Ako zostať v bezpečí pri trekingu okolo medveďov

Trekking vám umožní spojiť sa s prírodou, no zároveň vás vystaví mnohým prírodným nebezpečenstvám a nebezpečnej divočine. Jedným z najväčších problémov pre turistov a peších turistov sú útoky medveďov. Medvede sú mocní predátori a ľahko ich priláka chutné jedlo (alebo dokonca dezodorant), ktoré ste si mohli priniesť so sebou.

Turisti sa môžu medveďom vyhnúť tým, že budú cestovať so skupinou, robiť hluk a správne skladovať jedlo a páchnuce predmety. V prípade stretnutia hrajte mŕtveho za medveďov grizzly a pokúste sa utiecť pred čiernymi medveďmi. Ak zaútočia, bráňte sa sprejom na medvede.

Medvede sú nebezpečné zvieratá, no existuje mnoho spôsobov, ako sa im vyhnúť alebo ako zmierniť konflikty skôr, ako zaútočia. Pokiaľ správne identifikujete druh medveďa a prijmete správne opatrenia, budete lepšie vybavení na to, aby ste sa s týmito divokými zvieratami vysporiadali.

Taktika vyhýbania

V mnohých prípadoch sa dá medveďom úplne vyhnúť, ak budete opatrní. Vo všeobecnosti tieto zvieratá nevyhľadajú boj s ľuďmi, ak vedia, že ste nablízku. Vo všeobecnosti ich priťahuje vôňa jedla alebo ich vydesia nečakaní ľudia na ich území.

Takže ak dáte medveďom vedieť, že ste nablízku (a nie ste chutná pochúťka), je veľká šanca, že budete mať trek bez medveďov. Existuje niekoľko stratégií, ktoré môžete vyskúšať.

Cestovanie so skupinou

U medveďov je oveľa menej pravdepodobné, že pôjdu po skupine ako po jednotlivcovi. Budete mať väčšiu zálohu so skupinou a navyše sa stanete menej náročným cieľom, ak sa medveď cíti agresívne. Bez ohľadu na to by ste nikdy nemali cestovať sami, ale určite to nerobte v krajine medveďov!

Robit hluk

Medvede sú citlivé na zvuky a pachy, takže zvyčajne budú vedieť, že ste tam, skôr ako ich zbadáte. Opäť platí, že väčšina medveďov nebude aktívne vyhľadávať boj a je pre nich oveľa jednoduchšie uhnúť z cesty a nechať vás prejsť. Preto sa snažte pri cestovaní narobiť poriadny hluk! Rozhovor s ľuďmi vo vašej skupine alebo prehrávanie hudby na prenosných reproduktoroch je dobrý spôsob, ako to dosiahnuť.

Poznámka: Vyhnite sa určitým zvukom, ktoré by mohli napodobňovať utrápené zvieratá. Kričanie, krik a fúkanie na píšťalky môže aktivovať dravé inštinkty medveďa a pritiahnuť ho bližšie.

Čítať  Twist in your kajak paddle? Tu je Prečo

Správne skladujte potraviny

Medvede majú skvelý čuch a dajú sa ľahko prilákať do kempingu. Ak vaše jedlo nie je dobre uzavreté a uskladnené, môže sa nebezpečne priblížiť, aby ochutnalo. Môžu ich dokonca prilákať voňavé produkty, ako sú opaľovací krém, deodorant a parfum. Používajte čo najviac neparfumované výrobky a NIKDY nenechávajte jedlo vo svojom stane.

Uchovávajte svoje jedlo v nádobe odolnej voči medveďom vo vzdialenosti najmenej 100 stôp od vášho kempingu. Týmto spôsobom, ak medveď náhodou zavolá, budete mimo nebezpečia.

Sledujte varovné signály

Zvyčajne budete vedieť zistiť, či sú vo vašej blízkosti medvede. Dávajte pozor na potenciálne atraktanty, ako sú telá zvierat, tečúca voda alebo zrelé kríky bobúľ. Stopy a medvedí trus sú ďalším dobrým spôsobom, ako zistiť, či tu boli nedávno! Pokračujte v pohybe a buďte ostražití, ak spozorujete tieto príznaky.

Identifikácia medveďa

Napriek tomu, že sa snažíme, príroda na nás občas hodí krivku a my skončíme tvárou v tvár medveďovi. Keď sa to stane, je životne dôležité, aby ste rozpoznali, na aký typ medveďa sa pozeráte. Medvede grizzly a čierne medvede sú dva hlavné druhy, s ktorými sa stretnete v Severnej Amerike, ale sú to rôzne zvieratá, ktoré si vyžadujú rôzne reakcie.

Pokiaľ ide o ich rozlíšenie, nemôžete sa riadiť iba farbou. Napriek názvu nie sú čierne medvede vždy čierne. Môžu sa objaviť v odtieňoch čiernej, hnedej, červenej a dokonca aj bielej! To isté platí aj o Grizzlies, takže treba hľadať iné rozlišovacie vlastnosti.

V prvom rade skontrolujte ich postavu. Medvede grizly majú na chrbte veľký výrazný hrb. Na druhej strane čierne medvede majú mierne vyvýšené hrče. Ako hovorí jeden slogan, ktorý si uvedomuje medveďa: „Grizly = zdvihnutý hrb a čierny medveď = zdvihnutý zadok.“ (Zdroj)

Môžete sa tiež pozrieť na ich pazúry. Pazúry čierneho medveďa sú pomerne krátke a zvyčajne ich z diaľky nevidieť. Na druhej strane, medvede grizzly majú veľké, výrazné pazúry, ktoré sú vždy viditeľné. Môžu byť dlhé až 4 palce.

Čítať  Tipy pre začínajúcich bežcov

Tieto dva rozdiely by vám mali poskytnúť dobrú predstavu o medveďovi, s ktorým máte do činenia, ale ak si nie ste istí, môžete skontrolovať aj uši. Čierne medvede majú veľké takmer špicaté uši, zatiaľ čo grizzly majú malé, zaoblené uši.

Keď spoznáte typ medveďa, môžete sa s ním primerane vysporiadať.

Stretnutia medveďov grizzly

Veľký hnedý medveď hnedý pri pohľade na fotoaparát, Ursus arctos horribilis

Medvede grizzly sú často agresívnejšie ako čierne medvede, takže je dôležité, aby ste sa ich nepokúšali ohrozovať alebo zastrašovať! Namiesto toho pokojne oznámte svoju prítomnosť. Budete chcieť povedať veci ako: „Ahoj medveď“ alebo „Som tu medveď.“ Pomôže to, pretože to zaisťuje, že medveď nebude vystrašený vašou prítomnosťou a tiež sa identifikujete ako človek, nie ako korisť.

Ak sa Grizzly naďalej približuje alebo nabíja, hrajte mŕtveho. Ľahnite si na brucho a obtočte si ruky okolo hlavy/krku. Nechajte si batoh na sebe, pretože poskytuje dodatočnú ochranu. Rozkročte nohy, aby ste sa ťažšie prevrátili, a ľahnite si čo najtichšie.

Ak útočia vážne, bojujte! Na obranu použite sprej na medvede, kamene a čokoľvek iné, čo môžete.

Stretnutia čierneho medveďa

Americký čierny medveď (Ursus americanus).

Čierne medvede sú vo všeobecnosti menšie a plachejšie v porovnaní s Grizzlies. Ak narazíte na celkom malého čierneho medveďa, môžete sa ho pokúsiť zastrašiť. Nikdy však na mláďatá neútočte ani sa im nevyhrážajte, pretože rodič môže byť nablízku. Urobte si čo najväčší a buďte nahlas. V mnohých prípadoch to stačí na ich odstrašenie.

Môžete tiež vyskúšať rovnakú počiatočnú taktiku ako stretnutie s Grizzly. Pokojne oznámte svoju prítomnosť a pohybujte sa bokom, pričom majte medveďa na očiach.

Ak sa k vám čierny medveď stále približuje, NEHRAJTE MRTVÉHO. To je znak slabosti, ktorý ich vyzve k útoku. Namiesto toho sa pokúste uniknúť do budovy alebo auta. Ak v blízkosti nie je žiadne miesto, bojujte proti medveďom sprejom, kameňmi a čímkoľvek, čo máte po ruke.

Obranná taktika

Keď zatlačíte, možno budete musieť na medveďa zaútočiť, ak neustúpi. Toto je najhorší možný scenár, pretože väčšine stretnutí je možné predísť alebo ich deeskalovať pred dosiahnutím tohto bodu. Ak však medveď neprestanete postupovať, mali by ste sa obrátiť na obrannú taktiku.

Čítať  Najlepšie kempingové postieľky a prečo by ste ich mali vlastniť

Jedným z najlepších prostriedkov na útok medveďa je medvedí sprej. Jedná sa o aerosólový sprej, ktorý dráždi oči, nos, ústa a kožu medveďa. Dočasne ich oslepí a rozptýli, čo vám poskytne čas na útek. Vo väčšine prípadov je medvedí sprej najúčinnejšou metódou, ktorá zabráni dlhodobým zraneniam vás aj medveďa.

Niektorí turisti radi nosia strelné zbrane pre dodatočnú ochranu. Lovecké pušky sú zvyčajne najvýkonnejšie a najúčinnejšie, ale môžu byť ťažké a nepraktické, najmä pre trekerov. Hrozí aj zhoršenie situácie nesmrtelným zranením medveďa.

Voľba je na vás, ale uistite sa, že ste zvážili klady a zápory každej možnosti.

Záverečné myšlienky

Medvede sú prirodzenou súčasťou exteriéru. S medveďom má, či už priamo alebo nepriamo, nejaké skúsenosti veľa turistov a turistov. Existujú však spôsoby, ako zostať na ceste v bezpečí, pokiaľ dávate najavo svoju prítomnosť, prijímate vhodné preventívne opatrenia s jedlom a vhodne sa vysporiadate so stretnutiami.

Súvisiaci obsah

Pešia turistika je skvelá aktivita, ktorej sa môže venovať každý. Po celom svete sú chodníky, ktoré siahajú od nenáročných prechádzok v prírode až po intenzívne celodenné výstupy. Na každú túru, ktorú podniknete, sa však budete chcieť riadne pripraviť a uistiť sa, že máte správne zásoby a úroveň vytrvalosti.

Ak sa počas túr a výletov s batohom budete nudiť, môžete pridať trochu zábavy počúvaním hudby/podcastov, hraním hier na chodníku, nastavovaním osobných výziev a zbieraním predmetov na chodníku. Cestovanie sám môže byť nudné, preto si nájdite priateľa alebo skupinu, ktorá pôjde s vami.

Zdroje: