Ako zabrániť roztopeniu snehuliaka

Pracovali ste na svojom snehuliakovi naozaj, naozaj tvrdo, venovali ste hodiny jeho dokonalému vyrezávaniu, montáži a výzdobe. Iste, nafotili ste veľa a obrázky vydajú tisíc slov, ale nechcete len obrázok. Chcete, aby váš snehuliak vydržal čo najdlhšie bez roztopenia. Existuje nejaký spôsob, ako udržať svojho snehového priateľa dlhšie?

Aby sa váš snehuliak neroztopil, vyskúšajte nasledujúce metódy:

  • Presuňte svojho snehuliaka preč od slnka
  • Postavte k svojmu snehuliakovi vedro na ľad alebo chladič
  • Postavte ľadovú pivnicu
  • Urobte pykrete
  • Izolujte svojho snehuliaka
  • Použite soľ chloridu amónneho

Vopred rozvedieme každý z vyššie uvedených 6 spôsobov udržiavania chladu, aby váš snehuliak vydržal najdlhšie na bloku. Pokračujte v čítaní, pretože si to určite nenecháte ujsť!

6 inteligentných vedeckých metód, ako zabrániť topeniu snehuliaka

Chráňte svojho snehuliaka pred slnkom

Áno, začíname s jednoduchým, ale aj tak to stojí za zmienku. Na tom, kam postavíte snehuliaka, záleží. Nemusíte ho nutne postaviť na to isté miesto, kde bude bývať, ale vždy sa to odporúča, ak ho môžete rozkývať. Prenášať snehuliaka je náročná, nervy drásajúca práca. Ak váš snehový frajer nie je úplne stabilný, zrúti sa a neprežije cestu.

Keďže teplota vzduchu počas zimného dňa kolíše v závislosti od oblačnosti, slnečného svitu a vetra, váš snehuliak je na tieto výkyvy náchylný.

Keď vyjde slnko a začne deň, vzduch je teplejší, rovnako ako vonkajšia teplota. Môže to pokračovať do popoludnia, kým sa teplota večer zníži. Napriek tomu trvá len teplota 32 stupňov Fahrenheita, kým slnko začne roztápať sneh.

Časť toho súvisí s uhlom slnka v zime. Keďže sezóna začína v decembri, uhol slnka je 27 stupňov, čo obmedzuje množstvo priameho slnka, ktoré dostaneme počas januára. Potom, ako zima postupuje, aj uhol slnka sa zmení na 36 stupňov koncom februára a 47 stupňov na začiatku jari.

Uhol slnka vám môže v zime spôsobiť chlad, aj keď je slnečno, ale prítomnosť akéhokoľvek slnka stačí na roztopenie vášho snehuliaka, ak je vonku 32 stupňov. Preto je pre snehuliaka najlepšie tienisté miesto.

Urobte si tiež láskavosť a preštudujte si tie slnečné uhly, pretože plánujete na chvíľu mať svojho snehuliaka. Neradi by ste umiestnili svojho snehuliaka na miesto, ktoré sa v januári zdá byť bezpečné, len aby sa do februára zmenil uhol slnka, takže váš snehuliak bude vystavený plnému náporu slnka.

Postavte k svojmu snehuliakovi nádobu na ľad alebo chladničku

Sneh a ľad majú veľa spoločného, ​​napríklad ich základnú zložku, ktorou je voda. Ľad je však iba zamrznutá voda, zatiaľ čo sneh je atmosférická para, ktorá zamrzne. Ďalším rozdielom medzi nimi je, že ľad sa topí pomalšie ako sneh.

Možno sa pýtate, ako to môže byť? Dovoľte nám vysvetliť. Sneh má väčšiu plochu, ale ľad má väčšiu hustotu. Vďaka vyššej hustote potrebujete na roztopenie ľadu viac tepelnej fúzie ako sneh.

  Všetko, čo potrebujete pre svoj prvý obytný automobil alebo príves

Je pravda, že sneh a ľad sa nemusia nevyhnutne topiť navzájom výrazne odlišnou rýchlosťou, pretože sú oba vyrobené z vody. To znamená, že keďže ľad vydrží dlhšie, obklopenie vášho snehuliaka ľadom môže pomôcť predĺžiť jeho životnosť, aspoň do určitej miery.

Majte na pamäti, že ľad má vyššiu tepelnú vodivosť ako sneh, čo znamená, že dokáže ľahšie vytvárať teplo. So snehom jeho tepelná vodivosť roztopí iba vonkajšiu vrstvu, pričom vnútorné vrstvy ostanú nedotknuté. Ľad má tiež vysoké albedo alebo meranie odrazu slnečného žiarenia.

Čo to všetko znamená? Tento ľad môže do určitej miery fungovať pri udržiavaní vášho snehuliaka, pretože ide o ďalšiu vrstvu na roztopenie, ale tento ľad nie je vašou najlepšou voľbou. Preto odporúčame používať chladič alebo ľadové obklady okolo tvojho snehuliaka. Postriekanie snehuliaka sprejovou fľašou, aby voda zamrzla a stala sa ľadom, môže topenie urýchliť, nie mu zabrániť.

Postavte si ľadovú pivnicu

Si šikovný typ? Ak to s tým, že si necháte svojho snehuliaka naozaj vážne, môžete postaviť jeho vlastnú ľadovú pivnicu, tiež známu ako ľadovňa. Toto sú určite staré vynálezy, pretože ľadovne boli vytvorené z potreby uchovávať ľad predtým, ako ľudia mali pohodlie chladničiek.

V tých dňoch ľudia zbierali ľad zo zamrznutých riek alebo jazier, pričom ľad často krájali na zvládnuteľné kúsky. Potom pridali piliny alebo slamu do ľadovne na izoláciu a dali ľad do svojej ľadovej pivnice. Celé mesiace alebo niekedy aj celý zvyšok roka zostával ľad a udržiaval ho chladný, keď sa počasie na jar av lete oteplilo.

Ak dokážete postaviť ľadovú pivnicu pre svojho snehuliaka, môžete očakávať, že ho budete mať okolo seba celé mesiace, možno až do budúcej zimy!

Ľadová komora alebo ľadovňa môže vyzerať ako čokoľvek; tu je a odkaz s fotografiami ľadovní pre vašu inšpiráciu. Ako vidíte, siahajú od skladov cez domy až po stavby s krásnou architektúrou.

Jedinou nevýhodou používania ľadovej pivnice pre vášho snehuliaka je, že ho už nemôžete predvádzať na predzáhradke. Budete ho musieť navštíviť v ľadovej pivnici, ale aspoň sa nebudete musieť báť, že sa roztopí.

Urobte Pykrete

Vráťte sa o pár odsekov späť. Uvidíte, že v časoch ľadovní ľudia používali piliny na konzervovanie svojich kúskov ľadu. To je dôležité, pretože piliny vám umožňujú vytvoriť látku známu ako pykrete.

Pykrete je mrazená zliatina vyrobená z ľadu (86 percent) a drevnej hmoty, ako sú piliny (14 percent). Výsledná látka sa nazýva pykrete podľa svojho zakladateľa Geoffreyho Pykea. Uprostred druhej svetovej vojny Pyke navrhol použiť svoj nový výtvor na výrobu lietadlových lodí, ktoré by používalo britské kráľovské námorníctvo.

  Kde kúpiť duše na sánkovanie

Pykrete si môžete vyrobiť doma vo svojej kuchyni a keď to urobíte, všimnete si, že sa nespráva ako štandardný sneh. Má nižšiu tepelnú vodivosť, takže sa vôbec rýchlo netopí. Je tiež tvrdší a silnejší ako sneh a dokonca aj ľad. Tvarovanie pykretu nie je nevyhnutne jednoduché a dokonca aj betón je spracovateľný s menšími ťažkosťami. Zmrazenie pykrete môže spôsobiť jeho expanziu, ale pridaním morskej vody alebo znížením teploty môže byť váš pykrete opäť použiteľný.

Keď nestaviate snehuliaka s pykrete, mali by ste ho uložiť niekde v chlade, aby mohol zostať ľadový. Možno vaša ľadová pivnica? Prečo nie, keďže priestor určite máte!

Ako môžete použiť pykrete, aby váš snehuliak vydržal dlhšie? Vždy môžete hodiť nejaké piliny do poriadnej kopy snehu na trávniku a ten sneh použiť na zrolovanie nového snehuliaka. Môžete si tiež vyrobiť pykretové výstuže, keď je váš snehuliak postavený a nabaliť na neho veci.

Viedenská technická univerzita vyrobila v roku 2011 ľadovú kupolu z pykretu, ktorá trvala tri mesiace. Bola to tiež veľká stavba s priemerom 33 stôp. O niekoľko rokov neskôr v Juuke vo Fínsku Technická univerzita v Eindhovene obohatila Viedeň o veľkú vlastnú ľadovú kupolu. Netrvalo to ani zďaleka tak dlho, len pár dní, ale zdá sa, že je to kvôli chybe stavby na strane staviteľov a nesúvisí to s pykretom.

Izolujte svojho snehuliaka

Ste si istý, že tento ďalší tip čítate nesprávne. Prečo by ste chceli izolovať svojho snehuliaka? Nie je izolácia len pribalením niečoho teplom? Tým sa váš snehuliak určite roztopí.

Boli by ste prekvapení! Keď si oblečiete kabát, je vám teplo kvôli izolačným schopnostiam kabáta, nie preto, že máte na sebe ďalšiu vrstvu. Izolovať jednoducho znamená udržať telesné teplo alebo iný zdroj generovaného tepla.

Keďže izolácia môže chrániť pred tepelnými výmenami, ku ktorým dochádza v oboch smeroch, ak sa nakloníte teplejšie aj chladnejšie, zateplenie ho udrží v chlade, nie rýchlejšie ho zahreje.

Len si spomeňte na tie pôvodné ľadovne, ak potrebujete ďalší dôkaz. Ľudia, ktorí stavali tieto ľadové paláce, vždy používali piliny alebo slamu ako izolant, no ich ľadové bloky vydržali mesiace a mesiace.

Vždy môžete urobiť rýchly experiment, aby ste videli silu izolácie v akcii. Vyrobte dvoch základných snehuliakov rovnakej veľkosti. Potom oblečte kabát na jednu, ale nie na druhú. Skontrolujte oboch snehuliakov počas celého dňa a do ďalšieho dňa. Snehuliak bez kabáta sa topil rýchlejšie, však? Sme si istí, že áno.

Použite soľ chloridu amónneho

Pamätáte si, že predtým v tejto príručke sme hovorili o tom, že sneh sa začne topiť pri 32 stupňoch? Táto teplota je známa aj ako jej bod topenia. Ľad má rovnakú teplotu topenia.

  Ako získať zlaňovacie lano

Ako u vás vyzerá bežný zimný deň? To závisí od toho, v ktorej časti krajiny žijete. Ak však juh nenazvete domovom, priemerné zimné teploty vo väčšine štátov sú 10 až 35 stupňov. To vás dostane priamo do dosahu, aby sa váš snehuliak začal topiť, ak strávi deň vonku.

Nebolo by skvelé, keby ste mohli znížiť bod topenia snehu ešte nižšie? Samozrejme, nie ste žiadny čarodejník, takže to určite nie je možné. Alebo je to?

Chlorid amónny je mierne kyslá anorganická zlúčenina, ktorá je veľmi rozpustná vo vode. Pri použití na vodné a ľadové roztoky môže byť soľ schopná znížiť teplotu topenia týchto roztokov.

Okrem chloridu amónneho by mal dobre fungovať aj hexahydrát chloridu vápenatého, pretože ide o vápenatú soľ. Ak máte hmotnostný pomer hexahydrátu chloridu vápenatého, ktorý je 1 až 2,5 krát väčší ako ľad, môžete znížiť teplotu topenia ľadu na približne -50 stupňov.

Záverečné myšlienky

Nezáleží na tom, či ste dieťa alebo dospelý, rozlúčka so svojím snehuliakom je vždy náročná. Čo keby ste mohli predĺžiť čas strávený so svojím snehuliakom? Je to možné, ale budete musieť byť kreatívni a trochu vedeckí, aby ste to dosiahli.

Či už sa rozhodnete použiť chloridovú soľ, postaviť pre svojho snehuliaka ľadovú komoru alebo ho vystužiť pykretom, nemáte núdzu o možnosti pre snehuliaka s dlhšou životnosťou. Každý v bloku bude chcieť vedieť, ako ste to urobili!

Snehuliak kalkulačka

Ak sa chcete naozaj vyblázniť pri výrobe dokonalého snehuliaka, potom je toto nástroj pre vás! Pomocou Fibonacciho sekvencie Anna Szczepanek, Ph.D. vytvoril Snehuliak kalkulačka pomôže vám povedať, ako dlho váš snehuliak vydrží podľa množstva snehu, veľkosti snehových gúľ a či. Pozrite si to, je to úžasné!

Súvisiaci obsah

Práve ste strávili hodiny vytváraním dokonalého snehuliaka. Teraz musí prísť čas, aby ste mu alebo jej dali nejakú osobnosť prostredníctvom dekorácií. Iste, mohli by ste sa prehrabať vo svojom dome a pozrieť sa, čo tam je, alebo si dokonca kúpiť sadu na zdobenie snehuliaka, ale chcete ísť proti srsti. Aké skvelé doplnky pre snehuliakov sa vám môžu dostať pod ruku?

Vonku je zábavný, chladný a bujarý zimný deň a vy by ste si radi vyrobili snehuliaka. Je to skvelý spôsob, ako zabaviť deti alebo sa dokonca spojiť s ostatnými členmi vašej rodiny (ako aj s priateľmi). Sneh, s ktorým musíte pracovať, je však trochu ľahký a práškový. Podarí sa vám ešte vyrobiť snehuliaka alebo to nestojí za to?