Aký druh rýb môžem chytiť v surfe?

Surfový rybolov, ktorý zahŕňa státie na brehu alebo v jeho blízkosti, neprinesie vášho obyčajného langustu alebo sumca. Chystáte sa chytať morské ryby, takže ktoré druhy môžete očakávať?

Nasledujúce druhy rýb by ste mohli chytiť v príboji:

  • Pompano
  • Červený bubon
  • Platesa
  • Bodkovaný podsedák
  • Modrá rybka
  • Pruhované basy
  • Tuniak
  • Losos
  • Žraloky

Tento sprievodca surfovaním po rybárskych druhoch vám poskytne množstvo relevantných informácií, aby ste mohli začať pripravovať svoje návnady a návnady. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

9 rýb, ktoré by ste mohli chytiť pri surfovaní

Pompano

Pompano je hlbokomorská ryba patriaca do rodu Trachinotus s viac ako 20 identifikovanými druhmi.

Pompano spoznáte podľa jeho okrúhlej tváre, bočného stlačenia a rovnejšieho ventrálneho profilu. Priemerná pompano váži osem libier a dosahuje dĺžku 25 palcov.

Ak chcete pri surfovaní chytiť viac pompano, počkajte, kým bude surf mierne aktívny. Ak boli kôrovce, ktoré žijú na dne, pritiahnuté bližšie k hladine vody, potom chcete zasiahnuť.

Krtonožky, alias pieskové blchy, sú skvelým zdrojom živej návnady, ak sa vám nejaké dostanú do rúk. Pompano miluje krtonožky.

Uistite sa, že jete to, čo chytíte. Pompano sú podľa mnohých rybárov úplne chutné, takže ich nevyhadzujte späť!

Červený bubon

Červený bubon sa niekedy označuje ako škvrnitý bas, kanálový bas, šteňací bubon alebo červený. Tento druh zveri možno loviť od Mexického zálivu po Atlantický oceán.

Hoci červený bubon a čierny bubon sú príbuzné, nie sú to tie isté ryby. To znamená, že je známe, že chovajú a vytvárajú hybridné bubnové ryby.

Červený bubon je skutočne červenkastý. V blízkosti chvosta sú dve tmavé očné škvrny, vďaka ktorým je táto ryba ľahko odlíšiteľná od iných druhov. Vo svojej najväčšej veľkosti dosahujú červené bubny dĺžku 40 palcov.

Na východnom pobreží si budete musieť počkať do jesene, kým sa objaví červený bubon. Keď migrujú, je to vo veľkých školách. Naraz môžete vidieť až 30 týchto rýb.

Použite živú návnadu alebo nedávno mŕtvu návnadu vo veľkých kusoch, najmä parmicu alebo bunker. Môžete dokonca zmraziť návnadu a potom ju rozmraziť, keď idete surfovať.

Platesa

Ak chcete pri surfovaní namotať rybu, ktorú môžete držať dvoma rukami, platesa vás nesklame. Väčšie platesy môžu dosiahnuť veľkosť takmer 24 palcov, takže sa uistite, že váš rybársky kamarát má pripravený fotoaparát.

Platesa známa ako platesa žije bližšie k morskému dnu. Túto rybu môžete vidieť aj v ústiach riek.

Čítať  Aká nebezpečná je jazda na štvorkolke? So štatistikou bezpečnosti

V severnom Pacifiku sú pôvodom platesa olivová a halibut (čo je technicky platesa) a v západnom Atlantiku sa vyskytuje platesa zimná, platesa letná, platesa južná a platesa v zálive.

Živé mienky, ktoré sú dlhé asi tri palce, by vám pri surfovaní mali pomôcť nájsť viac platesy. Ak by ste radšej použili mŕtvu, narezanú návnadu, potom nakrájajte makrelu, sardinky, menhaden alebo parmicu na kúsky nie väčšie ako tri palce.

pstruh škvrnitý

Škvrnitý alebo škvrnitý, ktorý sa zdržiava v Atlantickom oceáne a Mexickom zálive, žije v pobrežných vodách a ústiach riek. Tieto ryby môžete niekedy namotať aj v pobrežných riekach, najmä ak lovíte do zimy.

Priemerná bodkovaná sedáka s hmotnosťou od 3 do 17 libier je dlhá 19 až 37 palcov, takže je dosť statná! Pstruh má očné zuby, hnedasté až zlatisté sfarbenie a dlhú chrbtovú plutvu doplnenú šupinami.

Stravu škvrnitej sedlovky tvoria kôrovce, najmä krevety. Krevety sú teda skvelou voľbou pre živú návnadu.

Čerstvé krevety môžu vyvolať lepšiu odozvu sedadiel ako mrazené. Ak však máte iba mrazené krevety, malo by to byť v poriadku.

Krevety nekrájajte. Stačí navliecť celú živú alebo mŕtvu krevetu na háčik v štýle J. Mäkký plastový prípravok je tiež vynikajúcou voľbou umelej nástrahy.

Modrá rybka

Modrá ryba je zvyšným členom čeľade Pomatomidae, ktorý uprednostňuje mierne morské vody pelagickej zóny. Túto rybu však nenájdete v severnom Tichom oceáne.

Modrá rybka nie je čisto modrá, ale na tele má pruhy modrej. Zvyšok sfarbenia je sivastý až belavý.

Modré ryby môžu byť neuveriteľne bohaté. Samica môže naklásť od 400 000 do dvoch miliónov vajíčok, takže keď sa modrá ryba niekde usadí, populácia chvíľu vydrží!

Sú to tiež veľké ryby, ktoré často dosahujú dĺžku 39 palcov a vážia až 31 libier.

Pýtate sa, kde nájdete školy modrých rýb? Skontrolujte, či tam nie sú rezy v piesku, pretože modré ryby sa budú hladne vrhať na menšie ryby.

Keď sa zmení príliv, menšie ryby, ktorými sa modré ryby živia, sa môžu zdržiavať v blízkosti koryta pláže, čo zase privedie modré ryby bližšie k pobrežiu.

Pruhované basy

Na atlantickom pobreží Severnej Ameriky žije ostriež pruhovaný, ktorého niektorí rybári nazývajú skalník alebo ostriak pruhovaný. Zo všetkých surferských rýb, o ktorých sme doteraz diskutovali, je pruhovaný basák najväčší, pretože môže vážiť 77 libier a dosiahnuť dĺžku päť stôp.

Áno, päť stôp. Dúfame, že ste priviedli druhú alebo tretiu osobu a že vaša rybárska loď je dostatočne veľká!

Čítať  Ako odstrániť rybársky háčik z kože

Surfcasting pre pruhované basy vyžaduje pletenú rybársku šnúru s hmotnosťou 20 alebo 30 libier. Medzi zástrčkou a opletením použite vodiaci materiál a uistite sa, že náväzec je tri stopy. Uviažte uni alebo Albright uzol.

Niektorí rybári prisahajú, že používanie určitých farebných umelých návnad prinesie viac pruhovaných basov. Je to pravda?

Nie, ale stále chcete byť vyberaví, pokiaľ ide o farby návnady, ktoré používate. Ak je tma alebo sú slabé podmienky, použite žltú a bielu.

Počas dňa môžete uprednostniť tmavšie farby návnady, ako je fialová, modrá, čierna a žltá, ako aj strieborné.

Tuniak

Teraz je tu veľmi žiadaná ryba, ktorú každý rybár dúfa, že ju nájde na konci svojho rybárskeho háčika pri surfovaní, tuniak. Tuniak žije výlučne v slanej vode a má 15 druhov v piatich jedinečných rodoch.

Vedeli ste, že nie každý tuniak je obrovský? Je to pravda!

Menšie majú 1,6 stopy, ako napríklad tuniak. Medzi väčšie druhy tuniakov patrí atlantický tuniak modroplutvý, ktorý dosahuje dĺžku až 15 stôp a môže vážiť 1 508 libier. Je nepravdepodobné, že by ste chytili túto rybu bez nejakého vážneho špeciálneho vybavenia!

Tuniak má špeciálnu schopnosť udržiavať svoju telesnú teplotu teplejšiu ako vody, v ktorých pláva. Ryba má aerodynamický tvar, ktorý jej umožňuje ľahko loviť v moriach.

Je to tiež rýchly plavec. Tuniak žltoplutvý môže dosiahnuť rýchlosť 47 míľ za hodinu!

Ak dúfate, že pri surfovaní ulovíte tuniaka, nebudete mať strach, je to uskutočniteľné. Budete musieť preskúmať svoje miestne oceány, aby ste zistili, ktoré druhy tuniakov tam žijú, kedy sa zhromažďujú a čo je najdôležitejšie, kde.

Losos

Hoci je známe, že losos sa zhromažďuje v prítokoch severného Atlantiku, ryby možno občas spozorovať v okolí Tichého oceánu.

Akonáhle budete mať na vlasci živého lososa, môžete si pochutnať na mnohých luxusných jedlách smažených alebo grilovaných filet z lososa alebo dokonca na sushi!

Losos nestrávi celý svoj život v oceáne; ani zďaleka. Narodia sa v sladkých vodách, vydržia roky v oceáne, keď migrujú, a potom sa vrátia do svojich domovov, keď je čas na párenie. Niektoré druhy nikdy nežijú v slanej vode, čo obmedzí vaše možnosti pri surfcastingu.

Bez ohľadu na druh je lov lososa vždy úžasný. Tieto ryby sú dlhé 22 až 26 palcov a každá môže vážiť osem libier.

Čítať  Údržba rybárskej lode: Všetko, čo potrebujete vedieť

Aké nastavenie teda odporúčame pri surfovom love lososov? Mali by ste investovať do návnady, ak ju ešte nevlastníte. Tyč by mala mať aspoň 12 palcov, ale až 15 palcov je v poriadku.

Umelé návnady, ktoré pripomínajú čerešne, určite urobia svoje. Kovové návnady sa budú pod vodou trblietať a medzi tým a prirodzeným pohybom, ktorý s návnadou vytvoríte, bude losos zvedavý a bude plávať ďalej.

Žraloky

Tento posledný návrh na ryby nie je pre slabé srdce! Napísali sme celý príspevok o vyhýbaní sa žralokom pri surfovom rybolove, no niektorí surferi sa im vyhýbať nechcú. Chcú chytať žraloky.

Je pravdepodobné, že v príboji nájdete žraloky? Keď sa tvor kŕmi skoro ráno a po západe slnka, nikdy by sme nepovedali, že nikdy.

Ak máte v úmysle surfovať na žraloky, musíte mať 10-metrový surfový prút s vysokým výkonom. Použite rotujúcu cievku alebo odlievaciu cievku, pričom prvá je vhodnejšia, ale druhá je v poriadku, ak nemôžete nájsť rotačku.

Navijak musí byť schopný udržať 300 yardov rybárskeho vlasca. Šnúra by mala byť spletená rybárska šnúra s hmotnosťou 65 libier alebo viac. Naviažte háčik na monofil s hmotnosťou 300 libier, pretože monofil bude tlmič nárazov. Vyrobte šesť libier vodcu.

Osemuncové platidlo zabráni prílišnému pohybu návnady. Pridajte umývadlo k monofilu.

Použite kruhový hák, pretože sa môže ľahko spojiť so žraločou perou a vyjsť von. Keďže väčšinu žralokov, ktoré chytíte, vypúšťate, nechcete ich zraniť a určite ich nechcete zabiť. Odporúčame kruhový háčik 6/10 alebo 10/0.

Vhod sa vám bude hodiť držiak na prút, keďže na chytenie žraloka by ste mohli čakať pomerne dlho. Nezabudnite tiež investovať do klieští, aby ste odstránili háčik z tlamy žraloka. Nechcete to robiť ručne!

Pokiaľ ide o návnadu, odporúčame vám celú rybu, ak ju môžete švihnúť. Modrá rybka, menhaden a chobotnica určite upútajú pozornosť žraloka.

Nemôžeme dostatočne zdôrazniť, že sa snažíte loviť živého žraloka. Pri surfovom rybolove síce obrovského žraloka nechytíte, ale nebezpečný je každý živý žralok, aj ten menší. Pri odstraňovaní kruhového háku alebo pri približovaní sa k žralokovi musíte byť mimoriadne opatrní.

Záverečné myšlienky

Surfový rybolov je úplne nový svet, ak ste doteraz lovili iba v jazerách, potokoch a riekach. Morské ryby, ktoré môžete chytiť v mori, sú zvyčajne veľké a zahŕňajú niektoré prémiové ryby, ako sú žraloky, losos, ostriež a tuniak.

Dúfame, že vám táto príručka pomôže chytiť viac surfových rýb!