Aký je rozdiel medzi bežcom a bežcom?

Niektorí ľudia hovoria „to-may-toe“ a iní „to-mah-toe“, a takto vnímate pojmy beh a jogging. Používate ich zameniteľne. Videl si, že tvoji bežiaci priatelia majú pri tom dosť zvláštne reakcie. Zaujímalo vás, či je naozaj rozdiel medzi bežcom a bežcom, a ak áno, aký?

Hlavným rozdielom medzi joggingom a behom je tempo, v ktorom bežci idú pomalšie a uvoľnenejšie. Bežci zvyčajne trénujú, aby sa zlepšili alebo sa pripravili na preteky, takže na to, čo robia, majú málo voľného času.

Stále si trochu zmätený? To je v poriadku. V tomto článku budeme ďalej definovať bežcov a bežcov a zdôrazníme rozdiely medzi nimi. Dokonca budeme mať sekciu o tom, či by ste mohli uraziť bežcov tým, že ich nazvete bežcami, takže pokračujte v čítaní!

Čo je to bežec?

Ak sa pozriete na základnú definíciu bežca, uvidíte, že je to niečo ako „niekto, kto beháva“. To však nie je veľmi užitočné, takže poďme trochu hlbšie.

Jogging je základná činnosť spočívajúca v položení jednej nohy pred druhú a naberanie kroku ako vy. Znie to veľmi ako beh a občas to môže vyzerať ako beh, čím sa stiera čiara. Ako bežec však vôbec nezmiznete v rozmazanej stope.

Podľa Healthline, priemerná rýchlosť bežca je 4 až 6 míľ za hodinu, čo je mierna rýchlosť. Cestujete rýchlejším tempom, ako keby ste kráčali, no ani celkom nebežíte. Možno by ste mohli, ak by ste chceli, ale zmyslom joggingu je, aby to bolo jednoduché. Dokonca Lexicoako súčasť Oxfordského slovníka, hovorí, že jogging by sa mal robiť „stálym, miernym tempom“.

Ako teda viete, kedy behávate? Porovnajte to s vaším tempom pri chôdzi. Ideš rýchlejšie? Máte pocit, že do toho dávate viac? Healthline poznamenáva, že vaša srdcová frekvencia by mala byť pri behu okolo 130 až 157 úderov za minútu, ale majte na pamäti, že faktory ako váš vek, úroveň kondície a zdravie môžu hrať úlohu vo vašej dosiahnuteľnej srdcovej frekvencii.

Prečo by mal niekto behať? No, keďže idete rýchlejšie ako pri chôdzi a zvyšujete tepovú frekvenciu, znamená to, že spaľujete viac kalórií. Či už máte záujem schudnúť alebo si udržať súčasnú váhu, veľa ľudí sa snaží o spaľovanie kalórií, keď sa venujú fyzickej kondícii.

Chôdza môže byť tiež veľmi neformálna, pretože je to niečo, čo robíme neustále. Nemyslíte na to ako na cvičenie, keď idete cez kuchyňu, aby ste si urobili raňajky alebo sa rýchlo prechádzate po kancelárskej budove, aby ste sa dostali do svojej kabínky, však? Jogging cíti viac ako cvičenie, ktoré môže byť príťažlivejšie ako chôdza.

Posledný dôvod, prečo by niekto mohol behať, je, že je to ľahké. Jediné, čo musíte urobiť, je ísť o niečo rýchlejším tempom ako pri chôdzi. Inými slovami, ak viete chodiť – čo väčšina ľudí dokáže – potom môžete behať. Nie sú potrebné žiadne objemné závažia na zdvíhanie, nie je veľa fyzickej námahy a nie je to ťažké.

Čítať  Prečo môj snežný skúter zlyháva?

Čo je bežec?

Nie, nebudeme tvrdiť, že bežec je niekto, kto behá, aj keď je to technicky pravda.

Rovnako ako pri joggingu, aj beh je o pohybe nôh. Položíte jednu nohu pred druhú, pričom rukami pohybujete tam a späť prirodzene tak, ako to robíte. Ak sa chcete dostať do bežeckého tempa, môžete začať behať, ale nezostanete tam dlho. Priemerný bežec môže dosiahnuť rýchlosť 8 km/h, keď vyrazí na trať, hoci niektorí bežci môžu dosiahnuť rýchlosť 10 km/h a viac.

Keďže vaše fyzické úsilie je pri behu namáhavejšie, počítajte s tým, že budete mať vyššiu srdcovú frekvenciu. Healthlinev samostatnom odkaze, zdieľa tieto údaje o tepovej frekvencii behu podľa veku:

 • 20 rokov – 100 až 170 úderov za minútu a nie viac ako 200 úderov za minútu
 • 30 rokov – 95 až 162 úderov za minútu a nie viac ako 190 úderov za minútu
 • 35 rokov – 93 až 157 úderov za minútu a nie viac ako 185 úderov za minútu
 • 40 rokov – 90 až 153 úderov za minútu a nie viac ako 180 úderov za minútu
 • 45 rokov – 88 až 149 úderov za minútu a nie viac ako 175 úderov za minútu
 • 50 rokov – 85 až 145 úderov za minútu a nie viac ako 170 úderov za minútu
 • 60 rokov – 80 až 136 úderov za minútu a nie viac ako 160 úderov za minútu

Ako v porovnaní s joggingom spoznáte, že bežíte? No, najspoľahlivejším spôsobom, ako to určiť, je použitie monitora srdcového tepu. Ak je vaša srdcová frekvencia okolo 130 úderov za minútu a ste mladší, potom pravdepodobne behávate, ale ak je vyšší, znamená to, že bežíte.

Môžete si tiež stiahnuť aplikáciu na sledovanie vášho výkonu na trati. Mnohé z takýchto aplikácií odporúčame na našom blogu. Ak dosahujete alebo prekračujete rýchlosť 8 km/h, potom bežíte spoľahlivo. Ak idete pomalšie, potom behávate.

Prečo ľudia behajú? Existuje toľko dôvodov, z ktorých väčšinu sme tu na blogu už rozoberali. Možno chcete spojiť svoju rodinu, chcete trénovať svaly dolnej časti tela alebo chcete zažiť iné výhody, ako je chudnutie, zhadzovanie telesného tuku, zlepšenie metabolizmu alebo zníženie úzkosti, stresu a depresie. To všetko dokáže beh, vďaka čomu je veľmi príťažlivý!

Aký je rozdiel medzi joggingom a behom?

Teraz, keď sme jasnejšie definovali beh a jogging, pravdepodobne viete, že nie sú to isté. Tu sú štyri kľúčové rozdiely medzi týmito formami fyzickej aktivity.

Rýchlosť

Pamätajte, že ako bežec nie je rýchlosť v skutočnosti prioritou. Ak pôjdete bežeckým tempom, prirodzene dosiahnete rýchlosť okolo 4 míľ za hodinu, možno 6 míľ za hodinu, ak sa naozaj snažíte ísť. Keď bežíte, keďže sa viac zameriavate na rýchlosť, pohybujete sa rýchlejšie, približne 8 míľ za hodinu, ale niekedy aj rýchlejšie.

Bežci môžu sledovať svoju rýchlosť, ale skôr vo vzťahu k meraniu srdcovej frekvencie, než aby sa pokúšali prekonať rekord. Bežci si užívajú výzvu prekonávať samých seba, prekonávať svoje vlastné rekordy. Môžu sa tiež snažiť prekonať rekordy svojich priateľov pre zábavu.

Čítať  Ako cvičiť lukostreľbu doma

Toto všetko je súčasťou tréningu, takže bežec môže otestovať svoju rýchlosť a silu proti ostatným v pretekoch alebo dokonca maratóne. V skutočnosti nie sú preteky vyrobené len pre bežcov, takže nie je potrebná taká kontrola vašej rýchlosti na minútu a sekundu.

Zámer

Bežec sa môže rozhodnúť, že obíde svoj blok, pretože je vonku krásny deň, alebo preto, že si chce trochu zacvičiť. Bežec má celú rutinu postavenú na tom, čo robí. Pamätajte, že je to všetko o tréningu, aby sa zlepšili, aby mohli bežať rýchlejšie, spáliť viac kalórií, schudnúť viac alebo vyhrať zlatú medailu.

Z týchto dôvodov môže byť bežec v sobotu ráno za úsvitu alebo dokonca bežať po trati počas slabého mrholenia. Na druhej strane bežec by sa zobudil, videl, že prší, a pravdepodobne by sa v ten deň rozhodol pre svoje cvičenie urobiť niečo iné.

Hľadiská

Hoci to neplatí o všetkých bežcoch, mnohí si na tom, že sú bežcami, budujú časť svojej identity. Pre nich je hrdosťou povedať ľuďom o pretekoch, na ktorých súťažili, o najazdených kilometroch a cenách, ktoré si odniesli domov. Bežci môžu byť nadšení pre to, čo robia, ale nie vždy v takom rozsahu ako bežci.

Obtiažnosť

Stupeň obtiažnosti medzi joggingom a behom je tiež určite kľúčovým rozdielom. Bežci si zabehajú, aby sa zahriali, a keď si potrebujú dať prestávku, ale väčšinou idú naplno. To si bude vyžadovať použitie ich svalov oveľa namáhavejšie ako jogging. Bežci tiež potrebujú vytrvalosť a vytrvalosť, vlastnosti, ktoré majú bežci, ale menej. Beh je teda ťažšia činnosť z týchto dvoch.

Uráža sa bežcov, keď ich nazývajú bežci? A čo naopak?

Čo sa teda stane, ak bežca nazvete joggerom? Považuje sa to za hanlivý výraz alebo to nie je veľký problém? Iste, nie každý vie, aké sú rozdiely medzi behom a joggingom, pretože na tom veľmi záleží, však?

Stačí sa pozrieť na tento obrázok s láskavým dovolením Active.com. Hovorí sa tam „bež, ako keby ťa niekto práve nazval bežcom“.

Myslíme si, že je to dostatočne jasné. Bežci vedia, že jogging je uvoľnená forma toho, čo robia, kde sú pravidlá oveľa voľnejšie. Nazvať ich bežcom môže v očiach niektorých bežcov podkopať ich výkon, pretože z toho vyvodzuje, že beh nemyslia vážne. Znak na obrázku vyššie ukazuje, že ak bežca nazvete bežcom, môžete ho inšpirovať, aby sa viac snažil a bežal rýchlejšie, aby vám dokázali, že nie, určite nebehajú. sú beh.

Vzhľadom na to, že beh má taký veľký rešpekt, ak sa otočíte a nazvete bežca bežcom, bude to považovať za kompliment, nie? Vlastne nie! Aj keď to neplatí o všetkých bežcoch, mnohí z nich nemajú radi, keď ich nazývajú bežci.

Po prvé, v skutočnosti nebežia, takže je to nepresné. Oveľa viac než len to, povedať bežcovi, že je bežec, na neho vyvíja neprimeraný tlak. Majú pocit, že sa musia vyformovať a zrýchliť, pretože to je to, čo od nich teraz očakávate.

Čítať  7 najlepších tipov na surfovanie

Aby bolo jasné, ide do určitej miery o zovšeobecnenia. Mnohým bežcom a bežcom bude jedno, ako ich nazvete, no niektorí sa skutočne urazia, že sú nesprávne označovaní.

Je beh zdravší ako jogging? Je jogging zdravší ako beh?

Posledná oblasť beh verzus jogging, ktorej sme sa chceli venovať, je, či je jedna aktivita zdravšia ako druhá.

Beh aj jogging sú zdravé; aj chôdza je. Akákoľvek aktivita, pri ktorej vstanete, zrýchlite tep a zapotíte sa, je pre vás dobrá, no niektoré cvičenia určite spália viac kalórií ako iné.

Ešte raz vás odkazujeme na Americká rada pre cvičenie alebo formulár Fit Facts od ACE. ACE porovnáva kalórie spálené za minútu pri joggingu a behu, tak sa na to poďme pozrieť bližšie, dobre?

Ako bežec uvádzame počet kalórií, ktoré spálite za minútu:

 • 120 libier – 9,3 kalórií za minútu
 • 140 libier – 10,8 kalórií za minútu
 • 160 libier – 12,4 kalórií za minútu
 • 180 libier – 13,9 kalórií za minútu

Ak vážite 120 libier a beháte 30 minút, spálite 279 kalórií a za 60 minút 558 kalórií. Pri váhe 140 libier 30-minútový beh spáli 324 kalórií a 60-minútový beh spáli 648 kalórií.

Bežec s hmotnosťou 160 libier spáli 372 kalórií po 30 minútach aktivity a 744 kalórií za hodinu. Ak vážite 180 libier, spálite 417 kalórií za 30 minút a 834 kalórií po hodine joggingu.

Dobrou správou je, že v porovnaní s aktivitami, ako je posilňovanie, plávanie miernym tempom, hranie basketbalu, turistika a bicyklovanie, spálite viac kalórií pri behu. Zlou správou je, že pri behu spálite za minútu o 2 až 3 kalórie viac. Tu je rozpis s láskavým dovolením ACE:

 • 120 libier – 11,4 kalórií za minútu
 • 140 libier – 13,2 kalórií za minútu
 • 160 libier – 15,1 kalórií za minútu
 • 180 libier – 17,0 kalórií za minútu

Ak teda vážite 120 libier a namiesto behania budete behať, spálite 342 kalórií za 30 minút a 684 kalórií za hodinu. Bežec, ktorý váži 140 kíl, by mohol spáliť 396 kalórií počas 30-minútového behu a až 792 kalórií behom počas celej hodiny.

Pri váhe 160 libier by ste spálili 453 kalórií za 30 minút a až 906 kalórií počas celej hodiny. Tí, ktorí vážia 180 libier, mohli spáliť 510 kalórií po polhodine behu a 1020 kalórií za hodinu.

Záverečné myšlienky

Jogging a beh sa môžu zdať ako veľmi podobné aktivity, ale teraz už viete, že to tak nie je. Jogging je pokojnejší, zatiaľ čo beh je zvyčajne dosť namáhavý. Na konci dňa, či už beháte alebo behávate, akákoľvek fyzická aktivita je lepšia ako žiadna, tak v tom pokračujte!