Ako vyrezať dieru v ľade na rybolov na ľade (Rýchla odpoveď s obrázkami)

Ak chcete ísť na ľad, musíte vedieť, ako vyrezať dieru v ľade. Bez toho sa k rybe nedostanete.

Ako vyrežete dieru do ľadu pre rybolov na ľade? Najlepšou možnosťou je ručný vrták, čo je typ vŕtačky vyrobený špeciálne na vŕtanie cez ľad. Jednoducho ho umiestnite na miesto, do ktorého chcete vyvŕtať dieru, a začnite kľukou, kým nepreseknete celú cestu cez ľad a neuvidíte vodu.

Tipy na vytvorenie diery v ľade

Už spomínané ručné vrtáky sú skvelé pre veľmi hrubý ľad, dokonca aj ľad s hrúbkou 12 palcov alebo viac. Aj keď si to z vašej strany bude vyžadovať určité úsilie, je to pomerne jednoduchý spôsob, ako vytvoriť dieru ideálnu na rybolov v priebehu niekoľkých minút.

Proces ich používania je celkom ľahko pochopiteľný. Pri manipulácii s ním si vždy dávajte pozor na čepeľ a dávajte pozor, aby ste sa o ňu nezranili. Keď čepeľ nepoužívate, mali by ste ju zakryť, aby ste predišli nehodám.

Keď ste pripravení vytvoriť rybársku dieru, držte vŕtačku za rukoväť. Rukoväť by mala byť navrchu a čepeľ by mala byť na spodnej strane, aj keď to bude zrejmé, keď budete mať zariadenie v ruke, pretože čepeľ je ťažšia. Umiestnite vrták na ľad na miesto, kde chcete, aby bola vaša diera.

Smerom k hornej časti strednej časti závitovky je rukoväť. Táto časť sa otáča o 360 stupňov. Bude fungovať v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Jednou rukou zatlačte na hornú časť závitovky a druhou otočte túto časť. Pokračujte v tom, kým neucítite, že sa vrták dostane do kontaktu s vodou. Ak ho chcete vrátiť späť, jednoducho otočte vrták a zdvihnite závitovku z otvoru.

Ručný vrták samozrejme nie je jediným dostupným nástrojom. Jednou z ich nevýhod je, že aj keď sú za rozumnú cenu, nie sú tou najlacnejšou možnosťou, ktorú máte k dispozícii. Ak sa nechystáte loviť v extrémne hrubom ľade, existujú ďalšie možnosti, ktoré by ste mali zvážiť. Ale ak dobre zaplatíte medzi 50 a 150 dolármi, s týmito zariadeniami nemôžete urobiť chybu.

  Čo je to rybárčenie na ľade (Jednoduchá odpoveď s obrázkami)

Sekáč na ľad

Pomocou an dláto na ľad je skvelý spôsob, ako vyrezať dieru aj do ľadu. Sekáč na ľad nie je nič iné ako ťažká tyč s ostrou hranou v spodnej časti. Dláto, ktoré používate, nemusí byť samozrejme ani špeciálne na ľad. S týmto nástrojom pevne uchopte dláto a začnite s ním rezať ľad v kruhovom vzore.

Toto je jednoducho záležitosť opakovaného zdvíhania dláta hore a dole. Uistite sa, že si počas toho upravíte svoju priľnavosť a vždy dávajte pozor, aby vám čepeľ nenarazila na nohy alebo čokoľvek iné okrem ľadu. Pokračujte, kým nenarazíte na vodu.

Tento proces zvyčajne trvá len minútu alebo dve, ale ak je ľad obzvlášť hrubý, ako napríklad v najchladnejších mesiacoch roka, môže to trvať oveľa dlhšie a môže byť dosť ťažké.

Sekáče na ľad sú lacné a všestranné, stoja okolo 30 dolárov. Ak teda nemáte závitovku, určite by ste mali zvládnuť prácu s dlátom.

Je to najlacnejšia možnosť a je užitočná najmä vtedy, keď ľad nie je príliš hrubý, alebo ak sa vraciate do diery, ktorú ste predtým urobili a ktorá opäť zamrzla. Ale možno zvážte použitie vrtáka, ak sa snažíte loviť v ľade hrubšom ako 7 palcov.

Treba si uvedomiť jednu veľkú vec: keď narazíte na vodu, môžete stratiť priľnavosť dláta. Ak stratíte dláto vo vode, budete naštvaní, takže aby ste tomu zabránili, zvážte pripevnenie lana k nemu. Druhý koniec lana pripevnite k telu. Takto, ak stratíte priľnavosť, nestratíte dláto.

Power Auger

Ak to chcete s rybolovom na ľade myslieť vážne a ste ochotní minúť niekoľko stoviek dolárov, môžete zvážiť a silový šnek. Motorový vrták je rovnaký typ vŕtačky ako ručný vrták, ale s jedným rozdielom: vŕtanie vykonáva motor. Výhodou tohto nástroja je, že budete môcť vyrezať otvory s malým úsilím, pretože stroj bude robiť ťažké zdvíhanie.

To je skvelé pre extrémne hrubý ľad, napríklad 20 palcov alebo viac. Tieto vrtáky stoja od 300 do 600 USD, takže sa pravdepodobne neoplatí kupovať, ak nebudete pravidelne chytať ryby. Benzínové vŕtačky budú tiež vyžadovať určitú údržbu (ako každý motor), ale sú k dispozícii aj elektrické vrtáky.

  11 šikovných spôsobov, ako dostať rybí zápach z rúk

Ak chcete použiť vrták, uchopte ho za rukoväte, umiestnite vrták na miesto, kde chcete, aby bol otvor, naštartujte motor a zatlačte nadol. Zistíte, že dokážete vyrezať dieru cez ľad za menej ako minútu, čo je zďaleka najrýchlejší spôsob, ako vyvŕtať dieru.

Je to úžasná pomôcka a budete za ňu vďační, ak každú zimu strávite veľa dní na zamrznutých jazerách a lovíte na ľade. Ale vzhľadom na vysokú cenu by ste si ho pravdepodobne nemali zaobstarať, pokiaľ to nie je určite to, čo plánujete urobiť.

Na čo sa zamerať pri kúpe dláta na ľad

Sekáče na ľad sú veľmi jednoduché, takže ich nákup nie je komplikovaný a v skutočnosti neexistuje veľa konkurenčných produktov. Hľadáte dlhý kovový predmet podobný tyči s ostrou hranou v spodnej časti. Nájdete ich v mnohých obchodoch, ako napríklad Dick’s Sporting Goods a The Home Depot. Pokiaľ je dláto ťažké a dlhé, malo by to zvládnuť.

Alternatívou k nákupu dláta na ľad je pripevnenie dláta na betón na dlhú tyč. Toto by mohla byť cesta, ak naozaj nechcete kupovať nič nové. Len sa uistite, že ste dláto bezpečne pripevnili. Nechceš to stratiť.

Na čo sa zamerať pri kúpe vrtáka

Pri zvažovaní šneku je veľkou otázkou „sila“ alebo „ruka?“ Cenový rozdiel medzi nimi je obrovský; ručné závitovky sú cenovo dostupné, zatiaľ čo elektrické závitovky sú veľkou investíciou.

Ako som už povedal, pokiaľ neplánujete urobiť z rybolovu na ľade seriózny koníček, mali by ste zostať pri ručných závitovkách. Sú dostupné v špecializovaných predajniach ako Bass Pro Shop alebo Cabela’s. Alebo ich nájdete na Amazone.

Uvidíte rôzne veľkosti ručných vrtákov, od šesťpalcových až po osempalcové zariadenia. Dlhší ručný vrták bude ťažké použiť v obzvlášť hrubom ľade. Šesťpalcová odroda je vždy stávkou na istotu.

  Kde loviť lososa Kokanee v Idahu (so súradnicami GPS!)

Pokiaľ ide o elektrické vrtáky, budete platiť stovky dolárov. Výber jedného bude podobný ako výber akéhokoľvek druhu elektrického náradia. K dispozícii sú plynové a elektrické možnosti. Nevýhodou plynových motorov je, že potrebujú palivo a vyžadujú si trochu údržby.

Pri elektrických je nevýhodou, že batérie majú obmedzené nabitie. Plyn môže byť lepší na dlhé rybárske výlety na ľade, zatiaľ čo elektrický je v poriadku na jednodňový výlet, pretože zvyčajne stačí vyvŕtať dieru raz.

Potrebujem viacero nástrojov?

Nepotrebujete viacero nástrojov, ale ak chcete, môžete ich získať. Rôzne nástroje sú lepšie pre rôzne situácie. Na tenší ľad je najvhodnejší sekáč na ľad. Ručný vrták alebo motorový vrták je ideálny na hrubý ľad, ale samozrejme si poradí aj s tenším ľadom. Niektorí rybári sa môžu rozhodnúť vziať so sebou viacero nástrojov, aby sa bez ohľadu na situáciu použil ten najlepší.

Napríklad dláto na ľad je ideálne na rozbíjanie ľadu, ktorý sa vytvoril nad dierou, ktorú ste predtým urobili. Keď získate skúsenosti s rybolovom na ľade, získate preferencie pre tieto druhy vecí, ale na začiatku je viac než v poriadku zaobstarať si jeden nástroj a jeden nástroj na vytvorenie diery.

Súvisiace otázky

Čo je to spud bar? Spud bar je bezpečnostné zariadenie, ktoré vás ochráni pred pádom do ľadu. Vyzerá ako vysoká palica. Pomocou neho zistíte, aký hrubý je ľad. Pri chôdzi ho strčte do ľadu pred sebou. Keď zistíte, koľko vody pri tom presiakne, môžete určiť, aký hrubý je ľad.

Aký hrubý by mal byť ľad, aby sa po ňom dalo chodiť? Ľad by mal mať hrúbku aspoň štyri palce, aby sa po ňom dalo chodiť. Vždy by ste mali byť opatrní. Pri určovaní, kam ísť na ľad, sa držte ďalej od neznámych oblastí. Ak je však ľad hrubý päť palcov alebo viac, pravdepodobne sa nemáte čoho obávať.