Aký je najlepší čas roka na let teplovzdušným balónom?

Či už chcete letieť balónom v údolí Napa alebo chcete preletieť ponad Atlantický oceán pri pobreží Floridy, nie ste si istí, kedy si cestu naplánovať. Vedeli by ste si predstaviť, že zoznam čakateľov na let teplovzdušným balónom je v lete dlhý kilometer, takže by ste možno mali ísť na jar alebo na jeseň? Kedy je optimálne ročné obdobie na let teplovzdušným balónom?

Najobľúbenejšie ročné obdobia na let teplovzdušným balónom sú od apríla do októbra. Nie všetky balónové spoločnosti však zastavia prevádzku v novembri. Let balónom v zime môže byť zábavným zážitkom a mali by ste mať možnosť rezervovať si v danom ročnom období ľubovoľný časový úsek, ktorý chcete.

V tomto článku si povieme viac o tom, kedy počas roka môžete letieť teplovzdušným balónom, od pokojných jarných jázd až po relaxačné letné lety a dokonca aj zimné výlety. Ak si rezervujete svoj prvý let teplovzdušným balónom, nebudete si to chcieť nechať ujsť!

Kedy prestávajú spoločnosti s teplovzdušnými balónmi tento rok lietať?

Radi si plánujete dovolenku mimo hlavnej sezóny. Nielen, že v rezorte bude menej ľudí, ale zvyčajne môžete získať pekné ceny na letenky a ubytovanie. Napriek tomu sa obávate, že ak počkáte na útek do jesene, možno budete musieť zrušiť svoje plány na let teplovzdušným balónom.

Nie nevyhnutne!

Mnoho spoločností s teplovzdušnými balónmi funguje celoročne. To znamená, že dostupnosť akejkoľvek spoločnosti na lietanie sa líši, preto kontaktujte svoju spoločnosť a požiadajte o jej harmonogram. Chceme tiež spomenúť, že to, že spoločnosť s teplovzdušným balónom je otvorená po celý rok, neznamená, že v určitých mesiacoch sa lietajú často.

O podmienkach, pre ktoré je lietanie balónom najlepšie, si povieme trochu neskôr, ale zatiaľ si povieme toto. Ak prší a je búrka, alebo je na zemi sneh, potom nepôjdete teplovzdušným balónom.

DCIM\100GOPRO\GOPR3502.JPG

Na aké ročné obdobie by som si mal naplánovať let teplovzdušným balónom?

Vzhľadom na to, že spoločnosti s teplovzdušným balónom sú otvorené po celý rok, môžete si jazdu naplánovať takmer kedykoľvek budete chcieť. Sme si istí, že hľadáte pohodlné podmienky. Chcete deň, ktorý nebude príliš teplý ani príliš studený. Malo by byť slnečno a jasno, aby ste mohli robiť fotografie a videá, keď sedíte v gondole a vznášate sa.

Čítať  Aký sneh potrebujete na výrobu snehuliaka?

Aby ste splnili všetky tieto kritériá, spoločnosti teplovzdušných balónov odporúčajú naplánovať si let kedykoľvek od apríla do októbra. Tu je niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti pri lietaní balónom počas každého z týchto mesiacov.

apríla

Vo väčšine častí krajiny je apríl skutočným začiatkom jari, ale stopy zimy môžu zostať. Šľahanie zo studeného do teplého, teplého na studeného môže sťažiť plánovanie pohodlného dňa na let teplovzdušným balónom. Nezabudnite si vziať so sebou na let bundu!

Smieť

Prevažne teplý mesiac, svet kvitne v máji. Nie je to tak, že by ste videli veľa stromov, pretože budete lietať v teplovzdušnom balóne a podobne, ale je pravdepodobnejšie, že počas tohto mesiaca budete mať vo väčšine krajiny slnečnejšie a pohodlnejšie dni.

júna

Letné horúčavy ešte poriadne nezačali, keď v kalendári príde jún, takže je ten správny čas na let teplovzdušným balónom. S nástupom leta sa dni predlžujú, takže neskoré popoludňajšie lety sú také dobré ako skoro ráno.

júla

Veľa dovolenkárov bude chcieť uprostred leta jazdiť na teplovzdušnom balóne. Júl je vtedy, keď horúčavy naozaj začínajú nastupovať, ak sa tak ešte nestalo. Možno budete chcieť preskočiť neskoršie jazdy, keď môže vo vzduchu stále pretrvávať horúčava.

augusta

Neskorá letná dovolenka môže byť preplnená, nehovoriac o auguste, ktorý má na mnohých miestach krajiny zvyčajne jedny z najteplejších dní v roku. Podobne ako v júli budete chcieť letieť teplovzdušným balónom skôr cez deň ako neskôr.

septembra

Pre mnohé spoločnosti vyrábajúce teplovzdušné balóny je september najrušnejším mesiacom. Letné horúčavy sú stále vo vzduchu, no začínajú ich nahrádzať chladnejšie vánky. Dni sú slnečné a večery sú svieže, ale nie príliš chladné. Vidíte, prečo je september pre mnohých ľudí ideálny čas na let teplovzdušným balónom!

októbra

S nástupom októbra sú v kalendári kratšie dni. Skoro ráno, keď si môžete rezervovať let teplovzdušným balónom, budete cítiť zreteľný chlad, pokiaľ nie ste v južnej časti krajiny. Neskoro popoludňajšie lety vám umožnia sledovať horiace slnko, keď začína zapadať, pretože zapadá skôr. Na jesenné lístie, ktoré vás obklopuje na zemi, je často krásny pohľad!

Čítať  Najlepšie kempingové hojdacie siete, ktoré môžete zavesiť na stromy

Môžete ísť v zime na teplovzdušnom balóne?

Hoci október znamená koniec populárnej sezóny lietania teplovzdušným balónom, ako sme už povedali, ak spoločnosť, ktorá sa zaoberá lietaním teplovzdušným balónom, môže posielať balóny od novembra, tak to urobí. Naozaj sa dá v zime letieť teplovzdušným balónom?

Áno, aj v zime sa dá letieť teplovzdušným balónom. Vonkajší studený vzduch umožňuje, aby sa balón nadnášal viac, ako by bol pri lete v teplejšom počasí, takže sa môžete vznášať ešte vyššie.

Poďme si to na chvíľu vysvetliť bližšie. O lietaní teplovzdušným balónom v mraze sme hovorili v tomto príspevku na blogu. Dôvodom, prečo teplovzdušné balóny lietajú lepšie, keď je zima, sú zmeny v hustote vzduchu. Studený vzduch je hustejší ako teplý vzduch v obale balóna. Rozdiel v teplote vzduchu – za predpokladu, že obal zostane teplý – môže spôsobiť vztlak, pretože balón sa vznáša viac ako jeho okolie.

To neznamená, že nemôžete lietať v lete, keď je teplota vzduchu v balóne približne rovnaká ako vonku alebo možno ešte teplejšia (chvíľu si povieme o teplotách obálok). Ak však lietate v zime, všimnete si, že sa vám zdá, že váš balón sa vznáša ľahšie a stúpa vyššie, ako keď lieta v lete.

Existuje niekoľko upozornení na zimné balónové lietanie. Vonkajšia teplota vzduchu klesá asi o 5 stupňov Fahrenheita na každých 1 000 stôp, ktoré vystúpite. Keď je teplota už 30 alebo 40 stupňov, extra chlad môže byť nepríjemný. Pri lietaní balónom si určite budete chcieť obliecť zimnú výstroj, ale uistite sa, že sa môžete voľne pohybovať, pretože zvyčajne budete musieť liezť do gondoly a vystupovať z nej.

Aké teplo je v teplovzdušnom balóne?

Ako sa vyhnúť tomu, aby ste sa počas zimnej jazdy teplovzdušným balónom stali nanukom? Je to jednoduché: systém horákov.

O horákoch sme veľa hovorili v našich príspevkoch o teplovzdušných balónoch, takže budeme struční. Všetky teplovzdušné balóny majú jeden alebo viac horákov nasmerovaných nahor na obal, ktorý je materiálom balóna. Horáky odparujú tekutý propán a posielajú horúci plameň do obálky, takže teplý vzduch môže stúpať.

Čítať  Najlepšie miesto na uchovávanie rýb pri používaní kajaku

Horáky nemusia byť zapnuté po celú dobu letu, najmä keď pristávate. V tom momente chce pilot balóna zaviesť studený vzduch, aby balón mohol začať klesať. Keď horáky fungujú, aké horúce sú?

No, neexistuje žiadna jednotná teplota, pretože teplota závisí od toho, koľko horákov má teplovzdušný balón, či sú zapnuté, ako dlho bežia a od veľkosti obalu. Všetko, čo bolo povedané, videli sme odhady 90 až 140 stupňov.

V zime vám extra teplo nebude vadiť, ale v lete môže byť lietanie s balónom trochu opekané. Vždy je lepšie priniesť si vrstvy bez ohľadu na ročné obdobie. Takto budete pripravení nielen na kolísavú teplotu obalu, ale aj na meniacu sa teplotu vonkajšieho vzduchu.

Aké počasie je vhodné pre teplovzdušné balóny?

Už sme spomenuli, že nepriaznivé počasie, ako je sneh a dážď, nie je pre let teplovzdušným balónom zakázané. Mimo búrlivých podmienok je najväčším faktorom počasia, na ktorý sa pilot balóna pozrie, aby určil, či teplovzdušný balón môže lietať, aký je vietor.

Nárazy vetra nevytvárajú vztlak, ako ste si možno mysleli. Silný vietor môže balón vymknúť spod kontroly. Váš let by bol v tomto bode nebezpečný, nehovoriac o tom, že pristátie by pre pilota balóna nebolo ľahké.

Keď slnko vychádza na oblohu a ohrieva zem, vzniká vedľajší produkt známy ako vzduchová termika. Vzduchová termika vytláča vzduch okolo seba a môže vytvárať veterné podmienky, ktorým sa piloti balónov chcú vyhnúť. Preto budú teplovzdušné balóny lietať len skoro ráno a neskôr počas dňa.

Záverečné myšlienky

Pri plánovaní výletu do neba teplovzdušným balónom určite existujú určité obdobia v roku, ktoré sú na to lepšie ako iné. Dúfame, že vám tento príspevok pomohol rozhodnúť sa, kedy si naplánovať jazdu balónom, aby ste si mohli zapamätať neuveriteľné spomienky s priateľmi a rodinou!