Ako zistím rýchlosť dýchania môjho koňa?

Dýchacia frekvencia vášho koňa je jedným z kľúčových životných znakov (pulz, dýchanie a teplota) pri hodnotení aktuálneho zdravia a stability vášho koňa. Pomocou niekoľkých jednoduchých pokynov sa môžete oboznámiť s priemernou frekvenciou dýchania vášho koňa. Je dôležité vedieť, aké hodnoty má váš kôň, keď je zdravý, pretože jeho normál môže byť mierne nad alebo pod priemernou frekvenciou dýchania. Ak prijmete tieto opatrenia skôr, ako sa objavia akékoľvek zdravotné problémy, budete vedieť správne interpretovať zmeny.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zmerať rýchlosť dýchania vášho koňa. Najjednoduchší spôsob je jednoducho byť ticho a sledovať jemné stúpanie a klesanie oblasti rebier vášho koňa. Môžete tiež jemne položiť ruku na jeho stranu a cítiť inšpiráciu a výdych.

Najlepšie je nepokúšať sa vizuálne pozorovať pohyb jeho nozdier, pretože dych je často príliš tenký na to, aby ho bolo vidieť. Pri vyšších frekvenciách dýchania je možné pozorovať miernu žiaru. Niektorí ľudia uprednostňujú použitie stetoskopu na meranie rýchlosti dýchania koňa, ale keďže je dýchanie také tiché, je často ťažšie ho monitorovať.

Je dôležité si uvedomiť, že počet nádychov a výdychov je úplný cyklus nádychu a výdychu. Môžete začať tým, že budete pozorovať svojho koňa potom, čo bol cvičený a jeho dychová frekvencia je silnejšia a vyššia. Potom, keď sa zoznámite s jeho dýchaním, môžete si precvičiť presné počítanie v jeho pokojovom stave.

Priemerná dychová frekvencia dospelého koňa je osem až dvadsať dychov za minútu. Môžete použiť 30-sekundové čítanie a zdvojnásobiť toto číslo pre celkový počet. Najlepšie je neklesnúť pod 30 sekundový výpočet.
Je dôležité si uvedomiť, že rýchlosť dýchania vášho koňa sa zvyšuje s vekom, cvičením, horúčkou, horúcim a vlhkým počasím, bolesťou a tehotenstvom. Nezvyčajné záblesky jeho nozdier, pena alebo jedlo žuvané v jeho nozdrách sú príznakmi úzkosti a je potrebné ďalšie vyšetrenie. Dokonca aj krátke dýchanie u odpočívajúceho koňa alebo prehnané pohyby rebier sú červenými príznakmi, ktorým váš kôň vyžaduje pozornosť.

  Aké sú najlepšie tipy na dvorný tenis?

Jedno z najdôležitejších pravidiel, ktoré si treba zapamätať, je, že frekvencia dýchania vášho koňa nesmie nikdy prekročiť tepovú frekvenciu. Tieto informácie spolu s ďalšími vitálnymi znakmi treba oznámiť veterinárnemu lekárovi.