Ako zastaviť skrútenie vlasca pri trollovaní

Nie je nič také frustrujúce, ako začať ráno na rybačke s hromadou zamotanej šnúry v lone. Môžete takmer počuť, ako sa ryby smejú, keď odplávajú, zatiaľ čo vy trávite svoj drahocenný čas rozmotávaním neporiadku.

Ako sa to stane a čo môžete urobiť, aby ste nestrácali čas skrútenou líniou?

Stručne povedané, trolling spôsobuje skrútenie vlasca, pretože trolling vytvára nerovnomerný odpor, ktorý roztočí vaše náčinie, keď je ťahané cez vodu. Nesprávne navinutie vlasca na navijak a dokonca aj vytváranie zlých návykov pri navíjaní rýb môže prispieť k skrúteniu vlasca.

Teraz sa ponorme do problému skrútenia čiar a ukážem vám, ako jednoducho predísť budúcim problémom pomocou niekoľkých rýchlych opráv.

Čo je to skrútenie čiary a prečo je to zlé

Predstavte si, že nahodíte na miesto, kde číha veľká ryba, len aby sa klbko zamotaného vlasca oddialilo od cievky a zachytilo sa o vodidlá vašej palice.

Ak sa vám to stalo, práve ste boli svedkami efektu skrútenia čiary.

Krútená šnúra sa nakoniec navinie sama na seba, keď dôjde k uvoľneniu. Cievky môžu rýchlo vytvárať uzly a ak si ich nevšimnú, môžu sa vrátiť na cievku navijaka, len aby pri ďalšom hode zdvihli jeho škaredú hlavu ako obrovskú spleť.

Vo všeobecnosti sa pri rybolove očakáva určité skrútenie vlasca. Samotná povaha toho, ako rotačky fungujú, a rotácia niektorých návnad povedie k krúteniu vlasca. Krútenie vlasca je však obzvlášť zlé pri trollovaní.

Ak sa pri trollingu nechá šnúra nekontrolovane krútiť, môže to v skutočnosti spôsobiť prasknutie šnúry a vy môžete zamávať na rozlúčku svojmu drahému výstroju, keď sa ponára do priepasti.

Bežné príčiny krútenia čiary a ako sa tomu vyhnúť

Prvým krokom k tomu, aby ste sa vyhli a opravili potkanie hniezdo vo vašej cievke, je zistiť hlavných vinníkov. Krútenie čiary sa môže zdať nemožné a nevyhnutné, ale je pravdepodobné, že robíte niekoľko vecí, aby ste to ešte zhoršili.

Bez použitia obratlíkov

Obrtlíky sú navrhnuté tak, aby zabránili skrúteniu vlasca otáčaním, keď sa koncové náčinie točí. Možno to nie je pre väčšinu rybárov revolučný koncept, ale až príliš často som svedkom toho, ako ľudia naväzujú trolejové náväzce priamo na hlavný vlasec bez toho.

Čítať  Máte povolené loviť na golfových ihriskách

Obratlík je určený na oddelenie hlavného vlasca od nadväzca, ktorý je priviazaný k vášmu výstroju a na veľkosti záleží. Hovorím tu o otočnej veľkosti. Čím ľahší je váš nadväzec, tým menší by mal byť váš obratlík. Ak použijete nadrozmerný obratlík, krútiaci moment vo vlasci neprekoná trenie v obratlíku a nebude schopný rozptýliť krútenie vlasca.

Najbežnejšie obratlíky sú sudové a guľôčkové ložiská. Existujú aj otočné varianty, vďaka ktorým je radenie rýchlejšie a jednoduchšie. Ani ich však nepreháňajte. Viac nie je vždy lepšie. Jeden správne dimenzovaný otočný valec medzi hlavným vlascom a ľahším nadväzcom s určitou dĺžkou urobí túto prácu.

Nie každá situácia si vyžaduje otočenie. Osobne ho nepoužívam, ak si myslím, že to negatívne zmení prezentáciu mojej návnady alebo návnady. Napríklad prípravky a väčšina netočivých nástrah nezaručuje použitie obratlíka. V týchto prípadoch je akékoľvek skrútenie čiary minimálne a dá sa napraviť skôr, ako sa stane problémom.

Zlé návyky pri zdolávaní rýb

Brzdový systém na rotačke je životne dôležitý pri zdolávaní veľkých rýb. Nastavenie vašej brzdy pomáha kontrolovať, ako ľahko môže ryba odtrhnúť vlasec, keď je zaseknutý. Až príliš často sa vám môže stať, že budete pokračovať v navíjaní, keď sa ryba rozbehne.

Pokračovanie v navíjaní pri odnímaní vlasca z cievky je zaručený spôsob, ako zvýšiť zákruty vlasca. Mnoho navijakov používa prevodový pomer 5 ku 1, čo znamená, že pri každom otočení rukoväte pridávate 5 zákrutov. Majte na pamäti, že to platí len pre rotačky.

Aby ste sa vyhli zamotanej šnúre po každej veľkej rybe, ktorú chytíte, skúste si osvojiť lepšie bojové návyky. Keď ryba začne lúpať vlasec, nechajte ho bežať. Navijak ešte nenatáčajte. Akonáhle sa ryba trochu unaví, vtiahnite rybu dnu s prútom nahor a navijakom, keď pustíte hrot prúta. Tento postup opakujte, kým rybu nevysadíte.

Zatiaľ čo tento zlozvyk sa zvyčajne vyskytuje pri zdolávaní rýb, ten istý problém môže vystrčiť hlavu aj pri vyťahovaní vláčika. Pri trollingu s viac ako jedným náväzcom vo vode možno budete musieť navinúť a skontrolovať výstroj bez toho, aby ste prerušili motor. Na vlasec je veľký tlak a brzda môže pri navíjaní skĺznuť. Jednoducho si prineste výstroj rovnakým spôsobom ako pri zdolávaní ryby, aby ste sa vyhli väčšiemu skrúteniu vlasca.

Čítať  Môžete loviť v jazerách s kvetmi rias

Nesprávne navíjanie vlasca na cievke

Ďalšou prehliadanou príčinou krútenia vlasca je nesprávne nasadenie nového vlasca na cievku. A áno, existuje nesprávny spôsob, ako to urobiť.

Tu je rýchly návod krok za krokom, ako správne nasadiť nový vlasec na navijak.

Krok 1

Zvoľte si vhodné množstvo a gramáž vlasca. Použitie príliš ťažkej šnúry pre navijak sťaží nahadzovanie a zvýši rýchlosť skrútenia a zamotania, ktoré sa tvorí. Navinutie príliš veľkého množstva tiež spôsobí, že vlasec vyskočí z cievky vždy, keď otvoríte kauciu. Väčšina kotúčov je označená odporúčanou hmotnosťou a množstvom vlasca.

Krok 2

Určite smer otáčania vášho rotujúceho kotúča. Ak to chcete urobiť, držte prút a navijak vpravo a otočte rukoväťou. Pozrite sa na hornú časť cievky a zistite, ktorým smerom sa kaucia otáča. V závislosti od značky sa bude otáčať v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek.

Krok 3

Potom položte novú cievku vlasca na podlahu štítkom nahor. Uchopte koniec vlasca a zdvihnite ho priamo nahor. Zaznamenajte si smer, ktorým vlasec vychádza z cievky. Chcete, aby sa vlasec napájal z cievky v opačný smer že očko vašej cievky sa otáča, keď ju držíte vzpriamene. Napríklad, ak sa vaša kaucia otáča v smere hodinových ručičiek, šnúra by sa mala odlepiť od cievky proti smeru hodinových ručičiek, keď začnete navíjať na šnúre. Ak tomu tak nie je, jednoducho otočte cievku s vlascom.

Krok 4

Akonáhle budete mať správnu orientáciu cievky a cievky, posuňte vlasec po vodidlách palíc a priviažte ho k navijaku s otvorenou slučkou pomocou jednoduchého ručného uzla. Odrežte koniec štítku a zatvorte kauciu. Začnite navíjať vlasec a zároveň jemne zatlačte na prichádzajúcu šnúru, aby ste ju udržali pevne. Používam malú handru na to, aby som pri kľuke kľukou zovrela vlasec medzi postavami jednu alebo dve stopy nad navijakom. Keď je na kotúči vhodné množstvo vlasca, všetko je hotové.

Čítať  Bluegill Fishing vo Washingtone: Všetko, čo potrebujete vedieť

Ak používate baitcastingový navijak s rovinným vetrom, navíjanie je mierne odlišné. Pripojte vlasec k navijaku podobným spôsobom, ako je popísané vyššie, ale teraz smerujte k okraju novej cievky smerom k navijaku. Začnite navíjať s pekným rovnomerným tlakom na cievku, kým nebudete mať správne množstvo vlasca. Smer otáčania nie je kritický.

Ako opraviť skrútenú čiaru

Niekedy sa línia tak skrúti a zamotá, že je najlepšie ju celú odstrihnúť a začať odznova. Väčšinu času sa však krútenie čiary dá napraviť niekoľkými jednoduchými metódami.

Z člna

Pre tých z vás, ktorí lovia z člna, máte to jednoduché. Najprv odstráňte náčinie. Zatiaľ čo sa loď pohybuje vpred v priamom smere, vložte voľný koniec vlasca do vody. Rýchlosť člna nemusí byť vysoká. Rýchlosť trollingu je dostatočná.

Teraz začnite ťahať vlasec z cievky. Ťah vody by mal byť dostatočný na to, aby na vlasec pôsobil miernym tlakom. Pokračujte vo vyťahovaní šnúry, kým už neuvidíte zákruty. Nechajte šnúru minútu alebo dve ťahať za loďou. Potom, zatiaľ čo šnúru držte napnutú, začnite ju navíjať späť.

Skontrolujte, či sú všetky skrútenia odstránené zavesením voľnej šnúry niekoľko stôp pod špičkou prúta. Ak sa nevytvoria žiadne cievky s previsnutým vedením, problém je vyriešený.

Na súši

Upevnenie skrútenej šnúry na súši je o niečo náročnejšie. Jeden rybársky kamarát mi raz ukázal šikovný trik, ktorý mi uľahčil život.

Priviažte jeden koniec otočného valca k nárazníku nákladného auta alebo plotu. Potom priviažte hlavný vlasec k druhému koncu obratlíka. Uvoľnite brzdu na navijaku a odíďte od otočného ramena. Brána by mala byť dostatočne voľná, aby sa zabránilo uvoľnenej línii.

Keď ste 40 alebo 50 yardov od obratlíka, položte palicu a handrou si uštipnite vlasec, zatiaľ čo kráčate späť k obratlíku. To prinúti zákruty pohybovať sa po línii smerom k obratlíku. Tento postup opakujte, kým sa pri uvoľnenom vlasci nevytvoria žiadne cievky.

Teraz, keď nabudúce pôjdete trollovať, vaša šnúra bude bez zákrutov. Použite jednoduché opravy, o ktorých sme diskutovali, a určite strávite viac času rybolovom a menej času frustrujúcim neporiadkom vlasca.