Ako vysoko idú teplovzdušné balóny (zákonné limity a priemerná výška)

Teplovzdušné balóny sú majestátne, farebné guľôčky, ktoré sa vznášajú vysoko nad zemou k nášmu úžasu a pobaveniu. Ale ako vysoko presne tieto lietajúce vrecia siahajú?

Teplovzdušné balóny bežne lietajú vo výške 1 000 až 3 000 stôp vo vzduchu. Keď balóny lietajú nad obývanými oblasťami, musia legálne lietať nad 1000 stôp vo vzduchu. Kvôli drsným podmienkam vo vyšších nadmorských výškach teplovzdušné balóny bežne nepresahujú 3000 stôp. Najvyšší balón, aký kedy letel, je 68 986 stôp.

Teplovzdušné balóny sú určite určené na voľný čas, ale dajú sa premeniť na úžasné zariadenia, ktoré lámu rekordy. Nižšie budeme diskutovať o tom, ako balóny lietajú tak vysoko, ako to robia, prečo existujú limity a ako boli tieto limity prekonané!

Priemerná výška

Teplovzdušné balóny lietajú v priemere vo výške 1 000 až 3 000 stôp vo vzduchu. To platí v Spojených štátoch aj mimo nich. Niektoré zo zákonov, na ktoré sa odkážeme neskôr, budú špecifické pre USA, ale tento priemer platí takmer všade.

Veľa úspechu a bezpečnosti pri lietaní teplovzdušným balónom závisí od počasia, najmä od vetra. Byť vo výške 1 000 až 3 000 stôp vo vzduchu je sladkým miestom pre dokonalý vietor.

Je tiež dostatočne vysoká, aby ste mali úžasný výhľad!

Väčšina balónov a ich piloti radšej lietajú v nižších výškach. Podmienky bývajú priaznivejšie a normálne je aj o niečo teplejšie! Zvyčajne sa ochladí o 3-4 stupne na každých 1000 stôp, ktoré prejdete!

Samozrejme, mnohí cestujúci radi vidia, ako vysoko sa môžu dostať. Toto je pre vzrušenie aj výhľad! Obrázky vo vysokej nadmorskej výške môžu byť naozaj skvelé! Piloti vedia, aká výška je príliš vysoká, a pritom uspokoja svojich pasažierov.

Rozumný strach z výšok

Pre nezasvätených je 1 000 až 3 000 stôp vo vzduchu naozaj vysoká! Najmä, keď vás v nylonovom vreci s otvorom navrchu a naspodu drží horúci vzduch!

A nezabudnite na ten upletený prútený košík, ktorému by ste mali dôverovať! Vážne, kto so zdravým rozumom si myslí, že je bezpečné letieť cez 1000 stôp vo vzduchu v teplovzdušnom balóne?

No, môže vás upokojiť, keď viete, že v týchto výškach boli tisíce bezpečných letov a veľmi málo nehôd! V skutočnosti sa väčšina nehôd teplovzdušných balónov stane pod 1000 stôp.

Keď sa dostanete do svojej cestovnej výšky, ste naozaj v bezpečí! Je to vzlet a pristátie, kde má tendenciu sa stať niekoľko nehôd, ktoré sa pri balóne vyskytnú.

Ste dostatočne vysoko na to, aby ste do ničoho nenarazili a dostatočne nízko na to, aby ste mali priaznivé veterné podmienky. Navyše, v teplovzdušnom balóne máte na oblohe vlastne prednosť, takže sa nebojte lietadiel!

Celkovo vzaté, mať priemernú výšku medzi 1 000 a 3 000 stôp by vás malo upokojiť. Je to ideálna výška pre bezpečnosť a zábavu!

Okrem toho je v skutočnosti pravdepodobnejšie, že sa stanete nehodou v aute alebo motocykli na zemi, ako v teplovzdušnom balóne tisíce stôp vo vzduchu!

Takže 1 000 až 3 000 stôp neznie až tak zle, však? Priemerná nadmorská výška pre let teplovzdušným balónom je jednoducho dokonalá!

  Ako uviazať 11 zlaňujúcich uzlov, záhybov a ohybov

Ako sa dostanú tak vysoko?

Vzhľadom na to, ako vysoko teplovzdušné balóny lietajú v priemere, si prirodzene kladieme otázku: ako sa tam vôbec dostanú? Tak ste na správnom mieste!

Odpoveď je zložitá a zároveň veľmi jednoduchá. Pre mňa je to tiež fascinujúce!

Vztlak

Krátka odpoveď je, že teplovzdušné balóny lietajú, pretože horúci vzduch stúpa. Je to naozaj také jednoduché, ale čo to znamená z vedeckého hľadiska? Aby ste na to odpovedali, musíte pochopiť vztlak.

Zákon vztlaku, nazývaný aj Archimedov princíp, hovorí, že na objekt úplne alebo čiastočne ponorený v tekutine (kvapaline alebo plyne) pôsobí sila smerom nahor, ktorá sa rovná množstvu tekutiny vytlačenej objektom.

Táto sila smerom nahor sa nazýva vztlaková sila! Ukážem to na príklade, ktorý všetci poznáme (a poskytnem aj užitočnú grafiku!).

Ako môžete vidieť vyššie, máme príklad tenisovej loptičky vo vode. Tenisová loptička je objekt a voda je tekutina.

Tenisová loptička vytláča vodu, kým sa sila smerom nahor nerovná sile pôsobiacej nadol gravitáciou. V tom momente tenisová loptička pláva!

Čo by sa však stalo, keby sme do vody umiestnili olovenú guľu presne rovnakej veľkosti? No, ako už viete, potopila by sa! Ale prečo je to tak?

Úplne ponorené tenisová loptička a olovená loptička vytlačia rovnaké množstvo vody, takže vztlaková sila, ktorá na ne pôsobí, je rovnaká. Rozdiel je v hmotnosti dvoch loptičiek.

Vedená loptička, ktorá váži oveľa viac ako tenisová loptička, má väčšiu silu smerom nadol, ktorá spôsobuje, že klesá tam, kde by tenisová loptička plávala! To je Archimedov princíp!

Balóny a vztlak

Ako to teda platí pre teplovzdušné balóny a ako vysoko môžu lietať?

Prvá vec, ktorú si musíte zapamätať, je, že tekutina je kvapalina alebo plyn. Všetok ten kyslík, ktorým si obklopený? Je to plyn, ktorý sa kvalifikuje ako kvapalina.

Obal teplovzdušného balóna je naplnený horúcim vzduchom. Tento horúci vzduch je ľahší (menej hustý) ako vzduch mimo obalu. To znamená, že obal začne stúpať, pretože jeho vztlaková sila je väčšia ako sila gravitácie smerom nadol!

Dolná sila pôsobiaca na teplovzdušnom balóne sa nikdy nemení, ale ako sa vzduch vo vnútri obalu zahrieva, jeho vztlaková sila sa zvyšuje. Čím väčšia vztlaková sila, tým rýchlejšie a vyššie bude stúpať!

A to je to, ako teplovzdušné balóny stúpajú tak vysoko ako oni! Sú naplnené horúcim vzduchom, ktorý spôsobí, že začnú lietať, a potom bude pilot naďalej strieľať plamene do obálky, aby sa vzduch vo vnútri ohrieval.

Čím vyššie chcete, aby sa váš balón dostal, tým teplejší musíte mať vzduch vo vnútri obálky. Ak chcete pristáť, musíte nechať unikať horúci vzduch.

Je v tom viac fyziky, ale prebrali sme relevantné veci. Teraz viete, ako teplovzdušné balóny lietajú tak vysoko ako oni!

Aké sú limity?

Už sme spomenuli niektoré limity pre let teplovzdušným balónom, ale aké presne sú? No, existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako odpovedať na túto otázku.

Jedným zo spôsobov, ako odpovedať na túto otázku, je riešiť zákonné limity. Dalo by sa hovoriť aj o limitoch vynútených prírodnými zákonmi a fyzikálnymi zákonmi.

  Čo je to Baitcasting Rod?

Môžete tiež hovoriť o hraniciach toho, ako vysoko je príliš vysoké, alebo o hraniciach, ako nízke je príliš nízke. V podstate existuje veľa spôsobov, ako môžete na túto otázku odpovedať!

Na všetky tieto limity sa pozrieme tak či onak. Začneme tým, že sa pozrieme na limity, ktoré sme si sami vynútili.

Limity vytvorené človekom

V tejto časti budeme hovoriť iba o zákonoch a limitoch stanovených v Spojených štátoch. Rozmanitosť zákonov na celom svete týkajúca sa lietania teplovzdušným balónom sťažuje oslovenie každej krajiny na tomto blogu.

V skutočnosti, pretože len v Spojených štátoch je toľko zákonov, skutočne sa zameriame len na jeden limit, ktorý nám pomôže zodpovedať dve otázky.

V Spojených štátochteplovzdušné balóny musia preletieť aspoň 1 000 stôp nad najvyššou prekážkou v rámci 2 000 horizontálnych stôp, keď lietajú nad obývanými oblasťami.

Je to podobné ako zákon v Austrálii, ktorý hovorí, že teplovzdušný balón musí pri prelete nad obývanou oblasťou cestovať 1 000 stôp nad zemou. Americké právo je zjavne o niečo opatrnejšie.

Tieto zákony sú príkladmi limitov vytvorených človekom a tiež limitov toho, ako nízko môže teplovzdušný balón ísť.

Prirodzené limity

Sama matka príroda stanovila určité limity. Tieto limity majú tendenciu byť o niečo záväznejšie ako limity vytvorené človekom a zvyčajne majú vážnejšie následky, ak ich ignorujete.

Prečo napríklad väčšina teplovzdušných balónov neletí vo výške viac ako 3000 stôp? Pre niektoré krajiny je to preto, že je to zákonný limit. Ale pre mnohých balónistov je to preto, že vzduch je v tejto výške oveľa nepredvídateľnejší.

Vetry sú nielen nepredvídateľnejšie, ale sú aj oveľa silnejšie. Je to väčšinou spôsobené konvekčnými prúdmi, ktoré vznikajú pri zmenách teploty vzduchu.

Tiež, ako som už spomenul, teplota je tým nižšia, čím vyššie idete. Navyše, akonáhle prekročíte 8 000 stôp, vzduch začne byť redší. Dokonca aj pomalé zdvíhanie môže viesť k chorobe z nadmorskej výšky.

Kvôli týmto prírodným limitom väčšina teplovzdušných balónov uprednostňuje zostať pri lete bližšie k zemi. Pre tých, ktorí chceli lietať vyššie, bolo pre bezpečnosť a úspech potrebné špeciálne vybavenie.

Najvyšší vôbec

Zatiaľ čo väčšina teplovzdušných balónov sa rada zdržiava vo výške 1 000 až 3 000 stôp, našli sa aj takí, ktorí sa odvážili ísť vyššie. Veľa vyššie.

Samozrejme, že títo balónisti nelietajú len tak v hocijakom starom teplovzdušnom balóne. Spolupracujú s vedcami a inžiniermi, aby mali čo najlepšie vybavenie. Študujú a skúmajú najlepšie možné spôsoby, ako sa dostať do vyšších nadmorských výšok.

Títo dobrodruhovia sú rozhodne výnimkou z pravidla.

Jeden balónista sa odvážil vzlietnuť vyššie ako ostatní. Vijaypat Singhania, indický obchodník a letec, vyniesol svoj teplovzdušný balón do výšky 68 986 stôp.

To je viac ako 13 míľ priamo hore! Tento rekord je ešte pôsobivejší, keď si uvedomíte, že Singhania mal 67 rokov, keď dosiahol tento výkon v roku 2005! Aký neuveriteľný rekord!

Tak ako presne Singhania vytiahla tento ohromujúci rekord?

  Najlepší vlasec na trolling
Nahrávka

Singhania, ktorý bol celý život dobrodružný, sa vydal preletieť cez 70 000 stôp vo vzduchu v teplovzdušnom balóne. Už ako úspešný v podnikaní a letectve nikto nepochyboval, že svoj cieľ dokáže splniť.

Zatiaľ čo Singhania svoj cieľ úplne nedosiahol, bol blízko. Okrem toho prekonal predchádzajúci rekord Pera Lindstranda vo výške tesne pod 65 000 stôp.

Balón, ktorý Singhania použila, bol extrémne drahý, no koľko presne stál, nevieme. Čo vieme, je, že bol vybavený pre extrémne nadmorské výšky a bol vysoký cez 160 stôp a vážil 44 ton, keď bol plne nafúknutý.

Singhania zostala v pretlakovej kabíne takmer päť hodín, aby dosiahla rekord.

Let sa začal v Bombaji a pristál len 150 míľ na juh v malej dedinke. Singhania privítali mnohí reportéri a miestni dedinčania nadšení z jeho úspechu.

Presná výška Singhania bola overená zapečateným zariadením na palube a neskôr bola overená 68 986 stôp napriek pôvodným správam, že bola vyššia.

Singhania, ktorá je držiteľkou ďalších leteckých rekordov a ocenení, bola uznávaná po celom svete za tento jedinečný úspech statočnosti a statočnosti.

Čo je na obzore?

V súčasnosti sa zdá, že Singhaniin rekord nie je ani zďaleka bezpečný!

Fedor Konyukhov, ruský prieskumník, ktorý je držiteľom mnohých svetových rekordov v rôznych oblastiach, v súčasnosti spolupracuje s Cameron Balloons na vytvorení nového rekordu v najvyššom lete v teplovzdušnom balóne!

Kto je Fedor Konyukhov

Konyukhov nechce len prekonať predchádzajúci rekord, chce ho aj zlomiť! Cieľom Konyukhova je lietať vo výške 114 800 stôp, čo je cieľ, ktorý má už ako malý chlapec.

To by bol ďalší úspech v dlhej rade úspechov ruského prieskumníka. Konyukhov je mnohými považovaný za veľkého objaviteľa našej doby.

V súčasnosti drží rekord v najrýchlejšom čase okolo sveta v teplovzdušnom balóne. Bol tiež druhým pilotom, ktorý oboplával svet v teplovzdušnom balóne.

Konyukhov navštívil severný a južný pól, vystúpil na najvyšší vrch každého zo siedmich kontinentov, ako prvý človek oboplával Antarktídu na plachetnici a štyrikrát sa plavil okolo sveta.

Je tiež kňazom v ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, známym umelcom a tri roky slúžil v sovietskom námorníctve.

Myslím, že sa tu snažím povedať, že ak niekto dokáže skočiť do teplovzdušného balóna a preletieť viac ako 100 000 stôp vo vzduchu, Fedor Konyukhov to dokáže.

Čo je pred nami?

Od októbra 2018 spoločnosť Cameroon Balloons oznámila, že je viac ako polovica dokončená s výrobou svojho balóna pre Konyukhov. Po dokončení to bude najväčší teplovzdušný balón vôbec.

Konyukhov bude musieť letieť do exosféry, ak chce dosiahnuť svoj cieľ, takže všetko musí byť presné. V súčasnosti má 67 rokov, čo je rovnaký vek ako Vijaypat Singhania, keď vytvoril aktuálny rekord.

Konyukhov je určite v dobrej forme, pretože sa zdá, že takmer zrýchlil tempo, v ktorom pracuje.

Takže majte oči otvorené pre to, čo vás čaká! História lietania teplovzdušným balónom nás učí, že ľudstvo sa bude vždy snažiť prekonať samého seba.

Rekordy sú skutočne vyrobené na to, aby sa lámali, a tento sa zdá byť zrelý na prekonanie.