Ako vzniká snehová guľa?

Keď zdvíhate snehovú guľu z kopy, aby ste ju hodili na svojho súpera, zastavíte sa, aby ste ju obdivovali. Ako sa patrí! Pri vytváraní snehovej gule sa podieľa veľa faktorov, niektoré z nich nemôžete ovládať a iné áno. Ako presne vzniká snehová guľa?

Ideálny sneh na vytváranie snehových gúľ je približne osem percent vlhký, takže kryštály snehu sa môžu prilepiť. Teplota by mala zostať okolo 32 stupňov Fahrenheita. Aby ste vytvorili snehovú guľu rukami, chyťte sa hlboko do snehu a otáčajte, kým nepocítite tlak na snehovú guľu.

V tomto článku si povieme oveľa viac o teplotných a poveternostných požiadavkách na vytváranie snehových gúľ, ako aj o technike, ktorú musíte použiť na vytvorenie dokonale guľovitých snehových gúľ. Určite pokračujte v čítaní!

Ideálny typ sneženia pre snehové gule

Keď nabudúce vystrčíte jazyk, aby ste zachytili sneh, ktorý padá, to, čo vám pristane v ústach, môže byť akýkoľvek typ snehového kryštálu. Už sme o tom na blogu hovorili, ale čaká nás rekapitulácia.

Tu sú typy snehu.

  • Graupel: Graupel je to, čo padne, keď sa vonkajšie podmienky zmenia na sneh so snehom. Nie je to celkom dážď so snehom a nie sú to ani krúpy, keďže graupel je väčšinou tekutá voda. Snehový kryštál bude mať biely stred.
  • Práškový sneh: Práškový sneh je veľmi sypký, mäkký sneh. Jeho obsah voľnej vody, ktorý vyjadruje, koľko vlhkosti sneh obsahuje, sa pohybuje okolo troch percent. Tento sneh na sebe nedrží dobre.
  • Mokrý sneh: Keď sneh padá ťažší v dôsledku zvýšeného obsahu voľnej vody, je to mokrý sneh. Obsah voľnej vody je od 8 do 12 percent, aby sa dal klasifikovať ako mokrý sneh.
  • Veľmi mokrý sneh: Keď je obsah voľnej vody v snehu 13 percent alebo vyšší, potom to, čo spadne, je veľmi mokrý sneh. Toto je kašovitá hmota a opak graupelu a je to ťažké naštartovať!

Ktorý zo štyroch typov snehu je podľa vás najlepší na výrobu snehových gúľ? Je mokrý sneh. Keďže rekapitulujeme, mokrý sneh je ako lepidlo na snehové kryštály. Vlhkosť umožňuje kryštálom priľnúť k sebe aj k iným hromadám snehu.

Mokrý sneh je to, čo potrebujete na vytvorenie dokonalej snehovej gule. Viac než to, je to, čo používate na výrobu akejkoľvek snehovej štruktúry, od snehuliakov cez iglu až po snehové pevnosti. Je ťažší ako niektoré iné druhy snehu, ale má perfektnú palicu.

Čítať  Aká nebezpečná je jazda na štvorkolke? So štatistikou bezpečnosti

Práškový sneh je sám o sebe príliš sypký a drobivý na to, aby bol užitočný na vytváranie snehových gúľ. Zmáčaním prachového snehu sa však zvyšuje jeho obsah voľnej vody a oveľa viac sa správa ako mokrý sneh.

Graupel nie je sneh na výrobu snehových gúľ. Na nič moc to nepomôže. Aby ste sa vyhli hádzaniu, mali by ste zostať vo vnútri, kým graupel padá. Keď búrka skončí, šup s ňou ako obvykle.

Veľmi mokrý sneh je podobne zbytočný. Obsah voľnej vody je taký, že sa vám sneh rozpadne v pästi v rukavici. Jediné, čo môžete urobiť, je hádzať veci lopatou. Premiestňovanie veľmi mokrého snehu nie je jednoduché kvôli jeho hmotnosti, preto si dajte na čas.

Ideálna teplota pre snehové gule

Typ snehu, ktorý padá, je len jedným z troch faktorov, ktoré môžu ovplyvniť, či je ten váš dokonalou snehovou guľou. Ďalším veľmi dôležitým faktorom je teplota.

Aby sa vytvoril sneh, musí byť teplota aspoň 32 stupňov. Akonáhle sneh pokryje zem (najlepšie palce alebo dokonca stopy), teploty musia zostať okolo 32-stupňovej značky, inak sa sneh začne topiť.

Aj keď sú teploty 35 stupňov oproti 32 stupňom, trojstupňový rozdiel teplôt ovplyvní štrukturálnu integritu snehu. Neroztopí sa vo výraznej miere, no sneh nebude taký pevný, ako keby bolo o niekoľko stupňov chladnejšie.

Ako si viete predstaviť, keď sú teploty ešte vyššie, sneh sa topí rýchlejšie. Aj keď sa vám 40-stupňový deň môže zdať chladný, v tom čase je sneh čoraz hustejší. Ak teploty dosiahnu 50 rokov, väčšina snehu na zemi začne miznúť.

Akokoľvek môžu byť vysoké teploty pre sneh škodlivé, keď sú teploty príliš nízke, sneh sa tiež ťažko používa. Čím viac sa teploty blížia k nule, tým menej voľnej vody má sneh.

Sneh bude tvrdý a chrumkavý. Môže byť aj trochu práškový. Navlhčenie tohto snehu ho urobí pružnejším, ale nebudete chcieť tráviť vonku viac času, ako je potrebné, pretože bude veľmi chladno. Hlavne nebudete mať náladu púšťať kohútik.

Čítať  Môžete použiť obe strany pozemnej hokejky?

Ideálna technika na formovanie snehových gúľ

Vonku máte dobré teploty pod 30 stupňov a sneh, ktorý napadol, je mokrý (alebo ste to tak urobili pomocou kohútika alebo vedra). Treťou časťou rovnice tvorby snehovej gule je vaša technika.

Napísali sme podrobný príspevok o tom, ako vyrobiť dokonalú snehovú guľu, ktorý pre vás zrekapitulujeme v tejto sekcii.

Technický proces výroby snehovej gule je spekanie, čo znamená vziať niečo, čo je tuhá hmota a zhutniť to, kým takmer nedosiahne bod topenia. Pred začatím procesu spekania odporúčame dve veci.

Po prvé, vždy by ste mali mať na sebe nepremokavé zimné rukavice. Po druhé, nikdy nepoužívajte povrchový sneh. Je špinavší a voľnejší v porovnaní so snehom, ktorý je niekoľko centimetrov hlboký v hromade snehu.

Majte to na pamäti, tu sú kroky, ako vytvoriť skvelú snehovú guľu.

Krok 1

Keď sú vaše ruky niekoľko centimetrov hlboko v hromade snehu, chyťte len hrsť snehu. Čím väčšia snehová guľa, tým ťažšia, a to znamená, že je nestabilná. Je v poriadku, ak je množstvo snehu, ktoré uchmatnete, o niečo viac ako päsť, pretože snehovú guľu znížite, ale nepotrebujete náruče.

Krok 2

Držte obe ruky a cíťte sneh. Má v sebe nejaké kúsky ľadu? Ak áno, tak ho zlikvidujte a siahnite po ďalšej hrsti snehu, ideálne z inej kopy snehu. To isté by ste mali urobiť, ak cítite v snehu kamene, aj keď sú to malé kamienky.

Keď na niekoho hodíte snehovú guľu, v ktorej sú kamene a/alebo ľad, môžete tomu druhému vážne ublížiť. Preto je jedným z hlavných pravidiel snehovej gule používať iba čistý sneh. To znamená, že ak používate snehové gule pre snehuliaka, potom nezáleží na tom, či sú v snehu kamene alebo ľad.

Krok 3

Ako sme už povedali, obe vaše ruky by mali obsahovať asi päsť snehu. Teraz chcete tieto dve hrste hladiť, kým nevytvoria jednu veľkú snehovú štruktúru podobnú gule.

Hneď ako spojíte dve päste snehu, ihneď začnite otáčať sypkú snehovú guľu, aby stuhla a nerozpadla sa vám v náručí.

Rotácia je proces sám o sebe a tu je návod, ako to prebieha. Keď držíte ruky stlačené, pohybujete snehovou guľou vo svojich rukách bez toho, aby ste ju rozdrvili.

Čítať  7 najlepších tipov na surfovanie

Najlepšie to môžeme opísať takto: predstavte si, že ste našli malého vtáčika a snažili ste sa ho udržať v teple. Pohybovali by ste s ním v rukách bez toho, aby ste naň vôbec tlačili. To je technika, ktorú by ste mali použiť na vytvorenie snehovej gule.

Krok 4

Zdokonaliť sa v otáčaní snehovej gule si vyžaduje prax, ale budete vedieť, že to robíte správne, keď sa môžete otáčať bez toho, aby ste o tom premýšľali. Má to prirodzený rytmus, ktorý má konzistentné tempo.

Krok 5

Nemôžete sa však stále otáčať. Keď dosiahnete svoj krok, je čas vyvinúť tlak na snehovú guľu. Neznižujte rýchlosť otáčania; len silnejšie zatlačte na snehovú guľu, keď ju otáčate z ruky do ruky.

Rozhodujúce je, ako tvrdo vyvíjate tlak. Nechcete náhodou rozbiť snehovú guľu, pretože potom by ste museli začať odznova. Pri vytváraní snehovej gule netestujete svoju silu ani odvahu.

Nechoďte však tak jemne, aby ste nič nestihli. Vaša snehová guľa predsa potrebuje tlak, aby sa spevnila!

Krok 6

Keď budete snehovú guľu otáčať silnejšie, nakoniec pocítite odpor. Zvuky, ako vyvíjate tlak na snehovú guľu – čo áno, je to skutočne počuteľné – by mohli byť hlasnejšie. Toto sú jasné znaky toho, že snehovú guľu už máte dosť.

Ak teraz budete pokračovať, mohli by ste zo svojej snehovej gule vytlačiť život, čo by spôsobilo, že sa vám rozpadne v rukách. Prestaňte ho otáčať, otvorte dlaň a vyčistite snehovú guľu tak, aby bola úplne valcová.

Krok 7

Teraz zoberte všetko, čo ste sa naučili pri vytváraní dokonalej snehovej gule, a vytvorte ďalšiu a potom ďalšiu, až kým nebudete mať dostatok snehu na guľovnicu plnú zábavy so susedmi!

Záverečné myšlienky

To, čo spôsobuje vznik snehovej gule, je kombinácia počasia a techniky.

V ideálnom prípade potrebujete mokrý sneh (alebo prachový sneh, ktorý môžete urobiť mokrým), ako aj teploty 32 stupňov alebo nižšie. Musíte tiež zdokonaliť techniku ​​formovania snehových gúľ. Ako to budete robiť viac a viac, stanete sa prirodzeným. Nebojte sa pokaziť, pretože je tu oveľa viac snehu, ktorý môžete použiť. Veľa štastia!