Aký je rozdiel medzi ATV a UTV?

Moji starí rodičia vlastnili päť štvorkoliek a ako dieťa bolo zábavné jazdiť s nimi po horách. Nedávno som si všimol, že veľa ľudí kupuje štvorkolky namiesto UTV, takže som urobil prieskum, aby som zistil, aké sú medzi nimi rozdiely.

Aký je rozdiel medzi ATV a UTV?Štvorkolky aj UTV sú terénne vozidlá, ale majú výrazné rozdiely. UTV má nad sebou kovovú klietku na ochranu jazdca a poháňa sa pomocou volantu a pedálov plynu/brzdy; Štvorkolky sa ovládajú otáčaním riadidiel ako bicykel s plynom ovládaným palcovým spínačom.

Na štvorkolkách aj UTV je toho oveľa viac, čo sa vám zdá. Keď budete pokračovať v čítaní, lepšie pochopíte každý z týchto rozdielov, rovnako ako ja, a nakoniec si budete môcť sami vybrať, ktoré vozidlo je lepšie.

Čo je lepšie: ATV alebo UTV?

Veľkosť a kapacita miest na sedenie

Štvorkolky sú z väčšej časti určené na sedenie pre 1 až 2 osoby a sedia obkročmo na vrchu vozidla. To bol jeden z dôvodov, prečo sa môj starý otec rozhodol kúpiť päť z nich. Máme veľkú rodinu a môj starý otec si užíval chvíle, keď sme všetci spolu vyšli zo štvorkoliek.

Pre tých, ktorým vyhovuje málo miesta vo vozidle, sú štvorkolky dobrou voľbou. Štvorkolky majú na zadnej strane aj priestor navyše na odkladanie vecí.

Mnohí hovoria, že čím väčší, tým lepší. UTV vyzerajú skôr ako auto v tom zmysle, že ľudia sú zakrytí hornou časťou s oknami a sedia na nej. Sedia tiež viac ako štvorkolka s kapacitou 2 až niekedy až 6 osôb! To môže byť nielen výhodné pre tých, ktorí majú väčšie rodiny, ale priestor navyše príde vhod aj pri prenášaní vecí.

Terén

ATV je skratka pre „All Terrain Vehicle“. To znamená, že bol vyrobený tak, aby šiel všade tam, kde ho potrebujete. Sú známi svojou rýchlosťou a silou. Majú hrubé pneumatiky, vďaka čomu sú veľmi účinné vo všetkých druhoch terénov, ako sú hory, sneh a ľad, piesok a lesy. V niektorých krajinách sú štvorkolky dokonca legálne na ulici a možno ich vziať aj do obchodu s potravinami.

  Môžu RV kempovať cez noc u Cabela's?

UTV je skratka pre Utility Task Vehicle. Vo všeobecnosti sú UTV skôr terénne vozidlá. Sú ideálne pre akýkoľvek terén bez ohľadu na to, aké sú členité. Môj starý otec ho roky používal na odpratávanie snehu.

Vynikajú aj v terénoch, ako sú horské a piesočnaté oblasti, rovnako ako ATV. Mnoho spoločností tiež vyrába UTV ktoré sú legálne na uliciach.

Pri pohľade z terénnej stránky obe vozidlá vynikajú takmer na akomkoľvek mieste a mnoho spoločností vyrába každým rokom viac a viac štvorkoliek a UTV, ktoré sú legálne pre ulice.

Počasie

Tu by mohli mať UTV trochu výhodu. Ako už bolo spomenuté, UTV majú na sebe kryt, ktorý môže chrániť operátorov pred vonkajším počasím. Pre štáty, ktoré majú často drsnejšie podnebie, je to obrovská pomoc.

Okná, vrchný kryt a dvere sú veľmi užitočné, keď prší alebo sneží. Štvorkolky nie sú vybavené krytom a tí, ktorí ich riadia, musia pri jazde dbať na zvýšenú opatrnosť, aby sa chránili pred nepriaznivým počasím.

Pre obe vozidlá je možné zakúpiť určité príslušenstvo, ktoré môže pomôcť v extrémnych poveternostných podmienkach. Mnoho ľudí si kupuje ohrievače, ktoré pomáhajú v chladnejších klimatických podmienkach. Na trhu je možné poťahy na štvorkolky predávať samostatne, aby vám pomohli v tých zasnežených a daždivých dňoch.

ATV aj UTVS majú veľa výhod. Ide hlavne o osobné preferencie, podľa ktorých by si mal človek kúpiť!

Ako sa porovnávajú ceny ATV a UTV?

Ceny nových a jazdených štvorkoliek

Náklady na nákup úplne novej štvorkolky sú v priemere 7 000 dolárov, pričom drahšie sa pohybujú okolo 10 000 dolárov. Zdá sa to veľa, ale určite to má svoje výhody. Ak miniete toľko, kúpite si špičkové vozidlo, ktoré je plné všetkých zvončekov a píšťaliek, o ktorých by ste mohli snívať.

  Ako často sa snežné skútre pokazia?

Ďalšou výhodou je, že ak si kúpite nový, nebudete sa musieť starať o žiadne mechanické problémy. Nová štvorkolka vám vydrží dlho a len tak ľahko sa nerozbije.

Nie každý má 10 000 dolárov na to, aby mohol minúť priamo, takže väčšina ľudí kupuje svoje ATV použité. To vám môže ušetriť tisíce. V závislosti od značky a modelu si môžete kúpiť ojazdenú štvorkolku kdekoľvek od 2 000 do 5 000 USD.

Prostredníctvom riadneho výskumu by nebolo také ťažké nájsť štvorkolku, ktorá by vyhovovala akémukoľvek cenovému rozpätiu, a ak budete mať šťastie, môžete nájsť ešte lacnejšiu, než sú ceny uvedené vyššie.

Ceny nových a použitých UTV

Podobne ako cena novej štvorkolky, nová UTV stojí okolo 9 000 – 9 500 dolárov. Mnohé z novších najvyššie hodnotené modely stoja okolo 11 000 – 14 000 USD. Ako už bolo spomenuté, ide o veľa peňazí. Majte však na pamäti, že by to bolo úplne nové vozidlo najvyššej triedy.

Nový UTV sú známe už roky a sú veľmi efektívne. Dokonca som na internete videl niekoľko modelov, ktoré sa vyšplhali až na 17 000 dolárov, ktoré mali ešte viac zvončekov a píšťaliek.

Použité UTV sa líšia v cene rovnako ako použité ATV. V závislosti od roku, značky a modelu by ste mohli minúť kdekoľvek medzi 1 000 a 5 000 USD.

Porovnanie cien ATV a UTV

Ceny ATV a UTV sú dosť porovnateľné. Môžete si kúpiť nový alebo použitý za približne rovnakú cenu. Z môjho výskumu som zistil, že UTV môžu byť ešte drahšie ako ATV.

V priemere je však cena veľmi porovnateľná a nemala by byť hlavnou vecou, ​​ktorá určuje, či sa niekto rozhodne kúpiť ATV pred UTV alebo naopak.

Najlepšie na ťahanie

Niet pochýb o tom, že UTV sú lepšie na ťahanie. Vďaka svojej väčšej veľkosti, väčšiemu užitočnému zaťaženiu a väčšej ťažnej kapacite sú UTV skvelé pre prácu na farmách, rančoch a mnohých iných vonkajších prácach. Môžete si dokonca kúpiť veľké sklápacie boxy a navijaky na použitie s vaším UTV.

  Zoznam najlepších lukostreľníc v oblasti San Antonia

Side by Side porovnanie ATV a UTV

Tabuľka porovnávania ATV a UTV. Zobrazuje kapacitu sedadiel, použitý terén, ochranu pred poveternostnými vplyvmi, porovnanie cien, jednoduchosť prepravy a použitie na ťahanie.

Aké sú najlepšie štvorkolky a/alebo UTV na nákup?

V roku 2022 bolo testovaných veľa ATV a hodnotených ako najlepšie. Nižšie je zoznam 5 najlepších:

 1. Yamaha Raptor 700R SE
 2. Polaris Sportsman XP 1000
 3. Honda FourTrax Rincon
 4. Cam-Am Outlander
 5. Polaris Sportsman 450

Správa z roku 2022 zaradila 5 najlepších UTV na trhu, tu je zoznam toho, čo som skúmal.

 1. Veliteľ CAN-AM
 2. CAN-AM Defender
 3. Yamaha RMAX
 4. Polaris Ranger RV
 5. Polaris RZR Pro XP

Týchto 5 najlepších štvorkoliek a UTV je skvelých a vydržia dlho. Nielen to, ale svoju prácu splnia, nech už ide o akúkoľvek prácu. Prichádzajú so všetkými druhmi zvončekov a píšťaliek, a keď na to príde, každý z nich vyzerá fantasticky.

Ak vám žiadne z týchto špecifických vozidiel nepadne do oka, nebojte sa! Urobil som prieskum spoločností, ktoré vždy vyrábajú najlepšie štvorkolky a UTV. V prípade štvorkoliek je vždy bezpečné držať sa tých, ktoré pochádzajú od spoločností Honda Motor Company, Polaris Industries a Yamaha Motor Company. Honda Motor Company tiež vyrába skvelé UTV a ďalšie dve spoľahlivé sú Kasawaski Industries a Artic Cat.

Zábavné príslušenstvo pre ATV a UTV

Aké sú ďalšie použitia štvorkoliek a UTV?Existuje veľa rôznych vecí, ktoré môžete robiť so svojimi ATV alebo UTV. Obe sú veľmi bežné na ťahanie a oranie snehu. Veľa ľudí si ich berie aj na nosenie nákladov na poľovačky. Niekedy ich ľudia môžu použiť aj na kosenie.