Ako zistím, že môj snežný skúter potrebuje nové tlmiče?

Urobili ste zdanlivo všetko správne: dobre sa vyspite, zjedzte sýte a výživné raňajky a ušetrite energiu, kým nenasadnete na snežný skúter. Teraz sa však cítite skutočne vyčerpaní, keď sa deň skončil a vy neviete prečo. Nemusí to mať nič spoločné s vašou rutinou, ale skôr tým, že potrebujete nové tlmiče na snežné skútre. Ako inak viete, že vaše tlmiče potrebujú výmenu?

Môžete povedať, že váš snežný skúter má nové tlmiče nasledujúcimi spôsobmi:

  • Zlá manipulácia
  • Nedostatok dusíka alebo inej tekutiny spôsobuje ľahké stlačenie tlmiča (plynové rázy)
  • Piest sa pohybuje oveľa voľnejšie ako kedysi (pravidelné otrasy)
  • Únik tekutiny

V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o odpružení alebo tlmičoch vášho snežného skútra. Čo sa týka typov tlmičov, toho, ako dlho by ste ich mohli mať, a tipov, ako predĺžiť životnosť tlmičov, toto si určite nenecháte ujsť!

Čo sú šoky pre snežné skútre?

Všetky snežné skútre sú vybavené systémom odpruženia s najmenej štyrmi tlmičmi. Dva z nich sú v dráhe vášho snežného skútra a potom je tu jeden pre každé vaše lyžiarske vreteno.

Vaše sane budú mať určitú záťaž, ktorú unesie, ktorá sa označuje aj ako jazdná výška. Toto je riadené tlmičmi.

Svetlá výška sa dá zmeniť za mnohých okolností. Môžu to ovplyvniť napríklad problémy s nestabilitou, ako aj prenášanie nadmernej hmotnosti alebo nesprávne nastavenie svetlej výšky.

Váš snežný skúter bude vybavený jedným z troch typov tlmičov: vzduchovými tlmičmi, tlmičmi naplnenými dusíkom a cievkovými tlmičmi. Povedzme si teraz o všetkých troch podrobnejšie.

Vzduchové šoky

Vzduchové odpruženie alebo vzduchové rázy využívajú vzduchový kompresor alebo čerpadlo, ktoré posiela vzduch do gumových mechov. Tento vzduch je pod vysokým tlakom a plní mech, takže podvozok sa zdvihne od nápravy vozidla. Fox Floats sú dobrým príkladom vzduchových tlmičov snežných skútrov.

Otrasy naplnené dusíkom

Niektoré systémy odpruženia používajú kvapalinu, napríklad tlmiče plnené dusíkom. Kvapalný dusík je vhodnou voľbou pre systém odpruženia vášho snežného skútra, pretože znižuje kavitáciu a prevzdušňovanie, ktoré môžu ovplyvniť vašu tlmiacu silu. Najpopulárnejšie tlmiče plnené dusíkom sú od Walkera Evansa.

Cievka šoky

Ak vlastníte Arctic Cat M8, potom môže byť váš snežný skúter vybavený cievkovými tlmičmi. Vinuté pružiny vo vašom vozidle zabraňujú prevráteniu karosérie, keď riadite sane vysokou rýchlosťou a prechádzate zákrutami a zákrutami. Cievky tiež poskytujú podporu kolesa a obmedzujú pohyb podvozku.

  Všetko, čo potrebujete vo svojej súprave prvej pomoci v kabíne

Ako dlho trvajú nárazy na snežnom skútri?

Ak si pamätáte náš článok o tom, aká dlhá je životnosť snežného skútra, povedali sme, že závisí od toho, ako často sane používate a ako často ich servisujete. Rovnaké pravidlo platí pre tlmiče vášho snežného skútra.

Ak jazdíte obzvlášť agresívne, môžete získať 1 200 až 1 500 míľ z vašich tlmičov podľa prísnejšieho odhadu a 2 000 až 2 500 míľ ako veľkorysejšiu predpoveď. Tí, ktorí jazdia trochu ležérnejšie alebo aspoň ľahšie, môžu prejsť viac ako 4 000 míľ, kým ich tlmiče potrebujú prestavbu alebo úplnú výmenu.

Ako povedať, že potrebujete nové tlmiče pre snežné skútre

Už sa vám niekedy stalo, že ste si sadli do auta alebo kamióna a v priebehu niekoľkých minút jazdy ste zistili, že niečo nie je v poriadku? Váš snežný skúter to rozdá rovnako očividne, no musíte vedieť, aké znaky hľadať.

Nasledujúce náznaky, že tlmiče vášho snežného skútra sú na ceste von, sú tie, ktorým je potrebné venovať pozornosť. Ak vaša sánka vykazuje len jeden z týchto príznakov, potom to nemusí byť problém s vašimi tlmičmi, ale ak si všimnete viacero príznakov, potom je čas pozrieť sa na prestavbu tlmiča alebo výmenu.

Zlé zaobchádzanie

Problémy so svetlou výškou vášho snežného skútra určite ovplyvnia vašu ovládateľnosť. Môžete si všimnúť, že vaša sánka pôsobí takmer ako keby pracovala proti vám a že keď sa hýbete, dostávate určitý odpor.

Zlá manipulácia, či už v dôsledku otrasov alebo iného problému, vás môže vystaviť riziku nehody pri každej jazde na snežnom skútri. Toto nie je problém, ktorý by ste potom chceli ignorovať, pre vaše zdravie a bezpečnosť a pre každého, s kým jazdíte.

Vyčerpanie a bolesť po dni jazdy na koni

To je to, o čom sme hovorili v úvode. Pocit bolesti, bolesti a opotrebovania po dni jazdy na snežnom skútri je jasným znakom toho, že sa niečo pokazilo s otrasmi vašich saní. Ak ste nezmenili nič na svojej rutine, kde jazdíte a ako dlho ste na snežnom skútri, potom nie je dôvod, aby ste mali pocit, že sa to do konca dňa vymaže.

  7 pekne vyzerajúcich muškárskych búnd (ktoré nezničia banku)

Je to pravdepodobne preto, že vaše nastavenie odpruženia sa ovláda zle, takže musíte vynaložiť ďalšie úsilie na udržanie kontroly nad vašimi saňami. To by unavilo každého!

Nedostatok dusíka spôsobuje, že šoky stláčajú

To platí iba vtedy, ak máte tlmiče naplnené dusíkom alebo plynom, ale keď im dôjde tekutina, stávajú sa zlé veci. Vaše tlmiče sa teraz môžu veľmi ľahko stlačiť, keď im chýba tekutina, no trvá im oveľa dlhšie, kým opäť dosiahnu normálnu dĺžku, pretože pružiny netlačia tlmiče späť.

Piest sa pohybuje príliš ľahko

Ak máte nekvapalný šok, skontrolujte piesty. Tie by sa nemali chtiac-nechtiac pohybovať, takže ak to vaše dokáže, je to celkom jasný signál, že vaše tlmiče sú staré a opotrebované. Musíte ich vymeniť alebo prerobiť.

Únik kvapaliny

Niektoré snežné skútre hlásili únik kvapaliny, zvyčajne z dusíka alebo iného plynu, akonáhle ich nárazy začnú ísť. Môže sa vám to stať a nemusí, ale v každom prípade únik tekutín je problém, ktorý chcete okamžite zlepšiť.

Mali by ste svoje tlmiče na snežnom skútri vymeniť sami alebo to nechať urobiť profesionálom?

Keď zistíte, že sa vám niečo nepodarilo s tlmičmi snežného skútra, máte dve možnosti. Tlmiče môžete buď úplne vymeniť, alebo ich prerobiť.

Ak sú vaše tlmiče v inak slušnom stave a sú len zle zarovnané alebo netesnia, potom by vyhadzovanie tlmičov za nové bolo veľkou stratou peňazí. Prestavba je vaša najlepšia stávka. Prestavba tlmičov snežných skútrov môže spôsobiť, že budú opäť fungovať ako nové.

Teraz prichádza otázka, môžete vymeniť alebo prerobiť svoje tlmiče snežných skútrov ako zábavný projekt, alebo je lepšie ísť k profesionálom do servisu snežných skútrov?

Je lepšie nechať šoky na profesionálov, ale koľko zaplatíte, sa bude líšiť. Na Fórum amerických snežných skútrovniektorí používatelia uviedli, že za každý šok môžete zaplatiť 30 dolárov za ich prestavbu. Plagáty Hardcore Sledder povedali, že ich šoková rekonštrukcia bola celkovo 550 dolárov. Ďalší plagát hovoril, že samotné diely na prestavbu šokov môžu stáť 100 dolárov.

Okrem toho, kde bývate a komu zveríte tlmiče na snežné skútre, môže cenu zvýšiť aj značka a kvalita tlmičov. Napriek tomu je vždy lepšie zaplatiť o niečo viac peňazí vopred a mať kvalitné tlmiče roky, ako šetriť, kupovať lacné tlmiče a o rok či dva ich treba vymeniť.

  Zoznam najlepších lukostreľníc v St. George, Utah

Ako zabezpečiť, aby nárazy na snežnom skútri vydržali dlhšie

Keď už hovoríme o tom, ako dlho budete mať svoj nový alebo prestavaný systém odpruženia, ďalším spôsobom, ako podporiť dlhšiu životnosť okrem investovania do vysokokvalitných dielov, je zaviazať sa k rutinnej údržbe.

Keď väčšina ľudí premýšľa o najintegrálnejšej časti svojho snežného skútra, povedali by, že je to motor, ale tlmiče sú tiež veľmi ťažké. Aspoň každý rok by ste mali tlmiče opraviť, aby fungovali čo najlepšie.

Tu je niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť.

Vyčistite všetky nečistoty

Určite si chcete tento zvyk osvojiť pravidelnejšie ako raz alebo dvakrát do roka. Po obzvlášť vyčerpávajúcej jazde skontrolujte tlmiče, či neobsahujú úlomky, ktoré ste na snežnom skútri nakopli. Sneh sa roztopí, ale palice, kamienky a zhluky nečistôt nie.

Skontrolujte poškodenie

Aj malé škrabance a ryhy na vonkajšom puzdre tlmiča môžu byť problematické. Nemusíte nutne zavolať svojho obľúbeného servisného pracovníka na snežnom skútri, aby vám celý tlmič prerobil, ale časom by tento malý zárez mohol umožniť presakovanie vody do tlmiča, čím by sa znížil jeho výkon.

To isté sa môže stať, keď sa tesnenia a krúžky nakoniec pokazia, často v dôsledku používania. Dávajte pozor na viditeľné problémy a dajte ich opraviť, keď si ich všimnete.

Doplňte šokovú kvapalinu

Každý rok potrebuje váš tlmič čerstvé zásoby oleja alebo dusíka v závislosti od toho, aký systém odpruženia používa. Ak na snežnom skútri jazdíte obzvlášť tvrdo, možno budete musieť dopĺňať tekutiny každých šesť mesiacov namiesto ročne.

Záverečné myšlienky

Tlmiče alebo systém odpruženia vášho snežného skútra poskytujú hladkú, ľahkú a bezbolestnú jazdu, no nebude to trvať večne. Čas môže spôsobiť nadávky a trhliny na otrasoch, ktoré si vyžadujú prestavbu alebo výmenu. Teraz, keď poznáte príznaky, na ktoré si treba dávať pozor, môžete sa uistiť, že vaše tlmiče získajú potrebnú pozornosť pri prvom náznaku problémov. Keď budete tlmiče pravidelne servisovať, vaše môžu vydržať ešte dlhšie.