Ako získať zlaňovacie lano

Takže ste vyliezli na vrchol úžasnej skaly a teraz je čas zlaniť späť. Čo však urobíte, keď sa dostanete dnu a vaše lano stále visí a je zviazané hore? Určite nechcete opustiť svoje dokonale dobré lano. (Aj keď niekto by bol pravdepodobne veľmi rád, keby prišiel a našiel voľné lano.) Prvý krok k tomu, aby ste sa uistili, že môžete získať zlaňovacie lano, sa v skutočnosti začína ešte pred zostupom.

Najprv popíšem, ako získať zlaňovacie lano pomocou dvoch lán. Považujem to za najjednoduchšiu metódu, ale nosenie dvoch lán môže byť ťažké a ťažkopádne. Niekedy však potrebujete dve dlhé laná v závislosti od dĺžky vášho zlaňovania. Vysvetlím aj postup s jedným lanom.

Získajte zlaňovacie lano: Metóda dvoch lán

Krok 1: Zviažte svoje dve zlaňovacie laná dohromady

Najprv zviažte svoje dve zlaňovacie laná dohromady pomocou dvojitého rybárskeho uzla. (Pozrite si náš článok o tom, ako uviazať dvojitý osemmiestny rybársky uzol.) Dvojitý osemmiestny rybársky uzol je mimoriadne pevný uzol a jediný uzol, ktorý budete chcieť použiť na zviazanie svojich lán. Potom, čo ste zviazali dve laná dohromady, naskladajte dve laná oddelene. Keď poviem, naskladajte si laná, nemusí to byť nič luxusné. Len si prevlečte laná rukami, aby ste sa uistili, že nie sú zauzlené a laná nie sú skrútené.

Krok 2: Bezpečnostné kontroly

Bezpečnosť na prvom mieste, deti. Ja osobne som typ človeka, ktorý nerád stráca čas a vrhnem sa do svojich aktivít bez veľkého premýšľania alebo prípravy. Musel som sa naučiť VŽDY robiť bezpečnostné kontroly, keď zlaňujem. Najprv dvakrát skontrolujte svoj rybársky uzol s dvojitou osmičkou. Uistite sa, že je správne oblečený a laná vedú paralelne cez uzol. Tento uzol je rozhodujúci a ak sa nepodarí, utrpíte tvrdý pád. Skontrolujte, či lano môže prejsť cez kovový zostupný krúžok a reťaze alebo popruhy sú tiež v dobrom stave. Ak reťaze alebo popruhy vyzerajú ako opotrebované, pridajte popruh alebo nový popruh.

Krok 3: Vyberte si lano

Všetci členovia vašej skupiny musia vedieť, za ktoré lano majú ťahať. Pozrite sa na svoj zostupný prsteň. Na ktorej strane je uzol? Nechajte tú stranu tam a zlaňte po protiľahlom lane. Uzol sa zasekne na krúžku, takže môžete použiť záťaž na opačnú stranu. Uistite sa, že každý vie, za ktoré lano má ťahať. Ak sa potiahne nesprávne lano, uzol sa zasekne v zlaňovacom kruhu. Je to zamotaná situácia. Pomáha zviazať dve laná rôznych farieb, takže nie je možné pomýliť si, ktoré lano ťahať. Možno si z toho robím veľkú vec, ale nesprávne lano sa ťahá častejšie, než by ste si mysleli. Ak túto chybu nezachytíte včas, vytvoríte si neskôr veľa práce.

  Zákony pre vodné skútre v Michigane: Jednoduchý cheat so všetkým, čo potrebujete vedieť

Krok 4: ZNOVU skontrolujte laná

Viem, viem, veľa kontrol. Ak prejdete cez všetky kontroly, všetka vaša zábava bude zničená. Uistite sa, že laná nie sú prekrížené alebo skrútené na reťaziach alebo popruhoch. Obe laná by mali ležať pekne po stene bez toho, aby sa navzájom skrúcali. Dokonca aj jedno otočenie alebo zavesenie spôsobí problémy v kotviacom kruhu a znemožní vytiahnutie zlaňovacieho lana. Na to treba pamätať aj pri zlaňovaní – niekedy sa môžu laná pri zlaňovaní skrútiť, takže si to uvedomte, aby ste nemali problémy so zlaňovaním. Ešte niečo na kontrolu. Keď začnete zlaňovať v prvých 15 stopách, skontrolujte, či v skale nie sú nejaké extra drážky alebo zárezy, naozaj čokoľvek, do čoho by sa lano mohlo zakliniť. Keď zlaňujete, hľadajte niečo, čo vyčnieva z kameňov alebo čokoľvek, čo by mohlo lano zaveste sa, zatiaľ čo ťaháte lano nadol. Toto je obzvlášť dôležité, ak ste prvý človek dole. Snažte sa vyhnúť akejkoľvek oblasti, kde by sa lano mohlo zachytiť, a zabráňte tomu, aby lano voľne spadlo na zem. Pripevnite svoje zlaňovacie zariadenie k lanám a pred zaťažením lana opatrne prelezte cez okraj.

Krok 6: Choďte dole pomocou vodiaceho prsta

Tento krok je hlavne pre posledného, ​​kto schádza po lane. V podstate by sa táto osoba mala uistiť, že laná sú oddelené, nezamotali sa a stále ležia naplocho. Mali by sa tiež uistiť, že lano nie je zauzlené pri zlaňovacom zariadení. Posledná osoba, ktorá zlaňuje, by mala použiť prst vodiacej ruky nad zlaňovacím zariadením a pri zostupe viesť prst medzi dve laná. Len tak zostanú laná oddelené od vás a kotvy a zabránia tomu, aby sa lano skrútilo. Ak sa laná skrútia, nebudete môcť zlaňovacie lano získať späť. Budete musieť vystúpiť po lane, rozkrútiť ich a zlaniť späť dole. Naozaj to nie je ideálny stav.

  Aká veľká je 10 akrov pôdy? (S užitočnými vizuálnymi porovnaniami)

Krok 7: Získajte zlaňovacie lano

Keď vy a váš zlaňovací partner obaja dosiahnete dno alebo ďalšiu zlaňovaciu stanicu, je čas dať laná dole zvrchu. Ak ste si laná dôkladne prezreli a ubezpečili ste sa, že sa pri ceste dolu nezaseknete a nekrútite, laná by sa mali dať ľahko ťahať.

Ak ste dosiahli stanicu a budete robiť viac zlaňovaní, začnite premiestňovať koniec lana cez nový klesajúci krúžok, zatiaľ čo ťaháte. To vám ušetrí TONU práce!

Pri vyťahovaní zlaňovacieho lana by ste mali venovať pozornosť týmto bezpečnostným problémom:

  1. Dávajte si pozor na padajúce kamene. Lano môže niekedy na svojej ceste dole vykopať prach a kamene. Vtedy príde vhod prilba. (Ak potrebujete pomoc s výberom prilby, pozrite si náš článok tu.) Držte hlavu dole, aby sa vám nedostali čiastočky do očí a neudreli ste kameňom po tvári. Aj tie malé vedia poriadne bolieť!
  2. Pozor na voľný koniec lana. Akonáhle je voľný pád, môže to naozaj bolieť! Takmer ako bič, takže ak môžete, držte sa mu z cesty! Zanechá to stopu, určite.
  3. Komunikujte! Dajte všetkým naokolo vedieť, že sa spúšťa lano, aby si mohli byť istí, že sa vyhnú padajúcim kameňom a viazaniu lán!

Získať zlaňovacie lano – Jedno lano

Teraz som práve opísal, ako získať svoje zlaňovacie lano pomocou dvoch lán. Nie príliš ošúchané. Len dvojčíslicový rybársky uzol a bezpečnostné kontroly. Teraz popíšem postup pri aportovaní zlaňovacieho lana, keď ste použili iba jedno lano.

Toto by ste mali urobiť, keď máte lano dostatočne dlhé na to, aby ste dosiahli na zem oboma koncami lana. Keď oba konce lana dosiahnu zem, priviažte dvojitú číslicu 8 na ohyb lana. Potiahnite jeden koniec lana nahor a prevlečte ho cez dva krúžky na kotve. Na kotviaci bod by mali byť pripevnené reťaze a krúžky, pridajte ich, ak máte na to vybavenie. Budete to tam musieť nechať, ale považujte to za prínos pre horolezeckú komunitu. Niekto bude rád, keď to raz nájde. Prevliekanie lana priamo cez kotvu spôsobí značné opotrebenie kotvy. Zlaňujte na opačnej strane uzla, aby lano neprepadlo. Vykonajte všetky rovnaké bezpečnostné kontroly uvedené vyššie. (Vždy si dvakrát skontrolujte svoj uzol, uistite sa, že ťaháte za lano na pravej strane, a vyhýbajte sa možným zaseknutiam a viseniu na ceste dole.) Keď sa dostanete dnu alebo na ďalšiu zlaňovaciu stanicu, znova postupujte podľa bezpečnostných kontroly. Ak chcete získať zlaňovacie lano, potiahnite stranu lana, ktorá je hore zauzlená a lano by malo voľne padať dole.

  Je legálne jazdiť na mojom cestovnom prívese so zapnutým propánom?

Existujú aj iné spôsoby, ako zlaniť s jedným lanom a získať zlaňovacie lano na dne. V skutočnosti, keď sa lezenie a zlaňovanie zvyšuje na popularite, došlo k nárastu technológie a vybavenia. Môžete zaviazať uzol na nejakom popruhu a pripevniť k nemu svoje lano, je tu kovové vybavenie na pripevnenie lana atď. Počas dodatočného výskumu na túto tému som našiel niekoľko veľmi nebezpečných metód, ktoré by som nikdy nepoužil. Sú príliš riskantné a nechávajú príliš veľa priestoru pre chyby a nehody. Vždy si urobte dôkladný prieskum a poraďte sa s vyškoleným inštruktorom, ktorý vás naučí správne metódy používania systémov a vybavenia. Metódy, ktoré som načrtol, sú len niektoré z najjednoduchších a najpriamejších spôsobov, ako získať zlaňovacie lano. S najjednoduchšími a najpriamejšími spôsobmi je menší priestor na chyby, vďaka čomu je to podľa môjho názoru bezpečnejšie.

Nezabudnite si vždy skontrolovať uzly, uistiť sa, že sú pevné a úhľadne oblečené. Neskúšajte žiadne známe metódy bez toho, aby ste ich vyskúšali v lezeckej telocvični alebo sa poradili so skúseným inštruktorom alebo sprievodcom. Ak máte pochybnosti, neskúšajte to. To je moje motto.

Ak si potrebujete vybrať nové lano, pretože ste si po poslednom zlaňovaní neboli istí, ako ho dať späť, pozrite si moje odporúčania pre laná. Užite si zlaňovanie a dúfam, že vám to pomohlo.