Akú pozíciu v pozemnom hokeji by ste mali hrať? Zistite to tu!

V pozemnom hokeji je 11 pozícií, ktoré budú hráči obsadzovať, vrátane jedného brankára alebo brankára a 10 ďalších hráčov s aktívnejšou úlohou na ihrisku. Akú pozíciu v pozemnom hokeji by ste mali hrať?

Pri určovaní, na ktorej pozícii pozemného hokeja budete hrať, by ste mali starostlivo zvážiť úroveň svojich zručností, výdrž a skúsenosti. Napríklad rola stredopoliara je taká, v ktorej je na vašich pleciach nahromadená veľká zodpovednosť, takže by sa to odporúčalo pokročilejším hráčom.

Chceme vám pomôcť rozhodnúť sa presne, ktorá pozícia pozemného hokeja je pre vás tá pravá. V tejto príručke si prejdeme všetkých 11 pozícií, aby sme sa porozprávali o tom, čo v každej robíte a aké zručnosti a schopnosti sú potrebné. Keď skončíte s čítaním, mali by ste byť pripravení zaujať jednu z týchto pozícií pozemného hokeja!

Vysvetlenie pozícií v pozemnom hokeji – tu je návod, ako si vybrať tú svoju

Brankár

Brankár alebo brankár je jednou z najneodmysliteľnejších rolí pozemného hokeja, o čom sme už na blogu diskutovali.

Ako brankár ste najvyššou obrannou líniou, ktorá zabraňuje súperovi dávať góly. Urobíte to tak, že sa postavíte pred bránu a budete blokovať prichádzajúce strely.

Okrem blokovania tela môžete loptičku tiež posúvať, potápať sa alebo čistiť. Loptičku môžete odkloniť aj rôznymi inými spôsobmi. Brankári sú jediní hráči, ktorí môžu pohybovať loptou pomocou kopačiek alebo nôh, ale musia držať svoju hokejku v ruke.

Táto hokejka je kratšia ako palice, ktoré používajú ostatní hráči na ihrisku. Použili by hokejku, keď sa lopta dostala mimo ich obranného kruhu.

Dôvod, prečo je hokejka kratšia, je ten, že brankár používa iba svoju hokejku na odstreľovanie lopty. O streleckú silu sa nemusia starať toľko ako pozemní hokejisti na iných postoch.

Brankári musia mať na sebe oveľa viac výstroja ako priemerný pozemný hokejista. Potrebujú ochranu spodnej časti tela, ako sú penové kopačky, chrániče kolien a vystužené šortky. Na hornú polovicu tela sa od nich zvyčajne vyžaduje, aby si nasadili penovú rukavicu, penové rukavice, chrániče lakťov, chrániče panvy, ochranu ramien a rúk a chránič hrudníka.

Nad krkom bude brankár nosiť krčný golier, chránič úst a prilbu.

Hoci obsadenie úlohy brankára nevyžaduje takú vytrvalosť ako niektoré iné úlohy, o ktorých sme ešte hovorili, brankár musí mať stále fyzickú zdatnosť. Musia byť pripravení kedykoľvek skočiť do akcie a urobiť, čo môžu (podľa pravidiel), aby zabránili loptičke dosiahnuť svoj cieľ.

Mentálne musia zostať sústredení počas celého zápasu, aj keď oba tímy majú loptu na druhej strane ihriska. Musia byť schopní odvrátiť nudu alebo zatúlané myšlienky, ak sa počas tohto obdobia nijako zvlášť nezapájajú do hry.

Čítať  Najlepšie rotačky

Úloha brankára je pokročilejšia pozícia. Ak ste novším hráčom pozemného hokeja, neodporúčame vám, aby ste začali hrať ako brankár. Môžete sa prepracovať na miesto za sezónu alebo dve.

Vpred

Medzi útočníkmi alebo útočníkmi sú traja až piati hráči. Sú to strední útočníci, vonkajší ľavý a vonkajší pravý krídelník alias vonkajší útočník a vnútorný ľavý a vnútorný pravý útočník alebo vnútorní.

Predtým, ako sa ponoríme do toho, čo každá z týchto pozícií robí, povedzme si o všeobecných povinnostiach útočníka.

Útočník, bez ohľadu na to, akú pozíciu zaujíma, je umiestnený blízko bránky súperovho tímu. Sú k tomuto cieľu bližšie ako ktorýkoľvek iný hráč.

V tomto mieste je úlohou útočníka vytvoriť príležitosti na vedenie lopty k ostatným hráčom svojho tímu a potom skórovať. Mali by tiež identifikovať šance na odobrať loptu súperovi a zabrániť mu skórovať.

Útočníci sa na ihrisku nepohybujú toľko ako stredopoliari, no úzko spolupracujú so stredopoliarmi pri vedení lopty po ihrisku.

Okrem svojej úlohy v útoku budú útočníci hrať aj defenzívne, pravdepodobne častejšie ako útočne. Vedia spolupracovať, aby sa oddelili alebo sa užšie spojili, aby mohli brániť postupu súperovho tímu. Sú si vedomí toho, kedy zmeniť svoju stratégiu a môžu tak urobiť za behu. Útočníci sú tiež obratní a rýchli.

Teraz sa pozrime na konkrétne pozície vpred. Hrotový útočník je útočník, najmä v porovnaní so zvyškom útočníkov. Sú pripravení kedykoľvek prijať a potom poslať loptu smerom k bráne. Ak nedotlačí loptu smerom k bráne, hrotový útočník zastaví postup strednej polovice a krajných obrancov súpera.

Ďalej sú to krídelníci, vrátane vonkajších ľavých a vonkajších pravých krídelníkov, teda vonkajších útočníkov. Hranie pravého krídelníka sa považuje za jednu z ľahších pozícií v pozemnom hokeji, ale aj tak musíte byť na ihrisku agresívny a rýchly.

Títo hráči sú umiestnení na postrannej čiare ihriska na ľavej a pravej strane. Aj oni môžu strieľať góly za predpokladu, že lopta je blízko postrannej čiary a sú v 25-yardovej línii súpera. Sú menej defenzívni ako stredný útočník.

Vnútorní útočníci, vrátane vnútorných ľavých a vnútorných pravých útočníkov, sú nižšie v poli ako krídelníci. Viac pracujú s hrotovým útočníkom a dokážu strieľať góly aj svojmu tímu. V porovnaní s ostatnými útočníkmi môžu byť na tejto pozícii najaktívnejšími hráčmi vnútorní útočníci. Sú skvelí v útoku aj v obrane.

Stredopoliar

Ďalšou pozíciou pozemného hokeja je stredopoliar. Stredopoliari, ktorí sú takto pomenovaní vďaka svojej pozícii medzi obrancami a útočníkmi, spájajú tieto dve úlohy.

Stredopoliari zahŕňajú pravú polovicu a ľavú polovicu obrancov alebo vonkajšie polovice, ako aj strednú polovicu, o oboch si teraz povieme podrobnejšie. Po prvé, tu sú všeobecné povinnosti stredopoliara.

Čítať  Môžete zipline v daždi?

Stredopoliari hrajúci v strede poľa posielajú loptu smerom k útočníkom svojho tímu a sami dávajú góly. V priebehu hry často zastávajú ofenzívne aj obranné úlohy v závislosti od toho, čo sa od nich vyžaduje, o čom sme hovorili na blogu.

Stredopoliar má na ihrisku najväčšiu voľnosť, najmä v porovnaní s brankármi, ako aj obrancami a útočníkmi. Z tohto dôvodu, podobne ako úloha brankára, sa hra na akejkoľvek pozícii v strede poľa považuje za pokročilejšiu rolu.

Musíte mať rýchlosť, vytrvalosť a veľa zdatnosti. Ak sa ľahko unavíš, potom je pre teba teraz možno lepšia rola útočníka alebo obrancu. Keď si vybudujete svoju vytrvalosť, potom by ste sa mohli v budúcej sezóne pozemného hokeja pokúsiť o pozíciu stredopoliara.

Stredopoliari sú tiež lídri, takže to je rola, ktorú musíte pohodlne prevziať. Majú nadvládu nad svojim tímom a keď hovoria, ostatní hráči počúvajú. To znamená, že stredopoliar nie je panovačný, iba velí. Je v tom skutočne rozdiel.

Dobre, povedzme si teda viac o špecifických úlohách stredopoliara, počnúc vonkajšími polovicami, vrátane pravých a ľavých stredopoliarov.

Poloviční obrancovia pracujú v spojení s krajnými obrancami (pozícia obrancu), aby znížili príležitosti súperovho tímu skórovať. Budú plánovať hry a útoky a potom posielať loptu smerom k útočníkom alebo iným úlohám v strede poľa.

Krídelníci v tíme súpera sústredia svoju energiu na pološance, takže keď na to príde čas, musia byť ofenzívnymi útočníkmi. Halfbacki často dostanú loptu zo stredu poľa k akémukoľvek vnútornému útočníkovi na pravej alebo ľavej strane ihriska.

Stredný stredopoliar je pravdepodobne najdôležitejším hráčom tímu. Oni sú tí, ktorí preberajú túto vedúcu úlohu viac ako poloviční. Na svojom mieste sa môžu pohybovať najvoľnejšie a tak môžu okrem brankára najviac ovplyvniť priebeh celej hry.

Stredná polovica môže ísť medzi obrancov a útočníkov a posielať loptu na obe strany. Aj oni hrajú defenzívne aj útočne. V bývalej úlohe bude stredný záložník brániť súperovi v skórovaní.

Obranca

To nás privádza k obrancom, čo je posledná pozícia v pozemnom hokeji, o ktorej budeme diskutovať (ale nie najmenej). Medzi obrancov patria traja alebo viacerí hráči, ktorí budú zastávať také úlohy ako smečiar, stredný obranca, ľavý obranca a pravý obranca a ľavý a pravý krajný obranca.

Obrancovia, ako už názov napovedá, sú väčšinou defenzívni, ale občas hrajú útočne. Hrajú za stredopoliarov tímu a posielajú loptu smerom k ofenzíve a stredopoliarom, aby títo hráči mohli streliť gól.

Obrancovia sa len zriedkakedy preslávia strieľaním gólov, čo robí ich pozíciu menej populárnou ako ofenzívna a najmä stredopoliari. To znamená, že obrancovia stále zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri vývoji hry a víťazstve pre svoj tím.

Čítať  Perfektné miesta na sánkovanie v blízkosti Nashvillu

Koniec koncov, víťazstvo v pozemnom hokeji nie je len o strieľaní gólov, ale aj o zabránení súperovi, aby urobil to isté. Ak váš tím strelí 20 gólov, ale vy máte slabú obranu, takže vaši súperi tiež získajú 20 bodov, potom neexistuje jasný víťaz.

Obrancovia sú najbližšie k bráne a sú prvou líniou obrany proti strelenému gólu na ich strane, pričom brankár je druhou a najultimatívnejšou líniou obrany.

Teraz sa pozrime na obranné pozície, počnúc zametačom.

Zametač môže pôsobiť ako druhý stredný obranca v závislosti od zostavy hry. Sweepers zastavia súperových hráčov, ktorí sa dostanú cez obrannú líniu, v ďalšom postupe. Sú to aktívni, rýchli hráči, ktorí sa môžu voľne pohybovať, ale v rámci svojej zóny.

Strední obrancovia sa snažia získať loptu späť, keď ju má súper. Nie sú to útočníci, akým môže byť zametač. Namiesto toho sa hlboko bránia, aby vytvorili silnejšiu obrannú líniu pre ostatných hráčov v tejto časti ihriska.

Obrancovia, vrátane ľavých a pravých obrancov, zostávajú na oboch stranách krídel. Spoločne wingbacki rozširujú útočnú šírku, takže obrana je ešte silnejšia. Budú hrať ďalej na ihrisku, aby odvrátili útoky od súperovho tímu a potom vyššie na ihrisku, keď sú v útočnom režime.

Nakoniec sú tu krajní obrancovia vrátane ľavého krajného obrancu a pravého krajného obrancu. Títo hráči bránia súperovi dosiahnuť vášho brankára. Potom môžu poslať loptu smerom k stredopoliarom, ktorí by odtiaľ mohli skórovať.

Krajní obrancovia zvyčajne hrajú na ľavej alebo pravej strane ihriska, ale môžu pôsobiť aj ako zametač a vysoký krajný obranca. Dokážu útočiť aj brániť a v útočnej pozícii bude krajný obranca väčšinou odovzdávať loptu iným hráčom.

To znamená, že z pokutového rohu môžu krajní obrancovia strieľať góly. Na to musí byť krajný obranca zvyčajne veľmi silný a môže sa pochváliť veľkou silou paží. Často sú to aj vyšší hráči.

Záverečné myšlienky

Pozemný hokej ponúka hráčom 11 jedinečných pozícií. Niektoré pozície, ako napríklad pravý útočník, sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Iní, ako stredný záložník a brankár, vyžadujú oveľa viac vedomostí o hre, ako aj výdrž, rýchlosť a zručnosť.

Určenie, ktorá pozícia pozemného hokeja je pre vás to pravé, nie je rozhodnutie, ktoré by ste mali urobiť sami. Mali by ste sa tiež poradiť so svojím trénerom, ktorý vám môže ponúknuť úprimné posúdenie vašich schopností až do tohto bodu.

Aj keď sa nedostanete do pozície pozemného hokeja, ktorú ste chceli, majte na pamäti, že vždy je tu ďalšia sezóna!