby spomaliť vlasec. Lišta sa môže prevrátiť do a zo svojej polohy.

Keď je lišta zaistená v polohe, pôsobí na vlasec trením, aby sa zastavil jeho postup. Zastavenie nie je vždy okamžité a niekedy sa môže vyskytnúť šľahanie, kým sa nenaučíte, ako funguje brzdový systém.

Potom je tu navijak v baitcastingovom prúte, ktorý je na ňom umiestnený. Keďže sa vlasec uvoľňuje z vrchu, hlavný nápor stresu znáša vlasec, keď ho vtiahnete späť, nie samotný prút na vrhanie nástrahy.

To vám umožní užiť si viac času z vášho baitcastingového prútu, pretože môže trvať dlhšie.

Aké sú rozdiely medzi prívlačou a baitcastingovou tyčou?

Teraz, keď už máte jasnejšie o prívlačových a baitcastingových prútoch, môžeme preskúmať rozdiely, ktoré sme načrtli v úvode.

Prívlačové prúty majú väčšie vodidlá

Vodidlá, ako sme o tom hovorili vyššie, sú umiestnené vo vnútri rybárskeho prútu, aby sa zvýšila vaša manipulácia a kontrola nad vašou šnúrou.

Najmenší počet očiek, ktoré prívlač použije, je päť; niektoré prúty majú až osem. Baitcastingové prúty používajú 10 alebo 11 očiek a až 14. Čokoľvek nad to je jednoducho príliš veľa.

Prečo sa zvýšil počet očiek medzi baitcastingovým prútom a prívlačovým prútom? Je to spôsobené veľkosťou očiek prívlačovej udice. Aj keď sa očká vodítka zužujú, priemerná veľkosť vodítka na prívlač je väčšia ako očiek v baitcastingovom prúte.

Prívlačové prúty nepotrebujú toľko očiek, pretože každé je robustnejšie.

Čítať  Náklady na cestovný príves: Zoznam aktuálnych cien obľúbených modelov

Poloha sedla navijaka sa líši

Sedlo navijaka označuje miesto, kde je navijak pripevnený k zadku rybárskeho prúta. V prípade baitcaster navijaka ide na vrchol prúta, ako sme o tom hovorili v predchádzajúcej časti. To je výhodnejšie medzi prívlačovými a baitcastingovými prútmi, pretože rybársky vlasec baitcastera absorbuje dopady používania v priebehu času, nie samotný prút.

Prívlačové prúty majú podvesný navijak

Pohľad do cievok prívlačových aj baitcastingových prútov je zaujímavým zážitkom. Prúty na prívlač sú vybavené otvoreným navijakom, ktorý je umiestnený pod prútom. Baitcastingové prúty majú navijak, ktorý takmer pripomína navijak.

Baitcastingové prúty majú vyššiu krivku učenia

Ak s rybárskymi dobrodružstvami ešte len začínate, neodporúčame vám používať návnadový prút. Budete mať prácu ako na dlani.

Technika lovu baitcastingom vyžaduje väčšiu presnosť a zručnosť. Môžete stlačiť tlačidlo a súčasne uvoľniť vlasec a návnadu. Pri nahadzovaní musíte držať palec na cievke, pretože vám to pomáha uzamknúť vlasec. Budete tiež musieť vedieť otáčať rukoväťou navijaka, aby ste prestali nahadzovať, a na to si treba trochu zvyknúť.

Pri love s prívlačou je to všetko o stláčaní tlačidiel, aby ste robili, čo chcete. Tlačidlom si môžete vybrať z režimu voľnej cievky alebo uzamknutej cievky. Funkcia úpravy ťahu vám tam dáva kontrolu.

Spincastové prúty sú dokonca vhodné aj pre deti a to isté nemôžete povedať o baitcastingových prútoch! Bolo by lepšie, keby ste najskôr začali s prívlačovým prútom a potom, keď získate viac skúseností na vode, prešli na baitcastingový prút.

Prívlačové prúty sú menej odolné

Možno preto, že sú prívlačové prúty také vhodné pre začiatočníkov, nemajú práve tú najväčšiu životnosť. Čiastočne je to spôsobené plastovým alebo kovovým puzdrom, v ktorom sú umiestnené všetky komponenty, nastavenia a mechanizmy na ovládanie vášho prúta.

Ak v plášti uviaznu nečistoty alebo voda, kovové súčasti tyče zhrdzavejú. Okrem toho, keďže nemôžete sledovať líniu vo vnútri krytu, ak sa zamotá a zauzlí do neba, bude to pre vás neskôr viac práce.

Baitcastingové prúty sú drahšie

Ak chcete získať rotačku, môžete zaplatiť len 20 dolárov a až 50 dolárov za jednu. Niektoré spincastové valce vyššej kategórie stoja okolo 100 dolárov, ale to nie je bežné. Kotúče Baitcast začínajú na 100 dolároch. Ako sme zistili, vydržia dlhšie, takže vyššia cena je ospravedlniteľná.

Čítať  Aký je najdlhší let teplovzdušným balónom?

Čo potrebujete na rybolov – prívlačový prút alebo návnadový prút?

Ako ukazuje vyššie uvedená časť, prívlačové prúty majú výhody, ktoré baitcastingovým prútom chýbajú a naopak. Preto by ste mali mať vo svojom rybárskom arzenáli v ideálnom prípade radšej jeden typ prúta pred druhým.

V tejto časti vysvetlíme, ktoré rybárske situácie si vyžadujú nahadzovací prút v porovnaní s prívlačovým prútom.

Kedy použiť Baitcasting Rod

 • Ak lovíte s ťažkou návnadou alebo s návnadou, ktorá zostáva v hustom poraste alebo lístí, prút na návnadu je tou správnou voľbou.
 • Jerkbaits, swimbaits, texaské červy a spinnerbaits sú úžasne kompatibilné s nahadzovacím prútom.
 • Ak rybolov s inými prútmi spôsobil pokles presnosti nahadzovania, s nahadzovacím prútom to tak nebude. Tento prút je navrhnutý tak, aby zvýšil presnosť každého hodu, pretože môžete loviť ryby s vynikajúcou presnosťou.
 • Máte radi pevný pocit z prúta pri navíjaní veľkého úlovku? Baitcastingový prút zaistí ten pocit zakaždým.
 • Na lov basov sú crankbaity a jigy veľmi kompatibilné s nahadzovacími prútmi. V kombinácii s ich nižším uhlom montáže a vylepšeným ovládaním, ktoré si môžete pri používaní prúta vychutnať, je tu jasnou voľbou baitcaster.

Kedy použiť prívlač

 • Máte radi surfovanie alebo pobrežný rybolov? Ľahký prívlačový prút vám nebude hroziť, že vás prevráti.
 • Keď vaša rybárska výprava vyžaduje veľmi malú a ľahkú návnadu, ako sú červy alebo poppery, prívlač je tou najlepšou voľbou. Tieto návnady by boli na baitcastingový prút príliš ľahké.
 • Vďaka vynikajúcej vrhacej dĺžke prívlač je to šikovný výber, ak potrebujete loviť ryby na veľké vzdialenosti, aby ste vytiahli rybu z brlohu.
 • Lov na povrchovú návnadu je efektívny s prívlačovými prútmi, najmä pri použití ľahších návnad, ako sú plastové náväzce alebo buzzbaits.

Záverečné myšlienky

Prívlačové a baitcastingové prúty sú dva z najpopulárnejších typov rybárskych prútov. Obe ponúkajú jasné výhody (a tiež niekoľko nevýhod), ale nie je potrebné vyberať si jednu pred druhou. Keďže obe sa hodia v rôznych scenároch, v ideálnom prípade chcete aspoň jeden typ oboch rybárskych prútov.

Ak si absolútne musíte vybrať medzi prívlačovými a baitcastingovými prútmi, nahadzovací prút zvýši vašu mieru kontroly a ovládania, čo je pre rybárov veľmi príťažlivé. Majte však na pamäti, že naučiť sa používať baitcastingový prút bez predchádzajúcej skúsenosti s prútom bude náročný boj.