Ako vysoko môžu paramotory lietať?

Každý, kto niekedy letel na paramotore, si položil otázku „Ako vysoko sa na tejto veci môžem dostať?“ Viem, že už som si túto otázku kládol.

Ako vysoko teda môžu paramotory lietať? Paramotory môžu vyletieť do výšky 18 000 stôp, ale vzduch je nebezpečne riedky. Väčšina paramotorových letov dosahuje iba výšky 1000 stôp. Vo všeobecnosti je bezpečnejšie lietať vysoko ako nízko pri zemi. Pri nízkom lete sa reakčný čas skráti, ak sa vyskytne problém pred dopadom na zem.

Najvyšší kto kedy letel

Podľa Medzinárodnej federácie aeronautique (FAI) alebo Svetovej federácie leteckých športov je najvyššia, akú kedy niekto lietal na paramotore akejkoľvek triedy. 9720 metrov alebo 31 890 stôp.

18. septembra 1994 vyletel Francúz menom Serge Zin do výšky 9720 metrov. V tejto extrémnej výške musel Serge nosiť kyslíkovú masku, pretože by bol v nadmorskej výške takmer 900 metrov vyššej ako Mount Everest.

Serge Zin je držiteľom aj mnohých ďalších rekordov, ako napríklad:

  • Najvyššia rýchlosť na priamom kurze (11. marca 1993),
  • Najvyššia rýchlosť na uzavretom okruhu (2. augusta 1989),
  • Výškový rekord pre dve osoby (4. augusta 1991),

Všetky boli ratifikované, ale odvtedy boli nahradené.

Ak chcete zobraziť viac záznamov o vozidlách Microlight a Paramotors, kliknite tu.

Ako sa pripraviť na let s paramotormi vyššie ako normálne

Keď chcete lietať s paramotormi vysoko na oblohe, mali by ste vedieť niekoľko vecí. Nedodržanie týchto rád môže viesť k vážnemu zraneniu alebo smrti, preto venujte pozornosť:

Kyslíkové masky

Kyslík sa stenčuje, čím vyššie idete. Takže pri lietaní vo veľkých výškach musíte vedieť, koľko kyslíka potrebujete.

Štandardné percento kyslíka vo vzduchu je len asi 20% na úrovni zeme.

  Ako vyčistiť lukostrelecký výstroj

Doplnkový kyslík je potrebný na lietanie vo výškach 12 500 stôp (3810 metrov) a viac, dlhšie ako 30 minút. V tejto výške sa hladina kyslíka znížila na približne 13 %.

Všetci piloti by mali vždy používať kyslíkové masky vo výške nad 14 000 stôp (4267 metrov). V tejto výške je percento kyslíka vo vzduchu ešte nižšie, a to 12,3 %.

Ak chcete lietať vyššie, kyslíková maska, ktorá jednoducho dopĺňa kyslík vo vzduchu, nebude stačiť. Mali by ste zvážiť zaobstaranie si uzavretého dýchacieho systému, ktorý sa nebude spoliehať na prítomnosť kyslíka vo vzduchu alebo na to, že vzduch bude dostatočne hustý na to, aby ste mohli pohodlne dýchať.

Oblečenie

Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie pôjdete, tým bude chladnejšie. Ako sa teda pripraviť na chladné počasie?

V prvom rade si kúpte paramotoristické rukavice. Sú vyrobené špeciálne pre šport paramotoring a majú tendenciu robiť vynikajúcu prácu pri eliminácii vplyvu vetra vo veľkých výškach, čím udržujú vaše prsty v teple.

Pri zvažovaní oblečenia zvážte aj kompresné spodné prádlo.

„Hlavným dôvodom, prečo existuje kompresné oblečenie, je zlepšenie krvného obehu počas fyzického cvičenia. Cieľom je stlačiť svaly tak, aby pri sťahovaní stiahli žily. To potom umožňuje, aby sa krv ľahšie dostala do srdca a zároveň sa zlepšilo okysličenie svalov. Ďalšou výhodou je, že kompresívne oblečenie zabraňuje hromadeniu kyseliny mliečnej vo svaloch počas tréningu/súťaže a pomáha telu rýchlejšie sa zotaviť po ňom a znižuje svalové zápaly.“

nadmorská výška-blog.com

Toto zvýšenie okysličenia vám môže pomôcť udržať bdelosť a bdelosť, keď letíte v týchto veľkých výškach.

Nakoniec, pokiaľ ide o vonkajšiu vrstvu, začnite vykonaním miestneho prieskumu. Skontrolujte priemerné a predpovedané teploty pre výšku, v ktorej plánujete letieť. Ak sa potrebujete zahriať, zimné oblečenie, ako sú nohavice do snehu a ťažké bundy, sú skvelým miestom, kde začať.

  Čo je to 3D lukostreľba? (Príručka pre začiatočníkov s obrázkami)

Výšková choroba.

Neexistuje spôsob, ako úplne zabrániť nepriaznivým účinkom extrémnych nadmorských výšok, môžete sa však pripraviť a udržať si čo najväčšiu bezpečnosť pomocou týchto tipov od adventurealternative.com.

  • Buďte dobre aklimatizovaní na približne 6500 m, tréning v priebehu mesiacov
  • Udržujte dobrú hydratáciu pitím viac ako 3 litrov denne.
  • Zostaňte nad 7000 m čo najkratší čas.
  • Zostúpte, ak sa necítite dobre, dokonca aj pri zjavne menšom ochorení.
  • Doby odpočinku berte čo najnižšie, určite pod 5500 metrov

Dodržiavaním týchto tipov sa vám možno podarí minimalizovať príznaky výškovej choroby a zažiť príjemnú jazdu pri lete.

Ktoré paramotory môžu lietať najvyššie?

Keď hľadáte kúpu paramotora, ktorý môže lietať vysoko, veľa paramotorov to zvládne. Ale náš návrh pre vysoko lezecké paramotory tu v Outdoor Troop je paramotor Flat Top.

Flat Top, známy pre paramotory ako Flat Top 120, Flat Top Ninja a Flat Top 200 Super, sú profesionáli vo svojom remesle. Všetky paramotory, ktoré vyrábajú, sú prakticky tiché a vydávajú veľmi malý hluk. Tieto tiché paramotory však majú aj neskutočne vysoký výškový strop.

Plochý vrch 120 Ninja s plochým vrcholom Flat Top 200 Super
Výškový strop 10 000 stôp 18 000 stôp 18 000+ stôp
Náklady na Paramotor 6 195 dolárov 7 900 dolárov 8 200 dolárov

Tieto paramotory majú viac než dostatok konských síl a ťahu na to, aby bolo manévrovanie vo vysokých nadmorských výškach hračkou.

Kedy lietať s paramotormi vo veľkých výškach

Ako vždy, keď idete lietať na svojom paramotore, uistite sa, že v ten deň bude dobré počasie. Existuje široká škála paramotoristických aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť získať dobrý prehľad o počasí, ako napr Aplikácia Windfinder. Ďalšou dobrou aplikáciou, ktorú môžete získať, je Aplikácia WindAlert.

  Môžem použiť syr ako návnadu na ryby?

Tieto aplikácie vám môžu poskytnúť dobré informácie o miestnych rýchlostiach vetra a prípadných problémoch s počasím.

Ďalšou hviezdnou aplikáciou, ktorú musíte mať, je Aplikácia Flyskyhyktorá dokáže vypočítať rýchlosť vetra okolo vás počas letu.

S paramotormi by ste mali lietať vo vysokých nadmorských výškach až po postupnom budovaní tolerancie voči nim. Mali by ste byť pripravení a mať správne dýchacie vybavenie a oblečenie, aby ste mohli pohodlne lietať vo vami plánovaných výškach.

Z lietania vo vysokých nadmorských výškach by ste mali urobiť udalosť, na ktorú sa musíte pripraviť, investovať do nej čas a peniaze a byť ochotní odložiť, ak to počasie nedovoľuje.

Súvisiace otázky

Ako ďaleko môže paramotor letieť? Niektorí piloti paramotorových motorov lietajú stovky kilometrov zastávkami v boxoch, aby doplnili palivo. Väčšina letov však bude trvať len asi 10 míľ. Icarus Trophy, paramotoristické preteky v cross-country majú dĺžku 1000 míľ a stovky míľ nalietajú každý deň piloti, ktorí sa snažia vyhrať.

Potrebujete licenciu na lietanie na paramotore? Paramotorizmus nevyžaduje licenciu. Paramotoristi však musia stále dodržiavať pravidlá a predpisy stanovené FAA v súvislosti s ultralightmi. Patria sem zákony týkajúce sa vzdušného priestoru, úpravy samotných paramotorov a zákony týkajúce sa komerčného využitia paramotorov, aby sme vymenovali aspoň niektoré.