Ako určiť správnu dĺžku šípky

Ako začiatočník v lukostreľbe som si šípy vyberal výlučne podľa vzhľadu. Jediným kritériom pre mňa boli skvelé laky a unikátne ohýbanie, ale keby som vedel, čo viem teraz, oveľa viac by ma zaujímala dĺžka mojich šípov.

Správnu dĺžku šípu je možné určiť meraním paží lukostrelca, meraním dĺžky náťahu luku alebo použitím náťahového šípu. Typická dĺžka šípu je 28 palcov, ale najlepšia dĺžka pre vás bude veľmi závisieť od druhu a veľkosti luku, ktorý používate.

Ak ste v lukostreľbe nováčikom, môžete sa veľa naučiť o svojom vybavení a najlepších spôsoboch, ako s nimi zaobchádzať. Tento článok vám pomôže začať robiť správne rozhodnutia, pokiaľ ide o výber vašej lukostreľby šípky a príslušenstvo.

Prečo je dĺžka šípky dôležitá

Najprv sa uistite, že vieme, čo máme na mysli pod pojmom „dĺžka šípky“.

Môže sa zdať jasné, čo znamená „dĺžka šípu“, ale musíme si dať pozor, aby sme si to nepomýlili s veľkosťou šípu.

Zatiaľ čo veľkosť šípky sa vzťahuje konkrétne na tuhosť drieku šípu, dĺžka šípky označuje vzdialenosť medzi spodnou drážkou zárezu a koncom šípu.

Uvedomte si, že toto meranie nezahŕňa hrot, pretože hroty môžu mať rôzne veľkosti, ktoré zmenia celý rozmer šípu.

Momentálne nás zaujíma len dĺžka drieku šípu, aká je, keď pochádza od výrobcu.

Najdôležitejším faktorom pri dĺžke šípu je bezpečnosť.

Ak si vyberiete šíp, ktorý nemá správnu dĺžku pre vás a váš luk, môžete zraniť seba alebo iných.

To sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane, ak si vyberiete šíp, ktorý je pre váš luk príliš krátky.

Príliš krátky šíp pravdepodobne vypadne z opierky šípu, keď sa tetiva potiahne späť, a ak si to lukostrelec včas neuvedomí, môže uvoľniť tetivu a poslať šíp vlastnou rukou.

Toto zranenie nie je pre nových lukostrelcov nezvyčajné, takže nepredpokladajte, že ste príliš chytrý na to, aby ste sa dopustili tejto chyby. Stáva sa to a bolí to.

  Prečo stoja vedľa seba toľko?

Ak pôjdete príliš ďaleko opačným smerom, je menej pravdepodobné, že môžete niekomu ublížiť, ale vaša presnosť bude určite mimo.

Streľba príliš dlhým šípom prakticky zaručuje, že bude mať príliš veľkú ohybnosť, alebo inak povedané, bude príliš kolísavý, keď opustí tetivu.

To platí najmä vtedy, ak strieľate zo zloženého luku, ktorý dokáže pri vypustení šípu preniesť obrovské množstvo dynamickej energie.

Určitá miera ohybu šípu je žiaduca, ale ak je toho priveľa, šíp sa nebude môcť zotaviť zo skalnatého štartu, čo vedie k minulému cieľu a možno k zraneniu.

Dlhšie šípy budú tiež nevyhnutne pomalšie.

Ak si teda vyberiete príliš dlhý šíp, oberáte sa o cennú kinetickú energiu.

Kinetická energia je nevyhnutná na to, aby sa šíp dostal tam, kam má ísť, a aby sa zapichol do cieľa, keď sa tam dostane.

Rovnako ako pri mnohých iných aspektoch lukostreľby, budete musieť byť schopní dosiahnuť rovnováhu s dĺžkou šípu, aby ste dosiahli požadované výsledky (a vyhnúť sa výletom na pohotovosť).

Metódy merania šípok

Je lepšie mať predstavu o dĺžke šípu, ktorú potrebujete, skôr ako pôjdete do miestneho lukostreleckého obchodu a budete zahltení všetkými možnosťami.

Môže sa to zdať ako náročná úloha určiť si to pre seba, ak ste v športe nováčik, ale našťastie existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste prišli k meraniu.

Ak ešte nemáte svoj luk, stále môžete určiť dĺžku vašich šípov iba pomocou rúk.

Postavte sa, natiahnite ruky a stlačte dlane k sebe, ako keby ste tam držali kus papiera.

Potom požiadajte priateľa alebo člena rodiny, aby vám zmeral ruky od stredu hrudníka po končeky prstov.

Ak nemáte ochotného pomocníka, môžete rovnaký test vykonať sami s palicou od metly.

  Výber správneho zlaňovacieho lana

Držte metlu s rukoväťou v strede hrudníka a zametací koniec smerujúci od vás.

Akonáhle budete mať dobrý úchop, pomaly zložte metlu nadol a držte ju na rovnakom mieste, na ktoré ste dosiahli, keď ste ju držali.

Držte jednu ruku na mieste, označte ho perom alebo ceruzkou a potom zmerajte od rukoväte po značku.

Či už ste cvičenie robili s kamarátom alebo s metlou, vždy pridajte jeden palec k celkovému meraniu, ktoré ste si vymysleli.

To zaistí, že šíp zostane bezpečne na svojej opierke, keď natiahnete tetivu na luku.

Ak máte luk, ktorý sa chystáte použiť, požiadajte priateľa, aby vám pomohol presne zmerať dĺžku náťahu.

Výrobcovia lukov zvyčajne zahŕňajú dĺžku náťahu v špecifikáciách konkrétneho luku, ale meranie, ktoré poskytujú, nie je vždy presné.

Ak to chcete skontrolovať, potiahnite tetivu luku späť, ako keby ste sa pripravovali na streľbu.

Keď držíte túto pozíciu, nechajte priateľa zmerať vzdialenosť medzi bodom na strune a najprednejšou časťou stúpačky. Možno budete chcieť zmerať viackrát, aby ste si boli istí dĺžkou.

Toto je dĺžka vášho ťahu. Váš šíp by sa mal rovnať aspoň tejto dĺžke, ale pre istotu je dobré pridať pol palca k palcu.

Môžete tiež začať meraním rozpätia krídel (t. j. vzdialenosti od končeka prostredníka po konček prostredníka, keď máte ruky úplne vystreté) a vydelením číslom 2,5.

Tento vzorec by vám mal poskytnúť číslo veľmi blízke dĺžke náťahu luku.

Ako vždy, pridanie palca alebo dvoch k celkovej dĺžke môže zvýšiť bezpečnosť vášho odhadu.

Nakoniec môžete použiť šípku kreslenia.

Väčšina lukostreľníc a klubov má jeden z týchto nástrojov po ruke.

V podstate je to dlhší ako priemerný šíp bez hrotu, ktorý má pozdĺžne rozmery.

Ak máte prístup k jednému z nich, jednoducho ho zaseknite ako obyčajný šíp a stiahnite sa, akoby ste sa ho chystali vystreliť.

  Ako navrhnúť pri parasailingu – nestratiť prsteň!

Meranie zobrazené v bode, ktorý sa rozprestiera tesne za stúpačkou, je meranie, ktoré by ste mali použiť na výber dĺžky šípky.

Samozrejme, môžete tiež vždy požiadať profesionálov v lukostreľniciach a profesionálnych obchodoch, aby vám pomohli určiť dĺžku šípu.

Možno však zistíte, že meranie pre seba prináša najlepšie výsledky, pretože iní majú inú veľkosť lukov a iné preferencie ako vy.

Dĺžka šípu a typ luku

Ak žiadna z týchto metód merania nie je pre vás možná, typ luku, ktorý zamýšľate strieľať, by vám mal poskytnúť určité vodítko o rozsahu dĺžky šípu, v ktorom by ste mali nakupovať.

Tradičné luky, ako sú dlhé luky a spätné luky, zvyčajne nedosahujú rýchlosť ani pri zložených lukoch.

Majú tendenciu strieľať pomalšie as menšou silou kvôli menej efektívnemu prenosu energie z luku na šíp.

To neznamená, že tradičné luky sú zlé, ale ak nejaký máte, vedzte, že sú viac kompatibilné s dlhými šípmi, ktoré majú slabé, pružné ostne.

Naopak, zložené luky prenášajú na svoje šípy veľké množstvo dynamickej energie a sily, a preto sú potrebné šípy s tuhšími ostňami.

Krátke šípy budú mať vždy tuhšie ostne ako dlhé šípy, preto sa zložené luky takmer vždy strieľajú kratšími šípmi.

Veľkosť šípok sa dá zmeniť, takže ak ste si kúpili nejaké, ktoré majú nesprávnu veľkosť, je pravdepodobné, že ich opravia profesionáli vo vašom miestnom profesionálnom obchode.

Ako už bolo povedané, vždy je lepšie zvoliť správnu veľkosť hneď od začiatku, aby ste sa vyhli tomu, aby ste museli platiť za šípy navyše.

Užitočným experimentom môže byť aj testovanie niekoľkých rôznych veľkostí šípov.

Vždy môžete nájsť množstvo názorov na to, aké vybavenie by ste si mali zaobstarať, no v konečnom dôsledku by to všetko malo záležať na pohodlí a bezpečnosti.