Ako ukotviť vodný skúter (bez toho, aby ste ho poškriabali)

Keď si zaobstaráte vodný skúter, budete chcieť urobiť všetko pre to, aby ste sa oň čo najlepšie postarali. V určitom okamihu budete musieť svoj vodný skúter ukotviť, takže budem diskutovať o tom, ako to urobiť bez toho, aby ste ho poškriabali.

Znížte na voľnobežné otáčky. Keď sa priblížite, vypnite motor a zastavte. Keď sa dostanete rovnobežne s dokom, pripravte sa chytiť stĺpik na doku. Priviažte si vodný skúter k doku a umiestnite blatníky na bok.

Je dôležité, aby ste si na vodnom skútri veľakrát precvičili, kým vodný skúter skutočne pripojíte. Mali by ste cvičiť v prístave, ktorý nie je preplnený a nemá tam zaparkovaných veľa plavidiel. Ak chcete cvičiť, priblížte sa k doku v mnohých rôznych uhloch a cvičte sa s ním.

Keď si to zacvičíte, budete sa s vodným skútrom cítiť pohodlne a budete vedieť, kedy by ste mali vypnúť motor, aby ste sa dostali do prístavu na úplné zastavenie. Poveternostné podmienky budú každý deň iné, preto je dôležité trénovať s rozvlnenou vodou a hladkou vodou, vetrom, bezvetria atď.

Rôzne značky vodných skútrov budú mať rôzne ovládanie. Aby ste pochopili, ako ukotviť vodný skúter, budete musieť pochopiť, ako funguje operácia.

Operácia Sea-Doo

Sea-doo má to, čo sa nazýva iBR (inteligentný brzdový a spätný systém). To znamená, že namiesto pohybu vpred a vzad, iBR dáva pocit jazdy dopredu, neutrál a spiatočku.

To poskytlo príležitosť pre stacionárny štart. Poskytoval tiež skutočnú brzdnú silu, ktorá fungovala ako brzdy. Teraz môžete rýchlo zastaviť PWC na takmer polovičnú vzdialenosť, ktorá bola predtým potrebná.

Môžete ovládať, zatiaľ čo máte oči sústredené na vodu, zatiaľ čo máte ruky na riadidlách. Vďaka tomu je bezpečnosť na vode oveľa jednoduchšia a pri kontakte s inými plavidlami môžete rýchlo spomaliť.

  Ako funguje rýchlomer vodného skútra? Je to presné?

Mnoho ľudí miluje iBR od Sea-Doo a porovnávajú ho s prevádzkou auta, pretože môžete byť v neutrálnej polohe. Funguje to ako nastavenie plynu a bŕzd rovnako ako auto.

Sea-Doo iBR má pocit tradičných prevodov, kde jazdec používa páku iBR na preraďovanie PWC medzi dopredu, neutrálom a spiatočkou pri voľnobežných otáčkach.

Operácia Yamaha

Niekoľko rokov po tom, čo Sea-Doo prišlo s iBR, Yamaha vytvorila Reverse s intuitívnou elektronikou spomalenia alebo RiDE. Podporuje dvojité ovládanie plynu; jeden na zrýchlenie lode vpred a jeden na spomalenie PWC alebo zrýchlenie pri spätnom chode.

RiDE je jediný systém dvojitého plynu, ktorý umožňuje zákazníkom prepínať medzi dopredu, neutrálom a spiatočkou bez toho, aby museli zložiť ruky z riadidiel.

Na rozdiel od iBR od Sea-Doo, RiDE zahŕňa funkcie spomalenia a schopnosť riadiť pri spomaľovaní vďaka patentovanej konštrukcii bočnej prítlačnej lopaty Yamaha.

Yamaha má plynulý prechod medzi pohybmi. Stlačenie plynu spôsobí zrýchlenie vpred, keď použijete silu na páku RiDE, prepíše tento plyn, aby poháňal spiatočku. Funguje to ako plyn vpred a spiatočka.

Kawasakiho operácia

Na rozdiel od Sea-Doo iBR a Yamaha RiDE, Kawasaki stále používa manuálnu páku pre jazdu vpred a vzad s neutrálom medzi nimi. Na vodných skútroch Kawasaki nie je možnosť brzdenia.

Skutočnosť, že Kawasaki neaktualizuje svoje prevádzky ako Sea-Doo a Yamaha, ukazuje, že radi robia veci jednoducho a držia sa pôvodných nápadov. To Kawasaki nepomáha v ich podnikaní, ale o Kawasaki je známe, že má niekoľko hardcore motorov, ktoré vám dávajú veľa výkonu.

Niektorí ľudia sú zvyknutí na starú školu a nemajú problém s ukotvením vodného skútra pomocou ručných pák. Ale v dnešnej spoločnosti má väčšina ľudí Sea-Doo PWC alebo Yamaha kvôli ich pokročilej technológii, ktorá pomáha zjednodušiť a spríjemniť obsluhu.

  Wave Runner vs Jet Ski: Aký je rozdiel?

Podľa môjho názoru, ak si kúpite vodný skúter Kawasaki, mali by ste si nacvičiť jeho prevádzku v oblasti, kde nie je nikto blízko. Je ťažšie ho ovládať, pretože neexistuje žiadna „brzda“ ako pri novších prevádzkach.

Úplné zastavenie bude trvať oveľa dlhšie, takže keď sa učíte, ako umiestniť svoju Kawasaki do doku, precvičte si to aspoň 10-krát.

Na čo treba pamätať pri dokovaní

Dokovanie vodného skútra môže byť ťažké, ak ste začiatočník, ale s praxou sa to môže stať druhou prirodzenosťou.

Pri dokovaní:

 • Keď ste úplne nováčikom v oblasti vodného skútra, venujte čas tréningu v súkromnej oblasti s niekoľkými až malými ľuďmi alebo inými plavidlami
 • Nechajte niekoho, kto na vás čaká v prístavisku, aby vám pomohol, keď sa priblížite k prístavisku
 • Vždy spomaľte, kým sa dostanete do doku
 • Priblížte sa k doku pod uhlom
 • Držte ruky vystreté smerom k palube, aby ste sa vyhli kontaktu s vodným skútrom
 • Vypnite motor, aby ste sa úplne zastavili v doku
 • Pripravte si bungee dokovaciu šnúru na uviazanie okolo doku
 • Pripravte si nejaké nárazníky/blatníky na pripevnenie na stranu, ktorá bude oproti doku
 • Pred zaparkovaním PWC sa uistite, že je medzi ostatnými plavidlami dostatok miesta
 • Keď opustíte vodný skúter, majte kľúč okolo zápästia

Nevyhnutné príslušenstvo pre dokovanie

 • Bungee Dock Line– Uväzovanie pomocou bungee dokovacej šnúry je oveľa pohodlnejšie ako používanie námorného lana. Pretože sa táto šnúra naťahuje, poskytuje v nepokojných dňoch trochu poddajnosti, ktorá absorbuje nárazy a nárazy
 • PWC Fender– Tým sa zabráni tomu, aby PWC narazil do doku a poškriabal ho. Trup bude chránený, ak sú k vášmu vodnému skútru pripevnené 2 alebo viac z nich
 • Vodný vlek– Jedným zo spôsobov, ako ľahko dostať vodný skúter z vody, je použiť vodný vlek. Po ukotvení vodného skútra ho možno budete chcieť zdvihnúť a vyčistiť a potom položiť na príves. Toto príslušenstvo vám uľahčí prácu
 • Kryt na vodný skúter– Ak necháte vodný skúter v prístave dlhšie ako hodinu, odporučil by som naň nasadiť kryt, aby počas vašej neprítomnosti nedošlo k poškodeniu slnkom
  Ročné náklady na údržbu vodného skútra: Koľko bude stáť držať krok?