Aký horúci je táborák? [Here Is the Answer]

Pýtate sa, aký horúci je táborák? Typický táborák horí kdekoľvek od 900 do 2000 stupňov Fahrenheita, v závislosti od niekoľkých faktorov, ktoré môžete ovládať pri zakladaní ohňa. Tu sú hlavné veci, ktoré ovplyvňujú teplotu táborového ohňa.

Viac…

Tok kyslíka

Prvým faktorom ovplyvňujúcim teplotu táborového ohňa je koľko kyslíka prijíma. Vietor môže sťažiť zapálenie ohňa. Po založení požiaru vietor dodáva do plameňov hlavne kyslík. To je dôvod, prečo vietor šíri požiare namiesto ich hasenia.

Ohne horia vždy horúcejšie, keď majú viac kyslíka. Toto je teória za Požiarna diera v Dakotečím sa táborový oheň výrazne zohreje pomocou termodynamiky na nasávanie studeného vzduchu a rýchle napájanie plameňa.

Mierne veterné dni vytvárajú pre väčšinu ľudí najlepšie teploty pri táboráku. Počas pokojných dní, keď nefúka vietor, sa do ohňa nedostane toľko paliva a nebude horieť tak horúco.

Svieže dni dokážu priživiť oheň tak rýchlo, že vyskočí z vašej jamy a začne horieť iné veci, takže zakladanie ohňa v takýchto podmienkach je nebezpečné.

Druhy dreva

Rôzne druhy dreva horia pri rôznych teplotách, vďaka čomu je to významný faktor pri vašej konečnej teplote.

Pre táboráky sú najlepšie drevo, ktoré bude horieť horúco a rovnomerne, čo vo všeobecnosti znamená tvrdé drevo.

Najlepšie je dostatočne vysušené palivové drevo, no v prípade potreby si vystačíte aj s čerstvejším drevom.

Väčšina ľudí meria účinnosť dreva podľa toho, koľko tepelnej energie zvyčajne vyprodukuje na šnúru.

Šnúra je asi 128 kubických stôp dreva. Názov vznikol v roku 1610, kedy sa v tomto objeme predávalo drevo zviazané šnúrou.

Najlepšie tvrdé drevo ponúka ekvivalent 200 alebo viac galónov vykurovacieho oleja na šnúru dreva. Patria sem možnosti ako americký buk, cukrový javor, žltá breza, biely jaseň a biely dub.

Stredné lesy ponúkajú 150-200 galónov paliva na šnúru. Do tejto kategórie patria čierna čerešňa, duglaska, biela breza, červený javor a tamarack.

Najmenej efektívne drevo na táborák ponúka 100 až 150 galónov paliva na šnúru. Bavlník, červená jelša, červený céder, osika, jedlička a biela borovica sú v tejto skupine.

Čokoľvek, čo ponúka menej ako 100 galónov na kábel, sa neoplatí použiť na táborák.

Pamätajte, že niektoré lesy sú nebezpečné. Najlepšie drevo na táborák je suché a predávané špeciálne na tento účel. Niektoré výrobky z dreva, vrátane čohokoľvek natretého, ošetreného tlakom alebo inak upraveného, ​​môžu pri horení uvoľňovať nebezpečné chemikálie.

Čítať  Ako naraziť kolíky do skalnatej pôdy? [Need to Know]

Aké sú najlepšie druhy dreva

Každý druh dreva má iné vlastnosti, ale niektoré sú obzvlášť dobré na táboráky.

Popol je široko dostupný vo väčšine oblastí. Má malú vlhkosť, rýchlo schne a nevytvára príliš veľa dymu. Je tiež ľahší ako mnoho iných druhov dreva, takže je ideálny, ak potrebujete palivové drevo prenášať na dlhú cestu.

Céder má tendenciu vytvárať malé, ale horúce plamene. To je ideálne, ak chcete ohriať kemping alebo variť. Nie je to však také dobré pre činnosti, ako je robenie s’mores, kde často pomôže veľký oheň.

Hickory je husté drevo s nízkou vlhkosťou. Je ťažšie rezať ako niektoré iné druhy, takže je zvyčajne lepšie kúpiť si to vopred. Horí však horúco a výborne sa hodí na grilovanie jedál.

Dub je dobrou voľbou pre väčšinu situácií. Nehorí rýchlo, ale poskytuje veľa tepla, takže je ideálny na udržanie stáleho tepla po dlhú dobu. Nevytvára veľa iskier, takže použitie je relatívne bezpečné.

Je prijateľné mäkké drevo

Núdzovo môžete použiť mäkšie dreviny ako borovicu, ale je lepšie sa im vyhnúť. Mäkké drevo má tendenciu mať nižšie teploty ako tvrdé drevo a čo je horšie, horí oveľa rýchlejšie. To znamená, že na udržanie ohňa potrebujete viac dreva.

Veľkosti dreva

Veľkosť dreva, ktoré používate, má významný vplyv na jeho teplotu.

Akonáhle sa dostanete do bodu pálenia polená namiesto trúdu alebo podpaľovania, dobrý kus dreva je asi šestnásť palcov dlhý a tri až šesť palcov široký.

Ak je drevo príliš veľké, neprehorí tak dobre. Ak sú kusy dreva príliš malé, okamžite zhoria, čo sťažuje udržanie ohňa.

stavba táboráku

Stavebný štýl

Aký horúci je táborák, ak ho postavíte správne? No, pravdepodobne to bude oveľa horúcejšie ako kopa dreva náhodne zhodená dohromady.

Čítať  Rôzne typy hojdacích sietí

Najbežnejším tvarom je teepee oheň, tiež známy ako kužeľový oheň. Táto jednoduchá konštrukcia má každé poleno naklonené do stredu. Je ľahké ho postaviť a udržiavať, pričom väčšina tepla sa sústreďuje v centrálnej oblasti nad stredom ohňa.

Ohnisko zrubu má striedavé rady dreva, kolmé na seba. Zruby majú tendenciu pomaly horieť, čo uľahčuje ich údržbu. Nesústreďujú však teplo tak ako požiare teepee, takže zvyčajne nie sú také horúce.

Plošinový požiar je hustejšia verzia zrubu, pričom v každej vrstve sú aspoň tri polená namiesto dvoch. Toto je pevnejšie ako zrub a začína horieť zhora a nakoniec sa prepracuje dole. Plošinové požiare majú tendenciu horieť chladnejšie a stabilnejšie, pretože majú menší prietok kyslíka ako iné štýly, vďaka čomu sú ideálne na varenie.

Hviezdny oheň je ďalším dlhotrvajúcim nastavením. V tomto formáte urobíte malé teepee a potom pridáte ďalšie polená pozdĺž vonkajšej strany, ktoré idú priamo preč od stredu ohňa. Keď horia, môžete ich vtlačiť dovnútra, aby ste udržali plamene.

Naklonené ohne nehoria až tak horúco, ale použite samotné palivové drevo ako štít na ochranu plameňov pred vetrom.

Kontrola teploty vášho ohňa

Aký horúci je táborák? Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať teplotu vášho táborového ohňa, je pozrieť sa na farby z plameňov.

Modrá je najhorúcejšia oblasť, ktorú môžete nájsť pri bežnom táboráku. Tie sú medzi 2600 a 3000 stupňami a sú zvyčajne výsledkom táborového ohňa, ktorý dostáva dostatok kyslíka na to, aby mohol horieť najlepšou rýchlosťou. Metóda Dakota je obzvlášť účinná pri vytváraní modrých plameňov.

Biela je najhorúcejšia, akú môže väčšina táborových ohňov dosiahnuť, okolo 2500 až 2900 stupňov. Oheň môže blikať medzi bielou a modrou, ak sú vhodné podmienky.

Žlté plamene horia v rozmedzí od 2100 do 2500 pri väčšine ohnísk. Toto je stále horúcejšie, ako majú amatérske požiare tendenciu dosiahnuť, takže nemusíte vidieť žiadne žlté plamene.

Oranžové plamene predstavujú oheň s teplotou 1800 až 2100 stupňov. Toto je horná hranica toho, čo môže dosiahnuť väčšina ohnísk, pokiaľ sa nepoužijú pokročilé stavebné techniky.

Čítať  Ako nafúknuť nafukovaciu posteľ bez pumpy? [Most Effective Ways]

Jasne červené plamene sú v rozmedzí 1650 až 1800, zatiaľ čo matne červené plamene sú 1100 až 1650. To je pravdepodobne väčšina plameňov v táboráku.

A čo zelené plamene

Farby plameňov vo všeobecnosti prechádzajú od červenej k modrej, takže môžete očakávať, že uvidíte zelenú tesne predtým, ako sa dostanete do najhorúcejších oblastí. Fyzika tomu však bráni.

Ohne horiace dostatočne horúce vyžarujú zelené svetlo, ale zároveň vyžarujú veľa červeného a modrého svetla. To znamená, že vidíte iba ich kombináciu, ktorá je naklonená bielej farbe.

Ak chcete dosiahnuť zelené plamene, musíte horieť v strede rozsahu bez toho, aby ste získali farby nižšej alebo vyššej teploty. Väčšina ľudí, ktorí chcú zelené plamene, používa na ich vytvorenie chemikálie.

horúci táborák

Ako urobiť táborák teplejší

Ak ste vo voľnej prírode, možno zistíte, že váš táborák nie je taký horúci, ako by ste chceli. Našťastie existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť.

Najprv sa pokúste zoškrabať popol z oblasti. Popol môže zasahovať do horenia a sťažiť požiaru dosiahnuť svoj plný potenciál.

Po druhé, zahrejte kov, ak môžete. Mnohé ohniská a podobné konštrukcie majú kov pozdĺž vonkajšej strany. Rozloženie ohňa, aby sa zahrialo, spôsobí, že sekundárne horenie bude horúcejšie, a tým aj váš celkový oheň.

Po tretie, zlepšite prúdenie vzduchu. Použitie malého elektrického ventilátora na fúkanie kyslíka smerom k ohňu (a dym preč) môže poskytnúť viac paliva a pomôcť vám získať teplejší plameň.

Nakoniec použite najlepšie drevo. Čerstvé, mokré drevo z lesa horí oveľa horšie ako správne vysušené palivové drevo. Palivové drevo môžete získať v blízkosti väčšiny verejných kempingov, takže namiesto zháňania dreva na mieste si nazbierajte toľko, koľko potrebujete.

Nezabudnite na požiarnu bezpečnosť

Pri zakladaní ohňa pamätajte viac ako na čokoľvek iné na správne požiarne bezpečnostné normy.

Stručne povedané, vždy by ste mali používať ohnisko (v prípade potreby si ho vytvorte). Majte po ruke vodu alebo hasiaci prístroj pre prípad núdzea inak kontrolujte požiar, aby ste sa uistili, že sa nerozšíri. Vyhnite sa zakladaniu ohňa počas veterných dní, pokiaľ nemáte inú možnosť.