Akú váhu unesie moja strecha RV? Je bezpečné chodiť?

V živote každého majiteľa obytného auta príde čas, keď musí vyliezť na strechu vozidla. Viac než len rýchle pozametanie, možno budete musieť vyjsť na strechu a stráviť tam nejaký čas. Ak to urobíte, budete opatrní, čo ak strecha neunesie vašu váhu? Akú váhu má strecha obytného auta vôbec?

Strechy RV v priemere dokážu uniesť 220 až 250 libier. Ak chcete určiť hmotnostný limit strechy vášho obytného auta, skontrolujte rebrík. Mal by obsahovať hmotnostný limit. Môžete si tiež pozrieť používateľskú príručku alebo kontaktovať výrobcu.

V dnešnom príspevku poskytneme viac informácií o tom, akú váhu môže strecha obytných vozidiel uniesť, vrátane skutočných príkladov od vašich obľúbených značiek a modelov obytných vozidiel. Budeme tiež diskutovať o tom, ako bezpečne vyliezť na svoj obytný automobil a prejsť po streche. Nebudete to chcieť zmeškať!

Akú váhu môže strecha obytného auta uniesť? Skutočné príklady limitov hmotnosti strechy RV

Ako sme povedali v úvode, je nevyhnutné, aby ste v určitom okamihu boli na streche svojho obytného auta. Pri navrhovaní moderných obytných áut to výrobcovia berú do úvahy. Váhový limit strechy by mal byť dostatočný na to, aby uniesol jednu osobu s priemernou hmotnosťou.

Všeobecný hmotnostný limit pre vašu strechu RV je medzi 250 a 280 libier, ale môže to byť viac a niekedy aj menej v závislosti od RV. V ďalšej časti si povieme o faktoroch, ktoré môžu ovplyvniť to, akú váhu môže strecha obytného auta udržať, takže pokračujte v čítaní.

Ak chcete vidieť nejaké skutočné príklady limitov hmotnosti strechy obytných vozidiel, máme ich.

  • Forest River 2012 Cherokee 28BH – 225 libier alebo viac
  • Keystone RV Outback 292BH – 250 libier
  • Tradewinds 300 Caterpillar – 250 libier
  • Jayco Lightweight TT X23B – 220 libier alebo viac

Čo ak váš karavan nie je na zozname vyššie? Ako zistíte, akú váhu dokáže udržať? Máte tri spoľahlivé metódy.

Skontrolujte strešný rebrík

Samotná strecha vášho obytného auta neposkytuje hmotnostný limit. Tieto informácie, ak budú kdekoľvek na vašom vozidle, budú vytlačené alebo vyrazené na samotnom strešnom rebríku. Rovnako ako pri akejkoľvek inej časti vášho obytného auta, dodržujte túto hmotnostnú kategóriu do bodky.

Tip pre profesionálov: Ak tam nie je rebrík, pravdepodobne nebude bezpečné chodiť! Pred chôdzou na strechu si tieto informácie prečítajte.

Prezrite si Návod na obsluhu

Ak je váš strešný rebrík pre obytný automobil starý a vyblednutý alebo tam nemôžete nájsť hmotnostné hodnotenie, nezaškodí, ak si prelistujete používateľskú príručku. Vlastníte svoj karavan už nejaký čas a medzitým sa vám stalo, že ste stratili svoj manuál? Žiaden problém. Mnoho príručiek pre vlastníkov obytných vozidiel je dostupných online s láskavým dovolením vášho výrobcu.

  CFMoto Side-by-Sides: Sú kvalitné?

Obráťte sa na výrobcu karavanu

Ak všetko ostatné zlyhá a nemôžete nikde nájsť informácie o limite hmotnosti strechy RV, kontaktujte výrobcu. Môžete im zavolať, poslať e-mail, dokonca sa u nich zastaviť osobne, ak sa vám to hodí. Výrobca by mal mať tieto informácie ľahko dostupné, aby ste mohli získať odpoveď, ktorú hľadáte.

Faktory, ktoré môžu ovplyvniť hmotnostný limit strechy obytného auta

Pri niektorých obytných autách je limit hmotnosti strechy len o niečo viac ako 200 libier. Pre ostatných je to bližšie k 250 librám. Prečo taký rozdiel? Tu je niekoľko faktorov, ktoré môžu určiť limit hmotnosti strechy vášho konkrétneho RV.

Značka RV

Značky luxusných RV s prístupom, ktorý nešetrí náklady, budú pri montáži a konštrukcii RV používať len tie najkvalitnejšie materiály. To platí aj pre to, z čoho je strecha vyrobená. Môžete očakávať, že ak ste za svoj obytný automobil zaplatili pekný cent, že bude mať pravdepodobne vyšší limit hmotnosti strechy ako vozidlo s nižšou cenou.

Veľkosť RV

Ďalším faktorom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, je veľkosť vášho RV. Dáva zmysel, že menšie obytné vozidlo, ako je cestovný príves alebo trieda B, jednoducho nemôže uniesť toľko hmotnosti ako obytné vozidlo triedy A. Triede B chýba veľkosť a hmotnosť.

Materiál strechy

Posledným dôvodom na vysvetlenie kolísania limitov hmotnosti strechy RV je to, z čoho je vyrobená samotná strecha. V našom príspevku o tom, ako dlho vydrží strecha obytného auta, sme predstavili praktickú tabuľku s rôznymi materiálmi strechy.

Tu je rýchla rekapitulácia z tohto článku rôznych materiálov používaných na strechy obytných vozidiel.

  • Guma EPDM: Kaučuk etylén propylén diénový monomérny kaučuk alebo kaučuk EPDM sa nepretláča, neodiera ani nepoškriabe, ale môže sa pomerne ľahko prepichnúť. Väčšina gumených striech z EPDM vydrží 10 až 12 rokov.
  • Gumové TPO: Ďalším typom gumovej krytiny je gumový termoplastický polyolefín alebo guma TPO. Táto strešná krytina sa montuje do vrstiev, takže niektoré verzie gumového TPO môžu byť hrubšie a odolnejšie a iné s menším počtom vrstiev menej. Laminátová vrstva je často zahrnutá, aby sa zabránilo predčasnému praskaniu. Gumové TPO strechy vydržia aj 10 až 12 rokov.
  • Sklolaminát: Sklolaminátová strešná krytina RV je k dispozícii v malých kusoch alebo v jednom kuse v závislosti od výrobcu. Hoci sklolaminát patrí medzi najdrahšie strešné materiály, je prispôsobiteľný a má dlhú životnosť. Strecha zo sklenených vlákien môže byť dobrá 20 rokov alebo viac.
  • hliník: Najvýhodnejším strešným materiálom je hliník, ktorý je väčšinou odolný proti prepichnutiu, ale nie je odolný voči teplu. Hliníkové strechy síce nie sú veľmi príťažlivé, ale sú odolné av mnohých prípadoch vydržia viac ako 20 rokov.
  8 vecí nebezpečnejších ako podšívka na zips

Dôvody, prečo potrebujete prístup na strechu obytného auta

Prečo vôbec potrebujete vstať na strechu obytného auta? Pre celý rad dôvodov, ktoré teraz pokryjeme.

Inšpekcie striech

V rámci bežnej údržby a určite aj pred zazimovaním musíte vyliezť na strechu a raz ju dôkladne prerobiť. Strecha vášho obytného auta je súčasťou konštrukčného skeletu vášho vozidla, takže ak s ňou niečo nie je v poriadku, nemôžete veriť stropu nad hlavou. Takto sa žiť nedá!

Vyčistite strechu

Raz alebo dvakrát do roka musíte vyleštiť strechu karavanu. Nanešťastie je to stále manuálny proces, takže to znamená vyliezť na strechu s vedrom vody a mydlom a vyčistiť strechu sami.

Opravy striech

Tretím prípadom, kedy budete musieť tráviť čas na streche obytného auta, je, ak strecha niekedy upadne do neporiadku a potrebuje opravu. Drobné opravy sú vykonateľné sami, ale ak má strecha hlboké prepichnutia, veľké praskliny alebo iné závažné poškodenia, je lepšie kontaktovať výrobcu alebo servis RV.

Ako chodiť po streche karavanu

Prvýkrát idete na strechu obytného auta. Je v poriadku byť trochu nervózny, ale nebojte sa, máte to. Teraz vám predstavíme niekoľko praktických krokov, ktorými môžete vyliezť na strechu, prejsť po nej a potom bezpečne zostúpiť.

Krok 1: Posúďte svoj strešný rebrík RV

Rebrík je váš prístupový bod na strechu vášho obytného auta, takže sa chcete uistiť, že je v optimálnom stave. Skontrolujte, či nie je niečo v poriadku s rebríkom, vrátane uvoľnených skrutiek alebo skrutiek, ako aj ohnutých montážnych konzol alebo ramien rebríka.

Ak je váš rebrík v zlom stave, musíte zatiaľ lezenie odložiť. Ak je všetko v poriadku s rebríkom, pokračujte.

Krok 2: Lezenie po rebríku

Otestujte svoj rebrík skôr, ako naň vyleziete tak, že sa natiahnete na najvyššiu priečku a potom sa zavesíte. Pohupujte sa trochu jedným smerom, potom druhým. Pohybujú sa upevňovacie body? Nemali by.

Potom ste pripravení vyliezť. Vezmite si to jednu priečku za druhou, kým sa nedostanete na vrchol strechy obytného auta.

Krok 3: Dajte preglejku na strechu

Preglejku, ako napríklad 2×4 alebo 4×8, odporúčame mať po ruke pri zmenšovaní strechy obytného auta. Drevo rozloží vašu váhu tak, že na streche nevzniknú ani neodhalíte žiadne potenciálne slabé miesta.

Krok 4: Chôdza opatrne

Všetky strechy obytných vozidiel, dokonca aj tie novšie, majú slabšie verzus silnejšie oblasti. Akékoľvek oblasti v blízkosti bočnej steny sa považujú za pevnejšie, pretože sú vystužené väčšou podporou. Stred strechy je v skutočnosti tým najhorším miestom, kam ísť, pretože táto oblasť má tendenciu byť menej podopretá ako iné časti strechy.

  Ako ďaleko môže zložený luk vystreliť?

Ďalšou časťou strechy, ktorej sa treba vyhnúť, sú akékoľvek otvory alebo výrezy, kde je príslušenstvo. Tieto miesta sú prirodzene zraniteľné. Všetko, čo potrebujete, je použiť svoju váhu a môžete vytvoriť otvor vašej veľkosti priamo cez strechu RV.

Krok 5: Urobte svoju vec a potom zlezte

Či už potrebujete opraviť strechu karavanu, vyčistiť ju alebo sa na ňu len pozrieť, snažte sa neflákať. Pracujte účelne a potom zlezte zo strechy. Pomaly zostupujte po rebríku, pričom telo držte smerom k priečkam, nie preč.

Je bezpečné ísť na strechu karavanu? Čo by ste nemali robiť na streche

Máte ešte jednu otázku. Je lezenie na strechu karavanu bezpečné? Väčšinu času áno, ale chyba používateľa to môže samozrejme zmeniť. Tu sú niektoré veci pre vás nie chcete urobiť pri prístupe na strechu obytného auta.

Kríž medzi krokvami

Krokvy na streche vášho obytného auta sú vaším priateľom. Choďte po nich, nie medzi nimi, pretože by ste mohli stúpiť na slabé miesto vašej strechy.

Použite poškodený rebrík RV

Poškodený rebrík je konštrukčne nekvalitný. Pokus vyliezť naň môže viesť ku katastrofe, napríklad že sa rebrík uvoľní a zhodí vás z karavanu na tvrdú zem. Pri takomto incidente by ste sa mohli vážne zraniť!

Ak váš rebrík visí na vlásku, oveľa viac stojí za to ho vymeniť, než sa ho snažiť opraviť. Potom môžete s kľudom liezť hore a dolu na RV.

Choďte na strechu, aj keď máte prekročenú kapacitu

Povedali sme vám, ako určiť hmotnostný limit vašej strechy obytného automobilu. Akonáhle zistíte tieto informácie, najhoršie, čo môžete urobiť, je ignorovať ich. Váhové limity existujú z nejakého dôvodu. Keď si natiahnete nos na váhový limit, nedá sa povedať, či sa dokážete dostať na strechu svojho karavanu bez toho, aby ste ju praskli a prepadli. Nestojí to za to riziko.

Priveďte druhú osobu

Nie je nič zlé na tom, keď máte ako pozorovateľa druhú osobu, ktorá sa postará o to, aby ste sa dostali na strechu, ale nikdy by sa k vám na streche nemali pripojiť. Aj keď ste spolu nejako boli na váhovom limite, strechy pre obytné autá nie sú určené pre viac ako jednu osobu naraz.

Záverečné myšlienky

Strechy obytných áut dokážu uniesť menej ako 300 libier. Presná povolená hmotnosť strechy vášho obytného auta závisí od stavu vozidla, jeho veľkosti a materiálu strechy. Teraz, keď viete, ako sa dostať na strechu a späť, môžete uprednostniť, aby ste to vždy robili bezpečne. Veľa šťastia!