Aký je najlepší spôsob, ako strieľať basketbal?

Existujú profesionálni basketbalisti, ktorí sú smrteľní už od hranice faulu. Steve Nash bol napríklad najlepší zo všetkých čias, keď počas 18 sezón v NBA nastrieľal 90,43 % trestných hodov. Potom sú tu chalani ako Ben Wallace a Deandre Jordan, ktorí patria medzi najhorších a boxujú fauly na žalostných 41 %. Podľa niektorých výskumníkov je strelou s najvyššou šancou na úspech záludná strela – alebo „babička“ – ktorá nebola v NBA videná odkedy ju Rick Barry použil v roku 1980. Kľúč je v luku lopty. Spätné strely majú tendenciu byť plochejšie, takže namiesto ľahkého prevrhnutia loptičky s priemerom 9,5 cm cez 24,1 cm široký kruh pomocou záludného vysokého oblúka sa terč stáva skôr elipsou. „Preto týmto chlapcom tak chýbajú,“ hovorí Peter Brancazio, profesor fyziky a autor knihy SportsScience: Fyzikálne zákony a optimálny výkon. Pri záludnej streľbe hovorí: „Existuje oveľa väčšia šanca na strelu.“

Vložte loptu do koša:

Pomocou trigonometrie Brancazio vypočítal, že optimálny uhol luku od čiary trestného hodu je približne 45 stupňov plus polovičný uhol od vrchu ruky hráča po okraj (čo predstavuje výšku strelca).
Babičkinej strele prospieva rotácia dozadu. „Lopta skáče, ale nemá žiadny pohyb dopredu,“ hovorí Brancazio. Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa lopta odrazí do koša, a nie odrazu.
Sneaky pull je kyvadlový pohyb nahor, ktorý sa ľahko ovláda. Voľný hod zhora zahŕňa samostatné pohyby zápästia, lakťa a ramena, ktoré môžu prispieť k chybám, hovorí Tom Steiger, ktorý vyučoval basketbalovú fyziku na University of Washington.

  Ktorý športový rekord je najťažšie prekonať?