Ako vyrezať dieru na rybolov v ľade bez závitovky

Medzi mnou a rybou stálo iba osem centimetrov ľadu. Vyzbrojený len sekerou som bol odhodlaný presekať sa do vody pod ňou. S každým úderom na ľad som si živo uvedomoval, že to asi nebola tá najchytrejší vec, akú som kedy urobil.

Keď ste nováčikom v rybolove na ľade a máte obmedzený rozpočet, existuje niekoľko spôsobov, ako vyrezať dieru na rybolov na ľade bez závitovky a fungujú bez problémov.

Tu je rýchly zoznam všetkých metód, ktoré som použil na úspešné prerezanie ľadu bez závitovky.

  • Ax
  • Spud bar
  • Kopanie železa
  • Vyberte sekeru
  • Motorová píla
  • Ľadová píla

Bezpečnosť predovšetkým

Predtým, ako pôjdete búchať na ľad, porozprávajme sa o bezpečnosti a zdravom rozume. Všetky nešnekové metódy, ako sa dostať cez ľad, zahŕňajú hojdanie alebo búšenie ostrým náradím na vrstvu ľadu nad mrazivou vodou.

Aby ste sa vyhli studenému plávaniu s rybami, nikdy nechoďte na ľad, ktorý je hrubý menej ako 4 palce. Ľad by mal byť tiež čistý a pevný bez akýchkoľvek vreciek cyklu rozmrazovania. Starý ľad, ktorý je zakalený alebo kašovitý, je na môj vkus príliš riskantný.

Ak ste niekedy na pochybách, jednoducho nechoďte!

Mali by ste si tiež uvedomiť, že všetky spôsoby rezania diery na rybolov v ľade používajú ostré nástroje. Nikdy nepoužívajte tupý nástroj, ako je kladivo. Prerazí ľad, ale zlomí sa a oslabí aj ľad okolo neho.

Tu na FishingDuo odporúčame predovšetkým bezpečnosť. Ručné závitovky sú lacné a najlacnejší spôsob bezpečného rybolovu na ľade. Oplatí sa investovať. Ak súhlasíte, zistite všetko, čo potrebujete vedieť o najlepšie vrtáky na ľad na trhu z nášho nedávneho článku.

Pre tých z vás, ktorí sa rozhodli ísť na ľad bez závitovky, pokračujte v čítaní, kde nájdete ďalšie informácie o rezaní ľadu bez závitoviek.

Použite sekeru

Mnoho ľudí už vlastní sekeru. Či už ide o kemping alebo domáce použitie, bude fungovať na vyrezanie otvoru na rybolov v ľade. Len sa uistite, že je dosť ostrý.

Sekera sa dostane cez ľad odštiepením kúskov a je najvhodnejšia pre ľad, ktorý je hrubý menej ako 10 palcov. Bez ohľadu na to sa zapotíte, ak budete pracovať príliš rýchlo, takže si nájdite čas a pracujte metodicky.

Čítať  9 najlepších spôsobov, ako ochrániť vašu dieru na lov na ľade pred zamrznutím

Zistil som, že je jednoduchšie začať rez so štvorcovým obrysom s priemerom asi 12 palcov. Pokračujte v sekaní okolo tohto obrysu a ľad sa bude odlupovať vo väčších častiach. Ak len hacknete na tom istom mieste, je ťažké zväčšiť dieru bez toho, aby ste na seba ošpliechali studenú vodu.

Pamätajte, že sa kývate nebezpečne ostrým nástrojom na pevnom povrchu ľadu. Uistite sa, že začnite s bezpečným postavením a vyhnite sa hojdaniu pre ploty. Kontrolované rezy sú efektívnejšie a nestratíte rovnováhu. Uvedomte si tiež, že orezávanie ľadu môže spôsobiť, že úlomky lietajú k vašej tvári. Ochranné okuliare sú dobrý nápad.

Skúste použiť špachtľu alebo rydlo

Tyče a rydlá sú dlhé, ťažké, železné tyče so špicatým koncom alebo dlátom. Sú skvelé na testovanie hrúbky ľadu, ale dajú sa použiť aj na vylomenie otvoru na rybolov.

Rovnako ako sekera budete odlamovať ľad, aby ste urobili dieru. 12 palcov ľadu by bola maximálna hrúbka na vyskúšanie, inak to trvá príliš dlho.

Otvor vždy začnite väčší, ako je požadovaná konečná veľkosť. Začnite vysekávať obrys 12 až 16 palcov, aby ste skončili dierou 6 až 8 palcov. Je to určite dobré cvičenie a na hrubom ľade je potrebná trpezlivosť.

Tyčinky stoja okolo 30 dolárov, ale môžete si ich vyrobiť sami. Pomocou brúsky nabrúste jeden koniec na dláto. S trochou kreativity môžete vyrobiť rukoväť z kúska peny a tenkého lana.

Či už si ho vyrobíte alebo si ho kúpite, uistite sa, že má pripevnený popruh na zápästie alebo popruh. V opačnom prípade nebudete prvý, kto stratí zovretie a pošle šúľok dnu.

Nakoniec, keď upgradujete na vrták na vŕtanie otvorov, ľadová nátierka bude stále neoceniteľným nástrojom na každom výlete.

A čo krompáčová sekera

Prekvapivo, krompáč nefunguje tak dobre, ako by ste si mysleli. Iste, používa sa na prekopávanie špiny a kameňov, ale svoj zápas nájde aj s hrubým ľadom. Možno ten najodhodlanejší rybár na ľade to dokáže. Aj keď garantujem, že sa nakoniec zapotia.

Čítať  Môžete použiť bežný vyhľadávač rýb na rybolov na ľade

Ak je to však všetko, čo máte, môže to byť skutočne najrýchlejší spôsob, ako sa dostať cez 4 až 6 palcov ľadu. Čokoľvek hrubšie a chytil by som sa najprv za obyčajnú sekeru.

Vytiahnite motorovú pílu

Viem, že ste čakali na toto na zozname. Ak sa v zime zohrievate teplom dreva, stavím sa, že máte po ruke motorovú pílu.

Rybárom, ktorí hľadajú rýchly prístup k vode bez vrtáku, sa ich želanie splní, ak je nablízku motorová píla. Nie je potrebné žiadne búšenie, hojdanie alebo potenie.

Videl som otvory vyrezané do 18 palcov ľadu s priemernou pílou, ktorá má dĺžku tyče 18 až 20 palcov. Umožňuje rýchlu prácu. Len si uvedomte, že namiesto vyhadzovania dreveného prachu bude píla pľuvať vedrá ľadovo studenej vody a ľadové triesky. Vodotesné handry, čižmy a rukavice sú záchrancami pre tých, ktorí sú medzi nami citlivejší na chlad.

Majte tiež na pamäti, že voda a ľad nie sú pre zdravie vašej motorovej píly ideálne. Tí z vás, ktorí sa spoliehajú na tento drahý kus vybavenia na rezanie palivového dreva v zime, možno budete chcieť predísť možnému poškodeniu a zvoliť si radšej iný spôsob rezania ľadu.

Píly na ľad

Tu je posledná položka na rezanie ľadu na zozname. Nie je to však preto, že by píly na ľad boli trosky. Je na poslednom mieste v zozname, pretože píla na ľad tiež vyžaduje tyč alebo iný spôsob vytvorenia diery (ako vrták) v ľade, aby ste s ňou mohli rezať.

Píla na ľad pozostáva z dlhej úzkej reznej čepele na konci hriadeľa na drevo. Ľahko sa prepínajú cez pätu ľadu. Píly na ľad sú úžasné, ak radi lovíte zrakom v diere, ktorá vyzerá ako veľká plochá obrazovka.

Čítať  Je lov s lukom legálny: Odpoveď pre všetkých 50 štátov

Aby ste mohli začať píliť, musíte urobiť otvor, aby sa zmestil kotúč. Niektorí ľudia používajú špachtľu a iní robia štartovaciu dieru pomocou frézy na ľad. Keď začnete rezať, kvalitná píla prejde ľadom ako po masle.

Píly na ľad nie sú lacné a možno budete musieť použiť závitovku na otvorenie otvoru. Väčšina rybárov si jednoducho zakúpi vrták namiesto píly na ľad.

Záverečné myšlienky

Ľudia zo všetkých spoločenských vrstiev sa každú zimu vydávajú k zamrznutým jazerám, aby skúsili šťastie pri rybolove na ľade. Nie každý si môže dovoliť poháňaný vrták, toľko dômyselných (alebo nie až tak dômyselných) metód bolo použitých na vyrezanie otvoru cez ľad akýmkoľvek dostupným nástrojom. Ak je všetko, čo máte, sekera, nenechajte sa tým túto zimu zastaviť.

Šneky sú však stále tým najlepším nástrojom pre túto prácu a mal by ich zvážiť každý, kto sa vážne zaoberá rybolovom na ľade.

Šneky sú navrhnuté na efektívne rezanie otvorov na lov na ľade s menšou námahou a lepšou bezpečnosťou. Existuje široká škála typov šnekov, ktoré vyhovujú každému rozpočtu. Od ručných vrtákov za cenu 40 dolárov až po elektrické vrtáky, ktoré stoja viac ako 400 dolárov. Lov na ľade nebol nikdy jednoduchší. Pozrite si náš zoznam odporúčaných zariadení recenzie vrtákov na ľad.

Chcete sa naučiť základy rybolovu na ľade? Pozrite si naše začiatočníci lov na ľade článok sa dozviete, ako chytiť viac rýb pod zimným ľadom.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to