Akú váhu dokáže zdvihnúť teplovzdušný balón?

Pribrali ste nedávno a rozmýšľate, či ste pripravení na nadchádzajúci let balónom? Možno chcete vedieť, či vám balóny môžu pomôcť uskutočniť váš plán na ovládnutie sveta? Ak áno, toto je článok pre vás!

V priemere teplovzdušný balón s rozlohou 65 000 kubických štvorcových stôp dokáže zdvihnúť 1 000 libier. Čím väčší je teplovzdušný balón a čím je vzduch vo vnútri obalu teplejší, tým väčšiu váhu dokáže zdvihnúť. Pretože horúci vzduch je zdvíhacou silou v teplovzdušnom balóne, viac horúceho vzduchu a teplejší vzduch vytvára väčší zdvih.

Ak ste sa niekedy čudovali, prečo sú teplovzdušné balóny také veľké, teraz to už viete! A ak sa chcete dozvedieť viac skvelých vecí o teplovzdušných balónoch, pokračujte v čítaní nižšie!

Some Boiled Down Science

Táto časť bude rozdelená na dve časti: základy a pokročilé koncepty. Ak už máte pocit, že už ovládate základy, pokračujte a preskočte na pokročilé koncepty!

Priemerná obálka, ktorá má 65 000 kubických štvorcových stôp, dokáže zdvihnúť 1 000 libier. Ale ako? Nižšie sa budeme zaoberať tým, ako nám veda môže pomôcť pochopiť, koľko dokáže zdvihnúť teplovzdušný balón.

Základy

Ak ste stále na základoch, nebojte sa. Všetci sme stále naozaj na základoch. Navyše, základy sú všetko, čo naozaj potrebujete vedieť! A okrem toho, nikto nemá čas na matematiku spojenú s pokročilými konceptmi!

Prvá lekcia v základoch je, že horúci vzduch stúpa. Ak by bol teplovzdušný balón iba vzdušným balónom, nikdy by nelietal. Je to horúčava vzduchu, ktorá spôsobuje, že balón letí.

Predstavte si na chvíľu, že ste zohriali veľa vzduchu, a keď tento vzduch začal stúpať, uväznili ste ho vo vrecku! Teraz, keď horúci vzduch tlačí na hornú časť vrecka, ťahá vrecko nahor.

To je presne to, čo spôsobuje, že teplovzdušný balón letí! Keď sa vzduch vo vnútri obálky ohrieva, stúpa nahor. Pretože je uväznený v obálke, tlačí na obálku a ťahá celý balón.

Druhá lekcia základov balónového lietania priamo súvisí s lekciou jedna. Čím viac horúceho vzduchu ste zachytili vo vnútri obalu a čím rýchlejšie vzduch stúpa, tým väčší zdvih dosiahnete.

  Čo robiť, keď sa dostanete do svojej kabíny – kompletný kontrolný zoznam

Obálka má samozrejme obmedzenú veľkosť. Akonáhle je plná, je plná. Takže ak chcete viac vzduchu, potrebujete väčšiu obálku. Rovnako tak existuje limit, do akej miery môžete zohriať vzduch, kým spálite celý balón.

Tretia lekcia je, že váš zdvih musí byť väčší ako vaša hmotnosť, aby ste mohli lietať. Ak je váš zdvih a hmotnosť rovnaké, zostanete nehybne stáť. Ak je vaša váha väčšia, začnete klesať.

Hmotnosť zahŕňa viac než len ľudí v teplovzdušnom balóne. Zahŕňa tiež kôš, propánové nádrže a všetko ostatné vybavenie!

Pokročilé koncepty

Pokročilé koncepty sú oveľa náročnejšie ako základy. V skutočnosti by sme mohli stráviť niekoľko príspevkov rozprávaním o všetkých pokročilých konceptoch týkajúcich sa teplovzdušných balónov a výťahov.

Našťastie to už urobilo veľa iných ľudí! Ak sa chcete dozvedieť viac o pokročilých konceptoch, navrhnem vám niekoľko stránok, ktoré si môžete pozrieť. Potom pokryjeme podstatu pokročilých konceptov.

Táto prvá webová stránka je skvelá pre každého, kto sa zaujíma o fyziku! Prejde cez všetky rôzne rovnice potrebné na výpočet skutočného zdvihu a hmotnosti! Má tiež skvelé grafy! Pozrite si to tu: Inžiniersky Toolbox.

Táto druhá webová stránka vám môže skutočne pomôcť zistiť, aký zdvih môže vytvoriť váš balón! Budete potrebovať vedieť nejaké informácie o svojom balóne. Je ideálny na prípravu na let! Pozrite si to tu: Kalkulačka balónov v Brisbane.

Táto tretia (a posledná) webová stránka je pre našich matematikov! Viete, hovorí sa, že 75 % ľudí bojuje s matematikou. Toto je pre ostatných 30 %. Pozrite si to tu: Overflite.

Teraz stručne pokryjeme pokročilé koncepty. Prvá vec, ktorú treba vedieť o pokročilých konceptoch, je, že výpočet hmotnosti a zdvihu je oveľa komplikovanejší ako len používanie váhy a teplomera.

Pri výpočtoch budete musieť zohľadniť nadmorskú výšku, tlak a ďalšie faktory. Je to presná veda, len je ťažké byť veľmi presný!

Druhá vec, ktorú treba vedieť, je, že pri lietaní teplovzdušným balónom je v skutočnosti viac než len hmotnosť a vztlak. Bude počasie a vlhkosť a ďalšie!

  Tu je, koľko stojí prenájom kabíny

Tretia vec, ktorú by ste mali vedieť o pokročilých konceptoch, je, že ak nechcete, nemusíte o nich vedieť veľa. Nie je to uľavujúce!

Trochu zdravého rozumu

Veda bokom, je čas na zdravý rozum. V tejto časti pokryjeme tri lekcie, ktoré by mal vedieť každý, pretože ide o zdravý rozum! Ak sa vám to nezdá samozrejmé, zvážte, či sa stať politikom!

Prvou lekciou zdravého rozumu je, že teplovzdušné balóny prepravujú ľudí. Záleží len na tom, koľko balón unesie, pretože to určuje, koľko ľudí unesiete.

Jedným z dôvodov, prečo je lietanie balónom také zábavné, je to, že môže byť super spoločenské alebo úplne osamelé. Je to všetko na tebe! Pre mňa sa mi páči, aké to môže byť sociálne, ale nie je nič zlé na tom, keď potrebujem nejaký čas osamote.

Ak teda chcete, aby bolo lietanie balónom neskutočne spoločenskou udalosťou, budete vo svojom balóne hľadať veľa zdvihu. Čím väčší je balón, tým väčší zdvih vytvára. Čím väčší vztlak vytvorí, tým viac ľudí môže letieť!

Ak máte radi čas osamote, menší balón je ideálny. V skutočnosti budete mať perfektnú výhovorku na to, aby ste boli sami! „Prepáč Jim, tento balón môže zdvihnúť iba jednu osobu.“ Možno nabudúce“.

Druhou lekciou zdravého rozumu je, že teplovzdušné balóny neexistujú na to, aby prevážali smiešne ťažké predmety. Ak chcete prepraviť nejaké zlato alebo hrocha, zvážte loď alebo lietadlo.

Realita je taká, že prútie a nylon unesú len toľko. Prepáčte tým z vás, ktorí plánovali ovládnuť svet. vy bude musíte investovať do prúdových lietadiel, ktoré budú niesť vaše rakety.

Okrem toho nemôžete skutočne riadiť teplovzdušné balóny … takže je to tak …

Tretia lekcia zdravého rozumu je, že teplovzdušný balón môcť zdvihnúť ťa. Aj keď ste nedávno pribrali nejaké to kilo (vstúpte do klubu). A to aj v prípade, že hráte obranný koniec za Bears!

  Najlepšie detské rybárske palice vo Walmarte (ktoré sa budú ľahko používať!)

Niektoré zábavné lety

Jedna z vecí, ktoré naozaj rád robím, je pozerať sa na čo može byť možné. Podľa mňa je to niečo, čo dospelí nerobia dosť. Už nesnívame!

Ale teplovzdušné balóny sú o tom, čo všetko je možné. Poďme sa teda v duchu balónového lietania pozrieť na to, čo by sa dalo!

Zostaňme pri našich pôvodných výpočtoch: teplovzdušný balón, ktorý má 65 000 kubických štvorcových stôp, ktorý dokáže zdvihnúť 1 000 libier. Potom odpočítajme 175 libier. pre košík. To nám zostáva 825 libier. výťahu. (v našich úplne základných výpočtoch).

Otázka teda znie: čo by mohol zdvihnúť teplovzdušný balón, ktorý váži 825 libier. alebo menej? A prečo by sme tú vec dali do teplovzdušného balóna?

Finalisti

Prvá vec, ktorá spĺňa naše kritériá, je veľmi malý kôň. V niektorých častiach sveta sa to, predpokladám, nazýva poník. Prečo by sme to dávali do teplovzdušného balóna? Asi preto, že aj kone majú sny.

Druhá vec, ktorú by sme mohli dať do nášho teplovzdušného balóna, je asi 412 kurčiat. Dali by sme ich tam, aby mohli zažiť skutočný let? Nie. Urobili by sme to, aby sa konečne dostali na druhú stranu cesty.

Aby sme sa dostali preč od hospodárskych zvierat, mohli sme do balóna posadiť troch stredne veľkých sumo zápasníkov. prečo? High stakes tri na tri sumo zápas. Duh.

Štvrtá vec, ktorú by sme mohli dať do balóna, sú štyria členovia N-SYNC. Je ich päť, takže kto by podľa vás zostal vynechaný? A prečo by sme to robili? Takže Justin Timberlake mohol konečne z niečoho vypadnúť.

Piata a posledná vec, ktorú by tento teplovzdušný balón mohol zdvihnúť, je 471 kópií Twilight v pevnej väzbe. prečo? Takže by sme ich už nikdy nemuseli vidieť.

A to je zábal! Teraz už viete.