Aký je najdlhší let teplovzdušným balónom?

Naplánovali ste si s rodinou let teplovzdušným balónom a nemôžete byť viac nadšení. Rozhodli ste sa ísť na dvojhodinovú jazdu, pretože chcete každú časť tohto zážitku zapiť čo najlepšie. Dve hodiny na oblohe môžu byť pekne dlho, ale aký je najdlhší let teplovzdušným balónom v histórii?

Najdlhší let teplovzdušným balónom bol ten, ktorý zorganizoval Bertrand Piccard v roku 1999, ktorý precestoval asi 25 000 míľ zo Švajčiarska do Egypta nepretržitým celosvetovým letom. V roku 2002 preletel Steve Fossett celú Austráliu 20 482,26 míľ podľa zákona. Tretí najdlhší zaznamenaný let teplovzdušným balónom vykonal Per Lindstrand, ktorý v roku 1991 precestoval 6 761 míľ z Japonska do Kanady.

V tomto článku si povieme viac o týchto neuveriteľných držiteľoch rekordov v teplovzdušných balónoch, pretože sú to jedni z najvášnivejších balónov na svete. Ak vás zaujíma história lietania teplovzdušným balónom, potom nám verte, toto je jeden článok, ktorý si nenecháte ujsť.

Najdlhšie lety teplovzdušným balónom v histórii

Bertrand Piccard – 25 000 míľ

Environmentalista, psychiater a prieskumník zo Švajčiarska Bertrand Piccard má celkom pôsobivý životopis. Dňa 1. marcasv, 19991, sa vydal na životné dobrodružstvo so svojím letovým partnerom, balonistom Brianom Jonesom. Leteli v Breitling Orbiter 3, špecializovanom teplovzdušnom balóne známom ako balón Roziere.

Balón Roziere má komory na udržiavanie zohriateho a nezohriateho plynu, vrátane hélia a vodíka. Oba typy plynov môžu poskytnúť zdvih. Balón je pomenovaný po Jean-Francois Pilatre de Rozier, ktorý okolo roku 1785 vynašiel balón Roziere.

Cameron Balloons skonštruoval Piccardov Breitling Orbiter 3 (áno, jeho názov odkazuje na značku hodiniek). Spoločnosť už roky stavia balóny na dlhodobé cesty po celom svete, viac z nich uvidíte v tomto článku. Breitling Orbiter 3 je po nafúknutí vysoký 180 stôp. Obsahuje šesť horákov s plynom uloženým v takmer 30 valcoch, z ktorých každý je vyrobený z mohutného titánu.

Jeho gondola je kombináciou uhlíkových vlákien a Kevlaru, takže je to určite dostatočne pevný kôš na dlhé lietanie. Na udržanie príjemnej atmosféry v kabíne Piccard a spoločnosť pridali kyslík a dusík. Mali tiež filtre na hydroxid lítny na zníženie hladiny oxidu uhličitého. Pod gondolou sú solárne panely, ktoré by mohli udržiavať olovené batérie nabité, aby balón mohol získavať elektrinu a komunikovať cez GPS.

Čítať  Je batoh nebezpečný, so štatistikou bezpečnosti

Keď Piccard a Jones spustili svoj let v Breitling Orbiter 3, nezastavili sa ani raz, pretože na pohyb vpred nepotrebovali palivo (prvý let balónom svojho druhu, ktorý to dokázal). Let sa začal vo švajčiarskom Chateau d’Oex smerom na juhozápad ponad Stredozemné more. Nasledujúci deň obaja leteli cez Mauritániu v severozápadnej Afrike, kým nakoniec dosiahli egyptskú púšť.

Neurobili to sami, pretože Piccard a Jones mali za asistencie pozemných meteorológov, ktorí ich informovali o poveternostných podmienkach, ako sú meniace sa prúdy. Keď sa tímu konečne dostali do Egypta, let im trval 19 dní, 21 hodín a približne 47 minút.

Piccard získal veľa uznania za tento významný úspech. Gondola Breitling Orbiter 3 sa nachádza v Steven F. Udvar-Hazy Center v Národnom múzeu letectva a vesmíru vo Washingtone DC na letisku Dulles. Piccard bol za svoje úspechy odmenený Charles Green Salver, FAI Gold Air Medal a Harmon Trophy.

Niet divu, že Piccard nakoniec vytvoril Solar Impulse, lietadlo určené na lety na veľké vzdialenosti, ktoré sa spolieha na solárnu energiu. Hoci je to lietadlo a nie teplovzdušný balón, len to dokazuje, že Piccard nestratil záujem robiť výnimočné!

Steve Fossett – 20 482,26 míľ

Muž s druhým najlepším rekordom v lete balónom je Steve Fossett, ktorý zomrel v roku 2007. Bol dobrodruhom, námorníkom, letcom a obchodníkom z Jacksonu v Tennessee, takže aj on nosil veľa klobúkov. Nastavil tiež obrovské rekordy v lietaní lietadiel s pevnými krídlami a balónov na veľké vzdialenosti počas nepretržitých letov. Predpokladá sa, že Fossett počas svojho života vytvoril až 100 rekordov v rôznych športoch.

Na rozdiel od Piccarda, ktorý letel s inou osobou, Fossettov rekordný let teplovzdušným balónom bol samostatný výlet. Fossett veľakrát letel teplovzdušným balónom, v roku 1995 cestoval z Južnej Kórey do Leader, Saskatchewan, Kanada a vytvoril rekord ako prvý sólo letec s balónom v tejto časti Tichého oceánu.

Čítať  Aké sú priemerné hmotnosti vyskakovacích karavanov

Potom 1. júlasv, 2002, Fossett prekonal ďalší rekord, keď ako prvý podnikol samostatný let okolo sveta bez zastavenia. Letel 14 dní, 19 hodín a približne 50 minút viac ako 20 000 míľ, čo je celkovo 20 482,26 míľ podľa zákona. Zákonná míľa je taká, ktorá sa rovná 1 760 yardom na míľu. Jeho let sa začal v Northame v západnej Austrálii a skončil v austrálskom Queenslande.

Fossettov teplovzdušný balón je známy ako Spirit of Freedom. Rovnako ako balón Bertranda Piccarda, aj Fossett je balónom Roziere. Jeho vyrobili Tim Cole a Donald Cameron. Cole je sám balonista a Cameron – tiež balonista – je muž za Cameron Balloons. Viete, tá istá spoločnosť, ktorá postavila Breitling Orbiter 3.

Duch slobody je 10 poschodí alebo 140 stôp vysoký a má prvky plynového balóna a tradičného teplovzdušného balóna. Môže sa pochváliť 38 závesnými nádržami s etánom a propánom na udržanie zapálených horákov.

Kapsula alebo košík je vyrobený z uhlíka a kevlaru a je vybavený priesvitným bublinkovým poklopom. Gondola je ekvivalentom domácej skrine s priestorom na spací vak a lavicou na sedenie a oddych. Kapsulu dnes môžete vidieť vo Washingtone, DC v Smithsonian Institute.

Obálka Ducha slobody – čo je samotný balón – neprežila pristátie. V medzinárodnom múzeu balónov Anderson-Abruzzo Albuquerque v Novom Mexiku je však miniatúrna výstava Ducha slobody.

Fossett začal lietať 3. septembrard, 2007 v lietadle niekde v Nevade a už sa nevrátil. Mal mať len päť hodín paliva do lietadla. Hoci sa jeho telo nenašlo (napriek intenzívnemu pátraniu a záchrane), predpokladá sa, že zomrel pri havárii.

Na Lindstrand – 6 761 míľ

Tretím rekordérom teplovzdušného balóna, o ktorom musíme diskutovať, je Per Lindstrand zo Švédska, podnikateľ, dobrodruh, pilot a letecký inžinier. V roku 1991, dávno pred úžasnými letmi Steva Fossetta a Bertranda Piccarda, urobil Lindstrand niekoľko svojich vlastných rekordov v teplovzdušnom balóne.

V pozoruhodnom lete v roku 1988, ktorý sa začal v Plano v Texase, Lindstrand dosiahol vtedy rekordnú výšku 64 997 stôp. Nikto sa nedotkol tohto rekordu až do roku 2005, takmer dve desaťročia po tom, čo bol rekord stanovený!

Čítať  Prečo lietajú teplovzdušné balóny ráno?

Dňa 15. januárath, 1991, odletel z Japonska a pristál v severnej Kanade, let je 6 761 míľ. Tento cieľ dosiahol vo svojom teplovzdušnom balóne Virgin Pacific Flyer, ktorý skonštruovala spoločnosť s názvom Thunder & Colt. Lindstrand letel so Sirom Richardom Bransonom z Virgin Group. V tom čase to boli najlepšie rekordy v trvaní a vzdialenosti letu teplovzdušným balónom. Dosiahli tiež úžasnú pozemnú rýchlosť 245 míľ za hodinu, čím prekonali svoju predchádzajúcu rýchlosť.

A k tomu všetkému je Virgin Pacific Flyer známy ako najväčší teplovzdušný balón v histórii.

Po lete v roku 1991 Lindstrand opäť letel s Bransonom, rovnako ako Steve Fossett v decembri 1998 v balóne Roziere, ktorý štartoval v Maroku a pristál neďaleko Havaja. Let trval týždeň s úmyslom byť prvými balónmi, ktorí preletia svet.

Lindstrand – za svoje úspechy v balóne v rokoch 1988 a 1991 – získal zlatú medailu Royal Aero Club, ktorú vydal princ Andrew. Získal tiež Britannia Trophy od Royal Aero Club, ako aj Harmon Trophy a čestné štipendium Kráľovského inštitútu britských architektov v roku 2006.

Záverečné myšlienky

Najdlhším letom teplovzdušným balónom je stále let Bertranda Piccarda do Egypta zo Švajčiarska v roku 1999, pri ktorom prekonal približne 25 000 míľ po celom svete za približne tri týždne. Steve Fossett preletel pozoruhodnú vzdialenosť aj v balóne, viac ako 20 000 míľ, a pôsobivo to dokázal aj sám.

Per Lindstrand sa už desaťročia pokúšal prekonávať rekordy v lete a jeho cesta z Japonska do Kanady v roku 1991 vo výške 6 761 míľ sa dodnes považuje za rekord. Dúfame, že sa vám tieto zaujímavé fakty o teplovzdušných balónoch páčili!

Súvisiaci obsah

Predpokladali by ste, že väčšina vecí, ktoré lietajú, je dosť ľahká, však? Aj keď je to v niektorých prípadoch pravda, čo gigantické lietadlá, ktoré prepravujú stovky ľudí? Ako sa ukazuje, ťažké veci môžu lietať a teplovzdušné balóny sú toho dôkazom. Koľko vlastne vážia teplovzdušné balóny?