Ako zostať v teple pri batohu

Expozícia je najväčšou hrozbou pre všetky výlety s batohom. Vietor, dážď a sneh môžu rýchlo vysať vaše telesné teplo, takže sa budete triasť počas celej cesty. Strata telesného tepla na výlete s batohom je úbohá, nehovoriac o nebezpečenstve. Ako sa teda môžete na ceste zahriať?

Vrstvenie oblečenia je najlepší spôsob, ako zostať v teple počas turistiky. Zakryte si ruky a nohy a pokračujte v pohybe, aby ste zlepšili krvný obeh. Postavte si tábor v chránenej oblasti a na konci dňa sa prezlečte do suchého oblečenia. V noci používajte dobrý spací vak a reflexnú deku.

Batoženie zahŕňa čas strávený na ceste, v kempingu a v stane. Počas všetkých týchto aktivít budete musieť zostať v teple a rôzne okolnosti si vyžadujú rôzne riešenia. Poviem vám všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste zostali v teple a dobre na vašej ďalšej ceste s batohom!

Zostaňte v teple na chodníku

Väčšina vášho výletu s batohom sa uskutoční na chodníku alebo turistickom chodníku. Tak sa predsa dostanete do cieľa! Zvyčajne je o niečo jednoduchšie zostať v teple počas turistiky, pretože môžete udržiavať prietok krvi a svaly v pohybe.

Ale keď sa zdvihne vietor alebo začne pršať, možno sa o chvíľu zachveješ. Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako si uchovať telesné teplo.

1. Vrstva, vrstva, vrstva!

Nie je žiadnym tajomstvom, že vrstvy sú najlepší spôsob, ako udržať teplo. Vždy je dobré vziať si so sebou bundu na akúkoľvek outdoorovú aktivitu, ale tento starý tip je nevyhnutný na to, aby ste zostali v teple na turistickom chodníku. Vrstvy sú vaším najlepším priateľom, takže sa uistite, že máte veľa možností.

Môžete pridať čokoľvek navyše, čo by ste mohli chcieť, ale vždy by ste si mali priniesť ľahkú základnú košeľu, teplejšiu košeľu s dlhým rukávom, tepelnú vrstvu (napríklad zateplenú bundu) a nepremokavú bundu. Prineste si pevné ponožky, teplú čiapku a pár súprav rukavíc.

2. Pridajte a odstráňte vrstvy skôr, než bude príliš neskoro

Keď už hovoríme o vrstvách, existujú spôsoby, ako maximalizovať ochranu, ktorú poskytujú. Môžete urobiť svoje teplé oblečenie dvakrát tak efektívne, ak ho pridáte a odstránite v správnom čase.

Čítať  Všetko, čo potrebujete pre svoj prvý obytný automobil alebo príves

Ak si necháte teplú vrstvu na sebe príliš dlho, prepotíte sa cez ňu a bude vlhká na neskôr. Ak čakáte príliš dlho na to, aby ste si obliekli bundu, už ste stratili veľa tepla a bude vám trvať dlhšie, kým sa dostanete späť. Počúvajte svoje telo a venujte pozornosť svojej teplote. Nečakajte s pridávaním alebo odoberaním vrstiev, pretože by ste si ublížili.

3. Pripravte sa na dážď

Dážď je jedným z najväčších nepriateľov, ktorých pozná batoh. Na turistickom chodníku zvyčajne nie je žiadny pevný prístrešok, takže sa musíte uistiť, že máte správne vybavenie na zvládnutie vlhkého počasia. Dobrá pršiplášť alebo pončo je základ!

Mokré topánky a ponožky tiež nie sú zábavou a môžu spôsobiť odreniny a pľuzgiere. Prineste si turistickú obuv, ktorá je nepremokavá (alebo aspoň vodeodolná) a niekoľko párov suchých ponožiek.

4. Vyhnite sa dlhým prestávkam

Je ľudskou prirodzenosťou odpočívať, keď sme unavení. To je nevyhnutná súčasť batohu a každý si potrebuje občas oddýchnuť. Ak však stratíte dynamiku, ľahko vás prechladne. Prestávky môžu spomaliť prietok krvi a nechať vychladnúť pot.

Nenavrhujem, aby ste úplne vystrihli prestávky! To je dobrý spôsob, ako sa vyčerpať a vyhorieť. Mali by ste si však robiť inteligentnejšie prestávky, ktoré vám pomôžu zachovať telesné teplo. Zamerajte sa na 10-15 minútové prestávky a pokúste sa natiahnuť a trochu sa pohnúť, kým ste zastavený. Prestávka na obed by mala trvať len asi 30 minút. Ak sa zastavíte na dlhšie, môžete stuhnúť a prechladnúť, čo sťažuje opätovné rozhýbanie.

5. Chráňte svoje končatiny

Je pomerne jednoduché udržať si telo v teple, ale vaše ruky, nohy, uši a nos môžu v chladnom počasí rýchlo znecitlivieť. Necitlivé končatiny môžu sťažiť koncentráciu a rovnováhu, preto je dôležité zahriať každú časť tela. Na ochranu rúk môžete použiť rukavice alebo palčiaky a na ochranu uší čiapky. Teplé, pevné ponožky sú záchranou pre chladné nohy.

Čítať  Ako rýchlo môže ísť vodný skúter? (Teraz s najrýchlejšími modelmi na trhu)

Avšak jedným z najlepších spôsobov, ako zostať v teple, je zvýšiť prietok krvi a zlepšiť krvný obeh. Skúste dupať nohami pri chôdzi a robte si prestávky. Pomôcť môže aj kývanie rukami a zatínanie/uvoľňovanie pästí. Vyhrievané oblečenie a chemické ohrievače sú tiež užitočné.

Zostaňte v teple v kempe

Keď je čas postaviť tábor na noc, ľahko sa ochladzuje. Budete chcieť urobiť všetko pre to, aby ste tábor postavili v chránenej oblasti, pretože vietor vám sťaží zahriatie alebo štart. požiar.

Hneď ako to bude možné, prezlečte sa do teplého a suchého oblečenia. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte, vaše turistické oblečenie má pravdepodobne v sebe trochu potu a vlhkosti, čo vám rýchlo odoberie telesné teplo, keď spomalíte. Je to tiež dobrý pocit prezuť sa do suchých topánok a ponožiek!

Keď pracujete na zakladaní tábora, snažte sa udržať v pohybe. Robiť nejaké ľahké cvičenia a strečingy počas táborových prác je fantastický spôsob, ako sa udržať v teple.

Nakoniec zjedzte sýtu a teplé jedlo. Jedlo, ktoré je bohaté na sacharidy a tuky, vás dokáže zahriať okamžite. Teplé jedlo a nápoje sú perfektným spôsobom, ako doplniť trochu tepla, a po celom dni na ceste si zaslúžite dobré jedlo.

Zostať v teple v noci

Na výletoch v kempingu mi vždy prechladne, keď je čas ísť spať. Keď slnko zapadne, nie je možné zostať vonku v teple, pokiaľ nemáte oheň. Takže je čas ustúpiť do stanu a zbaliť sa na noc! Aj keď sa zdá, že všetko, čo potrebujete, je spací vak, existuje veľa spôsobov, ako sa na chodníku vyspať v teplejšom duchu.

Najprv sa oblečte do teplého a suchého oblečenia. Ak ste sa pri stanovaní tábora neprezliekli, urobte to pred spaním. Nenoste nič, čo je príliš tesné, pretože to môže obmedziť váš prietok krvi. Čiapky a ponožky sú tiež dobrý nápad.

Mali by ste tiež použiť spací vak, ktorý je vhodný pre podnebie. Niektoré sú priedušné a ľahké, zatiaľ čo iné sú vyrobené pre maximálne teplo. Uistite sa, že máte so sebou vhodný model predtým, ako vyrazíte na cestu. Na udržanie tepla možno použiť aj reflexné prikrývky. Sú ľahké, ale môžu pridať niekoľko stupňov tepla.

Čítať  Aká dlhá je zipsová linka?

V noci pomáhajú aj vložky na spanie. Oddeľujú vás od zeme a môžu poskytnúť ochranný vankúš. Môžete dokonca použiť 2 z nich na zvýšenie tepla a ochrany! Nakoniec sa vždy môžete zahriať maznaním sa s kamarátmi na turistiku. Nič neprekoná chlad ako spoločné telesné teplo, takže sa nebojte zbaliť sa vedľa seba.

Záverečné myšlienky

Batoženie je úžasný koníček, ale každý cestovateľ sa dokáže vžiť do mrazivého chladu, ktorý môže vonku priniesť. Zostať v teple vám pomôže mať lepší celkový zážitok a udrží vás v zdraví nabudúce, keď sa budete chcieť vydať na cestu. Stačí si dobre navrstviť oblečenie, pokračovať v pohybe a na noc sa určite zbaliť!

Súvisiaci obsah

Ak chcete zlepšiť svoj zážitok z turistiky, pozrite si našu odporúčanú výbavu na batoh. Toto je zariadenie, ktoré používam vždy, keď chcem zostať cez noc vonku. Majte však na pamäti, že tieto položky nie sú nevyhnutne všetky položky najvyššej kategórie. Mojím cieľom na tejto stránke je odporučiť výbavu, ktorá má naozaj dobrú cenu a zároveň si zachováva vysoký štandard kvality. Toto sú veci, ktoré používam.

Pešia turistika je jedným z mojich obľúbených spôsobov, ako sa nadýchať čerstvého vzduchu a preskúmať novú oblasť! Nie je to však vždy jednoduché hobby a každý turista sa musí pripraviť na určité riziká. Niektoré nebezpečenstvá sú mimo našich rúk, napríklad zlé počasie alebo divá zver blokujúca cestu. Existujú však aj ďalšie chyby, ktorým sa dá ľahko vyhnúť, ak urobíte správne kroky!

Keď sa vrátite domov z dlhého dňa stráveného s batohom, zvyčajne sa vám to zdá oveľa únavnejšie ako basketbal alebo pár kôl pri bazéne. Ale zatiaľ čo basketbal a plávanie sú považované za oficiálne športy, dá sa batohom zaradiť do rovnakej kategórie?