Ako vyčistiť lukostrelecký výstroj

Či už ho používate takmer denne alebo desiatky krát za sezónu, váš lukostrelecký výstroj sa nevyhnutne zašpiní. Všetky zákutia vášho zloženého luku, nehovoriac o doplnkoch, ako sú mieridlá, sa môžu zdať náročné na čistenie, ale nie so správnymi krokmi. Ako si čistíte lukostrelecké vybavenie?

Čistenie lukostreľby zvyčajne vyžaduje iba mäkkú handričku a možno trochu mydla a vody na odstránenie odolných škvŕn a škvŕn. Na čistenie tetivy budete potrebovať špecializovaný čistič. Po dokončení nezabudnite struny vyleštiť!

V tomto článku vám oveľa podrobnejšie vysvetlíme, ako vyčistiť všetko vaše lukostrelecké vybavenie od chráničov rúk až po ďalekohľady a všetko medzi tým. Tiež si povieme, ako často by ste mali čistiť výstroj a ako leštiť struny, kým sa nebudú lesknúť. To si nebudete chcieť nechať ujsť!

Tu je návod, ako vyčistiť lukostreleckú výstroj

Poklona

Ak budete počas aktívnej lukostreľby udržiavať luk čistý, môže to zabrániť tomu, aby ste neskôr museli robiť rozsiahle čistenie. Minimálne na každodennú údržbu potrebujete mäkkú handričku ako handričku z mikrovlákna alebo froté.

Naneste trochu autoleštidla na mašľu a potom pomocou handričky natrite leštidlo na celú mašľu. Váš luk bude vyzerať prakticky ako nový!

Ak máte luk už dlho, ale ešte ho musíte vyčistiť, alebo ak ste luk kúpili použitý od niekoho, kto sa oň zjavne nestaral, budete sa musieť zaviazať k hlbšiemu čisteniu. .

To bude znamenať dekonštrukciu luku. Odporúčame fotiť si luk na každom kroku, aby ste to pri opačnom poradí a zostavení luku mali oveľa jednoduchšie.

Ak je váš zložený luk, potom prvým krokom demontáže je vloženie luku do lisu luku, aby sa uvoľnilo napätie. Háčiky na lise luku by mali byť nastavené tak, aby boli také dlhé ako váš luk.

Možno budete musieť zložiť tlmič zo zloženého luku, keď používate lis na luk, v závislosti od modelu.

Keď s tým skončíte, musíte ďalej uvoľniť napnutie lanka a struny, čo si vyžaduje odvinutie napínacej skrutky. Struny budú mať určitú vôľu, ak to robíte správne. V tejto fáze chcete, aby ramená vášho zloženého luku boli pevne v lise na luk, aby sa predišlo ich poškodeniu pri uvoľňovaní tetivy.

Keď budete mať lano a tetivu dostatočne uvoľnené, zložte ich z luku. Môžete ich čistiť samostatne, o čom si za chvíľu povieme viac.

Ďalej musíte sňať lis na luk odvinutím napínacej skrutky. Teraz môžete odstrániť končatiny zo zloženého luku, pretože ste znížili ich napätie. Pomocou nastavenia oja oddeľte končatiny od stúpačky.

Čítať  Fungujú rybárske bobbery pre pstruhy?

Odporúčame sledovať, koľkokrát ste vykrútili končatiny zo stúpačky, aby ste túto výšku kormidla opäť dosiahli pri opätovnom zložení luku.

Všetky ostatné časti zloženého luku by sa mali voľne uvoľniť bez potreby stláčania luku.

Teraz, keď máte diely voľné, môžete ísť jeden po druhom a vyčistiť ich. Možno vám na to bude stačiť vlhká handrička z mikrovlákna alebo froté, ak časti mašle nie sú obzvlášť špinavé. Ak je luk trochu špinavší od krvi a špiny, môže vám pomôcť trochu mastnoty na lakte alebo kopa saponátu.

V maličkých oblastiach vášho zloženého luku, ktoré sú príliš ťažké dosiahnuť prstami a handričkou, môžete navlhčiť vatový tampón, aby ste sa dostali do týchto rohov a štrbín.

Neodporúčame nechávať luk mokrý príliš dlho, preto na jeho vysušenie použite čistú suchú handričku z mikrovlákna alebo froté. Ak je mašľa iba vlhká, môžete ju vysušiť na vzduchu, ale použite svoju diskrétnosť. Napríklad, ak je váš luk vyrobený z neošetreného dreva, chcete ho vysušiť, stat.

Akonáhle je váš luk suchý a vyzerá čistý, je čas ísť v opačnom poradí, ako ste luk rozobrali, aby ste všetko dali späť dohromady. Naše odporúčanie? Urobte si s tým čas, pretože chcete, aby bol váš luk správne zložený. Pozrite sa aj na referenčné fotografie, ktoré ste nasnímali, pretože na to sú tu!

Struny

Akonáhle sa vaše tetivy uvoľnia z luku, mali by ste si nájsť čas na ich vyčistenie. Dobre udržiavané struny môžu trvať až tri roky.

Dobre, tak ako preboha čistíte tetivy? Jedna inteligentná metóda, ktorú používajú lukostrelci, zahŕňa šnúru zubnej nite.

Aj keď to nie je vždy ľahké vidieť, na tetivách lukov sa hromadí špina a vosk. Omotaním dlhého pásika dentálnej nite okolo strún a následným trením nite hore a dole po strunách, začne zoškrabávať zvyšky na strunách.

Môže to trvať niekoľko pokusov, ale nakoniec budú vaše struny čisté. No, čistejšie ako boli, ale stále môžu byť čistejšie.

Ďalej by ste mali použiť čistič na tetivu. Scorpion Anti-Venom je veľmi známy produkt, ktorý treba vyskúšať. Čistič na tetivu sa nanáša na tetivu ako balzam.

Nasaďte si, nechajte ingrediencie pôsobiť a po niekoľkých minútach utrite tetivy pomocou čistého froté alebo handričky z mikrovlákna. Akékoľvek zvyšky špiny, vosku a nečistôt, ktoré metóda zubnej nite nevyčistila, budú po použití čističa strún úplne preč.

Čítať  Ako rýchlo môžu jazdiť snežné skútre?

Chrániče paží, rukavice a chrániče hrudníka

Lukostrelecké chrániče rúk a hrudníka sa môžu zašpiniť a spotiť, najmä ak je vaša sezóna veľmi aktívna. To isté platí pre rukavice. Keďže tento výstroj sa dodáva zo všetkých druhov materiálov, od kože po nylon, vaše metódy čistenia sa môžu trochu líšiť.

Na vyčistenie povrchových nečistôt postačí aspoň navlhčená handrička. Prací prostriedok je použiteľný na nylon a možno budete môcť vyprať aj nylonový chránič paží alebo hrudníka. Ak dáte svoje nylonové lukostrelecké vybavenie do práčky, použite studený stupeň a nečistite chlórovým bielidlom.

Mydlo a voda môžu ošetriť povrchové škvrny na koženej lukostreľbe. Môžete si tiež kúpiť mydlo na sedlo, čo je typ mydla určeného na čistenie kože. Áno, mydlo na sedlo sa často spája s konskými sedlami, ale je použiteľné aj na iné kožené výrobky.

Fiebingovo biele sedlové mydlo je dobrý produkt na použitie na koženom lukostreleckom zariadení.

Vaša výbava by mala byť suchá, než ju uložíte do budúcej sezóny, inak môže splesnivieť. Sušenie na vzduchu je jednou z takýchto možností a manuálne sušenie čistou handričkou z mikrovlákna je ďalšou.

Ciele

Utrácali ste z 3D lukostreleckých terčov? Keďže mnohé 3D terče sú vybavené samoliečiteľnou penou, dajú sa opakovane použiť niekoľko sezón, ak sa o tie svoje budete starať.

Čistenie terčov je jednou z jednoduchších častí vašej rutiny údržby lukostreleckého vybavenia. S trochou saponátu a vody v malom umývadle alebo nádobe Tupperware môžete do zmesi ponoriť čistú handričku z mikrovlákna a potom utrieť terč zhora nadol.

Akákoľvek špina a špina by mali okamžite odstrániť. Keďže 3D terče sú len z peny a gumy, umožnenie ich schnutia vonku alebo vnútri je v poriadku.

Rozsahy

Ak sa spoliehate na lukostrelecký ďalekohľad, potom viete, aké dôležité je udržiavať ďalekohľad čistý. Ak sa totiž príliš zašpiní, zníži sa vaša viditeľnosť pri mierení a streľbe, čo bráni vašej presnosti.

Pretože väčšina lukostreleckých ďalekohľadov je vyrobená predovšetkým zo skla, na odstránenie puškohľadu postačí akýkoľvek čistič skla. Problémom je dosiahnuť malý sklenený prstenec, najmä ak používate malé ďalekohľady. Na pomoc opäť príde vatový tampón ponorený do vody a saponát na riad.

Môžete sa bezpečne spoľahnúť na kombináciu vody a saponátu na čistenie zvyšku ďalekohľadu. Na kovové časti použite čistú handričku z mikrovlákna na vysušenie kovu, aby nehrozilo riziko hrdze alebo korózie.

Čítať  Môžete použiť obe strany pozemnej hokejky?

Ako často by ste mali čistiť lukostreleckú výstroj?

Vaša lukostrelecká výbava vyzerá čisto ako píšťalka. Do akej čistiacej rutiny by ste sa mali pustiť, aby ste si udržali jej lesk?

V dokonalom svete chcete vymazať to, čo používate, keď skončíte s vystreľovaním šípov. To nevyžaduje, aby ste rozoberali luk, nebojte sa. Môžete ho len utrieť mäkkou handričkou alebo použiť o niečo silnejší čistič.

Ako sme už povedali, ak svoje zariadenie vyčistíte zhruba pri každom použití, potom to neguje potrebu neskoršieho dôkladného hĺbkového čistenia. Napriek tomu nie je na škodu raz za sezónu všetko rozobrať, posúdiť, v akom je to stave, a v prípade potreby vyčistiť.

Väčšina lukostrelcov si toto hĺbkové čistenie necháva na koniec sezóny. Môžete to urobiť aj vtedy, alebo môžete začať sezónu s úplne čistým lukom a ďalším súvisiacim vybavením.

Ako leštíte struny?

Medzi ich čistením a opretím o luk sa oplatí venovať čas vylešteniu tetivy. Vďaka tomu budú vaše strely plynulé a bez námahy, takže ďalšiu lukostreleckú sezónu môžete začať dobre.

Polymérny vosk na tetivu Scorpion Venom je obľúbená medzi lukostrelcami pre dokonalé vyžarovanie ich tetivy. Vosk obsahuje prísady ako mango, bambucké máslo a kokum pre príjemnú vôňu.

Dokonca aj keď mimo sezónu skladujete tetivy v chladných podmienkach, kondicionér vosku Scorpion Venom neskrehne a ani nezamrzne.

Ak si kúpite vosk na tetivu vo forme palice, môžete palicu na tetivy priamo natrieť. Ak je váš vosk v nádobe, naneste si trochu na prsty a ručne ho naneste. Šnúrky nemusíte utápať vo vosku, preto používajte striedmo.

Ako sa staráte o svoje šípy?

Zo všetkého vášho lukostreleckého vybavenia sú šípy najviac vymeniteľné. Aj keď ich nemusíte čistiť, stále je dobré zaradiť ich starostlivosť do vašej rutiny údržby.

Pred streľbou skontrolujte všetky svoje šípy. Sú nejakým spôsobom poškodené, napríklad viditeľné praskliny alebo zjavné nesúlady? Budete musieť vziať tie luky z tulca, pretože streľba s nimi môže byť nebezpečná. Potom sa pozrite na nock a uistite sa, že je tiež v dobrom stave.

Záverečné myšlienky

Čistenie lukostreleckého výstroja je niečo, čo by ste v ideálnom prípade mali robiť aspoň tak často, ako ho používate, ale nie menej často ako raz za sezónu. Teraz, keď už viete, ako udržať svoje vybavenie v špičkovom stave, môžete ho využiť viac!