Ako urobiť bezdymový oheň? (9 metód, ktoré fungujú)

Ak sa venujete kempovaniu, turistike alebo len trávite čas vonku, pravdepodobne ste sa vo svojom živote pokúsili založiť oheň. Teraz viem, že je to samozrejmé, ale vypočuj ma.

Ak ste už predtým úspešne zapálili oheň, je pravdepodobné, že ste pri tom vyprodukovali aj dosť dymu. Čo keby som vám povedal, že existuje spôsob, ako založiť oheň, ktorý neprodukuje takmer žiadny dym?

Je to možné a v tomto článku rozoberiem niekoľko metód, ktoré môžete použiť na zapálenie ohňa, ktorý neprodukuje takmer žiadny dym. Takže pokračujte v čítaní, aby ste zistili, ako môžete urobiť oheň bezdymovým.

Viac…

peších turistov v blízkosti ohniska

Čo spôsobuje dymenie ohňa?

Predtým, ako sa dostaneme k tomu, ako vytvoriť bezdymový oheň, je nevyhnutné pochopiť, prečo požiare produkujú dym.

Väčšina ľudí vie, že dym vzniká pri spaľovaní dreva. Ale prečo sa to deje? Všetko súvisí s chemickým zložením dreva.

Drevo sa skladá z celulózy a lignínu, dvoch pomaly horiacich materiálov. Pri zahrievaní dreva sa tieto materiály rozkladajú a uvoľňujú plyny. Tieto plyny sa potom spaľujú, pričom vzniká dym a plameň.

Množstvo dymu vznikajúceho pri spaľovaní dreva sa môže meniť v závislosti od druhu dreva a podmienok horenia.

Napríklad tvrdé drevo zvyčajne produkuje viac dymu ako mäkké drevo. Podobne zelené drevo alebo mokré drevo bude produkovať viac dymu ako suché drevo.

Ako vytvoriť bezdymový oheň? – 9 metód, ktoré fungujú

Teraz, keď už vieme, ako a prečo vzniká dym pri spaľovaní dreva, poďme sa pozrieť na to, ako sa dá urobiť bezdymový oheň.

Použite suché drevo

Ak si chcete užiť oheň bez dymu, v prvom rade potrebujete suché drevo. Ak je drevo mokré, bude nielen produkovať viac dymu, ale bude sa ťažšie zapáliť. Ak môžete, skúste nájsť drevo, ktoré ste nechali niekoľko dní sušiť na slnku. To uľahčí zapálenie a vytvorí menej dymu.

Na založenie ohňa budete potrebovať nejaký druh zapaľovača. Môže to byť čokoľvek od suchých listov po papier. Akonáhle budete mať svoj podnecovač, pridajte niekoľko malých vetvičiek a tyčiniek. Ako oheň rastie, môžete pridať väčšie kusy dreva.

Čítať  Ako nafúknuť nafukovaciu bundu? (Tipy a triky)

Použite drevené uhlie

Ak používate gril alebo gril, môžete pomocou dreveného uhlia vytvoriť bezdymový oheň. Drevené uhlie produkuje menej dymu ako drevo a ľahšie sa zapáli.

Ak chcete založiť oheň, rozložte drevené uhlie v jednej vrstve a zapáľte ho zápalkou alebo zapaľovačom. Keď drevené uhlie začne žiariť, pridajte do ohňa trochu dreva.

Vždy sa uistite, že používate dostatok dreveného uhlia na udržanie ohňa.

Použite krbový rošt

Krbový rošt je skvelý spôsob, ako založiť bezdymový oheň. Rošty sú špeciálne navrhnuté tak, aby držali polená vyvýšené nad podlahou krbu, čo umožňuje cirkuláciu vzduchu a zabraňuje hromadeniu dymu a kreozotu. Rošty navyše pomáhajú rovnomerne rozvádzať teplo, čím zaisťujú, že váš oheň horí rovnomerne a efektívne.

Krbový rošt kúpite vo väčšine obchodov pre domácich majstrov.

Najdôležitejšie je, že pri použití krbového roštu sa uistite, že má správnu veľkosť pre váš krb. Ak je príliš malý, nebude účinný pri zamedzovaní úniku dymu.

Postavte si ohnisko Dakota

The Ohnisko Dakota je typ ohniska, ktorý používa kmeň Očhéthi Šakówiŋ. Jeho dizajn je taký, že produkuje veľmi málo dymu.

Tu sú kroky, ktoré musíte vykonať, aby ste si ho vytvorili:

 1. Vyberte miesto, ktoré je ploché a ľahko dostupné.

 2. Vykopať ohnisko; čím hlbšie, tým lepšie, pretože oheň bude pod kontrolou.

 3. Vykopajte jamu na prívod kyslíka asi stopu od ohniska.

 4. Vytvorte tunel na spojenie dvoch otvorov.

 5. Založ oheň

Ohnisko Dakota je skvelý spôsob, ako si vychutnať bezdymový oheň, pretože umožňuje správne prúdenie vzduchu a zabraňuje tleniu dreva a tvorbe dymu.

Použite obrátený kužeľ

Metóda obráteného kužeľa je skvelý spôsob, ako urobiť oheň bez dymu. Funguje tak, že vytvára komínový efekt, ktorý umožňuje únik dymu a zároveň poskytuje dostatok kyslíka na horenie ohňa.

Ak chcete začať, zozbierajte niekoľko malých vetvičiek a palíc a umiestnite ich do stredu ohniska. Ďalej postavte kužeľ z väčších tyčiniek a vetvičiek. Kužeľ by mal byť vysoký asi šesť palcov.

Akonáhle je kužeľ postavený, zapáľte ho. Keď oheň horí, vytvorí prievan, ktorý nasáva kyslík do ohňa a spôsobí únik dymu.

Čítať  Ako prať bundu Patagonia Down Jacket? [4 Step Guide]

Použite sporák

Kachle spaľujú drevo efektívnejšie ako otvorený oheň a produkujú menej dymu. Sú totiž vybavené klapkou, umožňujúcou regulovať prúdenie vzduchu a zabrániť úniku dymu.

Okrem toho majú kachle zvyčajne sklenené dvierka, ktoré ďalej pomáhajú zabrániť úniku dymu.

Ak chcete použiť kachle, jednoducho vytvorte malý oheň a zatvorte dvierka. Potom nastavte klapku tak, aby prúdenie vzduchu bolo dostatočné na udržanie ohňa.

Možno budete musieť experimentovať s nastavením tlmičov, aby ste našli dokonalú rovnováhu.

Poskladajte drevo správne

Spôsob, akým skladujete drevo, môže mať významný vplyv na množstvo produkovaného dymu. Pri ukladaní dreva ukladajte polená paralelne k sebe s medzerou medzi nimi. Umožní to cirkuláciu vzduchu a zabráni tomu, aby polená tleli.

Tiež sa uistite, že drevo naukladáte na suché, dobre vetrané miesto, aby mohlo riadne vyschnúť.

Použite správny spúšťač ohňa

Ak používate krb, táborák alebo kachle, je dôležité použiť správny podpaľovač. Najlepšie podpaľovače sú tie, ktoré produkujú málo alebo žiadny dym. Niektoré dobré možnosti zahŕňajú:

 • Prach zo sušičky

 • Voskovaný papier

 • Štartér na drevené uhlie

Ak používate gril alebo gril, môžete použiť:

 • Náplň do zapaľovača

 • Propán

 • Zemný plyn

Používajte palivá, ktoré produkujú málo dymu

Pri výbere paliva pre váš oheň je dôležitý výber takého, ktoré produkuje málo dymu. Niektoré dobré možnosti zahŕňajú:

 • Uhlie

 • Výkaly zvierat

 • Gélové palivo

 • Propán

Ďalšie tipy na zakladanie bezdymového ohňa

 • Udržujte svoj oheň malý – Pri malom ohni je menej pravdepodobné, že vytvorí dym ako pri veľkom.

 • Uistite sa, že váš oheň stále horí – Ak začne tlieť, bude produkovať viac dymu. Podľa potreby pridajte drevo alebo drevené uhlie, aby oheň stále jasne horel.

 • Majte dobré vetranie – Zabezpečte dostatočné prúdenie vzduchu okolo ohňa, aby ste zabránili hromadeniu dymu.

 • Rýchlosť vetra – Ak je príliš silný vietor, rozdúcha plamene a spôsobí dymenie ohňa. Pokúste sa nájsť rovnováhu medzi príliš malým a príliš silným vetrom.

 • Použite ohňovzdorný kryt – Ak používate gril alebo gril, umiestnenie ohňovzdorného krytu na vrch pomôže zabrániť úniku dymu.

 • Priložte oheň – Použite pohrabáč alebo palicu na miešanie dreva, aby horelo rovnomerne. To tiež pomôže zabrániť hromadeniu dymu.

Vyberte si správne drevo – Tvrdé drevo, ako je dub, hikor a javor, horí horúco a produkuje menej dymu ako mäkké drevo, ako je borovica a céder.

Čítať  Ako dlho vydrží kempingový plyn?

Výhody bezdymového ohňa

Bezdymový oheň má mnoho výhod. Niektoré z týchto výhod zahŕňajú:

Priateľský k životnému prostrediu

Jednou z najväčších výhod bezdymových ohňov je, že sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu. Pretože tu nie je žiadny dym, nie je tu ani žiadne znečistenie. To znamená, že bezdymové požiare sú skvelým spôsobom, ako si vychutnať oheň bez poškodenia životného prostredia.

Lepšie pre vaše zdravie

Bezdymové ohne sú pre vás tiež oveľa zdravšie. Nedostatok dymu znamená nie riziko vdýchnutia škodlivých toxínov. Preto sú bezdymové požiare výbornou možnosťou pre ľudí s dýchacími problémami.

Viac efektívny

Ak chcete, aby váš oheň vydržal dlhšie, bezdymový oheň je správna cesta. Pretože nedochádza k dymu, dochádza k menším tepelným stratám. To znamená, že váš oheň bude horieť pomalšie a rovnomernejšie, čo vám poskytne viac tepla na dlhšiu dobu.

Tajomnosť

Bezdymové požiare sú tiež oveľa nenápadnejšie ako bežné požiare. Môžete si napríklad chcieť zapáliť počas kempovania alebo turistiky, ale nechcete byť videní. Bezdymový oheň je dokonalým riešením, pretože žiadny dym vás neprezradí.

Znížený zápach

Keď sa snažíte užiť si oheň, posledná vec, ktorú chcete, je, aby vaše oblečenie páchlo dymom. Pri bezdymovom ohni to nehrozí.

Ako urobiť bezdymový oheň – posledné myšlienky

Bezdymový oheň je skvelý spôsob, ako si vychutnať všetky výhody ohňa bez nevýhod dymu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako vytvoriť bezdymový oheň, vrátane použitia správneho paliva, vybudovania dobrého kopu dreva a správneho vetrania. Bezdymové ohniská sú navyše pre vás šetrné k životnému prostrediu, efektívnejšie a zdravšie.

Takže keď budete nabudúce kempovať alebo si užívať oheň na záhrade, skúste si založiť oheň bez dymu. Budete radi, že ste to urobili!