Ako uloviť miechu na ľadový rybolov (s obrázkami)

Umelé návnady sú dnes najlepšou voľbou pre väčšinu rybárov na ľade. Každý rád skúša najnovšie inovácie v lyžičkách alebo štrkáčskych návnadách, ale niekedy nič neprekoná skutočnú mihuľu na háčiku. Umelé nástrahy sa ľahko používajú. Keď však ide do tuhého a ryby nehryzú, vždy sa ako najspoľahlivejšia záloha osvedčí mieň.

Efektívny lov črep (živých alebo mŕtvych) si vyžaduje niekoľko základných techník, aby sa zabezpečila najlepšia šanca na úspech. Veľkosť háčikov je tiež kritická, takže si nezabudnite pozrieť aj nášho sprievodcu výber správnych háčikov pre rybolov na ľade.

Tu sú naše taktiky na háčik na lov na ľade. Neváhajte použiť rovnaké metódy aj pre sezónu otvorených vôd.

Živé mienky

Minnow sú hlavným zdrojom potravy rýb. Niet divu, že prirodzená činnosť čerta na háčiku podnecuje dravé inštinkty väčšiny lovných rýb. Čítajte ďalej a vyťažte zo svojich živých čerešní čo najviac.

Dorzálne zaháknuté

Táto súprava je najjednoduchší spôsob, ako dôsledne loviť ryby na živých črevách pod ľadom. Zavesenie miechy cez chrbát umožňuje mihule prirodzene plávať, a preto je to preferovaná metóda pre rybárov naklápaných.

Použite jednoduché alebo trojháčiky s vhodnou veľkosťou, aby zodpovedali mihule. Nechcete obmedzovať jeho pohyb. Zaháknite miechu tesne za chrbtovú plutvu cez hornú časť kože. Nezaháčkujte príliš hlboko v chrbte, inak si narazíte na chrbticu.

Umiestnite háčik tak, aby bol hrot najbližšie k hlave. Väčšina rýb žerie črevá hlavou napred a umiestnenie háčika hrotom dopredu zvýši pozitívny háčik.

Či už používate mŕtvu palicu alebo tip-up, pripnite niekoľko malých olovených závaží 8 až 10 palcov nad háčikom, aby ste prinútili črevu dole do požadovanej hĺbky. Dávajte pozor, aby ste nepridali viac závažia, ako je potrebné, inak spomalíte činnosť miechy. Môžete sa tiež rozhodnúť použiť malý prípravok alebo zaťažený háčik.

Zahnutý za chvost

Aj keď hákovanie za chvost živej mienky nie je najobľúbenejšou metódou, má svoje miesto. Väčšinou radi háčikom na chvost zavesíme miechy na stacionárne prezentácie na dne, čo je ideálne na lov na ľade. Sleď s chvostovým háčikom je tiež dobrou voľbou, keď ryby hryzú hlboko a na črevách s chrbtovým háčikom máme príliš veľa háčikov.

Ak chcete zavesiť črevo za chvost, vložte háčik tesne pred chvost, pričom dávajte pozor, aby ste sa vyhli chrbtici. Skúste použiť ťažšie závažie, ktoré pripevní miechu blízko dna. To je obzvlášť účinné pre boleňa a ostrieža, ktoré uprednostňujú kŕmenie pozdĺž dna. Minnow s chvostom sa ťahá nahor proti háku a predstavuje sa ako ľahký cieľ.

Mäkké mäso okolo chvosta znamená, že počas ľahkého zahryznutia prídete o slušnú porciu miech. Ak nezískate pevnú súpravu háčikov, vyskúšajte menšie črevá alebo ich zaveste na iné miesto.

Pamätajte si, že väčšina rýb žerie miechu hlavou napred, takže akonáhle uhryznete, dajte rybe pár sekúnd navyše, aby misku úplne zožrala pred nasadením háčika. Zahákovanie chvostom je najlepšie vyhradené pre menšie mienky.

Háčik na perách

Ak chcete živej čreve dodať viac akcie, použite metódu držania na perách. Najlepšou pomôckou pre túto prácu je zvyčajne olovená alebo volfrámová živá návnada, ktorá vám umožní kontrolovať hĺbku a pohyb čerta.

Čítať  Je lov s lukom legálny: Odpoveď pre všetkých 50 štátov

Zvíjajúci sa mieň je nevyhnutný na uzavretie dohody s ostražitými rybami. Zistili sme však, že pomalých hryzcov láka skôr jemné jigging, než aby museli naháňať plávajúcu mieň.

Ak chcete bezpečne zavesiť háčik živého miecha, vložte háčik cez spodný a horný okraj s hrotom navrchu. Krehké črevá majú tendenciu rýchlo umierať, keď sú takto prichytené, pretože nemôžu pohnúť ústami, aby cirkulovali vodu cez žiabre. Predĺžte ich životnosť iba zaháknutím hornej pery.

Pripomíname, že hákovanie na pery stavia vašu líniu do cesty rybám, ktoré jedia hlavou napred. Jemní hlodavci často cítia túto líniu skôr, ako zasiahnu a vydesia sa. Toto náväzce je najlepšie, keď sa ryby agresívne kŕmia.

Tipovanie návnady

Schopnosť honosných lyžičiek a dráždivých hrkajúcich návnad pritiahnuť ryby z diaľky je len ťažko prekonateľná. Či už idete na pstruhy, bolene, ostrieže alebo mreny, získať ich pozornosť je prvým krokom, ale prinútiť ich, aby sa zaviazali k vašej návnade, je ďalší boj.

Keď na sonare označíte rybu, ale nič nehryzie umelé návnady, je čas nakloniť ju živou mieňou. Na spustenie štrajku môže stačiť toto malé sústo. Získate výhodu prilákania rýb pomocou návnady a prirodzenej prezentácie mienky.

Tip lyžičky, džingový rap alebo inú aktívnu návnadu s malými mieňmi. Zaháknite oboma perami, aby ste malinko silne chytili. Skontrolujte návnadu na povrchu, aby ste sa uistili, že akcia je správna.

Mŕtve črevá

Nie vždy je to živá mieň, ktorá robí trik. Mŕtva mieň je niekedy uprednostňovaným jedlom dňa a zavesiť ju na háčik je rozdiel medzi ťahaním trofeje cez ľad alebo prepaľovaním návnady bez akejkoľvek ryby, ktorá by to mala najavo.

Ďalšou výhodou mŕtvych črev je prenosnosť. Nie každý má schopnosť alebo čas prepravovať živé mreny na ľad a mimo neho. Je tiež ťažké udržať ich nažive pri teplotách pod nulou. Konzervované a mrazené návnadové rybky sú ľahko dostupné vo väčšine obchodov s náčiním a sú hračkou na ľad.

Jig-hák

Je zrejmé, že mŕtve črevá sa nepohybujú, takže ich zavesenie na prípravok je najlepší spôsob, ako z nich dostať živú akciu. Konzervované alebo predmrazené čerešne sú málo odolné. Zaveste prípravok cez obe pery, aby zostal na háčiku dlhšie. Skúste viac preniknúť do hlavy, ak odpadnú pri cvičení.

Hmotnosť prípravku závisí od nálady druhu rýb, ktoré hľadáte. Keď je sústo horúce, vyberte si ťažší prípravok a väčšiu mieň, aby ste vybrali väčšie ryby. Keď sa veci spomalia, vymeňte ťažký prípravok za menší. Ak si to situácia vyžaduje, zmenšite mieň a pridajte viac jemnosti.

Zariadenie na rýchly úder

Náväzec na rýchly úder je obľúbený medzi rybármi na šťuku a pižmo. Máloktoré nastavenie dáva na ľad viac trofejných rýb. Kľúčom je použitie veľkej návnady. 8 až 14 palcové mŕtve mieňe priťahujú najväčšie ryby.

Krása rýchleho náväzca je dvojháčikové nastavenie. Háčik so žihadlom okrem toho zaručuje rýchle uchytenie háčika na boku úst. Taktiež nie je potrebné dať rybe čas na prehltnutie alebo premiestnenie návnady, keď zasiahne. Stačí nasadiť háčik hneď, ako sa zahryzne. Nielenže získate rýchle zapínanie, ale aj rýchle uvoľnenie.

Čítať  Inline vs rotujúce navijaky: Vyberte si to najlepšie pre rybolov na ľade

Väčšina rýchloupínacích náväzcov je viazaná pomocou nadväzca a trojháčikov veľkosti 4 alebo 6. Zadný háčik by nemal byť viac ako 2 až 4 palce od prvého háku. Zoškrabte kúsok šupín tesne za chrbtovou plutvou na vašej nástrahovej rybke a umiestnite háčik tesne pod kožu tak, aby hrot smeroval k chvostu. Potom vezmite hlavný hák a vložte ho na vrch hlavy za žiabrovú platňu. Zoškrabte niekoľko šupín, aby ste nezasahovali do pevnej súpravy háčikov.

Pri použití veľkých črev možno budete musieť prepichnúť vzduchový mechúr a vytlačiť prebytočný vzduch, aby návnada klesla do správnej hĺbky.

Minnow kúsky

Niekedy je najlepším prístupom jemnosť a dráždivému kusu mäsa je pre ryby ťažké odolať. Tipnite malý prípravok s hlavičkou alebo chvostíkom a máte smrtiace kombo pre panfish a boleňa.

Aktívne škúlenie lyžicou alebo škúlenie sa tiež posúva na ďalšiu úroveň, keď sa nakloní malým kúskom narezanej návnady. Pridaná vôňa je niekedy rozdielom medzi tým, či ryba udrie alebo ide ďalej. Môžete tiež viac využiť jednu mieň.

Najlepšie druhy živých střevle

Rovnako ako pri výbere správnej návnady pre rôzne aplikácie, musíte si tiež vybrať tú najlepšiu miazgu pre danú prácu.

Existuje niekoľko bežných typov mieňov. V závislosti od lovnej ryby, na ktorú sa zameriavate, prispôsobte svoj výber trete tak, aby zodpovedala tomu, čo je prirodzene prítomné.

Prísavky

Prísavky sú vynikajúcou voľbou pre tloušť, pižmový a šťuku severnú. Na pleskáče alebo šťuky použite menšie prísavky a na trofejného pižma väčšie prísavky. Tieto črevá sú odolné a vydržia na ľade v dobre vetranom vedre s návnadou aj deň. Väčšina obchodov s návnadami predáva prísavky s dĺžkou 4 až 12 palcov. Získajte výber veľkostí, ktoré zodpovedajú nálade rýb.

Faheads

Jednoznačne najobľúbenejšou nástražnou rybkou je tučniak. Faheads sú univerzálne distribuované a sú najbežnejšou krmovinou pre väčšinu lovných rýb. Málokedy presahujú 3 palce a sú dokonalou návnadou na pleskáče, ostrieže a bolene. Faheads sú lacné, ľahko dostupné a môžu tolerovať menej ako ideálne vodné podmienky. Tieto odvážne mienky naozaj chytajú ryby.

Shiners

Golden or Common Shiner je skvelou voľbou pre rybárov na ľade. V priemere 2 až 4 palce, mnohí rybári využívajú leštidlá na trofeje na špičkách. Pod ľadom je tiež možné loviť ostriežmi. Tieto střevle nie sú najodolnejšie, ale sú lacné a fungujú skvele ako živé, tak aj živé.

Chubs

Ak máte možnosť loviť s jelcami, choďte do toho. Tie sú obľúbené z mreny a šťuky. Môžu dorásť až do 12 palcov, ale menšie sú lepšie pre bolehlav. Jelce sú obľúbenou návnadou, no nie vždy sa dajú tak ľahko nájsť ako iné nástražné rybky.

Tullibee

Tullibee, tiež známy ako cisco, sú bratrancom väčších síh a veľké dravé ryby ich milujú. Mŕtvy tullibee na náväzci na rýchly úder je ako bonbónik pre pstruha z jazera monster, trofejného pižma a šťuku. Môžete ich nájsť zmrazené v obchodoch s potravinami alebo v obchodoch s návnadami. Niektorí rybári chytia svoje vlastné tullibee, aby ich použili ako mŕtvu návnadu.

Čítať  Môžete priniesť ryby späť do USA z Kanady

Najlepšie náväzce na malé ryby na rôzne ryby

Najlepší rybári vedia, že musia vyhovieť svojim metódam rybolovu rôznym druhom rýb. Neexistuje univerzálna návnada, ktorá by sa hodila pre všetky druhy návnad, ale rybolov s mieňmi je blízko. Tu je niekoľko účinných náväzcov na lov najpopulárnejších lovných rýb pod ľadom.

Pstruh dúhový

Pstruh dúhový je v zimných mesiacoch plytkým vodným napájadlom. Zaveste na pery malú 1-2 palcovú misku pomocou 4 mm volfrámového prípravku alebo ľadovej mušky a nechajte ju klesnúť do požadovanej hĺbky. Ak sa mieň spomalí, jemne potraste špičkou prúta, aby ste vyvolali väčšiu akciu. Malá prezentácia je neodolateľná pre tučné dúhy.

Walleye

Najpopulárnejšia lovecká ryba v krajine je rovnako náročná pod ľadom ako na otvorenej vode. Mastná hlava s chrbtovým hákom pod špičkou je bezkonkurenčná pre veľké „oči“ na zadočku. Ak chcete dosiahnuť aktívnejší prístup, nahoďte jugging rap alebo lyžicu Acme Rattle Master s hlavičkou črepníka.

Panfish

Ostrieže a jalec sú jedny z najspoľahlivejších úlovkov pod ľadom. Crappie nemôže ignorovať malého mieňa zaveseného nad ich hlavou. Crappie sa kŕmi svojou korisťou, takže buď zaveste miechu cez chrbát alebo chvost. Týmto spôsobom získate konzistentnejšie spojenia. Využite tie najmenšie črevá, ktoré máte, a sústreďte sa na pohyb vašej línie. Hryzce crapie sú jemné a ľahko sa dajú prehliadnuť.

Ostrieže sú menej vyberavé a zbierajú spodnú časť vodného stĺpca po chutných kúskoch. Hlavičky, oči a nakrájané kúsky na malej lyžičke alebo prípravku je recept na plné vedrá tučného ostrieža. Uistite sa, že sa zdržiavate blízko dna, kde ostriež uprednostňuje kŕmenie.

Šťuka severná a pižmoň

Veľké ryby potrebujú veľké návnady. Pike a pižmo nie sú výnimkou. Náväzec na rýchly úder je ideálnym nastavením pre tieto zubaté dravce. Využite čo možno najväčšie mienky, ako sú prísavky, jelce alebo tullibee. Minimálne nastavte 8 až 14 palcovú mŕtvu mieň. Zaveste návnadu pod pevnú špičku a sledujte vlajky. Neváhajte a buďte pripravení na ťažký boj.

Keď to zhrnieme

Vo svete neustálych inovácií návnad je až príliš ľahké zabudnúť, aká účinná je živá návnada. Umelé návnady majú svoj čas a miesto, ale nič nie je tak spoľahlivé vo všetkých situáciách ako lov s mieňmi. Keď nabudúce narazíte na ľad, vyskúšajte niekoľko rôznych spôsobov vystrojenia miechy, aby ste videli, ako dobre to naozaj funguje.

Posledná poznámka k opatrnosti. Nie vo všetkých oblastiach je možné použiť ako návnadu živé mienky. Pred cestou si skontrolujte miestne rybárske predpisy.

Chcete zo sezóny rybolovu na ľade vyťažiť maximum? Pozrite si našu e-knihu Tajomstvo rybolovu na ľade v štáte Washington. Naša kniha vyzdvihuje 10 najlepších jazier na rybolov na ľade v štáte Washington so skutočnými súradnicami niektorých z našich najproduktívnejších dier. Navyše dôkladne pokryjeme všetko od výberu výbavy, taktiky a plánovania cestovania. Okrem toho získate informácie o ďalších 41 jazerách s vynikajúcim rybolovom na ľade! Pozrite si to skôr, ako vás prejde sezóna rybolovu na ľade!

Skontrolovať to