Ako úspešne lietať s rybami z pobrežia

Začínajúci muškári si až príliš často myslia, že muškárenie si vyžaduje veľa priestoru. Preto väčšina ľudí predpokladá, že chytanie rýb znamená použitie plavákovej trubice, člna alebo brodenia sa do vody.

Z vlastnej osobnej skúsenosti som sa naučil, že to nie je vždy tak. Či už idem na túru k vysokohorskému jazeru plnému stúpajúcich potočníkov, alebo sa spontánne zastavím pri malej rieke popri ceste, väčšina môjho muškárenia sa robí z brehu.

Takže, môžete lietať ryby z brehu? Áno môžeš. Existuje niekoľko spôsobov, ako efektívne nájsť, stopnúť a nahodiť na ryby pomocou muškárskeho vybavenia priamo z brehu. Aj keď máte za sebou stromy alebo lovíte v úzkych priestoroch, správne techniky vám pomôžu chytiť ryby bez toho, aby ste si namočili nohy.

Teraz si prejdeme to, čo potrebujete vedieť, aby ste úspešne lietali s rybami z brehu.

Taktika na hľadanie pobrežných rýb

Takmer každý druh, na ktorý sa lietajúci rybári zameriavajú, je v určitom čase ľahko dostupný od pobrežia. To sa môže vyskytnúť iba v určitých obdobiach roka alebo počas úsvitu a súmraku, keď sa ryby kŕmia na plytčine. Bez ohľadu na to je dôležité poznať zvyky rýb, po ktorých túžite.

Ďalším dôležitým hľadiskom je typ vody, v ktorej lovíte. Pobrežný rybolov v potokoch je pomerne ľahké nájsť ryby v dosahu pobrežia. Ryby väčšinu sezóny okupujú rovnaké rifle, bazény a víry.

Jazerá, na druhej strane, sú o niečo zložitejšie a nevzdávajú ryby muškárom z brehu bez námahy. Naším cieľom je vám to trochu uľahčiť.

Muškárenie na jazerách z brehu

Úspech na jazere akejkoľvek veľkosti pri muškárení z brehu bude ťažiť z pokročilého plánovania.

Pre konverzáciu predpokladajme, že sa zameriavate na pstruhy. Najlepší čas na presvedčenie pstruhov, aby zhltol muchu blízko brehu, je skoro na jar, hneď po zaľadnení. Vodné bezstavovce a hmyz sa začnú liahnuť v teplejších plytčinách a pstruhy sa začnú pohybovať smerom k pobrežiu, keď lovia korisť.

Čítať  Wolfrám vs. olovo pre rybolov na ľade: Záleží na tom?

Získajte topografickú mapu jazera alebo si v Google Earth pozrite miesto, kde chcete loviť. Nájdite miesta, kde dochádza k strmým pádom v blízkosti plytkých bytov v dosahu pobrežia.

Ak vám mapy nepomáhajú, môže to vyžadovať osobné vyšetrovanie, aby ste našli miesta na rybolov v bankách. Ak je to možné, dostaňte sa na vyvýšené miesto s výhľadom na jazero a hľadajte náhle zmeny farieb vo vode. To naznačuje hĺbkové prechody, ktoré fungujú ako cestovné koridory pre ryby.

Svoje rybárske úsilie zamerajte aj do blízkosti štruktúr, ako sú padlé stromy alebo skalné body, ktoré obsahujú koncentrované zdroje potravy.

Aj keď je vietor často nepriateľom muškárov, v skutočnosti môže pomôcť skryť vašu prítomnosť pred plachými plytkými rybami. Vzory nymfy a chironomíd zavesené pod indikátorom sú ideálne pre veterné podmienky.

Letné horúčavy nakoniec zaženú ryby hlbšie, ale skoré ráno a neskorý večer poskytujú úľavu od horúčav a ryby sa budú kŕmiť na krátky čas bližšie k brehu.

Muškárenie na riekach a potokoch bez brodenia

Niektoré z mojich obľúbených rybárskych miest sú malé rieky, ktoré sa kľukatia vysokými porastami duglasky a borovíc. Viničný javor dusí breh a všetky ostatné otvory pri brehu zaberá hustá krovitá jelša. V tomto ťažko loviteľnom potoku sa nachádza krásna divá hrdlorez, ktorý iní rybári chytia len zriedka, a stojí za to ho vyloviť.

Akokoľvek ťažké je lietať s rybami z krovinatého brehu, niekedy nie je brodenie praktické. Zdá sa, že brodenie tiež plaší ryby v menších tokoch, čím efektívne vypne sústo.

Rovnako ako rybolov z brehu na jazere, aj chytanie pstruhov na mušku v rieke vyžaduje trochu stratégie, aby bolo správne.

Prvým krokom ako pobrežného rybára je prispôsobiť svoju mušku technike potrebnej na dosiahnutie ryby. Tu je to, čo mám na mysli. Môžete sledovať, ako pstruhy stúpajú na povrchový hmyz, ale s obmedzeným priestorom na úpravu hodu z brehu nebude prezentácia suchej mušky vyzerať prirodzene. Namiesto toho skúste na hojdačke mäkkú mokrú mušku. Odhoďte rolu proti prúdu a nechajte ju unášať dole. Nedokonalá prezentácia na hojdačke môže predsa chytiť ryby.

Čítať  Je lov s lukom legálny: Odpoveď pre všetkých 50 štátov

To neznamená, že nemôžete použiť suchú mušku. Umiestnite sa pod stúpajúceho pstruha a bočné nahodenie proti prúdu s extra dlhým nadväzcom, aby ste mušku zhodili tesne pred rybou. Táto prezentácia potrebuje jemný dotyk, aby nedošlo k vystrašeniu rýb.

Dostať muchu na správne miesto môže niekedy vyžadovať pohyb proti prúdu a unášanie nymfy alebo mokrej muchy dole k cieľu. Táto technika určite nie je taká presná ako nahadzovanie a pravdepodobne budete vydaný na milosť a nemilosť prúdu, ale môže to byť váš jediný výstrel na zasiahnutie rýb v úzkych priestoroch.

Muškárenie z brehu vám nezabráni v chytaní rýb, ale občas jednoducho nie je možné nahodiť mušku tam, kam chcete, bez toho, aby ste sa brodili do vody. Ide najmä o širšie rieky.

Odlievanie muškárskeho prúta so stromami alebo štetcom za sebou

Nezáleží na tom, aký druh vodného útvaru lovíte, v určitom bode sa ocitnete na mieste, ktoré znemožňuje bežné vrhanie mušiek nad hlavou. Väčšina miest, kde lovím na severozápade Pacifiku, má bohaté stromy a kroviny jelše, vďaka ktorým sa mi chytajú muchy.

Obmedzený priestor na odlievanie a brehy plné stromov frustrujú väčšinu muškárov viazaných na pobrežie. Našťastie existujú techniky odlievania, ktoré pomáhajú chrániť naše muchy pred osudom „visiaceho stromu“.

Keď sú za mnou stromy alebo kefa, používam dve hlavné metódy odlievania. Pracujú na jazerách, malých potokoch a riekach. Ich zvládnutie však trvá nejaký čas. Pred odchodom si nacvičte na dvore.

Obsadenie role

Obsadenie úlohy je „chlieb s maslom“ pri muškárení v stiesnených priestoroch. Keďže pri nahodení nad hlavou nie je priestor pre zadný úder, rolové obsadenie je najlepším manévrom pri muškárení z brehu.

Myslím si, že namiesto toho, aby ste sa pokúšali opísať postup na vytvorenie dobrého obsadenia rolí, získate lepšiu lekciu z tohto inštruktážneho videa.

Čítať  Aká veľká je ľadová rybárska diera

Zapojte sa do roly a rybolov na brehu už nebude taký zastrašujúci. Často je limitujúcim faktorom obsadenia role vzdialenosť. Stratíte veľa vrhacej sily tým, že sa vzdáte zadného vrhu. V dôsledku toho vidíte ľudí, ktorí sa snažia pridať vzdialenosť odhodenej úlohe tým, že utierajú tyč tak silno, ako len môžu. Zvyčajne to nefunguje.

Namiesto toho rozšírte svoj dosah pridaním záťahu do pohybu vpred pri obsadení roly. Pre tých, ktorí nevedia, záťah je metóda naplnenia väčšej energie do prúta ťahaním za vlasec voľnou rukou, keď poháňate vlasec pri nahodení dopredu a dozadu.

S obsadením role očividne pridávate záťah iba pri pohybe vpred. Začať s 20 až 25 stôp vlasca na vode funguje dobre. Potom už len začnite pohyb obsadzovanej roly a pridajte ťah, keď švihnete zápästím dopredu.

Naučiť sa správne načasovať si vyžaduje prax, ale nakoniec budete môcť pomocou tejto metódy natočiť aj nejakú líniu na rolu.

Hod lukom a šípom

Tento nezvyčajný odliatok sa nepoužíva často, ale ukazuje sa ako neoceniteľný v situáciách, keď som pripútaný na breh na malom potoku alebo zadnom kanáli. Zvyčajne je kefa zamyslená a koruna stromu blokuje akýkoľvek pokus o držanie muškárskeho prúta vo zvislej polohe. Odliatok luku a šípov je pre tieto situácie ako stvorený.

Opäť je oveľa jednoduchšie naučiť sa tento spôsob odlievania pozorovaním odborníka. Tu je vynikajúci klip demonštrujúci jeden spôsob, ako využiť toto obsadenie.

Vidno, že inštruktor chytal hlavný vlasec s vodcom ešte na vode. Tiež som zistil, že na menších potokoch si môžete skrátiť hod luku a šípu zavesením priamo na mušku.

Medzi obsadením role a hodom lukom a šípom môžete efektívne lietať z brehu takmer v každej situácii. V žiadnom prípade to nie sú jediné spôsoby odlievania, keď sú stromy v chrbte. V priebehu času sa budete neustále učiť a zistíte, čo vám vyhovuje.

Záver

Vždy je to obmedzujúce pre ryby z brehu. Niekedy sa každá ryba cíti tesne mimo dosahu. Muškárenie z pobrežia však môže byť častejšie pri použití správnych techník vysoko produktívne.

Či už ste začínajúci muškár alebo skúsený profesionál, dostať sa na loď alebo brodiť sa do vody nie je vždy riešením. Navyše, niekedy sú podmienky akurát a vďaka nim sa pobrežná línia priblíži k vašej najlepšej možnosti na lov trofejných rýb na mušku.