Aký je rozdiel medzi piatym kolesom a obytným autom?

Ak hľadáte karavan, najmä ak plánujete stráviť veľa času kempovaním, pravdepodobne budete čeliť tejto otázke: piate koleso alebo obytný automobil? Ale aký je v tom rozdiel?

Točnice sú prívesy, ktoré sa pripájajú k korbe vášho nákladného auta cez točnicu. Obytné autá sú jeden pevný celok, ktorý má kabínu priamo spojenú s obytným priestorom. Hlavným rozdielom medzi točnicou a obytným autom je prepojené a odpojené jazdné a obytné priestory.

Čo je to piate koleso?

Točnica je príves, ktorý sa pripája k korbe vášho nákladného auta pomocou točnice. Toto spojenie umožňuje, aby sa točnica pohybovala za vaším nákladným vozidlom hladšie ako cestovný príves, pričom váš obytný priestor je stále oddelený od vášho jazdného priestoru.

Čo je to obytný automobil?

Obytné autá sa dodávajú v troch triedach A, B a C. Každý obytný automobil je postavený na rovnakom koncepte, že jazdný priestor karavanu je spojený s obytným priestorom, ale pomer medzi veľkosťou vozidla vyhradeného na obytný priestor alebo jazdným priestorom určuje svojej triede.

Obytné autá triedy A sú ťažké na obytný priestor, zatiaľ čo ľahké na jazdný priestor. To vedie k tomu, čo vyzerá ako luxusný autobus, ktorý má niekoľko sekcií, ktoré udržia kuchyňu, kúpeľňu a zábavné sekcie ďalej od jazdnej zóny v prednej časti obytného auta.

Obytné autá triedy B sú ľahké na obytný priestor a ťažké na jazdný priestor. Tie nakoniec vyzerajú ako nadrozmerná dodávka. Niekedy sa im hovorí aj obytné autá. Často je tam málo miesta na vybavenie, ale sú vhodné na cestovanie na veľké vzdialenosti a vo všeobecnosti nie je problém ich použiť ani na miestne cestovanie.

Obytné autá triedy C sú obytné autá triedy Zlatovláska. V obytných autách triedy C existuje bližšia rovnováha medzi dôrazom na jazdný priestor a obytný priestor. Tieto obytné autá vyzerajú ako obytné autá triedy A, ale tento rozdiel spoznáte vďaka lôžkam nad kabínou. Tá prekrýva kabínu s časťou podvozku obytného priestoru.

S oddeleným životným priestorom a priestorom na šoférovanie

Veľkou výhodou oddeleného obytného a jazdného priestoru je vozidlo, ktoré máte, ktoré môžete oddeliť od vášho prívesu keď niečo potrebuješ pre lokalizované cestovanie. Keď dorazíte do cieľa, nebudete môcť riadiť svoje obytné auto alebo ťahať príves všade, kam pôjdete. To sa jednoducho nestane.

Pre piate koleso to znamená, že hneď ako dorazíte do požadovaného cieľa, môžete zložiť príves a potom cestovať v kamióne, ktorý používate na ťahanie prívesu. To je dosť veľká výhoda, pretože všetko, o čo sa budete musieť starať, je motor vášho nákladného auta a malá údržba ľahšia na točnici.

Majitelia obytných áut však budú musieť za svojím obytným autom odtiahnuť menšie vozidlo. To je také bežné, že 80 % majiteľov obytných áut pristupuje k problému lokalizovaného cestovania týmto spôsobom.

Chyba je v tom, že majiteľ obytného auta musí teraz ťahať auto za svojim obytným vozidlom, čím sú ešte dlhšie ako predtým. To znamená, že teoretická výhoda toho, že nemusíte nič ťahať, čo sa niekedy propaguje ako profesionál pre obytné autá, nie je pravda.

  10 tipov na šetrenie peňazí pri skladovaní karavanu

Ďalší defekt prichádza v podobe dvoch motorov, ktoré musíte udržiavať v jazdnom stave. To môže byť veľkou frustráciou, pretože najmä obytné autá majú niektoré dosť ťažko dostupné motory, na ktorých niektorí mechanici odmietajú pracovať.

To tiež znamená, že sa budete musieť starať o to, aby ste udržali krok s motorom malého vozidla, ktoré ťaháte, aj samotného obytného auta. To môže byť dvojnásobná práca, zatiaľ čo piate koleso je len motor nákladného vozidla.

Výhoda dvoch rôznych hnacích vozidiel v scenári obytného auta oproti scenáru nákladného vozidla a točnice spočíva v tom, že s väčšou pravdepodobnosťou dosiahnete lepšiu spotrebu paliva z malého auta, ktoré ťaháte za obytným automobilom, než z väčšieho nákladného vozidla, ktoré používate. ťahajte príves s piatym kolesom.

Prepojený životný a jazdný priestor

Oproti oddelenému obytnému a vodičskému priestoru je, samozrejme, prepojený. Prepojený obytný a jazdný priestor má niekoľko výhod, ako napríklad extra bezpečnosť, pohodlie a viac miesta na sedenie.

Zabezpečenie: V obytných autách máte dodatočnú mieru bezpečnosti, pretože nemusíte vychádzať von, keď chcete nastúpiť a odísť. Jedna z najhorších vecí na piatom kolese je, keď vonku prší a vy musíte ísť, takže sa presuniete zo svojho suchého domu do premoknutého vonku a potom si musíte zašpiniť sedadlá v kamióne, pretože ste mokrí.

V obytnom aute sa nemusíte báť ísť von. Zostaňte vo vnútri a naštartujte motor, aby ste mohli ísť ľahko. Nepriaznivé počasie tu nie je jedinou výhodou. Akákoľvek situácia, keď sa potrebujete rýchlo zdvihnúť a ísť von, by bola buď nebezpečná alebo nepohodlná, je napravená tým, že nemusíte ísť von.

Pohodlie: Keď jazdíte v obytnom aute, máte blízko pri sebe. To umožňuje prenos materiálov zo zadnej strany až po prednú časť. takže, jedlo, voda a konverzácia môžu byť zdieľané z oboch strán. Predovšetkým to znamená, že niekto môže vodičovi podať sendvič zozadu, čím mu zabráni zastaviť sa na jedlo.

Miesto na sedenie navyše: Jednou z ťažkostí riadenia piateho kolesa je, že počas jazdy môžete stále byť obmedzený na počet miest v kamióne. Niektoré štáty vám môžu dovoliť jazdiť na piatom kolese počas pohybu, ale väčšina nie. To znamená, že každý musí byť hore a pripútaný na sedadlách.

Akonáhle získate viac ako päť ľudí vo vašej rodine, budete mať problém. obytný automobil s prepojeným obytným a jazdným priestorom často umožňuje väčší počet sedadiel pre cestujúcich. Tieto sedadlá môžu byť často priestrannejšie a pohodlnejšie ako tie, ktoré by ste mali v kamióne.

Hlavnou chybou prepojeného obytného priestoru je nedostatok lokalizovaného cestovného vozidla, ako je uvedené vyššie. Navyše, niektoré obytné autá sa rozhodnú mať detskú postieľku nad kabínou, čo je niečo, čo bežne nájdete v priestore nad miestom, kde sa pripája točnica. Ako taký piate kolesá majú často väčšiu kapacitu na spanie ako obytné autá robiť.

  Sprievodca silou chrbtice v šípkach: Čo je pre vás to pravé?

Zastavte sa a choďte verzus dlhé pobyty

Obytné autá sú mobilné domy; sú vyrobené na cestovanie s pridanými výhodami vybavenia obytného priestoru, ktoré uľahčujú cestovanie. Piate kolesá sú domy, ktoré môžete presúvať; sú určené na usadzovanie a bývanie, ale v dizajne týchto obytných áut máte väčšie možnosti bývania.

Najrozhodujúcejší rozdiel medzi používaním týchto dvoch obytných áut je v tom, či chcete alebo nechcete vozidlo použiť na cestovanie a potom zostať na jednom mieste dlhší čas, alebo či plánujete na chvíľu zastaviť a potom rýchlo ísť ďalej.

Ak plánujete zastavovať a chodiť často, s najväčšou pravdepodobnosťou je pre vás obytný automobil obytný automobil. Obytné autá majú skvelé časy vzletu. To znamená, že akonáhle budete chcieť ísť, môžete naštartovať motor a odísť. V piatom kolese sa musíte uistiť, že máte správne pripevnené ťažné zariadenie. Z tohto dôvodu trvá počiatočné rozbehnutie piateho kolesa a nákladného auta dlhšie ako v prípade obytného auta.

okrem toho zaparkovať piate koleso je vždy boj správne; zatiaľ čo obytný automobil sa dá pomerne ľahko zaparkovať a postaviť v kempingu. Tento scenár sa ešte viac skomplikuje, keď potrebujete zaparkovať špecifickým spôsobom, aby ste sa dostali k čerpacej stanici čiernej a šedej vody, ako aj k čerpacej stanici pitnej vody.

Práve z týchto dôvodov je obytný automobil lepšou voľbou pre kemperov, ktorí plánujú byť neustále v pohybe.

Pre tých, ktorí majú záujem pobyt na jednom mieste, však zistí, že piate koleso je vhodnejšie ich potrebám. Toto je najzreteľnejšie na relatívnej veľkosti, ktorú dostanete z piateho kolesa.

Piate kolesá budú mať najlepšie možnosti a najširší výber možností pokiaľ ide o obytnú plochu karavanu. To sa prejavuje vo veciach, ako je väčší výber nábytku, možnosť mať garáž na prepravu hračiek a vynikajúce vybavenie, ako je naozaj pekný kuchynský ostrov a podobne.

Piate kolesá budú mať najlepšie možnosti pôdorysu, ako aj najväčšie množstvo celkovej miestnosti. Pre vyšších ľudí môže byť ťažké nájsť správnu výšku karavanu. Piate kolesá môžu dosiahnuť výšku stropu 11 stôp. To je obrovské. Budete mať oveľa viac priestoru na vytvorenie vlastného v piatom kolese, ktoré v obytnom aute jednoducho nie je. Cena za to je však nižšia mobilita.

Flexibilita piatych kolies

Najväčšou výhodou piateho kolesa je jeho flexibilita. Mám tým na mysli väčší priestor, ktorý je k dispozícii v točnici, poskytuje viac možností z oboch vopred navrhnutých točníc, ako aj veľké množstvo priestoru dostupného na úpravu točníc.

Keď vážne uvažujete o kúpe karavanu, chcete sa pozrieť na všetky možnosti, a úprimne povedané, pokiaľ ide o obytné automobily, nie je veľa možností. Uvidíte niekoľko rovnakých pôdorysov, ktoré majú tri časti, ktoré rozdeľujú priestor na jazdu, obytný priestor a priestor na spanie.

Piate kolesá majú úžasné množstvo možností od nábytku v plnej veľkosti, ktorý by ste videli vo svojom miestnom nábytku, až po kuchynský ostrov s mramorovou doskou, možností je veľa.

  Čo je to Zip Line Platform? S osvedčenými postupmi

Jedna z najväčších možností, že piate koleso má možnosť mať garáž na ťahanie hračiek. Táto možnosť je v obytných autách takmer neviditeľná, takže ak si chcete so sebou vziať svoju štvorkolku alebo UTV na cestovanie v teréne, budete potrebovať piate koleso, ktoré to zvládne.

A nakoniec, flexibilita piatych kolies umožňuje veci ako poschodové domy s poschodovými posteľami, ktoré len zvyšujú kapacitu na spanie prívesov. Keď uvažujete o výlete pre viacerých ľudí, budete potrebovať ten správny karavan, aby ste sa vyspali všetci a niektoré z týchto možností jednoducho nie sú dostupné v obytných autách.

Špičkový zážitok z jazdy v obytných autách

Pokiaľ ide o zvýraznenie obytných áut jedným z dôležitých aspektov je zážitok z jazdy v obytnom aute. Je to trochu ťažké vysvetliť, ale riadiť piate koleso je ako riadiť kamión. V skutočnosti je to trochu horšie, pretože teraz musíte byť opatrní pri prívese, ktorý ťaháte za sebou.

Ale obytný automobil. Obytný automobil je niečo iné. Sedieť na sedadle v tomto veľkom takmer autobusovom karavane je príťažlivé. To sa prejavuje najmä v obytných autách triedy A. Keď sedíte vpredu, máte pocit, že túto prehliadku organizujete pre svoju rodinu.

Obytné autá triedy C majú klasický RV pocit. Viem, že keď počujem RV, moja prvá myšlienka smeruje k obytným autám triedy C. Bez ohľadu na obytný automobil, ktorý riadite, aj keď za jeho riadením je sila.

Táto skúsenosť je len ďalej posilnená interakciou, ktorú môžete mať vy a vaša rodina na cestách. Mať svoju rodinu, s ktorou sa môžete porozprávať, je jedna vec, ale mať za sebou rodinu a dom je silný pocit.

Mám si vybrať piate koleso alebo obytný automobil?

Prirodzene to závisí od toho, čo chcete robiť so svojou rodinou. Ak chcete vozidlo zastaviť a ísť, ktoré pojme veľa sediacich pasažierov, najlepšou voľbou je obytný automobil. Ak chcete dom, v ktorom sa môžete presťahovať s vysokou kapacitou na spanie, choďte na piate koleso.

Toto rozhodnutie by však nemalo byť založené na prečítaní jediného blogového príspevku. Vyhľadajte na internete ďalšie blogy, ktoré podporujú rovnaký argument alebo podobné argumenty. Potom porovnajte, čo všetci hovoria, s tým, aké vozidlá môžete získať, ktoré vyhovujú cenovému rozpätiu a iným podmienkam, ktoré ste nastavili pre svoj obytný automobil.

nakoniec NAJPRV PRENÁJOM. Nemôžem to dostatočne zdôrazniť, budete míňať veľa peňazí na karavan. Bez ohľadu na to, čo dostanete, je to investícia. Takže hrajte chytro a najprv si prenajmite svoje možnosti. Stojí za to minúť nejaké peniaze, aby ste otestovali, či to bude pre vás to pravé RV.

Je to dôležité najmä preto, že hodnota obytných áut a točníc sa počas prvých dvoch rokov ich vlastníctva zníži o 20 %. Takže stratíte veľa peňazí, ak budete musieť predať obytný automobil, ktorý nevyhovuje vašim potrebám. Neriskujte, že si to najprv prenajmete.